0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. S.

Fiber tamiri, Gel coat uygulaması
« : Temmuz 06, 2020, 15:06:09 »
Merhaba, geçen haftasonu kıçtan bağlı olduğum beton bir rıhtımda yakından son sürat geçen motoryat sebebi ile küçük bir kaza yaşadım. Kıç havuzluğa açılan menteşeli bir kapı ve bu kapının üzerinde de pasarella ayağının gömüldüğü bir yuva var. Baştan aldığım dalganın etkisi ile tekne ile rıhtım arasına sıkışan pasarella maalesef bu yuvanın bağlı olduğu kapıya hasar verdi. Cam elyaf ve reçine ile tamir etmeyi düşünüyorum. Ancak son kat olarak boya mı yapmalıyım yoksa renklendirip jel coat mu uygulamalıyım? Bu konuda bilgim yok, fikir verebilriseniz sevinirim.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

*

A. Ç.

Ynt: Fiber tamiri, Gel coat uygulaması
« Yanıtla #1 : Temmuz 06, 2020, 15:34:00 »
Polyester reçine, kürlenmiş (donmuş) fibere iyi yapışmaz, kırıklar yük taşıyacak yerlerde olduğu için sağlamlık açısından epoksi reçine ve dokuma cam elyafı ile onarmanızı öneririm. Üstüne ise vinilester esaslı jelkot uygulayabilrsiniz.  Epoksi reçineler içinde en pahalısıdır. Maliyet sorun olacaksa vinilester reçine ile de onarabilirsiniz ama epksiye oranla yaklaşık 1/6 oranında sağlam olur. Polyester reçine tutunmuş gibi görünse de kısa sürede atacaktır. Onarımda sadece dokuma (örgü diye satıyorlar) cam elyafı ve epoksi kullanın. Keçe cam elyafı kullanmayın. Keçe cam elyafını bir arada tutmak için üretimde kimyasal bir yapıştırıcı kullanılır ve bu yapıştırıcı polyester ve vinilester reçine içinde erir ama epokside erimez. Keçe elyaf sadece yüzey düzgünlüğü için ilk imalatta kullanılmalıdır. Onarımda kesinlikle kullanılmamalıdır. Yüzeyi düzeltmek için epoksi üzerine epoksi macun veya vinilester macun kullanabilirsiniz.

*

S. Ç.

« Yanıtla #2 : Temmuz 06, 2020, 15:36:17 »
Bu tür bir olay benimde başıma geldi..pasarellam ve bulunduğu yer hasar gördü..
Hasar gören yer oynamıyor ve su alan bir bölgede değilse reçineye gerek yok..
Karışım olarak satılan bu iş için yapılmış macunla iş biter..boya olmamalı..su zımparası yapabilecek kadar hafif çıkıntılı olmalı..
Zımpara+pasta cila işi bitirir.

*

Ö. Y.

« Yanıtla #3 : Temmuz 06, 2020, 17:45:43 »
Karışım olarak satılan bu iş için yapılmış macunla iş biter..boya olmamalı..su zımparası yapabilecek kadar hafif çıkıntılı olmalı..
Ufak tefek tamiratlar için sözünü ettiğiniz macuna benim de ihtiyacım var. Ürün bilgisi verebilir misiniz ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

*

E. S.

« Yanıtla #4 : Temmuz 06, 2020, 18:01:12 »
Polyester reçine ve cam elyafı ile uygulama daha önce pek çok kez yaptım ama gel coat renklendirme, epoksi reçine kullanımı konusunda tecrübem yok. Yapacağım işçilik sonrası dalgasız düz bir beyaz renk elde edemezsem uv dayanımı olan folyo kaplatmayı düşünüyorum.Ama önce en basitini yani Serdar Korsanın bahsettiği hazır macunu denemek daha mantıklı geldi, Serdar Korsanım hatırlıyorsanız ürün detayını ben de bekliyorum.

*

E. S.

« Yanıtla #5 : Temmuz 06, 2020, 18:01:43 »
Polyester reçine, kürlenmiş (donmuş) fibere iyi yapışmaz, kırıklar yük taşıyacak yerlerde olduğu için sağlamlık açısından epoksi reçine ve dokuma cam elyafı ile onarmanızı öneririm. Üstüne ise vinilester esaslı jelkot uygulayabilrsiniz.  Epoksi reçineler içinde en pahalısıdır. Maliyet sorun olacaksa vinilester reçine ile de onarabilirsiniz ama epksiye oranla yaklaşık 1/6 oranında sağlam olur. Polyester reçine tutunmuş gibi görünse de kısa sürede atacaktır. Onarımda sadece dokuma (örgü diye satıyorlar) cam elyafı ve epoksi kullanın. Keçe cam elyafı kullanmayın. Keçe cam elyafını bir arada tutmak için üretimde kimyasal bir yapıştırıcı kullanılır ve bu yapıştırıcı polyester ve vinilester reçine içinde erir ama epokside erimez. Keçe elyaf sadece yüzey düzgünlüğü için ilk imalatta kullanılmalıdır. Onarımda kesinlikle kullanılmamalıdır. Yüzeyi düzeltmek için epoksi üzerine epoksi macun veya vinilester macun kullanabilirsiniz.

Detaylı yanıtınız için çok teşekkür ederim.
*

i. t.

« Yanıtla #6 : Temmuz 06, 2020, 18:17:15 »
Merhaba, geçen haftasonu kıçtan bağlı olduğum beton bir rıhtımda yakından son sürat geçen motoryat sebebi ile küçük bir kaza yaşadım. Kıç havuzluğa açılan menteşeli bir kapı ve bu kapının üzerinde de pasarella ayağının gömüldüğü bir yuva var. Baştan aldığım dalganın etkisi ile tekne ile rıhtım arasına sıkışan pasarella maalesef bu yuvanın bağlı olduğu kapıya hasar verdi. Cam elyaf ve reçine ile tamir etmeyi düşünüyorum. Ancak son kat olarak boya mı yapmalıyım yoksa renklendirip jel coat mu uygulamalıyım? Bu konuda bilgim yok, fikir verebilriseniz sevinirim.

efe kaptanim o ust tarafi komple zimparalama yada taslamayla jelkotu almaniz lazim.
kenarlardanda  bir santim asagi yandan bant yapistirip orayida traslayin jelkotu yani.
daha sonra camelyaf ve epoksiyle uygulayin tekrar zimparalayip macun uygulayin
yuzeyin duzgun ve purusuz olmasi sart...
daha sonra ister jelkot ister poliuretan boya uygulamasiyla sonlandirin sizin tercihiniz artik
iki uyglamada bitis icin uygundur.
kolay gelsin
*

S. Ç.

« Yanıtla #7 : Temmuz 06, 2020, 19:12:51 »
Ufak tefek tamiratlar için sözünü ettiğiniz macuna benim de ihtiyacım var. Ürün bilgisi verebilir misiniz ?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Polyester reçine ve cam elyafı ile uygulama daha önce pek çok kez yaptım ama gel coat renklendirme, epoksi reçine kullanımı konusunda tecrübem yok. Yapacağım işçilik sonrası dalgasız düz bir beyaz renk elde edemezsem uv dayanımı olan folyo kaplatmayı düşünüyorum.Ama önce en basitini yani Serdar Korsanın bahsettiği hazır macunu denemek daha mantıklı geldi, Serdar Korsanım hatırlıyorsanız ürün detayını ben de bekliyorum.

Bahsettiğim tamir kiti iki çeşit birincisinin adını hatırlamıyorum ama işinizi rahatlıkla halledersiniz..
Eastmarine gittiğinizde durumu izah ederseniz verirler,sanıyorum 40 tl idi..
Beyaz yumuşak macunu bir karton üzerine koyuyorsunuz yanınada 1 cm kadar sertleştiricisini koyup karıştırıyorsunuz..spatula yardımıyla kırılan yere sürüp 1500 lükle zımparalıyorsunuz sonuç ummadığınız kadar iyi çıkacaktır..Bu şekilde izah edin vereceklerdir..
İkincisi biraz daha pahalı eastmarine kodu 7116147  bu da iş görür..ama bu işler için hem pahalı hem fazla gelir..
İlk söylediğimi almaya çalışın..onu yapmasını öğrendikten sonra,çatlak patlak yüzeylerden artık korkmazsınız...Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #8 : Temmuz 06, 2020, 19:36:12 »
Bu jelkot tamir macunu olsa gerek, bu kadar hasarlı bir yerde işe yarayacağını sanmıyorum.

Diğeri ise fiber tamir kiti, içinde polyester reçine ve cam elyafı var. Önerilen bir onarım yöntemi değildir.
« Son Düzenleme: Temmuz 06, 2020, 19:40:13 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »
*

S. Ç.

« Yanıtla #9 : Temmuz 06, 2020, 20:33:11 »
Bu kadar hasarlı dediğiniz yere merdiven dayanıyor..ne suyla ilgisi var ne de o taraftan tekne çekiliyor..
Cam elyafları,reçineler..bu işlerle tamir edilecek bir yer mi orası..
*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Temmuz 06, 2020, 21:31:03 »
Burada metalle güçlendirilmiş bir delik var, büyük olasılıkla pasarella buraya takılıyor.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

resimde benim gördüğüm, hem metal parçanın çevresinde hem de kıvrımda boya kırık var, Vinilester, Polyester, jelkot  tamiri olmaz, anında tekrar kırılır, kırıklar usulüne uygun  açılacak, epoksi ve dokuma elyafla tamir edilecek, sonra epoksi macun ile düzeltilip, boyanacak veya vinilester jelkot ile kapatılacak. Hanımların gözleri bu konuda iyidir, bu kadar büyük bir alanda renk tutturmak imkansıza yakındır. Ben olsam tüm parçayı iki komponentli poliüretan boya ile boyardım.
*

N. Ö.

« Yanıtla #11 : Temmuz 06, 2020, 22:03:16 »
Eğer alternatif bir çözüm ararsanız, şöyle de yapabilirsiniz;

İçeriden ve dışarıdan “ L “ şekline getirilmiş paslanmaz saçlar koyup, bunları havşa başlı küçük vidalarla birbirlerine çektirip sandviç haline getirirsiniz.

Üzerine pasarella yuvasının deliklerini birleşik halde delersiniz.

Şeklen biraz değişmiş olsa da muhtemelen eskisinden daha dayanıklı olarak kullanırsınız.
*

E. S.

« Yanıtla #12 : Temmuz 07, 2020, 09:24:36 »
Bu kadar hasarlı dediğiniz yere merdiven dayanıyor..ne suyla ilgisi var ne de o taraftan tekne çekiliyor..
Cam elyafları,reçineler..bu işlerle tamir edilecek bir yer mi orası..

Serdar Korsanım parça su görecek yerde değil ama pasarella buraya takıldığı için yük görüyor, o yüzden olabildiğince mukavim olması gerekiyor. Ahmet Korsanım, Dün kırılan katların arasına çift komponentli epoksi yapıştırıcı sürüp üzerine bir ağırlık koyup bıraktım. Bu günde yüzeyi pürüzlü hale getirecek kadar kalın zımpara yaptıktan sonra epoksi reçine ve 4-5 kat örgü elyaf uygulayacağım. Katlar arası ne kadar beklemem gerekiyor?
*

A. Ç.

« Yanıtla #13 : Temmuz 07, 2020, 10:27:24 »
Öncelikle yapıştırma öncesi çatlakları iyice açacak kadar zımpara yapmanız gerekirdi. Fiberglas malzeme kalınlığının 10-12 kadar genişlikte bir vadi açıp vadiyi önce vadi genişliğinde ve daha sonra, daha dar cam elyafı ve epoksi uygulaması gerekir. Epoksi çok iyi bir yapıştırıcı olsa da cam elyafı kadar çekme gerilimine dayanamaz. Seviyeyi yakaladıktan sonra zımpara ile kaba düzeltme ve sonrasında epoksi macunla tam düzeltme yapılır. Üstüne de vinilester jelkot uygulanır. Epoksi dokunma sertliğine ulaştıktan sonra bir sonraki katı uygulayabilirsiniz. Epoksi ortam sıcaklığına bağlı olarak erken veya geç donabiliyor zaman vermek pek mümkün değil. Erken uygularsanız, çok sıvı olduğu için katlar tamamen atabilir, gerç uygulamakta genelde sorun yoktur çünkü epoksi sert yüzeylere de mekanik olarak yapışır ama kimyasal bir bağ oluşması için dokunma sertliğine ulaştığında diğer kat atılmalı.
*

G. Ç.

« Yanıtla #14 : Temmuz 07, 2020, 15:20:54 »
Geçmiş olsun Efe korsanım nazar çıkmış diyelim...

Zaten o Moody de eskidi artık bence sen sat onu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  sana en az 38 & 40 lık  tekneler yakışır... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap