0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S.

Ne arıyorum?
« : Ağustos 06, 2018, 14:37:59 »
Merhabalar, aranıza yeni katıldım bir deniz aracı sahibi olmak istiyorum ama fazlasıyla cahilim bu konuda yardımlarınızı bekliyorum..

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

bu ilanı gördüm ve heveslendim açıkcası hoşuma gitti görüntüsü vs.

Sonra biraz araştırdıktan sonra acaba ihtiyacım bu ilandaki gibi bir şey mi dedim?

Eşim ve 1.5 yaşında çocuğum var çok deniz sever biri değilim ama eşim sever çocuğum da sevsin diye onların kaptanı olma isteğim var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Amacım aslında ya denizden bodruma kaşa kalkana kadar gidebilmek otel yerine denizde tatil yapmak ya da karadan taşıyıp tatil yerlerinde sadece koylara açılmak

1- Bütçem 150 bin TL civarında çok profesyonellik istemeyen bir araç almam lazım bilgim sıfır çünkü

2- Mesela Bakırköy'den bodruma gitsem yakıt git gel ne kadara mal olur? Ne kadar zamanda bu mesafeyi gidebilecek kadar kullanmayı öğrenebilirim?

3- Bağlama yeri çok problem sanırım karaya çıkartmak nasıl olur? Çıkartıp tekrar deniz atmaktaki sakıncalar nelerdir? Kendimiz çıkartabiliyor muyuz profesyonel bir ekip mi oluyor bu işleri yapan?

Özetle çok zengin işi olmayan keyiflik bir heves benimki, fikirlerinizi merakla bekliyorum şimdiden teşekkürler..

*

A. Ç.

Ynt: Ne arıyorum?
« Yanıtla #1 : Ağustos 06, 2018, 14:48:02 »
Yakıt gideri motor beygir gücü ile ilişkilidir. Motor gücünün yaklaşık %80'ini seyir sırasında kullanırsınız. Her beygir için saatte 300ml kadar mazot yakar. Benzin ise tüketilen mazot fiyatının iki katı kadardır.

Denize çıkabilen her kaptan Türkiye'de her yere gidebilir. Sonuçta hemen her yerde kyı seyrine yakın bir seyir yapılır ve sığınılacak, barınılacak yer yeteri kadar vardır.

Tekne karaya çekmek genellikle marinaalarda veya çekek yerlerinde yapılır ve çekip atma oldukça masraflidir. Çekek yerinde konaklatmak ise çok pahalidır. Nereden çekip atmayı düşünüyorsanız oradan fiyat almak gerekir, Her yerin fiyatı birbirinden çok farklıdır. Seçtiğiniz boyda tekneler iyi bir arazi aracı ile çekilebilir ama romörk fiyatını dikkate almak ve rampa bulmak gerekir.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #2 : Ağustos 06, 2018, 15:00:35 »
Bu kadar yeniyseniz öncelikle bir tekne sahibi olmadan kaptanlı turlarla denize çıkmanızı, farklı tekne modellerini görmenizi ve hem kendi hem ailenizin tekne/deniz hayatı ile ilişkisini tecrübe etmenizi öneririm.
Evde oturup tekne almaya karar vermek sağlıklı olmayabilir.

Bu turlar sırasında kaptanınız tüm bu sorularınız hakkında yardımcı olacaktır.

Merhaba! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (tapatalk)

*

A. D.

« Yanıtla #3 : Ağustos 06, 2018, 15:05:09 »
İki tekne ile de uzun seyir yapabilirsiniz iki teknede birbirine yakın yakıt tüketecektir. İlk secenek yavaş gideceği için uzun süre çalışacaktır o teknenin planing yapabilme şansı olmadığı için ikinci seçenekte daha hızlı seyir yapacağı için daha çabuk varacaksınız. Konfor derseniz ilki geçerli ancak bana samimi gelmedi o tekne. Benim tavsiyen ufak bir sandal ile başlayıp denizciliği öğrenip ondan sonra bu tip bir tekneye geçmek olacaktır.  Ailenizin sevip sevmeyeceğini bilmiyorsunuz sonuçta boşuna yatırım yapıp zarar etmeyin diye söylüyorum. Denizi öğrendikten sonra bu tip bir tekne alıp uzun seyire çıkmak daha mantıklı. Havayı okumak denizi okumak farklı şeyler. Açık denizdeyken havanın ne şekilde seyredeceğini önceden kestirebilmek çok önemli. İkinci seçeneğin avantajı hızlı bir tekne olduğu için havanın kabarmaya başladığını gördüğüz zaman daha hızlı kaçabilir sığınabilirsiniz. İki seçenekte çok denizci tekneler değiller.  İkinci seçenek zaten çok eski bir tekne ona hiç girmeyin. Sadece motoru yeni. Çok hantaldır bu tip sürat tekneleri.
40 saat motor seyiri deseniz İstanbuldan güneye inmeniz min. 60000TL civarını bulacaktır diye hesap edin.
« Son Düzenleme: Ağustos 06, 2018, 15:15:24 Gönderen: Alper Dora »

*

S.

« Yanıtla #4 : Ağustos 06, 2018, 15:10:56 »
İki tekne ile de uzun seyir yapabilirsiniz iki teknede birbirine yakın yakıt tüketecektir. İlk secenek yavaş gideceği için uzun süre çalışacaktır o teknenin planing yapabilme şansı olmadığı için ikinci seçenekte daha hızlı seyir yapacağı için daha çabuk varacaksınız. Konfor derseniz ilki geçerli ancak bana samimi gelmedi o tekne. Benim tavsiyen ufak bir sandal ile başlayıp denizciliği öğrenip ondan sonra bu tip bir tekneye geçmek olacaktır.  Ailenizin sevip sevmeyeceğini bilmiyorsunuz sonuçta boşuna yatırım yapıp zarar etmeyin diye söylüyorum. Denizi öğrendikten sonra bu tip bir tekne alıp uzun seyire çıkmak daha mantıklı. Havayı okumak denizi okumak farklı şeyler. Açık denizdeyken havanın ne şekilde seyredeceğini önceden kestirebilmek çok önemli. İkinci seçeneğin avantajı hızlı bir tekne olduğu için havanın kabarmaya başladığını gördüğüz zaman daha hızlı kaçabilir sığınabilirsiniz. İki seçenekte çok denizci tekneler değiller.  İkinci seçenek zaten çok eski bir tekne ona hiç girmeyin. Sadece motoru yeni. Çok hantaldır bu tip sürat tekneleri.
Silivri'de yazlığım var mesela bodruma gitmesem de bakırköy-silivri arası kullanılabilecek ne bileyim adalara vs. gidilebilecek tipte bir model öneriniz olur mu?

İlan sahibine sormuştum bodruma gidilebilir mi diye gidilir ama gitmek maddi manevi yorar demişti zaten Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S.

« Yanıtla #5 : Ağustos 06, 2018, 15:30:33 »
Cevap veren herkese de ayrıca teşekkürler, zaten ne aradığımı bilmiyorum önemli olan ne aradığıma karar vermem öncelikle..

Araştırmaya başladığımda marina ücretleri fazla gelmişti karadan taşırım diye düşünüyordum mesela ondan da gözüm korktu gibi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ufak tefek koylara, açıklara gideceğim bir sürat teknesi gibi bir şeye yönelmem daha doğru sanki
*

A. D.

« Yanıtla #6 : Ağustos 06, 2018, 15:33:56 »
60000 değil 6 bin olacak. 6000 bin ne yaw Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. D.

« Yanıtla #7 : Ağustos 06, 2018, 15:36:27 »
şöyle söyliim bakırköy silivri arası 35 mil civarıdır. 350 TL civarında yakacaktır bir 140Hplik 20mille gidebilecek bir tekne.
*

A. D.

« Yanıtla #8 : Ağustos 06, 2018, 15:41:47 »

Bu tarz bir tekne sizin işinizi görecektir. Araba arkasında da taşıyabilirsiniz.