0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Z.

Gemiler
« : Nisan 07, 2010, 21:39:29 »
Sonuçta denizcilik platformuyuz ama konumuz hep yatlar, kayıklar tekneler.

Ben aslında gemilerdeki işleyişi, oradaki hayatı, limana yanaşmalarını hep merak eder dururum. Mesela bizim elimizde bir vites kolu var ileri geri hörttedenek veriyoruz. Gemilerde durum nasıl? Tornistanda dümen dinlerler mi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Orsaları nasıldır? u soruların cevaplarını verecek korsanlar haydi klavye başına.

(Mehmet Esen korsan bak hala konuya bakıyorsun ver biraz cevap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )

*

U. P.

Ynt: Gemiler
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2010, 21:44:43 »
Ben yanlış hatırlamıyorsam " Yelken Dünyası " nda okumuştum, bir tankere alışagelmedik bir şekile sahip yelken takılması planlanıyormuş, bu sayede rüzgar varken yakıt tasarrufu edilicekmiş ve su altındaki kısımda yine alışagelinmedik bir şekilde tasarlanmış, yanılmıyorsam sürtünme katsayısı 0 a yakın bir değer böylece yelkenle performansta artışta sağlanabiliyormuş.

Not: Bu haberi çok uzun zaman önce okumuştum, yanlış bilgi vermiş olabilirim.

*

M. E.

« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2010, 22:00:59 »
Hakan korsanım Allah seni hep güldürsün emi..
Trilyeye gelmeye çalışacagım.

Bir gemide çalışırken kafada bir pervane vardı. Oda kadar büyük bir motor kalkarken, 600 A çekiyor...
Makina dairesindede 2000*2 rolls-royce var dinlemiyor. amper mamper. Veriyor ayari...

Bir tanesindede 2 adet birbirinden bagımsız pevaneli ana makina var. Biri ileri biri geri tuna boylarında tank gibi dönür. Oldugu yerde ben bunu tavsiye ediyorum.. 

*

M. E.

« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2010, 22:09:09 »
Hakan Korsanım kumlada Mehmet Mesut BERZENÇ isminde bir agabeyim var. Bir imkan olursa seni tanıştıracagım. Muhtemelen 48 Y. denizcilik fakültesi mezunu...

Yer Ukrayna azak denizi. Mesut kaptan 1. zabite demir at diyor. Birinci zabit 1. kilitte dibi buldu diyor.
Bizim bey baba ne dese begenirsin. A benim aptal oğlum eğil aşağı bak diyor. 1. zabit egilip aşagı bakıyor. Ne görsün bizim demir 70 cm buzun üzerinde kalmiş dibi  bulamamış....

Oralara gidersek benim tecrübem var yani. Kaygilanmaya gerek yok... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. Z.

« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2010, 22:16:54 »
Hep kilit hesabı yaparlar şu demir işini. Bir kilit kaç metredir kine?

*

A. M.

« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2010, 22:47:05 »
Hakan korsanım, yanılmıyorsam 1 kilit 15 kulaç oda yaklaşık 27.75m olmasi lazim..Tek makinalı büyük gemilerin tornistan yaptığında istenilen şekilde dümen dinlemesi cok zordur(rüzgar ve akıntı etkisi olmasa bile)..Pervanenin  sağa veya sola devirli olması tornistanda bizim tekneler deki gibi kıçı ters yöne çeker.Dümen etkisi cok azdır..Romorkür yardımı alınır genelde..Bow truster olan gemilerde- ki yeni yapım gemilerin çoğunluğunda var- manevra doğal olarak daha kolay..
*

M. E.

« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2010, 22:51:12 »
Hayrola Zorlu Korsan?
Nereden çıktı bu "gemi" işi??
Maşallah'ı satıp, armatöörlüğe mi soyanacann?? )))
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2010, 22:51:56 Gönderen: Mehmet Erem »
*

Ö. K.

« Yanıtla #7 : Nisan 07, 2010, 22:58:27 »
Rahmetli peder şehir hatlarında kaptandı. 30 sene öncesinden hatırladığım, üzerinde iki tane kol olan sarı bir kulenin yanında oturur, üzerinde yarım yol, tam yol, tornistan gibi şeler yazıyordu, her hareket ettirdiğinde çın çın öterdi. Dümeni de reis bazen usta gemici tutar, ona oğlum 10 sancak, 5 derece iskele falan derdi. Çın çınlara yanıt vermesse gemi, hemen yanında sarı bir borunun üstündeki tapayı kaldırıp makine dairesiyle konuşurdu.(bağırırdı desem daha doğru olacak). İskeleye yanaşırken, hele boğazın akıntılı yerleri ise dümene geçerdi.
*

M. E.

« Yanıtla #8 : Nisan 07, 2010, 23:01:20 »
Mehmet korsanım biz niyeti kurduk. ortak arıyoruz. Bir koy 4 al...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. G.

« Yanıtla #9 : Nisan 07, 2010, 23:11:33 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Y.

« Yanıtla #10 : Nisan 07, 2010, 23:37:48 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Rahmetli peder şehir hatlarında kaptandı. 30 sene öncesinden hatırladığım, üzerinde iki tane kol olan sarı bir kulenin yanında oturur, üzerinde yarım yol, tam yol, tornistan gibi şeler yazıyordu, her hareket ettirdiğinde çın çın öterdi. Dümeni de reis bazen usta gemici tutar, ona oğlum 10 sancak, 5 derece iskele falan derdi. Çın çınlara yanıt vermesse gemi, hemen yanında sarı bir borunun üstündeki tapayı kaldırıp makine dairesiyle konuşurdu.(bağırırdı desem daha doğru olacak). İskeleye yanaşırken, hele boğazın akıntılı yerleri ise dümene geçerdi.

Ömer korsan bu hisleri yaşamak istiyorsan R/V ARAR ile bir sefere götürelim seni. Bizim gemide telgraf sistemi var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. K.

« Yanıtla #11 : Nisan 07, 2010, 23:41:53 »
Çoooook isterim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Y.

« Yanıtla #12 : Nisan 07, 2010, 23:47:55 »

Tamam seni kaptan köşküne koyarız. Biz çalışmaya devam ederiz ama biraz sabretmen lzım. Şu sıra seferleri tamamladık yeni program 1 ay içinde belli olacak. Ama istediğiniz an gemiyi gezmeye götürebilriz. Makine dairesi tam bir müze gibidir. (zaten bizim geminin maketi almanya da bilim müzesinde vardı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. K.

« Yanıtla #13 : Nisan 07, 2010, 23:53:41 »
Makineyi gezmek harika olur, ama Erol abimide alıcam yanıma Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. E.

« Yanıtla #14 : Nisan 07, 2010, 23:55:59 »
Ya ben? Ya ben?
Hiç kambursuz düğün our mu? ))) Dur yanlış dedeim, yoksa, katmersiz miydi???