0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

    Çevrimdışı Ali Arif Aktürk

  • * Gezgin Korsan
  • 31
    • Yaşadığı Şehir
  • Ankara
    • Tekne Adı
  • Adonis, Turgutreis
Halat Kesiciler
« : Şubat 27, 2018, 11:50:48 »
Değerli Gezgin Korsanlar,

Aranızda yelkenli teknesinde pervaneye bir şey sarmasın diye Halat Kesici kullanan var mıdır?

Bilindiği üzere Makas tipi, Disk tipi ve Traşlı tip halat kesiciler var. Bunlardan birisini kullanan ve artıları ile eksilerini yazan bir korsan olursa çok sevinirim. Son bir yılda bir kez çuval, bir kez de halat sardırdım pervaneye. Çuval daha hemen marinadan çıkıştan 5 dk sonra oldu.  O çuval ile birlikte marinaya döndüm. Marinada dalgıç ile pervaneye iyice dolanmış çuval parçasını çıkarttık lakin bundan 3 hafta sonra demirlediğim bir yerde pervanemin 20 mt derinlikte düşmesine neden oldu. Motor olmadan rezillik çekerek epey zorlukla yelkenle marinanın önüne kadar geldik. Oradan kendimizi çektirdik. İkincisi ise halattı hemen erken fark ettim. Durdum dalarak ben çıkarttım.

Balık çiftliklerinin yakınlarında çok sayıda başıboş gezen halat ve çuval var. Çok dikkatli olmak gerekiyor. Deniz yüzeyinden 40-50 cm aşağıda yüzdüğü için fark edilemiyor. Zaten gece seyrinde fark edilmesi imkansız.

Sorum şu halat kesiciler faydalı mı? hangi tip halat kesici almak lazım?

Saygılarımla,

Arif Aktürk 
*
Ynt: Halat Kesiciler
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2018, 16:32:55 »
Ben yıllardır makas tipi kesicileri kullanıyorum. En etkili çalışanların bunlar olduğunu düşünüyorum.
Güneydeki büyük marinalardan birinde, palamarcıların yanlış yönlendirmesi sonucu 25mm'lik tonoz halatını ustura gibi kesmişti, hiç hissetmemiştim.
Eski teknemdeki Stripper marka idi, şimdiki teknemdeki ise Spurs marka. Çekek yerinde yaptığım denemelerde ikisinin de hemen hemen aynı etkinlikte halat kesebildiğini gördüm.

Başıma gelmedi ama aynı etkinliği çuval veya ağ dolanması halinde gösterebileceklerini sanmıyorum. Çünkü makaslama yapan kesici kollar ,pervanenin sarmasına rağmen, yumağın dışına kadar erişemeyecektir.

Böyle bir durum için yanlış hatırlamıyorsan bu forumdaki arkadaşlarımızdan Ali Ünalan, kakıca benzer ve ucunda özel bıçağı olan bir aparat geliştiriyordu.
Belki böyle bir aparat faydalı olabilir.
S/Y Işılay   Ataköy Marina   ~~ (\_ ~~