0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Ynt: Güneş paneli, rüzgar jeneratörü
« Yanıtla #45 : Mayıs 04, 2012, 11:44:46 »
Özgür Korsan,
Paneller ne kadar, yapı ne kadara bağlı oldu?

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #46 : Ekim 25, 2012, 18:08:47 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Özgür korsan ellerine sağlık çok güzel olmuş ,iyi günlerde kullan.........rollbarda kullandığınız boruların çapı ve boruların et kalınlığı nedir?

Geç cevap için kusura bakmayın, yoğun bir sezonun ardından ancak bilgisayar dünyasına dönebildim!..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu resimlerde görülen rollbar'ın çapı 8cm, et kalınlığı ise 3mm gibi, sağlam bir boru..
Zira aynı zamanda matafora olarak kullanılıyor..
Son testlerimde 3.60 sert fiber tabanlı şişme bot, paneller ve 95kg'lık beni ne kadar sallanıp zıplasam bile herhangi bir deformasyon olmadan taşıdığını söyleyebilirim.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Fakat burada üzerine basarak söylemek isterim ki, bu rollbar işinde kalınlık, çap, kaliteden çok daha önemli şey tekneye monte edildiği yerler, içeriden yeterli destek verilmesi ve izolasyonu..
Genelde rollbar'ın ayakları teknenin en ücra kenar köşelerine denk geldiğinde civatalara arkadan destek vermek sadece basit pullarla yapılıyor ve bence çok tehlikeli.. Sadece pul ile geçiştirmeden içeriye mümkün olan en büyük desteği koymak gerekir, olmuyorsa şekli şemali, basacağı yeri değiştirmek gerekir..

Panellerin fiyatı konusunda ise ne yazıkki bir bilgim yok, bu tekne bizim eğitimlerde kullandığımız bir tekne, sahibi olan doktor abimiz kendisi yurtdışından temin edip getirmiş, nedense fiyat sormak gelmedi aklıma.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Son olarak eklemek istediğim, güneş paneli alıyorsanız mutlaka orijinal bağlantı elemanlarını (buvat-kutu, konnektör, klemens vb.) kendi markasından almaya çalışın, sonra elektrikçilerde uygun malzeme bulmak için kıvranırsınız.. Bağlantı elemanları deniz üzerinde uzun vadede sistemin çalışmasını etkileyecek en önemli konu olacaktır..

Sağlıcakla kalınız..

*

S. K.

« Yanıtla #47 : Ekim 17, 2023, 23:07:50 »
-Adında rüzgar jeneratörü geçen en yeni konunun neredeyse 12 yıllık (Özgür korsanın 5 ay aradan sonra gelen son mesajını saymazsak) olması bu aletin bizim sular için çok da F/P ürünü olmadığını göstermektedir diyebilir miyiz?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Neyse...

bedava diyebileceğim bir maliyete şu adı 500w ama pratikte 100-150w gücündeki pervanelerden birini (az ile orta arası kullanılmış diyelim) alabilme durumum var... Alet sanırım 24v ama mppt öncesindeki voltajın pratikte bir anlamı olmaması lazım diye düşünüyorum...

Teknenin kıçındaki rollbar üzerinde her iki köşede üzerinde güneşle şarj olup gece otomatik yanan LED lambalardan oturtulmuş durumda olan iki krom oturak boru var, yukarı doğru bakan; ben o lambaları saçma bulduğum için bitmiş rechargeble pillerini değiştirmedim; ama krom borular içeri yağmur almasın diye de sökmedim, öyle süs gibi duruyor... bir de flexy paneller sökülmesine rağmen orada bırakılmış kablo tesisatı var elimde, diğer ucu Victron 100/50 bluesolar (smartsolar da olabilir) empipitinin yanına kadar gidiyor... 

Yaz başında yaptığım AGM yatırımı iki şekilde gözümü korkutuyordu; biri victron kafayı yerse ve aşırı şarj olursa - ki sırf o yüzden tek ve ciddi bir tüketici olarak buzdolabı orta ayarda 7/24 çalışır vaziyette halen... Diğer korktuğum şey de deşarj eşiğinin aşılması tabi...

Bu rüzgar şeylerinin 10-12 gibi devamlılığı olan esintilerde en kabadayı 2,5-3, hadi 5A verdiğini düşünerek... Acaba o aleti alıp bu saçma LED lambaların birinin yerine taksam... Kablonun ucunu da boştaki tesisatı kullanarak Victron solar MPPT'ye paralelleyerek bağlasam... Neticede eşek kadar 3 tane sabit solar panel seri bağlı ve yazın orada ++50v gibi hatta daha da fazla voltajlar söz konusu oluyor yüklüyken, kış zamanı üstüne bunun gelmesi bir limit aşımı yaratmaz (mı?) diye düşünüyorum...

Ne dersiniz? smart solar gelen elektriğe bakıp " aa olmaz bu solar değil rüzgar enerjisi, küstüm oynamıyorum!" demez herhalde...

Eğer bu yapılabilir bir şeyse bir de burada Bursa'da Havensis diye bir şirketin ürettiği dc2dc tek yönlü charger elemanından alıp şu an tek şarj kaynağı motor ve redresör olan - ki kışın ikisi de olmuyor benim teknede - 225Ah starter kurşun aküyü de bir diğer tüketen olarak eklemeyi düşünüyorum sisteme... Sonuçta 4 yaşında 225Ah kuru akünün durduğu yerdeki deşarj miktarı da sağlam bir amper eder herhalde dengeyi sağlama açısından...

pervanenin yanında charger da olabiliyor olsa onu doğrudan starter aküye bağlardım ama muhtemelen çalışan bir chargerı olsa sevabına vermek yerine zaten gider iyi bir fiyata satışa koyardı eleman... 

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #48 : Ekim 18, 2023, 10:57:30 »
Bizim Doğu Akdeniz kıyılarında yaz günleri 10-12 saat güneş ışığı alıyoruz, bunu ~6 saatini güneş panelleri ile faydalı şekilde kullanabiliyoruz. ama kuzey ülkelerinde bu süreler çok çok daha az. Bu nedenle bizde güneş panellerini max verimle kullanma imkanı varken oralarda yok. Onlar da bu eksikliği rüzgar jeneratörleri ile kapatıyorlar işte. Bizde ihtiyaç olmuyor.

Ama fazla (ve bedava) şarj kaynağının zararı olmaz tabi! Hemen al tak sisteme! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Var olan kablolarda mutlaka biraz kayıp olacaktır ama seni idare eder gibi..

Rüzgar jeneratörlerinin üstünde bazen dahili regülatör oluyor ama olmasa da fark etmez, senin solar regülatörüne bağlayabilirsin.
Tek dikkat etmen gereken regülatöre aynı anda iki kaynak bağlama yeter. Her üretici kaynağın kendi regülatörü olmalı.

Akülerin boşta beklerken aylık %10-15 kayıp yaşadığını düşünebilirsin. Soğukta biraz yavaşlar, ama yaşlandıkça da oran artar.

*

S. K.

« Yanıtla #49 : Ekim 18, 2023, 12:09:52 »
Tek dikkat etmen gereken regülatöre aynı anda iki kaynak bağlama yeter. Her üretici kaynağın kendi regülatörü olmalı.

Ya işte burada iş değişiyor... Kalkıp o alete de mppt falan takmaya para harcayamam.... solar panellerden gelen kırmızı ve siyah kablonun girdiği deliğe rüzgardan gelen kabloyu da aynı şekilde (kırmızıyla kırmızı, siyahla siyah) takıp vidayı sıkmak niyetindeydim...

*

A. Ç.

« Yanıtla #50 : Ekim 18, 2023, 12:49:57 »
MPPT regülatörlerin bazılarında ayrıca rüzgar jeneratörü girişi de ayrıca ulunuyor. Güneş panellerinin girişine paralel bağlama fikri bana çekici gelmedi, Belki seri bağlama daha doğru olabilir.
*

E. S.

« Yanıtla #51 : Ekim 18, 2023, 12:55:42 »
Rüzgar jeneratöründen gelen kablolara şarj regülatörüne girmeden önce bir sigorta koyup, aküleri aynı anda hep panellerden hem de rüzgar jeneratöründen beslemezsen sorun olmaz. Güneş batınca açar, sabah uyanınca kapatırsın.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #52 : Ekim 18, 2023, 13:30:12 »

Ya işte burada iş değişiyor... Kalkıp o alete de mppt falan takmaya para harcayamam.... solar panellerden gelen kırmızı ve siyah kablonun girdiği deliğe rüzgardan gelen kabloyu da aynı şekilde (kırmızıyla kırmızı, siyahla siyah) takıp vidayı sıkmak niyetindeydim...
Öyle iş olmuyor işte! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

paneller ile rüzgar jeneratörünü paralel bağlarsan birbirleri arasında enerji akışı olur, sana vereceğine birbirlerini beslerler! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
farklı özelliklerdeki kaynaklar seri zaten bağlanmaz, en düşük kaynak akışı keser.

Tek yöntem her bir kaynağı yüksek güçlü diyotlar üzerinden geçirip ortak noktada paralel bağlamaktır.
Ahmet hocamın da bahsettiği, çift girişli regülatörlerin de içinde bu şekilde birleştiriliyor zaten.

Geçecek akıma uygun kapasitede olanı "blocking diode" diye arayıp bulabilirsin.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. B.

« Yanıtla #53 : Ekim 18, 2023, 13:56:01 »
Bazı rüzgar jeneratörleri dışarıya 3 faz akım ve  110 veya 220 çıkış voltajı verir. Buna uygun kontrol cihazı kullanılmazsa sıkıntı olur.
*

A. K.

« Yanıtla #54 : Ekim 19, 2023, 11:53:09 »
Bazı diyotlarda 1000V 2A yazar. Klasik hesaba göre 2KW olması lazım ama aldanma . voltaj max 70 -80 V ama amper daha yüksek .  Muhakkak Amperi yüksek diyot al , burada önemli olan diyodun içinden geçen akımın büyük olması .
Amper geçen yerde bağlantılar, kablolar kalın olır.