0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. Y.

Gofi 21 - Ege Yat 23
« : Temmuz 12, 2019, 09:12:51 »
Merhaba,

Maksimum 2 kişi kullanacağımız 1-2 gün konaklama yapabileceğimiz bir tekne bakıyoruz. Didim veya Bodrum civarı kullanılacak. Sizce;  Gofi 21 veya Ege Yat 23 bu tip bir kullanım için uygun mudur? Uygun ise sizin tercihiniz hangisi olurdu?

Teşekkürler,

*

E. S.

Ynt: Gofi 21 - Ege Yat 23
« Yanıtla #1 : Temmuz 12, 2019, 09:46:34 »
Can Korsan hoş geldiniz. Her ikisi de sizin ihtiyacınız karşılayacak tipte ve benzer tekneler olmakla birlikte ege yat 23 daha büyük bir kıç havuzluğa sahip, motor da havuzluğa gömülü olarak kullanılıyor bu özellikleri ile öne çıkıyor. Yerinizde olsam tercihim Ege yat'dan yana olurdu.

*

O. Ö.

« Yanıtla #2 : Temmuz 12, 2019, 17:11:57 »
Can Korsanım,
Egeyat 23, Hunter 23'ün bir klonu olduğu ve onu internette epey bir incelediğim için ben de onu seçerdim.

*

C. Y.

« Yanıtla #3 : Temmuz 12, 2019, 17:50:39 »
Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

*

M. E. V.

« Yanıtla #4 : Temmuz 19, 2019, 11:09:53 »
Merhabalar.

Halen 2006 model bir Ege Yat 23 tekne kullanıyorum. Bir önceki teknem Gofi 21'i üreten Şaşal Denizcilik'in bir küçük boyu olan Tiny17 idi. Gofi 21 ile de çok ilgilendim. İmalat kalitesi bakımından Ege Yat sanırım bir kaç açıdan daha önde. Vinçler, havuzluğun daha geniş olması, motorun havuzluk içinden denize iniyor olması, portuçların büyüklüğü gibi kimi avantajlı özellikleri olmakla birlikte, dış görünüşü de biraz daha göz alıcıdır. Daha ağır bir tekne olduğu için denizde biraz daha dengelidir.

Denizcilik açısından aralarında fark olduğunu düşünmüyorum. Tiny 17 daha küçük olmakla birlikte her havada gayet emniyetli bir performansı vardır.

Bazı video paylaşımlarım var, buradan bakabilirsiniz:

Pruvanız neta, rüzgarınız kolayına olsun.
« Son Düzenleme: Temmuz 19, 2019, 11:11:22 Gönderen: Mehmet Emre Vural »

*

C. Y.

« Yanıtla #5 : Temmuz 19, 2019, 11:18:06 »
Merhaba @Mehmet Emre Vural, videolarınızı yakında takip ediyorum.

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
*

M. E. V.

« Yanıtla #6 : Temmuz 19, 2019, 14:52:28 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba @Mehmet Emre Vural, videolarınızı yakında takip ediyorum.

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Can Korsanım, teşekkür ederim.

Belki bilginiz vardır ama halen sahibinden.com'da satılık bir Ege Yat 23 var. Fiyatı ilk açılışta biraz yüksekti ama şimdi epeyce düzeldi. Otopilot, bimini, ırgat, pasarella, havuzlukta masa vesair avantajları var. Makul bir teklif verilebilir.

Selamlar...
*

C. Y.

« Yanıtla #7 : Temmuz 27, 2019, 18:06:30 »
@Mehmet Emre Vural korsanım bir soru daha sormak isterim size,

Kullandığınız motor hakkında ve teknenin ulaşabildiği hız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çok teşekkür ederim.
*

M. E. V.

« Yanıtla #8 : Temmuz 28, 2019, 17:09:04 »
Merhaba,

Bendeki motor Honda 9,9 4 zamanli, marşlı. Yarım yolda 2, tam yolda 3,5 lt benzin yakıyor kitaba göre . Yarim yolda 4 mil, 3/4 yolda 6 mil yol yapiyor. Tam yolda da 7 mil, sakin suda. Bana gore fayda/maliyet orani açısından çoğu kez yarım yol kafi...

Bu teknenin sanirim govde hizi da azami 7,5 - 8 mil olmalı. Buna göre 9,9 hp bir motor gayet yeterli hatta, daha küçük bir motor bile genel maksat kullanımına yeterli olur kanaatindeyim.

Selametle...

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

H. V.

« Yanıtla #9 : Temmuz 28, 2019, 18:06:06 »
@Mehmet Emre Vural korsanım bir soru daha sormak isterim size,

Kullandığınız motor hakkında ve teknenin ulaşabildiği hız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çok teşekkür ederim.

Benim teknemin ağırlığı 2,2 ton 9.9 hp Kıçtan takma parsun motor var. Durgun suda tam yolda 7 mil. Tam yolun altında 6 mil hız yapıyorum. Gayette tatmin edici. Kıblede bizim buralarda epeyce dalgalı olur. Limana girişte beni üzmedi.
Ancak motor markası Parsun oluşu beni tedirgin ediyor. Sanki her an bozulabilirmiş hissiyatı var. O yüzden satıp güvenilir bir marka almayı düşünüyorum. Birde 15 hp yapmayı.
*

M. E. V.

« Yanıtla #10 : Temmuz 28, 2019, 18:18:36 »
Can korsanim,

Markalar arasinda kiyaslama yapacak kadar deneyimli degilim, bu konuda kıdemli  korsanlar birseyler soyler mutlaka. Bu motorlar yapıları itibarıyla hayli basit makinalar... Düzenli bakım  yapılırsa sorun çıkartacaklarını sanmam. Ama denizde hiçbirşeyin garantisi yok zaten.

15 hp konusunu teknenizin gövde  hızına göre  değerlendirin derim...

Selametle...

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi