0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. G.

Ynt: Gunes paneli,Redresor,Invertor,Telsiz,Balık Bulucu,Oto pilot
« Yanıtla #15 : Şubat 01, 2019, 16:17:07 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

26 feet teknede 2 adet 140 lık gunes paneli nereye sıgdırabilirim acaba?

Göksel korsanım piyasada 360 watt tek parça monokristal solar panel var. Buna bir de c, yer varsa 200 A akü aldığınızda aşağı yukarı sorun çözülüyor. Güneş panelini gölgelik olarak kullanacaksınız.. Ebatı 2X1 metrekare gibi..

Tabii bütçeye yük konusu tartışma dışı..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Recep korsanım internetden arastırdım ,800 Tl civarlarında var ancak dediğiniz gibi guneş panelini golgelik gibi kullanmak lazım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bende su an 60 A ve 74 A 2 aku var yani bir 200 A aku daha mı almalıyım?yer var teknede 1 adet daha Akuyu koymak için..
Bilgiler için çok teşekkur ederim:)

*

A. D.

« Yanıtla #16 : Şubat 01, 2019, 16:23:40 »
sizin elinizdeki aküler eğer paralel durumdaysa elinizde iki tane 60A akünüz var demektir. Farklı kapasite,yaş ve tipteki aküler paralellenmez. Paralellenirse kapasite en kötüsü ve küçüğü kadar olur. 200A akü size yetmeyecektir. iki adet 150A civarı akü tavsiyemdir.

*

A. D.

« Yanıtla #17 : Şubat 01, 2019, 16:25:49 »
Güneş paneli içinde gördüğünüz panel evet ucuz ancak kromu panelin 5 katı çıkacaktır.

*

R. E.

« Yanıtla #18 : Şubat 01, 2019, 17:03:28 »

sizin elinizdeki aküler eğer paralel durumdaysa elinizde iki tane 60A akünüz var demektir. Farklı kapasite,yaş ve tipteki aküler paralellenmez. Paralellenirse kapasite en kötüsü ve küçüğü kadar olur. 200A akü size yetmeyecektir. iki adet 150A civarı akü tavsiyemdir.

Hazır konu açılmışken sorayım. Birlikte alınmış iki adet (misal) 100 A akü mü yoksa tek 200 A akü mü daha doğru seçenektir?

Ocak kullanmayacaksa 200 A akü yeter gibi geliyor bana. Buzdolabı, led aydınlatma, hidrofor, ırgat.. (başka?)
Gece seyri yapacaksan zaten motor çalışır olur, ırgat çalışırken de motor çalışır olur. Bana yeter gibi geliyor yanılıyor muyum?

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Güneş paneli içinde gördüğünüz panel evet ucuz ancak kromu panelin 5 katı çıkacaktır.

"bütçe yükünü saymazsak" demiştik. Ayrıca tente kumaşından kazanıyoruz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İşin esprisi bir yana çok yararlanıyorum yazdıklarınızdan..
Sağolun.. Çok teşekkürler..

*

A. Ç.

« Yanıtla #19 : Şubat 01, 2019, 17:23:20 »
İki ayrı akü ve tek akü konusnuda benim düşüncem fark olmayacağıdır. Tek aküde arıza olursa zaten aküyü değiştirirsiniz, iki aküden birinde arıza olursa farkına varmazsanız diğer aküyü de bozar, farkına varır da ayırırsanız yeni bir aküyü eski bir akü ile paralel bağlamak doğru olmayacağı için yine iki akü alırsınız. Burada seçim, taşıma zorluğu, yer bulma problemi ve maliyet dikkate alınarak yapılabilir.

*

A. D.

« Yanıtla #20 : Şubat 02, 2019, 11:58:23 »
Ahmet abi 75 ile 60A aküyü paralellediğin zaman 75A de 60A kadar şarj oluyor ve sülfatlaşma başlayıp bozuluyor. Bunu denedik test ettik ve gördük. Aynı yerden şarj ettiğin için şarj noktası 60A deki direnci farz alıyor ve ona göre davranıyor. 60A dolduğu zamanda Voltajı düşürüyor. Senin düşüncen kapalı kaplar kanunu şeklinde ama akülerde o şekilde değil. Aküleri paralelledin kablosunu da doğru yaptın ee akım çekmeye başladığın zaman herşey değişiyor. 60A önce boşalıyor bu nedenle uzun kullanımda anlık olarak yüksek akım çekmeye kalkıştığın zaman voltaj komple düşüyor çünkü küçük akü ilk büyük aküyü sömürüyor bütün voltajı o çekiyor. Enerjide su gibi en kısa noktaya gidiyor.  Hadi anlık çekmedin uzun süre kullandın aküler bitti redresörle ya da solar ile şarj edicen 75A lik akünün bir tarafı açıkta kalıyor. Zaten 75A kapalı sulu aküden çekebileceğin akım 25A. Bunun 15A yok geriye kalıyor 10A. Yani senin 75A akün sağlıklı kullanımda oluyor 30A. Toplamda 30A harcayacaksan ve şarj edeceksen al abi bi tane 90lık akü iki tane aküye para vermeye gerek yok. Abi dünya kadar montaj yaptım ve proje çizdim bir kişide kardeşim dediğini yaptık başımıza bu geldi demedi. Benden fikir alıp beni dinlemeyip gidip usta diye geçinen adama iş yaptırıp ondan sonra yandım allah diye bana gelen ya da yüzü olmadığı için de gelmeyen ama gördüğüm çok adam oldu. Reçeteyi benden  kapıp işçilik almayıp aynı malzemeleri kullanıp ucuz ve yanlış işçilik yüzünden aldıklarıda çöp olup gelip bana çatan yüzsüzlerde oldu. Bu sektörde ayrılmamın bir sebebi de bu adamlar.
*

A. Ç.

« Yanıtla #21 : Şubat 02, 2019, 12:20:54 »
Benim yazım herhalde yanlış anlaşılmış. Benim demek istediğim birbirinin aynı iki aküyü paralel bağlamakla, bu akülerin iki katı kapasitede tek bir aküyü kullanmak üzerine kurulu idi. Tek akü ağırdır, yer bulmak daha zordur, çift akü daha kolay taşınır, daha kolay yer bulunur. Maliyetlerde de fark vardır.
*

G. G.

« Yanıtla #22 : Şubat 02, 2019, 22:55:14 »

Alper korsanım cahilliğimi bağışlayın,Kromu derken neyi kastediyorsunuz?Yani sadece bu Gunes Panelini bağlatmak yeterli olmuyormu?
*

G. G.

« Yanıtla #23 : Şubat 02, 2019, 22:57:56 »

Hazır konu açılmışken sorayım. Birlikte alınmış iki adet (misal) 100 A akü mü yoksa tek 200 A akü mü daha doğru seçenektir?

Ocak kullanmayacaksa 200 A akü yeter gibi geliyor bana. Buzdolabı, led aydınlatma, hidrofor, ırgat.. (başka?)
Gece seyri yapacaksan zaten motor çalışır olur, ırgat çalışırken de motor çalışır olur. Bana yeter gibi geliyor yanılıyor muyum?

"bütçe yükünü saymazsak" demiştik. Ayrıca tente kumaşından kazanıyoruz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İşin esprisi bir yana çok yararlanıyorum yazdıklarınızdan..
Sağolun.. Çok teşekkürler..

Recep korsanım  teknede ırgat yok ve ilk etapta ırgat kullanmıyacağım..Eskı usul devam))Tentesi orjinaldi ,nasıl   kıyıcağım ben simdi tenteye Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bende çok teşekkur ederim bilgilerinizden Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. T.

« Yanıtla #24 : Şubat 02, 2019, 23:43:58 »
Goksel korsan, gunes panellerini monte etmek icin kromdan bir destek yaptirmaniz gerekiyor. Alper korsan ondan bahsetti.

Youtube da kanali olan Sailing Uma bu sekilde 2 buyuk panel kullanmakta. Panelleri ayni zamanda bimini gorevi goruyor. Ayriyeten sailing britaly kanalinda da yeni gunes paneli montaj videosu var. isterseniz bir goz atin.

*

M. T.

« Yanıtla #25 : Şubat 02, 2019, 23:53:37 »
Yukarda gonderdigim videodaki gibi bir sistem de paneller ayni zamanda aci degistirebiliyor. Boylelikle gunes e surekli dik gelecek sekilde ayarlayip gunesten maksimum gucu alabilirsiniz.

Teknede fazla elektrigin zarari olmaz, yeriniz varsa 400-500 watt panel ve en az 400 ah aku tavsiye ederim. Akulerin omru acisindan toplam aku kapasitenizin % 50 sinin altina dusmemeniz gerekiyor. Lithium alirsaniz % 15-20 ye kadar yolu var.

Bir diger alternatif de 6V luk akuleri seri baglamak. Amerikada bir cok tekne maksimum AH alabilmek icin bu yontemi seciyor. En cok kullanilan model Trojan T-105 (225 AH) , Turkiye’de pek tercih edilmiyor sanirim.
*

R. E.

« Yanıtla #26 : Şubat 03, 2019, 01:18:08 »

Recep korsanım  teknede ırgat yok ve ilk etapta ırgat kullanmıyacağım..Eskı usul devam))

Üç sezon küçük tekne kullandım. Genelde de tek başıma seyir yaptım. Mekanik ırgat o teknede de yoktu. Ama ırgatsız tekne olmuyor. Mutlaka bir ırgat bulunuyor. Tecrübeyle sabit, bir tane de küçük demir al. Geceleyeceğin zamanlarda ana demiri, diğer gündelik demirlemelerde de o hafif demiri kullanın. Yoksa ırgat fazla ısınıyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #27 : Şubat 03, 2019, 07:58:54 »
Tekne yanılmıyorsam 26 ft Mc Gregor'du.  Bu boyda bir teknenin çapası insan gücü ile kolaylıkla alınabilir, ırgat gereksizdir.
*

R. E.

« Yanıtla #28 : Şubat 03, 2019, 13:26:46 »
Recep korsanım ürün ve montaj konusunda yardımcı olabilirim.
Dilerseniz telefonla bana ulaşabilirsiniz.
0533 731 07 25

Çok teşekkür ederim.
Sağolun..
Şimdiki kayıkta mekanik ırgat var.

*

G. G.

« Yanıtla #29 : Şubat 03, 2019, 14:39:41 »
Tekne yanılmıyorsam 26 ft Mc Gregor'du.  Bu boyda bir teknenin çapası insan gücü ile kolaylıkla alınabilir, ırgat gereksizdir.

Cok teşekkur ederim Ahmed ustadım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap