0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Hiç cevaplanamayacak konu: Hangi demir daha iyi?
« : Nisan 11, 2019, 23:47:54 »
7 senedir her demir yerinde dalıp teknelerin demirlerini gözlüyorum. Sabah tekrar kontrol ediyorum vs. Ege'de, Türk ve Yunan kıyılarında hemen her  zeminde ve hava şartında inceledim. En son geçen sene 4 tekne aynı şartlarda, aynı zamanda demirleyerek 1 ay geçirdik. Vardığım sonuç; zor zemin şartlarında (eriştelik, sert zemin, üstte 5 cm kum altı kaya gibi sert vb.) Mantus ve Rocna Ultra'dan daha başarılı. Kurala uygun, akademik atarsanız Delta'dan, CQR'a kadar hepsi saplanıyor. Ancak pratikte Ultra, Mantus ve Rocna "at-unut" türü çapalar. Nasıl inerse insin zemine, dönüp tutuyorlar ve pek öyle zincirin yarsını ser, ırgatı durdur, tornistan'da yarım yol ver, gerilsin falan diye uğraşmıyorsun.  Ama esas fark teknenin gece boyu döndüğü durumlarda ortaya çıkıyor. Mantus ve Rocna bu dönmelerde zeminden hiç kurtulmuyor veya çok kısa mesafede tekrar saplanıp tekneyi başarıyla tutuyor. Ultra bazen 5-10 metreye varan mesafeler gezip yine de tutuyor.

Ege'de dolaşmak için benim önerim teknede bu yeni nesil demirlerden biri başta takılı olmalı. Yedekte bir tane hafif Fortress, bir tane sökülüp az yer kaplayan Admiralty ve bir de kıçtan bağlamalarda, teknenin kıçını kısa süre tutacak, elle atıp alabileceğiniz, halata bağlı küçük Fortress vb. demir yeterli.

Admiralty çok zor kayalık zeminler için, tekne boyuna uygun Fortress iki demir gerektiği zamanlarda açılı iki demir atmak veya tandem demirlemek için...

Artı demir kurtarma kancası, artı bosa donanımı artı lastik ve yay esneticiler. Rüzgarın alnına demirlemedikten sonra böyle bir donanımla hemen her koyda ve limanda kalabilirsiniz.
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2019, 07:38:20 Gönderen: Hakan Erim »

*

A. Ş.

Ynt: Hiç cevaplanamayacak konu: Hangi demir daha iyi?
« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2019, 00:45:15 »
Sıkı mühendislik eseri tasarımına rağmen Ultranın krom olması beni bazen sürtünmenin çok düşmesi nedeniyle düşündürüyor.

*

R. E.

« Yanıtla #2 : Nisan 12, 2019, 09:18:54 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Vardığım sonuç; zor zemin şartlarında (eriştelik, sert zemin, üstte 5 cm kum altı kaya gibi sert vb.) Mantus ve Rocna Ultra'dan daha başarılı. Kurala uygun, akademik atarsanız Delta'dan, CQR'a kadar hepsi saplanıyor. Ancak pratikte Ultra, Mantus ve Rocna "at-unut" türü çapalar. Nasıl inerse insin zemine, dönüp tutuyorlar ve pek öyle zincirin yarsını ser, ırgatı durdur, tornistan'da yarım yol ver, gerilsin falan diye uğraşmıyorsun.  Ama esas fark teknenin gece boyu döndüğü durumlarda ortaya çıkıyor. Mantus ve Rocna bu dönmelerde zeminden hiç kurtulmuyor veya çok kısa mesafede tekrar saplanıp tekneyi başarıyla tutuyor. Ultra bazen 5-10 metreye varan mesafeler gezip yine de tutuyor.

Ege'de dolaşmak için benim önerim teknede bu yeni nesil demirlerden biri başta takılı olmalı.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

"BU listede benim kayığın çapası niye yok?" diye sorasım var.

Hem de bu "yeni nesil" çapaların atası.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İşin esprisi bir yana Bügel çapa var teknede. Bir sorun yaşamadım. Buegel, Bugel, Bügel diye arayınca web'de örnekleri var.
Bir sorun yaşamadım henüz. Ama hakkında bilgi, deneyim, kanaat varsa öğrenmek isterim.

Bir de tandem yaparım diye düşündüğüm iki adet 5 kg çapa aldım. Şu an sitede "danfort" diye satıyorlar. Ama web'deki aramalarda "hall tipi çapa" diye geçiyor. Diğeri şemsiye. Hangisi tandem için uygun olur?

Portuçta muhtemelen "çakma danfort"  var, ama emin değilim çakma olup olmadığına. Yeter herhalde değil mi?

Bügel'i beğeniyordum. Az biraz hüsran yaşadım sanki..

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. B.

« Yanıtla #3 : Nisan 12, 2019, 09:38:30 »

İşin esprisi bir yana Bügel çapa var teknede. Bir sorun yaşamadım. Buegel, Bugel, Bügel diye arayınca web'de örnekleri var.
Bir sorun yaşamadım henüz. Ama hakkında bilgi, deneyim, kanaat varsa öğrenmek isterim.

Ben de 5 yıl Bugel kullanmıştım. Hiç sorun çıkarmadı. Aslında Rocna, Ultra ve Bugel hemen hemen aynı.

*

H. E.

« Yanıtla #4 : Nisan 12, 2019, 10:59:36 »
Bugel, Spade "yeni nesil" demirler. Rocna, Mantus biraz daha yeni nesil. Bugel de Rocna,  Mantus yerine kullanılabilir yukarıdaki metinde.

*

A. A.

« Yanıtla #5 : Nisan 12, 2019, 20:23:13 »
Bugel, Spade "yeni nesil" demirler. Rocna, Mantus biraz daha yeni nesil. Bugel de Rocna,  Mantus yerine kullanılabilir yukarıdaki metinde.

Herim korsanım,

Rocna ve mantus ikileminde kalsanız tercihiniz ne olurdu? Rocna kaynak, mantus civata bağlantılı. Civatalı bi demir aklıma yatmadı pek !

Not: mantus un bi videosu var seyretmişsinizdir. Rocna , ultra vs. Hepsini gömmüş. Pardon kendi gömülmüş, hepsi yüzeyde  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #6 : Nisan 12, 2019, 20:36:08 »
Valla ben demir ararken Mantus daha çok yeniydi. Cıvata hikayesine ben de güvenemeyip Rocna almıştım. Ama gözümle gördüklerim diyor ki Mantus da çok iyi.
*

A. A.

« Yanıtla #7 : Nisan 12, 2019, 20:53:34 »
Sayenizde dün akşam bir sürü utube videosu izledim.

Bir çoğu yanlı, abuk subuk videolar.

Bir çoğu da , o bu firmadan bu firmadan beleşe, promosyon çapa alıp , video yapanlar.

Gözlemlediğim şu ki:

Rocna, mantus gibi üstü yarım daire olan demirler zemine aşağı doğru sonuna kadar ilerlemiyor. Ne kadar çekseler yarım daire dışarda kalıyor.

Delta, ultra gibi demirler ise (ve özellikle ultra) çekildiğinde zemine doğru sürekli batma eğilimindeler. Yapıları gereği.

Dolayısı ile iş yazdığınıza geliyor. Üstü yumuşak , hemen altı sert zeminlerde ultra daha az tutunuyor, rocna daha fazla.

Komple erişte, yumuşak, orta zeminlerde ultra geçiyor hepsini.

Tekne demirdeyken kendi ekseninde döndüğünde, hangisi yerinde kalıyor, hangisi daha çabuk tutunuyor ?
*

H. E.

« Yanıtla #8 : Nisan 12, 2019, 21:34:30 »
...

Tekne demirdeyken kendi ekseninde döndüğünde, hangisi yerinde kalıyor, hangisi daha çabuk tutunuyor ?

İşte daha önce söyledim ya. Bu dönme meselesinde Mantuss ve Rocna daha başarılılar. Mesele derine gömülmek değil gördüğüm kadarıyla. KAnatların büyüklüğüyle oluşturdukları tutma gücü iş görüyor. Ultra ve Bugel gibi demirlerin kanatları biraz daha dar gibi. O nedenle onlar daha kolay gömülüyorlar. Ancak zincir üzerinden gelen çekme gücüne karşı koyma açısından tam gömülmemiş diğerleri de aynı karşıt gücü gösteriyorlar. Hani fizik problemlerinde dinamometre bağlarlar ya. Bunlara da bağlasak bu eşit gücü tespit edebiliriz sanki.

Kaldı ki yumuşak zeminlerde Mantus falan da zincire kadar gömülüyor. Fırdöndü bile kayboluyor.

Ama iş dönmeye gelince Ultra kolayca yerinden çıkıyor ve tekrar gömülmesi için en az 2-3 metreye ihtiyaç duyuyor. Fkst pratikte pek sorun olmuyor. Diğerleri ise dönse de yerlerinden pek çıkmıyorlar ve en fazla 1 metre içinde tekrar sabitleniyorlar. Tekneler dönerken bire bir gözlediğim durum bu.

Tabi bunlar benim kişisel gözlem ve yorumlarım. Ultra çok iyi bir demir fakat gördüğüm sanki uygunluk tablosunda bir hata var. 13 metre için mesela 21 kg uygun gözüküyor diyelim ama onu kullananlar hep bir üst basamağa çıkıp bir sonraki demiri alıyorlar ve çok memnun kalıyorlar.

Ama "iş görmedi" diyenlerin hemen tamamı da çok uç şartlarda böyle olduğunu kaydediyorlar; eriştelik veya kayalık zemin, 35-50 knot rüzgarlar falan.
*

M. C.

« Yanıtla #9 : Nisan 12, 2019, 21:53:48 »
Boating Magazine test değerleri

*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Nisan 12, 2019, 22:06:57 »
Başlık çok iyi oturmuş.  Demir seçim oldukça kişiseldir. Tutmanın yanı sıra teknede muhafazası gibi başka değerlendirmelere de dikkat etmek gerekir. Tutma da zemin şartlarına ve rüzgarın dönemsine göre farklılıklar gösterir. Örneğin roll barlı demirler kumda ve nisbeten sert zeminde roll bar üzerinde yuvarlanarak saplanırlar ama çok yumaşak zeminde örneğin çamurda yuvarlanma zorlaştığından saplanma ucu ağırlıklı olan çapalar daha iyi tutmaktadır. Fortress çapa ise tutma açısndan çok iyi bir kumda olsa bile başlangıçta su altında uçmaktadır. Baş üstü makarasında ise tutulması neredeyse imkansızdır. Taşta ve çimende ise admiralti çok iyi tutar ama onu da baş üstünde tutamazsınız ve şekli benzeyen her demir admiralti değildir. Bizim balıkçı demiri diye adlandırdığımız demir, vakti zamanında İngiliz bahriyesinin çalışarak boyutlarını belirlediği bir demir tipidir ve ölçüleri belirli bir standarda oturtulmuştur.

Hiç cevaplanamayacak bir soru, hangi demir daha iyi?
*

H. A.

« Yanıtla #11 : Nisan 12, 2019, 23:42:06 »
Benim tutmayan  CQR çapanın sahte olduğu anlaşılınca bende Bugel çapa aldım.  Özkan Gülkaynağa söyleyince bana " Bugel dünyanın en çabuk tutan çapasıdır ama bir fırtınada saplandığı çamuru pasta dilimi gibi alır ve çıkar hemen onu iade et, Ultra veya Delta al " dedi . O Zaman'da HakanE nin bahsettiği yeni nesil çapalar yoktu. Bende ucuz olduğu için Dekta almıştım. Çokda memnunum. Fırtınamsı bir havada yanımdaki teknenin Bugel çapasının Özkan'ın dediği gibi taradığınıda gördüm.
*

M. G.

« Yanıtla #12 : Nisan 13, 2019, 00:44:24 »
...

İşte daha önce söyledim ya. Bu dönme meselesinde Mantuss ve Rocna daha başarılılar. Mesele derine gömülmek değil gördüğüm kadarıyla. KAnatların büyüklüğüyle oluşturdukları tutma gücü iş görüyor. Ultra ve Bugel gibi demirlerin kanatları biraz daha dar gibi. O nedenle onlar daha kolay gömülüyorlar. Ancak zincir üzerinden gelen çekme gücüne karşı koyma açısından tam gömülmemiş diğerleri de aynı karşıt gücü gösteriyorlar. Hani fizik problemlerinde dinamometre bağlarlar ya. Bunlara da bağlasak bu eşit gücü tespit edebiliriz sanki.

Kaldı ki yumuşak zeminlerde Mantus falan da zincire kadar gömülüyor. Fırdöndü bile kayboluyor.

Ama iş dönmeye gelince Ultra kolayca yerinden çıkıyor ve tekrar gömülmesi için en az 2-3 metreye ihtiyaç duyuyor. Fkst pratikte pek sorun olmuyor. Diğerleri ise dönse de yerlerinden pek çıkmıyorlar ve en fazla 1 metre içinde tekrar sabitleniyorlar. Tekneler dönerken bire bir gözlediğim durum bu.

Tabi bunlar benim kişisel gözlem ve yorumlarım. Ultra çok iyi bir demir fakat gördüğüm sanki uygunluk tablosunda bir hata var. 13 metre için mesela 21 kg uygun gözüküyor diyelim ama onu kullananlar hep bir üst basamağa çıkıp bir sonraki demiri alıyorlar ve çok memnun kalıyorlar.

Ama "iş görmedi" diyenlerin hemen tamamı da çok uç şartlarda böyle olduğunu kaydediyorlar; eriştelik veya kayalık zemin, 35-50 knot rüzgarlar falan.

8 yıldır ultra kullanıyorum. 46 feet, 13 ton teknede 21 kg ultrayı yıllarca kullandım, bir kere dahi en ufak bir sorun yaşamadım. ( Senelik seyir ortalamamız 2000 mildir) Sabaha kadar sürekli 30 kn, sağanaklarda 35 knot ve üstü bir havalarda bile yerinden oynamadı. Sabahına hava döndü, biz de döndük. Ultra hiç yerinden çıkmadan kendi etrafında dönerek yerini bulan bir demir. Dalıp bakınca zemindeki izinden anlarsınız zaten.
Ultra, eğer ilk demirleme sırasında zemine iyi gömülmüşse bir daha yerinden çıktığı bir vaka varsa bilmek isterim.
Öyle ki, vira demir dediğinizde, -esen bir havada kalmışsanız bir süre-, eğer demirin üstüne gidip onu terslemezseniz, ırgatı sökebilirsiniz yerinden.
3 yıl önce, 46 feet 13 ton bir tekneye 27 kg daha uygun diye değiştirdim ama aslında demirleme açısından pek bir şey değişmedi. Hatta ırgata daha çok yüklendiğim için çok da mutlu değilim.
Ama elbette... "renkler, zevkler ve demirler tartışılmaz" "herkesin demiri kendine iyidir"
« Son Düzenleme: Nisan 13, 2019, 00:48:07 Gönderen: Mahir Günşiray »
*

İ. E.

« Yanıtla #13 : Nisan 13, 2019, 11:44:02 »
Konu ile ilgili M.Eren korsanın derlemiş olduğu çok güzel yazının linki
*

A. F. G.

« Yanıtla #14 : Nisan 13, 2019, 20:41:47 »
Bu arada ultra'nın  ekonomik galvaniz versiyonunu çıkarmama nedenini bilen var mı?  Aşağı yukarı her çapanın iki versiyonu var.