0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. E.

Garip bir buzdolabı
« : Ağustos 03, 2019, 18:17:11 »
Bana göre gerçekten garip: sistemde 2 adet kompresör var. Soğutma deniz suyu ile oluyor. Buraya kadar normal. Fakat dolabın içinde boydan boya büyük bir soğutma kutusu var. Kompresörler çalışınca bu kutu buz kaplanıyor. Termostat yok. Elle kurulan bir saat var. Saati kuruyorsunuz. Diyelim ki 15 dak. Çalışıyor sonra stop. Git yarım saat sonra kur...  Böyle oyna işin yoksa. Teknede değilsen dolap ya devamlı kompresör çalıştıracak veya çalışmayacak. Başka seçenek yok. Fransız (!) Bunu böyle yapmış. Orijinali bu. Ben ne yaptım şimdi ona bakalım: programlanabilir cinsten bir Arduino Timer temin ettim. Deneme yaparak buldum:14 dak ON, 46dak OFF  gece 11 de TAMAMEN OFF. (Şalter kapalı sabah açıyor gürültü olmasın diye). Bu şekilde programlamak suretiyle sistem güzel çalıştı. Hava ve deniz suyunun ısısına bağlı olarak bu dak. Ayarları degistirilebilir . İlgililerin bilgisine sunarım.

*

K. E.

Ynt: Garip bir buzdolabı
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2019, 18:20:15 »
İlave not: termostat verimli çalışmıyor. Denedim.

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Ağustos 03, 2019, 18:26:35 »
Bir zamanlar biri motor üzerine bağlı diğeri elektrikli iki kompresörü olan bir buzdolabı kullandım. Motor çalıştığı zaman dolap içindeki bir kutu içinde ne varsa donduruyor ve bu ince kutu aynen bir buz kutusu gibi buzdolabının soğuk kalmasına neden oluyordu. Motor uzun süre çalıştırılmazsa elektrikli kompresör termostaı vasıtası ile devreye girip soğutmayı devam ettiriyordu. Aynen alternatörün aküleri doldurması gibi motordaki kompresör de buzdolabını soğukla dolduruyordu.

*

K. E.

« Yanıtla #3 : Ağustos 03, 2019, 18:47:13 »
Sistem çok benzer. Bende motor üzerinde kompresör yok.

*

N. D.

« Yanıtla #4 : Ağustos 05, 2019, 12:20:43 »
ilgincmis.

Bende buzdolabi, ve ayri bir buzluk var, iki adette kompresörü, motorlari var.

Buzluk icinde sizin tarife uygun yine büyükce bir kapakli kutu var onun ici buz tutuyor disida buz kaplaniyor.
Gerci benimkinin bir ayar yeri var 1-9 kadar isi ayari yapabiliyorsunuz.

Ama o buzlanma kesin oluyor en azindan icerideki kutuda oluyor.
Buzdolapci 1 hafta evvel kontrol etti hic bir sorun yok dedi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. B.

« Yanıtla #5 : Ağustos 05, 2019, 14:42:39 »
Bende amonyaklı buzdolabı vardı. Dometic marka dolabın kartı ve rezistansı bozulmuştu, servis yenisinin parasına denk gelir deyince internette gördüğüm bir soğutma yöntemini uyguladım. Peltier denilen bir parça var 12Volt ile çalışıyor bir yüzeyi ısınıyor diğer yüzeyi soğuyor. İki yüzeyi olan 4x4cm lik bir parça. bundan 3 tane aldım. 5Amperlilk olanı.
 Isınan yüzeyi için eşanjöre benzer su soğutma bloğu aldım bu bloktan küçük bir pompa ile deniz suyu geçirdim. Buzdolabı baya baya çalışıyor şu anda yalnız, dolabın içine küçük bir fan takacağım yakın zamanda çünkü içerideki soğutma bloğu terleme yapıyor dolabın içinde soğuk havayı sirküle etmem gerekiyor diye düşünüyorum. Burada benzer bir sistem var :
*

N. D.

« Yanıtla #6 : Ağustos 05, 2019, 17:11:22 »
Oktay korsan

kac litrelik bir buzluktan, buzdolabindan bahsediyorsun?
veya söyle diyeyim, bu aldigin 4x4cm parcalari cogaltarak daha büyük buzdolabinada uyumlu hale getirilebilirmi?

her biri 5ampermi yani 3 adet 15 amper mi harciyor?
Günlük sarfiyat ne derece tecrübelerini paylasirsan.
*

K. E.

« Yanıtla #7 : Ağustos 05, 2019, 17:22:15 »
Verimi gazlı sistemlere göre çok düşüktür. Amperleriniz bol ise sorun yok.
*

Ö. T.

« Yanıtla #8 : Ağustos 05, 2019, 20:49:25 »
küçük bir parça, kompresörlü buzdolabı kadar amper tüketiyor diye duymuştum
*

A. Ç.

« Yanıtla #9 : Ağustos 05, 2019, 21:13:59 »
Kompressör kadar elektrik tüketir ve kompresör kadar verimli değildir. Genellikle bir termostatla kontrol edilmediği için sürekli elektrik çekmesi de cabası..
*

O. B.

« Yanıtla #10 : Ağustos 06, 2019, 08:51:50 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ağustos 06, 2019, 08:53:05 Gönderen: Oktay Bozkurt »
*

O. B.

« Yanıtla #11 : Ağustos 06, 2019, 08:52:38 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Oktay korsan

veya söyle diyeyim, bu aldigin 4x4cm parcalari cogaltarak daha büyük buzdolabinada uyumlu hale getirilebilirmi?

Nedim korsanım Buzdolabım 20 litre. Evet bu parçalar çoğaltılabiliyor. Benim aldığım modeli 12705 modeli, sondaki iki rakam amperini temsil ediyor. 12706,08,10,15 diye gidiyor. amperajı arttıkça ısınan kısmını soğutma ihitiyacıda artıyor buna göre soğutma kapasiteside tabiki. Şöyle ki, 15,5A. saat tüketim oluyor bende 3 tane kullandığım için birde mini pompa var. Soğutma çok hızlı bu zımbırtıda. Yalnız enerji tüketimi fazla tabi, güneş paneli takviyesi yoksa sıkıntılı bu durum. Ben buzdolabını gün içinde kullandığım için sıkıntı yaşamıyorum akşam içinde bir şeyler bırakıp enerjisini açık bırakana gelmez bu iş. aklımda peltier ile tekneye ısıtma soğutma yapma fikri var bakalım randıman alabilirsem tecrübelerimi paylaşırım.

Burda çeşitlerini görebilirsiniz:https://www.direnc.net/peltier
*

N. D.

« Yanıtla #12 : Ağustos 06, 2019, 15:53:22 »
anladim,

tesekkürler bilgiler icin.
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #13 : Ağustos 06, 2019, 16:29:38 »
Oktay korsan

Nedim korsanım Buzdolabım 20 litre. Evet bu parçalar çoğaltılabiliyor. Benim aldığım modeli 12705 modeli, sondaki iki rakam amperini temsil ediyor. 12706,08,10,15 diye gidiyor. amperajı arttıkça ısınan kısmını soğutma ihitiyacıda artıyor buna göre soğutma kapasiteside tabiki. Şöyle ki, 15,5A. saat tüketim oluyor bende 3 tane kullandığım için birde mini pompa var. Soğutma çok hızlı bu zımbırtıda. Yalnız enerji tüketimi fazla tabi, güneş paneli takviyesi yoksa sıkıntılı bu durum. Ben buzdolabını gün içinde kullandığım için sıkıntı yaşamıyorum akşam içinde bir şeyler bırakıp enerjisini açık bırakana gelmez bu iş. aklımda peltier ile tekneye ısıtma soğutma yapma fikri var bakalım randıman alabilirsem tecrübelerimi paylaşırım.

Burda çeşitlerini görebilirsiniz:https://www.direnc.net/peltier

Peltier, termocouple mantığı yeni bir icad değil.

Eğer bizim aradığımız güç aralığında yaygın bir şekilde kullanılmıyorsa bilin ki sıkıntılı bir yanı var (verim, sarfiyat, ilk maliyet, vs vs). Bu tip bir teknoloji çok süper bir avantajı olduğu seviyeye geldiğinde zaten buna ticari bir ürün olarak rekabetçi üretim şartlarının oluşturduğu uygun maliyetlerle ulaşabiliyoruz.

O nedenle hobi amaçlı kullanım, deneme tamam ancak ne kadar iş için kaç amper tüketiyor ona bir bakmak lazım. 12705 için 5.3A 50Watt diyor. Bu güç bizim buz gibi yapan kompresörlü buzdolabı ve dondurucularımızdan bile daha güçlü. Bir de 3 adet kullanacaksın. Hiçbir teknik açıklaması olamaz bu tercihin hele ki enerji fakiri bir yelkenlide.

Ki bir de bu enerjiyle içeride ne soğuttuğumuza bakmak lazım, ne kadar suyu kaç dereceden kaç dereceye ne kadar sürede düşürüyor gibi...
*

A. Ç.

« Yanıtla #14 : Ağustos 06, 2019, 16:39:08 »
Ben bir süre kullandım. Tek bir ünitesi vardı ve standart buz kutularına benzer bir kutusu vardı. Sürekli çalıştığı sürece soğutma yapamasa da içindekileri soğuk tutuyordu. 5 A  çekiyordu, hiç devreden çıömadığı için belki motorla seyirde veya otomobilde (yine motor çalışırken) işe yarar ama teknede günübirlik kullanım dışında düşünmemek gerekir. Hazır olarak bir çok süpermarkette bulabilirsiniz. Bağlantıları bir anahtar yardımı ile ters çevirdiğinizde soğutma yewrine ısıtma yapıyordu.