0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Y. K. G.

gezi amaçlı yelken bakımı bilgilendirme
« : Haziran 24, 2013, 16:24:51 »
merhaba gezgin korsan ekibi bilindiği gibi yelken kullanım amacına göre çeşitleri günümüz teknolojisi ile birlikte çok fazla seçeneklere ulaşmıştır fakat biz bunları en kısa yoldan ikiye ayıralım
gezi yelkenlerinin en önemli özelliği sağlamlık ve performanstır gezi yelkenlerinde memnuniyet üç ana faktöre bağlıdır 1 kolay kullanım
2 dayanıklılık 3 yelken imlatçısının desteği
gelelim bu yelkenlerin bakımına gezi yelkenlerinin güneşe karşı dayanıklılıgı yoktur dolayısıyla ana yelkenlerınızı lazy bag acık ve kılıfsız bır bıcımde bırakmanız yelkenlerınızın omrunu kısaltacaktır genoa ıcın ıse ya uv koruma bandı yada furlıng kılfı kullanmanız gerekır.yelkenlerınızı belırlı perıyotlarda kulanmadıgınız bır donemde özellikle kış aylarında yıkamanızı ve tekne uzerınde bırakmamanızı tavsıye ederız bununda nedenı yelkenlerınız yaz boyu kaldıgı denız suyunun üzerınde bırıktırmıs oldugu tuz ve dıs etkenlerın vermıs oldugu kırlılıkten çabuk bir şekılde arındırmaktır tuz krıstallerı yelken dıkıs aralarına gırerek zarar vermeye baslar kıs aylarında ıse yagmur kar yagısları sonrasında yelkenlerınızı acmadıgınız ıcın yosunlasmaya baslayacaktır yıkama işlemini yaparken tatlı su kullanınız arap sabunu ve kımyasal maddeler kesınlıkle kullanmayınız
dıyelım denızın ortasında yelkenınız yırtıldı şayet yırtık buyuk degıl ve dıkıslere denk gelmıyor ıse yelken tamır bantları ıle yapıstırp yolunuza devan edebılırsınız egerkı dıkıs olan yerlere denk gelıyor ıse 1 ml mumlu ip ile cok kalın olamayan bır iğne ile gecıcı olarak tamıratını yapıp ılk fırsatta bır uzmandan yardım almanızı tavsıye ederız dıkıs ıle yapacagınız tamıratı lutfen balon yelken dedıgımız asımetrık ve sımetrık yelkenlerde uygulamayınız sadece yapıstırma tamıratı yapınız

*

R. E.

Ynt: gezi amaçlı yelken bakımı bilgilendirme
« Yanıtla #1 : Kasım 16, 2015, 21:24:35 »

Sevgili korsanlar,

Kış yaklaşıyor. Marinalar için sorun olmasa da balıkçı barınakları sıkıntı. O nedenle doğrusu karaya almak diye düşünüyorum.

Karaya alındığında yelkenler ve ipleri tatlı su ile yıkamak. Yelkenleri kurutup katlamaksızın rulo halinde kaldırmak, motoru tatlı su ile çalıştırıp, sehpasına koymak dışında benim aklıma bir iş gelmiyor.

Ama sorular geliyor. Mesela aküyü yerinde mi bırakmalıyım. Doldurup mu bırakmalı?

Su deposunu boşaltmak gerekir herhalde. Tuvalet hiç kullanılmadı ama deneme amaçlı içine su doldurmuştum. Bunu da boşaltmalıyım.

Minder vs gibi eşyaları içerde bırakmak, üstünden su girişini önleyecek bir yalıtım yapmak..

Başka?

Tekne küçük olduğundan direği yatırıp çarmıh ve ıstralyaları da içeri almak aklıma geliyor. Gerekir mi? Uzun ömürlü olmasına katkı sağlar mı? Çünkü her halukarda direği indirip içine marin kablo ile direk tepesi tesisatını yenileyeceğim.

Teşekkürler, saygılar

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Kasım 16, 2015, 21:38:23 »
Okurken,  mandarları  uyduruk halatla yedekleyip indirebilirsiniz  diyecektim  ama direği indirmek daha doğrudur.  Marinalarda tekne  tutma adeti gelişmeden önce  tekneler karaya alındığında genellikle direkleir sökülür ve bakıma girerdi.

Ayvalık'ta olduğunuza göre su ile ilgili   bir şey yapmanız gerekmeyebilir.   Su depolarının boşaltılması don olan yerlerde gereklidir. Depolarımı temizlerim  diyorsanız suyu boşaltın.

*

T. A.

« Yanıtla #3 : Kasım 16, 2015, 22:04:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sevgili korsanlar,

Kış yaklaşıyor. Marinalar için sorun olmasa da balıkçı barınakları sıkıntı. O nedenle doğrusu karaya almak diye düşünüyorum.

Karaya alındığında yelkenler ve ipleri tatlı su ile yıkamak. Yelkenleri kurutup katlamaksızın rulo halinde kaldırmak, motoru tatlı su ile çalıştırıp, sehpasına koymak dışında benim aklıma bir iş gelmiyor.

Ama sorular geliyor. Mesela aküyü yerinde mi bırakmalıyım. Doldurup mu bırakmalı?

Su deposunu boşaltmak gerekir herhalde. Tuvalet hiç kullanılmadı ama deneme amaçlı içine su doldurmuştum. Bunu da boşaltmalıyım.

Minder vs gibi eşyaları içerde bırakmak, üstünden su girişini önleyecek bir yalıtım yapmak..

Başka?

Tekne küçük olduğundan direği yatırıp çarmıh ve ıstralyaları da içeri almak aklıma geliyor. Gerekir mi? Uzun ömürlü olmasına katkı sağlar mı? Çünkü her halukarda direği indirip içine marin kablo ile direk tepesi tesisatını yenileyeceğim.

Teşekkürler, saygılar

Minderleri eve veya uygun olan bir depoya götürebilirsiniz. Nemden uzak kalmış olurlar. Direği sökmek bence en uygunu (bu kışın sert geçeceği tahmin ediliyor) ne olu ne olmaz. Aküyü de daha sıcak bir yerde muhafaza ve  ayda 1 şarj etmek uygun olur.

*

C. G.

« Yanıtla #4 : Kasım 16, 2015, 22:06:51 »
Aku gunes paneline bagli durunca sarjini tuketir mi?

*

M. C.

« Yanıtla #5 : Kasım 17, 2015, 00:07:53 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Aku gunes paneline bagli durunca sarjini tuketir mi?
[/quote
valla ben 5 yıldır ,bırakıyorum bir şey olmuyor 650 wp güneş paneli 750 A akü grubu
tabi ki bırakmadan önce 12 ,5 volttan aşağı düşmemiş olmasına  dikkat ediyorum ayrıca başka tüketim bırakmıyorum.