0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. F. G.

Güneş enerjisi over charge ışığı.
« : Ağustos 04, 2018, 21:27:25 »
Solar chargerım over charge ışığı yakıyor. Sürekli %100 enerjim var.. Güneş panelinin yarısını minderle kapatınca sönüyor. Minder güneş panelinin üzerine abone oldu. 275 watt güneş panelim, 2x100 amp jel aküm var yeni. Az enerji kullanıyorum ama en azından 90 lt buzdolabı sürekli çalışıyor. Minderi güneş panelinin üzerinden almak için ne yapmam lazım acaba?

*

E. Ç.

Ynt: Güneş enerjisi over charge ışığı.
« Yanıtla #1 : Ağustos 04, 2018, 22:02:33 »
Allah başka keder vermesin. Enerjinin bir kısmını ulusal şebekeye aktarabilirsiniz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İlk kez enerjisi fazla gelen bir denizciyle karşılaştım, şakama alınmazsınız umarım. Bildiğim kadarı ile regülatörler, belli bir voltaja ulaşınca şarjı keserler. Yani acaba regülatörünüzün arızalı olma ihtimali var mı? Ben olsam, ilk olarak regülatörden çıkan voltajı ölçerdim. 14V üstü ise sorun olabilir.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #2 : Ağustos 04, 2018, 23:52:02 »
Kullandığınız regülatörün giriş voltajı panellerden gelenden düşük olabilir.

öZgür (tapatalk)

*

A. F. G.

« Yanıtla #3 : Ağustos 05, 2018, 00:45:29 »
12-24v otomatik şarj kontrol, panel 24v.  Az enerji kullanmaktan kaynaklanır mı? Fazla üretilen enerji nasıl deşarj ediliyor? Diyot falan duyuyorum ama bunlar kafi mi gelmiyor bozuk mu?Bilmiyorum.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #4 : Ağustos 05, 2018, 07:56:55 »
Panel 24v luk olabilir ama çıkış voltajı pik zamanda 30-35v oluyor olabilir, regülatörünüzün max giriş voltajı 30v ise bunun üstüne çıktığında overcharge uyarısı verir.
Cihazın marka modelinden internette dökümanını bulup max giriş voltajına bakın, ve güneşin en dik geldiği saatte panellerin çıkış voltajını okuyun, karşılaştırınca durum ortaya çıkacaktır.

Güneş panelinde fazla üretilen enerji diye bir durum olmaz, panel güneşe göre sürekli üretir, siz ister kullanırsınız (akü şarjı), ister kullanmazsınız (dolmuş aküler).

öZgür (tapatalk)

*

A. F. G.

« Yanıtla #5 : Ağustos 05, 2018, 08:27:30 »
şarj kontrolü değiştireyim mi, yoksa böyle gider mi?
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Ağustos 05, 2018, 09:07:02 »
Birşeyi değiştirmeden önce durumu tam olarak tespit edin derim.

öZgür (tapatalk)

*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Ağustos 05, 2018, 10:57:38 »
Overcharge ışığı uyarı ışığı gibi görünüyor. elektronik devrelerin arızalnmış olması muhtemel.
*

A. D.

« Yanıtla #8 : Ağustos 06, 2018, 15:54:08 »
Paneliniz 275 Watt ancak regülatör girişinizin bunun altında ise overcharge  diye uyarması gayet normal.
*

A. F. G.

« Yanıtla #9 : Ağustos 06, 2018, 18:09:32 »
gps'i gece açık bırakıp şarjı %80'e düşürdüm, güneş tepedeyken minderi kaldırdım. Aşırı şarj ışığı yanmadı dolayısı ile voltaj konusunu eliyorum. Ne oluyorsa %100 şarjdan sonra oluyor. Acaba şarj kontrolün belirlenmiş limit değerinden fazla şarj tutuyor olabilir mi aküler? 275 watt maximum 11 a 24v verir teoride, benim şarj kontrol 30 a dolayısı ile orada bir sıkıntı yok.