0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. K.

Eşanjör tamiri
« : Eylül 21, 2019, 10:22:49 »
Merhabalar ,

2001 model Lister 500 saate ve tatlı su motor çalışmazken eksiltme yok ancak çalışırken takriben saatte 1 litre kadar azalıyor. Motor yagı temiz .
Birazdan tatlı suya suda eriyen boya döküp takip edeceğim .

Eşanjör konusunda bilgili bir usta tavsiye edebilirmisiniz.

*

A. B. K.

Ynt: Eşanjör tamiri
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2019, 22:08:41 »
Merhabalar Atilla Korsanim,

Motor ne markaydi?

*

A. K.

« Yanıtla #2 : Eylül 22, 2019, 00:27:04 »
2001 model lister marine

*

H. E.

« Yanıtla #3 : Eylül 22, 2019, 01:34:25 »
Muhtemelen Lister peter

*

H. T.

« Yanıtla #4 : Eylül 22, 2019, 09:59:30 »
Yakın zamanda benzer sorunu 135 Ford'ta yaşadım. Tüm O ringleri değiştirdim, kesildi. Muhtemelen buharlaşmadan dolayı takip edemiyordum sızıntıyı.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

A. K.

« Yanıtla #5 : Eylül 22, 2019, 20:24:31 »
Bu gun tatlı su deposuna su bazlı fosforlu turuncu boya döktüm, motoru çalıştırdım  5-10 dakika egzos suyuna baktım boya falan cıkmadı. Motor yağına da karışmıyor yoksa yag köpük küpük olur. Sagdan soldan da kaçak yok.

Belki yeteri kadar uzun zaman çalıştırmadım. Hafta ortası bir daha deneyeceğim , olmadı eşanjörü söküp açacağım.

Ama kesinlikle depodaki su bitiyor. 
*

A. K.

« Yanıtla #6 : Eylül 22, 2019, 20:36:05 »
Hulki korsanım motor 2001 model 20 beygir Lister marine LPW 2

Esas markası Lister Peter diye biliyorum. Motor üzerinde sadece Lister yazıyor. Motoru bilenler cok dayanıklı makina oldugunu söylüyorlar ki bana bile 18 sene dayandığına göre Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. D.

« Yanıtla #7 : Eylül 22, 2019, 20:43:38 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Esas markası Lister Peter diye biliyorum. Motor üzerinde sadece Lister yazıyor. Motoru bilenler cok dayanıklı makina oldugunu söylüyorlar ki bana bile 18 sene dayandığına göre Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
[/quote
Selamlar!  Evet liste gerçekten uzun ömğrlü makinalardır tek dezavantajı emsallerine göre bir tık yüksek yakıt maliyeti.
Konuya dönecek olursak benzer bir sorunu bende yaşamıştım ve sorunun kaynağı kondesede çıktı. Motor içinde dolaşan tatlı su çalışma basıncı altında deniz suyuna karışıyırdu. Bahsedilen kaçak küçükse bunu boya ile görmek zordur.  Sküp incelemekte fayda var.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #8 : Eylül 22, 2019, 21:25:27 »

Ben stajyer iken okuduğum Cerrahi kitabının giriş, ön söz kısmında  (çoğu zaman okumayı pas geçtiğimiz bir bölümde ) " cerrahiye antisepsi /asepsiyi ilk olarak Lister sokmuştur" yazılıydı.  Joseph Lister adinda bir İngiliz cerrah. 

Bizim çiftlikte Lister marka bir su motoru vardı ben çocukken  ve doğal olarak hafızama kazındı Lister ismi cerrah olarak da.

Tıpta uzmanlık sınavında çıkmasın mı bir soru  : Cerrahiye antisepsiyi kim sokmuştur diye.  Benim dışımda hiçbir arkadaşım cevap vermemiş boş bırakmıştı.  Muhtemelen nadir bilinen cevaplardan olduğu için iyi puan almışımdır o sorudan. Lister denince hep o soru gelir aklıma.

Lister'in bende emeği çoktur;  hem tarımsal hem de eğitim açısından.  Saygı ve sevgiyle anarak her ikisini de.
*

B. E.

« Yanıtla #9 : Eylül 23, 2019, 15:10:19 »
Merhabalar ,

2001 model Lister 500 saate ve tatlı su motor çalışmazken eksiltme yok ancak çalışırken takriben saatte 1 litre kadar azalıyor. Motor yagı temiz .
Birazdan tatlı suya suda eriyen boya döküp takip edeceğim .

Eşanjör konusunda bilgili bir usta tavsiye edebilirmisiniz.

eşanjörün önündeki ve özellikle arkasında eksoza bağlı olan körükleri kontrol edin.O Ring kaymış olabilir .Azar azar su eksiltir.
*

A. K.

« Yanıtla #10 : Eylül 23, 2019, 17:30:11 »
Sagolun kontrol edeceğim. 30 dakikada su eksiltmedi acaba motor ısındıgı zaman mı cogalıyor bakacagız. sonra parçayı söküp kontrol edeceğim. Malum işi hayatı herşey bir anda olmuyor
*

S. Ş.

« Yanıtla #11 : Eylül 23, 2019, 19:16:49 »
Coolant sintineye inmiyorsa sökmenize gerek yok ki...

Deniz suyuna karısıyorsa exchanger deliktir

*

A. K.

« Yanıtla #12 : Eylül 23, 2019, 20:50:09 »
Semih korsanım eger deniz suyuna karısıyorsa deliktir dogru da söküp tamir olabilir mi veya işin oluru nedir ona bakacagız. Bu modelin yeni eşanjörünü bulabileceğimi zannetmiyorum o yüzden tamir vb tek çözüm gibi gözüküyor.
*

H. Z.

« Yanıtla #13 : Eylül 29, 2019, 06:19:21 »
Semih korsanım eger deniz suyuna karısıyorsa deliktir dogru da söküp tamir olabilir mi veya işin oluru nedir ona bakacagız. Bu modelin yeni eşanjörünü bulabileceğimi zannetmiyorum o yüzden tamir vb tek çözüm gibi gözüküyor.

Endişe etmeyin, her türlü eşanjör mevcut, ayrıca imal de ediliyor Atilla korsanım. Selmarin, Selahattin korsan size yardımcı olacaktır. selmarin.com.tr

Ben stajyer iken okuduğum Cerrahi kitabının giriş, ön söz kısmında  (çoğu zaman okumayı pas geçtiğimiz bir bölümde ) " cerrahiye antisepsi /asepsiyi ilk olarak Lister sokmuştur" yazılıydı.  Joseph Lister adinda bir İngiliz cerrah. 

Bizim çiftlikte Lister marka bir su motoru vardı ben çocukken  ve doğal olarak hafızama kazındı Lister ismi cerrah olarak da.

Tıpta uzmanlık sınavında çıkmasın mı bir soru  : Cerrahiye antisepsiyi kim sokmuştur diye.  Benim dışımda hiçbir arkadaşım cevap vermemiş boş bırakmıştı.  Muhtemelen nadir bilinen cevaplardan olduğu için iyi puan almışımdır o sorudan. Lister denince hep o soru gelir aklıma.

Lister'in bende emeği çoktur;  hem tarımsal hem de eğitim açısından.  Saygı ve sevgiyle anarak her ikisini de.

Vay be, bilmeden de olsa ben de "Lister' ciymişim" meğerse Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Demin evde atölyede tekne için 122 adet lehim yaptım (61 adet artılı eksili led demek) Bu arada gelen sivri sinekleri havya, ısı tabancası ve WD40 ile öldürdüm. Bu durumda en güncel Listerci, *antisepsi'ci  benin Ömer'cim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

**Hakan/LehimdenKafasıGitmişKorsan

*antisepsi: mikropları ilaçla, ısı vb. ile öldürme yol ve yöntemlerinin tümü.
**Eskider bilir, eskiden, iletilerin altına böyle komik durum ifadeleri yazardık.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. K.

« Yanıtla #14 : Eylül 29, 2019, 23:23:36 »
Hepinizden yardımlarınız için teşekkür ederim. Yoğunluktan bir türlü aksiyon alamadım insallah bu hafta .Zaten hafta sonu Yalovaya döneceğim.