0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. S.

Switch Board (kontrol panosu) ıslandı
« : Ağustos 10, 2021, 08:02:49 »
Slm sevgili kaptanlar
Yelken yaparken aralık bıraktığım heçlerden giren su Switch board dediğimiz kontrol panosuna ıslattı.Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hafif bir nem olmasına rağmen kontrol tuşları çalışmıyor.
Açık olanlar açık kapalı olanlar kapalı kaldı. Bir süre ana şalteri kapatıp açtım. Değişenbirşey yok. Plc yazılım sorunu diyenler var. Sizin fikriniz nedir? Plc yazılımı yeniden nasıl yüklenir, nasıl temin edilir?
Yardımlarınızı bekliyorum
« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2021, 08:04:43 Gönderen: Serkan Savu »

*

M. E.

Ynt: Switch Board (kontrol panosu) ıslandı
« Yanıtla #1 : Ağustos 10, 2021, 09:00:06 »
Geçmiş olsun. Tam da şu sırada bunu yazmak doğru olmayabilir ama… ah şu tevzi tablolarını röleli elektronik yapanları bir bulursam …

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Ağustos 10, 2021, 09:41:40 »
İlk yapmanız gereken en kısa zamanda elektirk bağlantısını kesmektir. Hala ıslaksa, bir fan ile üfleyip suyu uzaklaştırmayı düşünebilirsiniz. Kurutmaktan bahsetmiyorum, suyu fiziki olarak uzaklaştırmalısınız. Başarılı olmazsa, kuruduktan sonra elektronik devre temizlemede kullanılan sprey ile yıkamak düşünülebilir, az bir şey sıkmaktan bahsetmiyorum, bol miktarda kullanıp, suyun ve tuzun uzaklaşmasını sağlayacaksınız. Sonuç alamazsanız bir elektronik devre tamircisi arayacaksınız veya yenisi ile değiştireceksiniz.

*

E. B.

« Yanıtla #3 : Ağustos 10, 2021, 10:19:10 »

Merhaba,  oncelikle probleminiz plc yazilim sorunu degil. Vakit kaybetmeyin onunla. Plc islandiysa plc problemi tabii ki olabilir ama problem elektronik su anda. Plc eger arizalandiysa ve eger ayaga kaldirilirsa, yazilim yuklemek gerekebilir ama en son ve profesyoneline birakilacak istir.
Ilk yapilacaklari Ahmet Bey'de belirtmis.Iyice kuruduguna emin olmadan elektrik vermeyin.
Bot pompaniza ince uc takarak yada ince bir hortumla daraltip bir basincli hava kaynagi yaparsiniz. Uflemek yerine. Bu havayi tum komponentlerin etrafina ve altlarina ( baskili devre, pcb, plaket ile eleman arasina ufleyin). Tuzlu suyu uzaklastirmalisiniz. Sonra eger varsa wd40 (veya benzerlerini ) sikabilirsiniz devre elemanlarina, soketlere, role vb sigorta gibi parcalara. Fazlasini silkeleyip sonra elektrik verin. 
Calistirsaniz bile probleminiz kalicidir. Bir kac gun sonra sisteme bulasan tuz kalintisi bircok yeri oksitleyerek tekrar calismaz hale getirebilir. Ilk firsatta profesyonel bir kontrol ve mudahale kacinilmaz.   Iyi sanslar.

*

O. G.

« Yanıtla #4 : Ağustos 10, 2021, 11:33:32 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Slm sevgili kaptanlar
Yelken yaparken aralık bıraktığım heçlerden giren su Switch board dediğimiz kontrol panosuna ıslattı.Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hafif bir nem olmasına rağmen kontrol tuşları çalışmıyor.
Açık olanlar açık kapalı olanlar kapalı kaldı. Bir süre ana şalteri kapatıp açtım. Değişenbirşey yok. Plc yazılım sorunu diyenler var. Sizin fikriniz nedir? Plc yazılımı yeniden nasıl yüklenir, nasıl temin edilir?
Yardımlarınızı bekliyorum

PLC uzerinde I/O isikları olmalı. Teknedeki PLC ile ilgili bir tecrubem yok ama genel amacli olanlar bu sekilde oluyor. In ve Out isikları vasitasiyla PLC nin giris ve cikis sinyallerini (butonlara verilen tepkiler) kontrol edilebilir. Butona basınca In ledlerinden yanan varsa butonlar saglamdir. Out vermiyorsa sizin de dediginiz gibi PLC yazılımda sorun olabilir. PLC markalarına gore yazılım atma isi farkliliklar gosteriyor. Bazı PLC ler icin acik kaynak kullanılırken (Delta gibi) bazı PLC lerin softwareleri 2.000-3.000Euro arasında.
Kolayliklar dilerim.