0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. T.

Ynt: Havuzluk su tahliye sistemi.
« Yanıtla #15 : Aralık 17, 2010, 14:08:58 »
Ses olmuyor... Tahminimce center cockpit seri üretim teknelerin hepsinde benim bahsettiğim şekilde su tahliye sistemi var.

*

C. G.

« Yanıtla #16 : Aralık 17, 2010, 14:13:47 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kıça su altına açılan tahliye delikleri teknede yol varken vakum yaratıp daha hızlı tahliye edemez mi?Ya da bunu sağlamak için herhangi bir modifikasyon yapılabilir mi?

Hah iyi ki aklıma getirdin Özden . Bir yöntem daha var ki çok da basit.
Karinada bulunan çıkış flanşlarının üzerine ağzı arkaya bakacak şekilde paslanmaz havalandırma koymak

Tayo-Mar acele ile karaya alınıp/atıldığı için bek koymayı unuttum.
Karinanın altından geçen su bu havalandırma ağzında vakum yapıyor ve tahliye çok daha hızlı oluyor. Tek dert gereken büyüklükte bulabilmek.Olmadı çıkışa göre ince paslanmazdan yaptırılabilir.

*

Ö. O.

« Yanıtla #17 : Aralık 17, 2010, 14:18:09 »
Krom mutfak malzemelerinden küçük bir hoşaf Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap kasesini keserek de yapılabilir.

*

C. D.

« Yanıtla #18 : Aralık 17, 2010, 21:28:36 »
Ceylinde de havuzluk  tahliye ,aynada su hattına çok yakın.seyir halinde su kesimi altında kalıyor.Bunun bilinçli yapıldığını düşünüyorum.fakat genelde pupa seyirlerde susızıntısı şeklinde havuzluğa su geliyor.Bunu engellemek içinde  vana koyduk.

*

H. Z.

« Yanıtla #19 : Aralık 18, 2010, 01:17:05 »
Bizim Ahşap tekneler için Su büyük sorun. Havuzluktan tekneye giren su Ahşabı çok fena çürütüyor.

Çözümü burada Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. D.

« Yanıtla #20 : Aralık 18, 2010, 16:01:57 »
Hakan korsanım senin OTAĞ'ı bir arkadaşıma gösterdim,
pek bi beğendi.
Ama o renkten heryerde aramış bulamamış,
yardımcı olursan sevinecek garibim.
İlla da roman olsun,
diye bir şarkı vardı ya
arkadaşımda illada o renkten olsun diyoo,
o yüzden şeyttirdim di.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 
*

C. D.

« Yanıtla #21 : Aralık 18, 2010, 16:05:54 »
Renk kodu DL46  koduyla aramış ama
sanırsam fabrika yetkilileri o renkte kumaşımız malesef kalmadı,
geçenlerde minik bir arkadaş geldi o renk kumaştan ne kadar top varsa
aldı götürdü demişler.
Önce rengin reklamını yapıp sonra
karaborsa mı yaratıyorsun yoksam Hakan korsanım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2010, 16:06:59 Gönderen: Can Deniz »
*

H. Z.

« Yanıtla #22 : Aralık 18, 2010, 23:10:14 »
Abi valla lacivert. Fotoğrafta öyle çıkmış ama isteyen arkadaşlar varsa stoklardan veririz. Ürünümüz stoklarla sınırlıdır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada not: Bildiğiniz şemsiye kumaşı bu.
*

E. A.

« Yanıtla #23 : Kasım 30, 2023, 16:56:15 »
Bizim tehanu (bilmeyenler için marinboat 4,95 samba deluxe) ile yazın yapacağım hafta sonu keyiflerini hayal ederken aklıma bu seneki denize girip çıktıktan sonra üzerimizdeki ıslaklığın havuzluk zeminine süzülmesi ve havuzlukta birikmesi aklıma geldi.

havuzluğun dışarıyla temasını kesen bu şekil 2 tıpa var. onlar olduğu için de su dışarı çıkmıyor köşelerde birikiyor. ne kadar denize girip çıkılır ve süzülürse o kadar birikiyor. Biriktikçe hanım ortalık göl oldu diyor. e dışarısı komple deniz be hanım birey. havuzluk ıslak olsa ne olacak.

o 2 tıpayı çıkarınca içeri direkt denizden su girer diye tırsıyorum. (alırken bu tıpaları denizde tutarken çıkarın yağmur yağarsa batmasın demişlerdi)

acaba bu durumda o tahliye tıpaları ve havuzluğun mini bir havuz olması şeklinde hayata devam mı edeyim yoksa buna başka çare/çözüm var mı?

(bakalım ne kadar cahilim)
*

M. D.

« Yanıtla #24 : Kasım 30, 2023, 17:29:15 »
Bizim tehanu (bilmeyenler için marinboat 4,95 samba deluxe) ile yazın yapacağım hafta sonu keyiflerini hayal ederken aklıma bu seneki denize girip çıktıktan sonra üzerimizdeki ıslaklığın havuzluk zeminine süzülmesi ve havuzlukta birikmesi aklıma geldi.

havuzluğun dışarıyla temasını kesen bu şekil 2 tıpa var. onlar olduğu için de su dışarı çıkmıyor köşelerde birikiyor. ne kadar denize girip çıkılır ve süzülürse o kadar birikiyor. Biriktikçe hanım ortalık göl oldu diyor. e dışarısı komple deniz be hanım birey. havuzluk ıslak olsa ne olacak.

o 2 tıpayı çıkarınca içeri direkt denizden su girer diye tırsıyorum. (alırken bu tıpaları denizde tutarken çıkarın yağmur yağarsa batmasın demişlerdi)

acaba bu durumda o tahliye tıpaları ve havuzluğun mini bir havuz olması şeklinde hayata devam mı edeyim yoksa buna başka çare/çözüm var mı?

(bakalım ne kadar cahilim)

Aynı tekneye ben de sahibim.. En sevmediğim konulardan birisi de bu.. Tekne dizaynında arkadaki sintineye bir şekilde bu suyu tahliye ettirsenize yahu 2 tane tıpa koymak nedir.. Siz teknenin üzerindeyken tıpaların tahliye boruları deniz içerisinde kaldığından suyu tahliye edemezsiniz, tıpaları açıp ailecek denize atlamanız lazım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap atladınız diyelim içerideki su biraz dışarı akacaktır ama bu seferde tekne içinde bu tıpaların olduğu yer suyun üzerinde kaldığından kesinlikle su tamamen yine tahliye olmayacaktır. Bu sefer de aileniz denizdeyken tıpalar açık vaziyette tam yol denizde iki üç tur atmanız lazım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap fakat bu olay döngüsü bir loop şeklini alacağından hiçbir zaman tam sonuca ulaşamayacaksınız Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bu suyun bir şekilde sintineye tahliye edilmesi gerekir yoksa manuel sarı sünger devam Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. A.

« Yanıtla #25 : Kasım 30, 2023, 18:30:11 »
Vallahi acaip dizayn. acaba bu suyun çıkış yerine çek valf sistemli bir şey mi koysak diye düşündüm ama o zaman gene su gitmez galiba
*

M. D.

« Yanıtla #26 : Kasım 30, 2023, 18:42:21 »
İçerideki suyu dışarı atamazsınız. Manuel sarı sünger yerine şarjlı damacana pompası düşünüyorum bu yaz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #27 : Kasım 30, 2023, 18:57:52 »
Genelde havuzluk tabanı deniz seviyesinin üstünde tutulur. Bazı yelkenli teknelerde bu seviye çok aşağıdadır. Tene yelkende iken bir tarafa yattığında havuzluğa su girer. Yine dalgalı havada su girebilir. Küçük bir teknede de havuzluk su kesiminin üstünde olsa bile içindeki kişi sayısına bağlı olarak havuzluk tabanı su seviyesinin altına inebilir. Önlen olarak en doğrusu bu gider hortumlarını tekne duş gideri için tasarlanmış küçük bir kaba monte edilmiş bir sintine pompası olabilir. Su sintineye yerleştirilmiş bu kapalı kutunun içine iner, şamandıra devreye girnce sintine pompası çalışır ve suyu tahliye eder. Sistemde bir arıza olsa bile kapalı devre olduğundan sintineye su sızmaz.