0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. K.

Ynt: güneş paneli ve aküler
« Yanıtla #15 : Mayıs 25, 2018, 12:41:36 »
Victron 75/15 mppt cihazdan batt uçlarını yani akü çıkış yerlerini ölçtüğümde 18 v değerini gördüm.regulator bozuk sanırım.

*

O. E.

« Yanıtla #16 : Mayıs 25, 2018, 12:42:45 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Oktay korsanım esasında çok basit bir olay. Biz havuz problemi diyoruz. Bir tane ana havuz var, akü cinsine göre %40 ya da %30 lık kısmını kullanabileceğiniz, akü grubunuz tarafından oluşturulan bir de yanında su birikintileri var biri baş pervane diğeride start aküsü. . Yukarıda 3 tane musluk var. Biri redresör, biri güneş paneli, diğeride alternatör. Birde aşağıda su gideri var o da sizin harcamanız. Burada önemli nokta aşağıdaki giderin ne kadar büyük olduğu ve yukarıdaki muslukların ne kadar su basabildiği. Yukarıdaki redresör musluğunun kaç çıkışı olduğu alternatörün ağzında checkvalveli T bağlantı yani izolatör olup olmadığı önemli.

Evet sizinki güzel anlatım olmuş,ben bile anladım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap temel mantığını teşekkür ederim.

Ama ben 1 (bir) senelik engin forum tecrübemde bu elektrikten anlayan arkadaşların bir türlü anlaşamadığına şahit oluyorum dahası kavga dövüş çıkıyor bu yüzden.

Konu yelken olsa görüş ayrılıkları olabilir diye düşünülebilir ama Mühendisliği olan bir konuda bu denli farklı fikir biraz acaip geliyor bana...

Bilgi için Teşekkürler Selamlar

*

A. D.

« Yanıtla #17 : Mayıs 25, 2018, 12:53:27 »
Victron 75/15 mppt cihazdan batt uçlarını yani akü çıkış yerlerini ölçtüğümde 18 v değerini gördüm.regulator bozuk sanırım.

Çok güzel değer.Akülerde sülfat falan ne varsa kırar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Regülatör üzerinde ekran yok mu?

*

C. K.

« Yanıtla #18 : Mayıs 25, 2018, 13:06:45 »
Victron 75/15 mppt cihazlar da gösterge bulunmuyor.Bodrum daki elektronikçi baktı cihaza.gayet güzel bir sorun yok dedi.

*

C. K.

« Yanıtla #19 : Mayıs 25, 2018, 13:09:46 »
Daha doğrusu ekran yok.iki led var biri yeşil biri sarı

*

T. A.

« Yanıtla #20 : Mayıs 25, 2018, 14:17:24 »
Victron regülatörlere sonradan eklenebilen aynı markanın bir bluetooth aksesuarı var. Bunu takarsanız (ki takmak 10 saniye sürüyor) tüm değerleri cep telefonundan görebilir ve ayarları cep telwfonundan veya tabletten değiştirebilirsiniz. Aynı markanın battery monitor u da aynı aksesuarı kullanir.
*

C. K.

« Yanıtla #21 : Mayıs 25, 2018, 14:40:34 »
Tunç kaptan haklısınız 10 son takmak sürecek te.10 gün den beri o parçayı burda bulamadım.hatta bulursanız ve paylaşırsanız sevinirim. Victron Yen'i modellerinde blutoth cihazın içinde bulunuyor.
*

A. D.

« Yanıtla #22 : Mayıs 25, 2018, 15:06:05 »
18V değerine hangi elektrikçi sorun yok dedi yaw.
*

T. A.

« Yanıtla #23 : Mayıs 25, 2018, 15:31:20 »
Cengiz kaptan ben 3 hafta evvel marmaristen aldım...
*

A. E.

« Yanıtla #24 : Mayıs 25, 2018, 15:35:28 »
Alargada kalırken "Acaba aküler ne durumda? Gece buzdolabını kapatsam mı?" gibi tasalar olmadan rahat etmek için ben de çok araştırmıştım bu güneş paneli mevzuunu.  (Bakınız aşağıdaki link) 

Uzuuun araştırmaların, okuyup öğrenmelerin neticesinde kurduğum akü bankı ve solar panel konfigürasyonu sayesinde yaz - kış karadan hiç elektrik almadığım gibi geçen sezon buzdolabını 31 gün boyunca gece-gündüz hiç kapatmadığım halde elektriksel hiç bir sorun da yaşamadım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   

Reçeteyi veriyorum:

2 adet 150 watt paralel bağlı güneş paneli, 1 adet uygun kapasitede MPPT solar şarj regülatörü ve en az 6mm kesitinde yeterli boyda solar panel bağlantı kablosunu pembeleşinceye kadar çevirip toplam 300 amperlik servis akü bankına ilave edin. Afiyet olsun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sağolsun Ahmet'in bu tarifini aynen bizim tekneye uyguladık (tabii Ahmet'le birlikte) ve şimdi ben de sorunsuzum. 
*

C. K.

« Yanıtla #25 : Mayıs 25, 2018, 15:42:15 »
Tunç kaptan,hayırlı olsun. Yolla adresi ben de alayım.
*

T. A.

« Yanıtla #26 : Mayıs 25, 2018, 16:05:19 »
Cengiz kaptan Sarıana'da Marlin yatçılığın karşısındaki dükkan...
*

C. K.

« Yanıtla #27 : Mayıs 25, 2018, 16:15:19 »
Yiğit marin yada garanti marin olmalı.
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #28 : Mayıs 25, 2018, 16:35:59 »
Sabit güneş panellerini estetik açidan beğenmiyorum. Bimini üzeri esnek paneller hoşuma gidiyor.

Ancak mümkün olan  her havada denizde olmayi sevmemiz sebebiyle, ama yolda, ama gecelerken en az 4 kez biminiyi kapatma ihtiyacı oldu aşırı rüzgar sebebiyle (daha bir yil olmadan).

Bu esnek panelleri kolayca sökup gerektiğinde biminiyi katlamak mümkün mü, deneyiminiz nedir?
*

H. E.

« Yanıtla #29 : Mayıs 25, 2018, 17:31:37 »
Bütün sorun rahmetli Steve Jobs'un yelken yapmaması. Yelkene ilgi duysaydı bugün tüm gövdesi ve yelkenleri solar panel olan, ortalıkta halatların dolaşmadığı, yanda gerektiği anda kendiliğinden şişen usturmaçaları olan, botu havuzluk tabanına giren, dıştan takma motoru rüzgar jeneratörü, suya atınca su jeneratörü olan, havanın neminden su yapan vs. teknelerimiz olurdu.