0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. S.

Garip bir yakıt sarfiyatı verisi….
« : Ağustos 14, 2014, 16:42:11 »
Arkadaşlar enteresan bir sarfiyat verisini kucağımda bulmuş durumdayım..
Benim 110 HP' li yanmar 30 saatte 560 TL' lik mazot yakmış. yaklaşık 18,5 TL/saat..
Bu sarfiyatın içinde toplamda yaklaşık 10 - 12 saatlik jeneratör kullanımı da vardır. 7 Kw Onan…
Tekne 50 ft ve 13 ton civarı…
Tüm motor vs bakımları yapıldıktan sonraki ilk sarfiyat bu ayrıca..

Tecrübeli arkadaşlar bu veriyi yorumlayabilirlermi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ben kibriti çakmak üzere bekler durumdayım...

*

İ. Y.

Ynt: Garip bir yakıt sarfiyatı verisi….
« Yanıtla #1 : Ağustos 14, 2014, 16:46:57 »
Verdiğiniz veriler doğru ise saatte yaklaşık (jenaratör dahil) 3,8 lt gibi bir yakıt sarfiyatınız var. 110 hp motor için hiç yakmamış. Bence motorunuza gözünüz gibi bakın  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Ağustos 14, 2014, 16:50:58 »
Hesaplamalarınızda hata yoksa çok düşük görünüyor. Motor gücünün tamamı genelde kullanılmaz. 80 HP kullandığınızı varsaysak, ortalama 20 HP için 4 l/s hesabı ile 16 l/s tüketiminiz olur.  16 l x 4,50TL hesabı ile  72TL olması gerekir.

*

A. S.

« Yanıtla #3 : Ağustos 14, 2014, 16:55:15 »
O zaman benim eski 46 hansedeki 54 yanmar kokluyormuş… Ortalama 2,5 lt yakıyordu..
Bu arada not ben motoru 1800 devirde kullanırım, 2000 i asla geçmem..

*

A. S.

« Yanıtla #4 : Ağustos 14, 2014, 17:08:10 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hesaplamalarınızda hata yoksa çok düşük görünüyor. Motor gücünün tamamı genelde kullanılmaz. 80 HP kullandığınızı varsaysak, ortalama 20 HP için 4 l/s hesabı ile 16 l/s tüketiminiz olur.  16 l x 4,50TL hesabı ile  72TL olması gerekir.

Ahmet korsanım ben bütün hesaplarımı ve seyir detaylarını aşağıdaki gibi bir excel dosyasında çok detaylı tutarım.
Hatta bu veriler otomatik raporlara dönüşür ve her an tekneye ne kadar demirbaş, ne kadar işletme gideri vs harcandığının raporunu alabilirim. Ayrıca tüm seyirleride tarih, rota, ekip, motor saati vs detaylarıyla excelde tutarım..
Yılların verdiği bir alışkanlık..
Dolayısıyla hesap hatam olamaz…
Ama zaten sizlerin çıkardığı sonuçlarda bana beklentimin yüksek olduğunu gösterdi. Aslında sorun yokmuş.

*

K. Ö.

« Yanıtla #5 : Ağustos 14, 2014, 17:13:36 »
Daha önce yakıt sarfiyatı konusu konuşulmuş, bayağı bi hesaplar yapılmış, deneyimler ile duruma göre farklı sonuçlar çıkabileceği konuşulmuş ve sizin gibi düzenli kayıt tutan korsanların verileri ile 110 hp yanmar'ın 2200 devir de 5.2 lt ortalamada yaktığı sonucu ortaya çıkmış. E siz 1800 devirde kullandığınıza göre 4 lt gayet normaldir. Ayrıca 54 hp'yi 2 ye katlayınca haliyle 110 hp olarak 2.5lt ye veda edebilirsiniz. Kibriti yerine koyabilirsiniz.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. Ü.

« Yanıtla #6 : Ağustos 14, 2014, 17:14:12 »
O zaman benim eski 46 hansedeki 54 yanmar kokluyormuş… Ortalama 2,5 lt yakıyordu..
Bu arada not ben motoru 1800 devirde kullanırım, 2000 i asla geçmem..
Ahmet korsanım 2 misli güçlü motor kulanıyorsunuz yakıt iki misli olmamış bencede çok normal.
*

M. Ö.

« Yanıtla #7 : Ağustos 14, 2014, 17:24:50 »
Ahmet korsanım ,ayni motor bendede var,ortalama 2200 devirde kullanıyorum . tekne biraz daha yüklü Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 15 ton civarında .  Saatte ortalama 5,2 litre mazot kullanıyorum.8 kwa panda jenaratör buna dahil.Sizin yakıt tüketiminiz gayet normal .
Geçen sene arkadaşlarla gezerken,ortalama hızı 6,5  - 7 knot da tutalım diye 1900 devirde kullandım. 4.5 litre yaktı. Yavaş giderseniz az yakıyor ama varış saatiniz artıyor.Bence değişen bir şey olmuyor. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. Ö.

« Yanıtla #8 : Ağustos 14, 2014, 17:49:48 »

Bence bu hesapta çok büyük ve akıl almaz bir hata var.Böyle hesap olmaz.
*

A. S.

« Yanıtla #9 : Ağustos 14, 2014, 18:09:16 »

Aynı fikirdeyim..
*

E. O.

« Yanıtla #10 : Ağustos 14, 2014, 18:15:41 »
Yelken yaptiginizda yakit sarfiyatiniz 0 lt olacaktir diye bir ukalalik yapayim..
Kisitli zamanlarda kisa izin surelerinde cok yer gorelim baskisiyla ben de sıklıkla motor seyri yapardim.. simdilerde az yer cok yelken, daha uzun sure denizde seyir yapmak gibi bir prensiple davraniyorum..
Ahmet korsanim, bence de jeneratör de düşünülürse sarfiyatiniz makul..

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

T. A.

« Yanıtla #11 : Ağustos 16, 2014, 19:39:47 »
Ahmet korsanım benim daha evvel kullandığım teknede 110 beygir yanmar vardı. Ortalama 5 litre yakiyordu. Yalnızca müsaade ederseniz bir konuya dikkatinizi çekmek isterim.  Turbolu motorlarda turboyu açmadan kullanmak uzun vadede motora zararlıdır.  Sizin motorunuz için yanılmıyorsam bu 2000 devir civarıdır. Dolayısıyla yanasmalar hariç seyir esnasında 2100 2200 kullanmanız daha dogru olacaktır.  En azından motor ustaları hep böyle söylüyor.
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2014, 19:41:26 Gönderen: Tunç Aytunç »
*

Ç. G.

« Yanıtla #12 : Ağustos 16, 2014, 21:45:40 »
Ahmet korsanım benim daha evvel kullandığım teknede 110 beygir yanmar vardı. Ortalama 5 litre yakiyordu. Yalnızca müsaade ederseniz bir konuya dikkatinizi çekmek isterim.  Turbolu motorlarda turboyu açmadan kullanmak uzun vadede motora zararlıdır.  Sizin motorunuz için yanılmıyorsam bu 2000 devir civarıdır. Dolayısıyla yanasmalar hariç seyir esnasında 2100 2200 kullanmanız daha dogru olacaktır.  En azından motor ustaları hep böyle söylüyor.

Teknem yok ama turbodizel bir araba kullanıyorum; turboyu maksimum gücü veren devrin altında kullanmanın zararını öğrenmek isterim, malum, turbo çok pahalı, motor daha da pahalı bir alet Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. S.

« Yanıtla #13 : Ağustos 16, 2014, 22:04:04 »

Haklı olabilirsiniz Tunç Korsan. Bu açıdan hiç düşünmemiştim.

Uyarı için teşekkürler.. 
*

M. T.

« Yanıtla #14 : Ağustos 17, 2014, 02:11:31 »

Ahmet abi arada karıştırır. Karıştırınca iyi karıştırıyor ama! Ben vakti zamanında iyi ürkmüştüm Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap