0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. G.

Değerli Gezgin Korsanlar,

Tekneyi (MacGregor 26m)Dun sabah Romorku ile yaklaşık 840 km yolu 13 saatte  yaparak ıstanbula getirdim ve şu an guvenlikli  bir otoparka cektim..Sizlerin değerli bilgi ve önerilerinize ihtiyacım var..

1-)tekne ile 1 hafta karaya ayak basmadan denizde kalacagım için enerji ihtiyacını karşılamak için solar panele ihtiyacım olacak..26 feetlik tekneye alacağım budolabı küçük olacak,televizyon koymayacağım,elektrikli ocak kullanacağım..Bunun için kac wattlik bir gunes paneline ihtiyacım var ve tanıdık uygun fiyata yapılabilecek yeri tanıyormusunuz?
2-)26 feetlik tekne için uygun telsiz önerileriniz nelerdir ve nereden uygun temin edebilirim?
3-)Oto pilot 26 feetlik tekne için gereklimi?
4-)Tekneyi marinaya cekeceğimden invertor ihtiyacım olacakmı?
5-)Redresor gereklimi?
6-)Teknenin Ana Yelkeni sıfır durumda,Ana yelkenliye özel  basılı resim yaptırmak istiyorum.Bunu yabilecek tanıdığınız varmıdır?
7-)Teknenin Cenova yelkeni sıfırdan lacağım,Tekneyi yarış için kullanmıyacağım ve gezi için kullanacağım.Bunun için cenova yelkenin olculeri ne olmalıdır ve bunuda tabiki baskılı yaptırmak istiyorum.

Bu kadar soru için ozur  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Degerli Geko ların bilgi,oneri ve yardımlarına ihtiyacım var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Saygı ve Sevgilerimle Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

Ynt: Gunes paneli,Redresor,Invertor,Telsiz,Balık Bulucu,Oto pilot
« Yanıtla #1 : Ocak 31, 2019, 14:47:19 »
Elektrikli ocak san ırım en az 1000W oluyor. Günde 3 defa yarım saat kullansanız, 1,500W eder. Günde 10 saat güneş alsanız sadece ocak için 150W verecek güneş paneli gerekir. Demekk ki en az 250W güneş paneli kullanmanız gerekir. Bu alanda bir panel teknenize sığar mı? Bana biraz zor göründü. Bunlar net rakamlar, güneş paneli regülatörü, akünün şarj kayıpları, invertör kaybı derken bu değerin en az %30-40 üstüne çıkmanız gerekir. Buzdolabı da içindekiler soğuduktan sonra çok fazla açılıp kapanmazsa 3A akım çeker. 3A x 12V x 24 saat= 864W da buzdolabına lazım. 864/10 saat= 87W. Bunu da 100 watt kabul edelim. 400W güneş paneli zar zor bu ikisini karşılamaya çalışır. Teknedeki aydınlatma vs elektrik ihtiyaçları için de biraz güç gerekir, yani teknenizin güneş gören alanı sizin ihtiyacınızı karşılamaya yetmez. Öncelikle ocaktan vaz geçeceksiniz, herkes gibi LPG ocak kullanacaksınız, buzdolabınızı gece kapatacaksınız, güneş paneli hesabını ona göre yapacaksınız.

Otopilot bir teknede yardımcı eleman gibidir, kişiler genellikle bir isim bile takarlar. Boydan bağımsız her teknede en iyi yardımcıdır.

Elektrikli ocak kullanacaksanız, jeneratör koymayacağınıza göre invertör şart olacak. Ocak yoksa her işinizi 12V ile görebilirsiniz. Güneş panelleri ile bir hafta geçirecek bir düzen kuracaksanız, redresör ihtiyacınız olmaz.

Yelken imalatçıları yelkene baskı konusunda yardımcı olacaktır. Genova ölçüsünü de onlar bilirler veya gelip ölçerler.  Yine de bilgi için:
I=  6,71 m
J=  2,95 m
Baş istralya boyu= 7,32 m
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2019, 14:48:29 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »

*

H. E.

« Yanıtla #2 : Ocak 31, 2019, 14:49:32 »
Hadi hayırlı olsun

Elektrikli ocak nedir? 220V bağlı iken mi kullanılacak?

Tekne Türk bayraklı ise telsiz almak farklı, yabancı ise farklı.

Otopilot gereklidir.

Akü varsa redresör de gereklidir.

Cenova'yı yapacak yelkenci anayelkene baskı için de yardımcı olur.

*

E. Y.

« Yanıtla #3 : Ocak 31, 2019, 15:17:54 »
Motor seyrinde, özellikle uzun süreli seyirlerde otopilot candır. İnsan buna, İstanbul'dan Kuşadası'na ya da Fethiye'ye otopilotsuz bir tekne indirince kesinlikle ikna oluyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Turgut İlhan bey size de bahsetti mi bilmiyorum ama, MacGregor 26x için bana şöyle bir şey yazmıştı;
"Yelken seyrinde tekne bayılınca o düz karina ve borda suyun içinde "V" şeklini alıyor ve ben dümeni bağlayıp omurga salma bir teknedeymişim gibi seyir yapabiliyorum". Yani, sizin için yelken seyrinde otopilota pek gerek olmayacak gibi görünüyor.
Bu durumda elektrik sarfiyatı da sıfır oluyor haliyle   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Elektrik işlerinden hiç anlamıyorum. Ancak, ben elektrikli ocak düşünmezdim.
LPG'nin de sızıntı durumunda karinada birikip patlama-yangın çıkarma riski var.
Bu nedenle "Acaba alkollü ocak mı...? en azından su ile bile sönüyor" diye sesli düşündüğümde bir korsan arkadaşımız alkolün de o kadar tehlikesiz olmadığı anlamında bir şeyler söylemişti. Araştırmak lâzım.
Bana sorarsanız, elektrik sarfiyatınızı en aza düşürecek şekilde planlama yapmanızı öneririm. Bir haftalık gezinizde her gün 10 saat güneş bulamayabilirsiniz.  Yine bu forumdan öğrendiklerime göre, bir güneş panelinin tam kapasite elektrik üretmesi, ancak güneş ışığının dik olarak gelmesi ile mümkün. Bu da öğlen saatleri demektir ki, dünyanın hiç bir yerinde öğlen, 10 saat sürmez.
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2019, 15:22:09 Gönderen: Erol Yapıcı »

*

H. V.

« Yanıtla #4 : Ocak 31, 2019, 16:44:54 »
Hayırlı olsun.
Elektrikli ocak konusunda diğer Korsan arkadaşlara katılıyorum. Isıtıcılar elektrikte çok sarfiyatı vardır.
Otopilot konusunda benim teknem 23 fit bende otopilot var. Uzun seyirde tek başına çok işime yarıyor. Bana serdümenlik yapıyor arkadaşım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İnvertör tabikide gerekli hem akülerinizi şarj eder hemde marinada ihtiyacınızı karşılar.
Bende cenovaya baskı yaptırmayı düşünüyorum. Hatta grafik işi yapanlara yapıştırma yaptırıp ta ben kendim mi yapıştırsam diye düşündüm ama olurmu bilmem bunuda ben soru olarak sorayım bari  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yelken imalatı konusunda doblin yelken var. Ben mailleştim ve fiyatı uygun geldi bana Erhan beyle irtibattaydım. Onlar zaten teknenizi marka ve modelini söylerseniz biliyorlar ölçüsünü (Tabi farklı bir tadilat olmadıysa) yada gelip ölçüyorlar. Bir görüşün derim.

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #5 : Ocak 31, 2019, 17:06:32 »
Elektrikli ısıtıcı 1000W da olsa tüp gibi tatmin edici olmuyor. Ama 1000W'ın 12V için ne kadar yüksek amper demek olduğunu ve ne kadar uzun süre bu amperi akülerden çekeceğimizi düşünürseniz, sanırım vazgeçersiniz.

Teknede ancak ırgatlarınız öyle 1000-1500Watt. Onlar da motor (=alternatör) çalışmıyorken çalıştırmayın deniyor. Çoğunda motor duruyorken çalışmasın diye tedbir var. Ki ırgat'ı en fazla kaç dakika kullanıyoruz? günde 1.5 saat değil belki 15dk.

Jenaratörü olan bir tekne dışında elektrikli ocak kullanımını ben mümkün görmüyorum.
*

O. E.

« Yanıtla #6 : Ocak 31, 2019, 17:18:58 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Elektrikli ısıtıcı 1000W da olsa tüp gibi tatmin edici olmuyor. Ama 1000W'ın 12V için ne kadar yüksek amper demek olduğunu ve ne kadar uzun süre bu amperi akülerden çekeceğimizi düşünürseniz, sanırım vazgeçersiniz.

Teknede ancak ırgatlarınız öyle 1000-1500Watt. Onlar da motor (=alternatör) çalışmıyorken çalıştırmayın deniyor. Çoğunda motor duruyorken çalışmasın diye tedbir var. Ki ırgat'ı en fazla kaç dakika kullanıyoruz? günde 1.5 saat değil belki 15dk.

Jenaratörü olan bir tekne dışında elektrikli ocak kullanımını ben mümkün görmüyorum.

O da zor...
Çay yapılacak diye jenaratör mü çalıştıracaksın....
*

G. G.

« Yanıtla #7 : Şubat 01, 2019, 13:25:18 »
Elektrikli ocak san ırım en az 1000W oluyor. Günde 3 defa yarım saat kullansanız, 1,500W eder. Günde 10 saat güneş alsanız sadece ocak için 150W verecek güneş paneli gerekir. Demekk ki en az 250W güneş paneli kullanmanız gerekir. Bu alanda bir panel teknenize sığar mı? Bana biraz zor göründü. Bunlar net rakamlar, güneş paneli regülatörü, akünün şarj kayıpları, invertör kaybı derken bu değerin en az %30-40 üstüne çıkmanız gerekir. Buzdolabı da içindekiler soğuduktan sonra çok fazla açılıp kapanmazsa 3A akım çeker. 3A x 12V x 24 saat= 864W da buzdolabına lazım. 864/10 saat= 87W. Bunu da 100 watt kabul edelim. 400W güneş paneli zar zor bu ikisini karşılamaya çalışır. Teknedeki aydınlatma vs elektrik ihtiyaçları için de biraz güç gerekir, yani teknenizin güneş gören alanı sizin ihtiyacınızı karşılamaya yetmez. Öncelikle ocaktan vaz geçeceksiniz, herkes gibi LPG ocak kullanacaksınız, buzdolabınızı gece kapatacaksınız, güneş paneli hesabını ona göre yapacaksınız.

Otopilot bir teknede yardımcı eleman gibidir, kişiler genellikle bir isim bile takarlar. Boydan bağımsız her teknede en iyi yardımcıdır.

Elektrikli ocak kullanacaksanız, jeneratör koymayacağınıza göre invertör şart olacak. Ocak yoksa her işinizi 12V ile görebilirsiniz. Güneş panelleri ile bir hafta geçirecek bir düzen kuracaksanız, redresör ihtiyacınız olmaz.

Yelken imalatçıları yelkene baskı konusunda yardımcı olacaktır. Genova ölçüsünü de onlar bilirler veya gelip ölçerler.  Yine de bilgi için:
I=  6,71 m
J=  2,95 m
Baş istralya boyu= 7,32 m

Ahmet korsanım yardımlarınız için  cok teşekkur ederim,
Elektrikli ocak dediğiniz gibi çok enerji sarfiyatı olacak..
İspirtolu guzel bir ocak buldum ve aldım..
Guneş panelleri konusunda araştırıyorum..
*

G. G.

« Yanıtla #8 : Şubat 01, 2019, 13:39:53 »
Hadi hayırlı olsun

Elektrikli ocak nedir? 220V bağlı iken mi kullanılacak?

Tekne Türk bayraklı ise telsiz almak farklı, yabancı ise farklı.

Otopilot gereklidir.

Akü varsa redresör de gereklidir.

Cenova'yı yapacak yelkenci anayelkene baskı için de yardımcı olur.

Cok teşekkurler Hakan korsanım,
Tekneyi Turk bayrağına geçireceğim ,bunun için telsiz konusunda acele etmeyeyim bayrağa geçtikten sonra alayım diyorum.
1 Adet 74 Amper 1 Adet 60 Amper yeni aku var.Guneş enerjisi varsa Redresor gerek varmı?
Otopilot alacağız anlaşılan..
*

A. D.

« Yanıtla #9 : Şubat 01, 2019, 13:42:01 »
1000W lık elektrikli ocak için minimum 1600Wlık inverter almanız gerek. Bunun dışında sahilden şarj olmak için redresör kullanılır inverter şarj etmez. Combi alırsanızda onun redresörü şarj eder. Teknede buzdolabı varsa günlük enerji ihtiyacınız min 1kW demektir. Yani 85Amin demek. O nedenle Servis akülerinizin kapasitesinin min 300A civarında olması lazım ki güneşin olmadığı zamanlarda da hayatı devam ettirebilin. Enerji hesabı güneş paneline göre değil aküye göre yapılır güneş paneli yardımcı destektir. 300W kapasitesi olan panelde size günde 1.2kW civarında enerji verir. Yani 2 tane 140 ya da 3 tane 110W lık paneller sizin günlük ihtiyacınızı karşılar. Güneşin yeterli olmadığı günlerde de akülerden harcayacağınız enerjiyi yavaş yavaş tamamlar. Çünkü 1. ün çıktınız güneşli akü kapasitesinden gitmedi 2. gün yağmur yağdı hava kapadı yarım gün enerji gelmedi akünün kapasitesinden yediniz e 3gün hava aydınlık full kapasite ancak bir yandan da harcamanız var. Güneş panellerinin kapasitesi günlük harcamanızın üzerinde olmazsa akünüz şarj olmaz.4. günde yarım gün güneşsiz geçti aküler bitti. 5. gün hiç güneş yok. Dımdızlak ortadasınız. Hesaplar buna göre yapılmalıdır.
*

G. G.

« Yanıtla #10 : Şubat 01, 2019, 13:46:00 »
Hayırlı olsun.
Elektrikli ocak konusunda diğer Korsan arkadaşlara katılıyorum. Isıtıcılar elektrikte çok sarfiyatı vardır.
Otopilot konusunda benim teknem 23 fit bende otopilot var. Uzun seyirde tek başına çok işime yarıyor. Bana serdümenlik yapıyor arkadaşım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İnvertör tabikide gerekli hem akülerinizi şarj eder hemde marinada ihtiyacınızı karşılar.
Bende cenovaya baskı yaptırmayı düşünüyorum. Hatta grafik işi yapanlara yapıştırma yaptırıp ta ben kendim mi yapıştırsam diye düşündüm ama olurmu bilmem bunuda ben soru olarak sorayım bari  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yelken imalatı konusunda doblin yelken var. Ben mailleştim ve fiyatı uygun geldi bana Erhan beyle irtibattaydım. Onlar zaten teknenizi marka ve modelini söylerseniz biliyorlar ölçüsünü (Tabi farklı bir tadilat olmadıysa) yada gelip ölçüyorlar. Bir görüşün derim.

Hakan korsanım cok teşekkurler..
Invertor kac Watt gereklidir?
Ok Doblin yelkenle goruseyim bir..
Otopilot konusunda bende alacağım heralde..
*

G. G.

« Yanıtla #11 : Şubat 01, 2019, 13:55:55 »
1000W lık elektrikli ocak için minimum 1600Wlık inverter almanız gerek. Bunun dışında sahilden şarj olmak için redresör kullanılır inverter şarj etmez. Combi alırsanızda onun redresörü şarj eder. Teknede buzdolabı varsa günlük enerji ihtiyacınız min 1kW demektir. Yani 85Amin demek. O nedenle Servis akülerinizin kapasitesinin min 300A civarında olması lazım ki güneşin olmadığı zamanlarda da hayatı devam ettirebilin. Enerji hesabı güneş paneline göre değil aküye göre yapılır güneş paneli yardımcı destektir. 300W kapasitesi olan panelde size günde 1.2kW civarında enerji verir. Yani 2 tane 140 ya da 3 tane 110W lık paneller sizin günlük ihtiyacınızı karşılar. Güneşin yeterli olmadığı günlerde de akülerden harcayacağınız enerjiyi yavaş yavaş tamamlar. Çünkü 1. ün çıktınız güneşli akü kapasitesinden gitmedi 2. gün yağmur yağdı hava kapadı yarım gün enerji gelmedi akünün kapasitesinden yediniz e 3gün hava aydınlık full kapasite ancak bir yandan da harcamanız var. Güneş panellerinin kapasitesi günlük harcamanızın üzerinde olmazsa akünüz şarj olmaz.4. günde yarım gün güneşsiz geçti aküler bitti. 5. gün hiç güneş yok. Dımdızlak ortadasınız. Hesaplar buna göre yapılmalıdır.

Alper korsanım cok teşekkur ederim yardımlarınız için..
Elektrikli ocaktan vazgeçtim ispirtolu ocak aldım..Anlaşılan o ki minimum enerji sarfiyatını gerçekleştirmem lazım.
Teknede şu an 1 adet 74 Amper ,1 adet 60 Amper aku var..Yani bu akuler bana yetmez sizin soyleminize gore..
26 feet teknede 2 adet 140 lık gunes paneli nereye sıgdırabilirim acaba?
Redresor sahillerde duracağım için gerekli olduğunu düşünüyorum,
Invertor tekne marinada kaldığı sure içinde kullanılır.Bunuda almam lazım ancak kaç Wattlık almam gerekiyor?

saglıcakla kalın
*

A. Ç.

« Yanıtla #12 : Şubat 01, 2019, 14:03:43 »
Alper Dora biraz kötümser yazmış, Ege'de sezonda bulutlu veya kapalı gün sayısı çok fazla değildir, yine de akülerinizin kapasitesi şarj edilmeden en az 24 saat dayanmalı, panelleriniz de akü kapasitesini bir günde kolaylıkla doldurabilecek büyüklükte olmalı. Sanırım 2 tane 140W panel teknenize monte edilebilir.
*

A. D.

« Yanıtla #13 : Şubat 01, 2019, 14:12:50 »
Alper Dora biraz kötümser yazmış, Ege'de sezonda bulutlu veya kapalı gün sayısı çok fazla değildir, yine de akülerinizin kapasitesi şarj edilmeden en az 24 saat dayanmalı, panelleriniz de akü kapasitesini bir günde kolaylıkla doldurabilecek büyüklükte olmalı. Sanırım 2 tane 140W panel teknenize monte edilebilir.
Abi teknesinde 12 Ay geçiren insanlarda var.Ben sezona göre değil genele göre bakarım.
*

R. E.

« Yanıtla #14 : Şubat 01, 2019, 14:18:01 »

26 feet teknede 2 adet 140 lık gunes paneli nereye sıgdırabilirim acaba?

Göksel korsanım piyasada 360 watt tek parça monokristal solar panel var. Buna bir de MPPT şarj kontrol cihazı, yer varsa 200 A akü aldığınızda aşağı yukarı sorun çözülüyor. Güneş panelini gölgelik olarak kullanacaksınız.. Ebatı 2X1 metrekare gibi..

Tabii bütçeye yük konusu tartışma dışı..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap