0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Z. G.

Ynt: Elektrikli Dıştan Takma Motorlar Bilgi ve Deneyimler
« Yanıtla #60 : Şubat 27, 2019, 17:34:38 »
Honda 5 hp  3,60 tek cıdar kayık .

Bu aynı kayıkta 9,9 denedim 46 km saaten sonra hakimiyet azalıyordu biraz dalgalı idi deniz .

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. G.

« Yanıtla #61 : Şubat 27, 2019, 18:01:10 »
Silindi
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2019, 18:07:15 Gönderen: Sunay Gönenden »

*

S. G.

« Yanıtla #62 : Şubat 27, 2019, 18:09:34 »
Sana sordum ,
Ona sordum buna sordum olmaz ,
Kanımca kırıcı  nezaketsiz bir yaklaşım olmuş.....

Ben de sizi nezaketsiz buluyorum.

*

O. E.

« Yanıtla #63 : Şubat 27, 2019, 18:26:21 »
Sana sordum ,
Ona sordum buna sordum olmaz ,
Kanımca kırıcı  nezaketsiz bir yaklaşım olmuş.....

Ben de sizi nezaketsiz buluyorum.

Olabilir onda bir sıkıntı yok ,
İnsanlar Düşünce ve Duygularını açıkça ifade edebilmeli ....
Burası öyle bir ortam zaten...
Selamlar

*

A. A.

« Yanıtla #64 : Şubat 27, 2019, 18:57:57 »
silindi

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #65 : Şubat 27, 2019, 20:49:53 »
Yav ne elektrikli konu oldu, neyse.

Bazen (kendi adıma konuşuyorum lütfen kimse alınmasın) forumlarda bilgi ve fikir paylaşırken, paylaşmak ile kabul ettirmek arasındaki farkı kaçırıyorum.

Yazdığım şey 2+2  4 eder kadar net bilimsel bir veri olsa bile karşımdaki bunu ben yazdım diye kabul etmek zorunda değil. Hele ki mesajımda bilgi ile beraber yorumum da bulunuyorsa hiç kimse onaylamak zorunda değil. Hatta onayladığını belirten mesaj bile foruma bir katkıda bulunmuş olmuyor.

Bazen de bir uygulama yada kişinin yorumunu;

Böylesi saçmalık, bu akıllı işi değil, ben mümkün değil böyle yapmam vb. uslup ile yanıtlarsam işte o zaman gerilim oluşuyor ki hiç gerek yok.

Kişisel bir memnuniyetimi de yazayım. Bu forumun benim için, yazıştığım diğer forumlara göre çoklukla en az abim olacak yaşta insanlar ile bir arada bulunduğum tek forum. Akıl yaşta değil baştadır derler belki ama ben daima kendimden büyükler ile bir arada bulunmaktan memnunluk duydum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2019, 20:51:16 Gönderen: Çetin Şahinöz »
*

H. E.

« Yanıtla #66 : Şubat 27, 2019, 21:43:02 »
Hoşgeldiniz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #67 : Şubat 27, 2019, 22:00:16 »
Hoşgeldiniz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. C.

« Yanıtla #68 : Şubat 28, 2019, 08:33:14 »
Arkadaşlar ,

Almak istediğim model

Haswing 55 modeli. Bu motor da akü fiyata dahil değil. Akü almaya gerek yok diye düşünüyorum. 220 V ile şarj edip kullanılabilir diye düşünüyorum. Kullanan arkadaşlar yorumda bulunabilirler mi ?

Bende ki cihazın aynısı ama üzerinde akü yok.
Akü almanız gerekiyor.
. Deneyiminize göre  iyi havada 4,5m lik kayıkla balığa çıkılır mı

Kayığın ağırlığı nedir? 

Benim bot 45 kg. Akü 32 kg. Motor 10 Kg. Ben 82 Kg.
Yanıma aldığım ağırlık 10 kg.

Maksimum hız 3.2 knot.

Kalan hesabı sizde yapabilirsiniz sanırım.

benim toplam ağırlık 250 kg civarında oluyor . Bu durumda tekneyi itemez galiba. Diğer bir sorum da akünüz kaç amper ve ne süre yetiyor(2/3 yolda).                    Teşekkürler

Benim akü 100 amper agm 2 ve 3. kademe hızda sanıyorum günde 3-4 saatlik seyirler ile 2 haftada akü bitmiyor.
*

M. C.

« Yanıtla #69 : Şubat 28, 2019, 08:34:37 »
Bu arada bir test yapmistim ilgilenlere  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Barış hocam aküler tanıdık geldi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bendekilerin 3 tanesi servis 1 taneside motor aküsü olarak halen görev yapmakta ve hepsi çok iyi değerler vermeye devam ediyor.
*

M. C.

« Yanıtla #70 : Şubat 28, 2019, 08:42:29 »
Video dan anladığım kadarıyla elektrikli dingi motoru almak için aşağıdaki bütçeyi hazırlamak lazım. Barış korsan doğruluğunu daha doğru teyit edecektir.

Akü test cihazı Wert W 2654, Akü Test Cihazı, Siyah Amazonda 207 TL

90 Amper Marine Akü  700 TL

Hepsi Burada Black&decker BDSBC10 A 180 Amper Akü şarj aleti Hava pompası hediyeli   434,9 TL

Motor. 1700 TL

Toplam 3.041 TL

220 V ile aküyü şarj edeceğimi düşündüm.

Aman hocam ne yaptınız.

Akü çok ağır ve götürüp getirmesi dert çok söz vermiyorum ama daha önce yaptığım gibi bir kaç arkadaşa 100 amper agm akü ayarlarım gene daha önce yaptığım gibi perpadan teslim ederim. (Bu işten tek kazancım bel ağrısı oluyor bilginize) Fiyatı şu sıralara ağırlığına göre 200-250 tl tutuyor, kullanılmış aküler ben böyle aldığım 6 tane aküyü kullanıyorum yıllardır.

Motor olarak 55lbs üzerindeki ürünlerin ben motoru aldığım zaman yalan olduğunu öğrenmiştim. (En azından o zaman için) 12 volt akım ile en yüksek motor 55lbs idi. Ancak 24 volt olursa bu güç yükseliyordu.

Akü test cihazı neden gerekli anlamadım, motor üzerindeki gösterge (benimkinde ki en azından) gayet verimli çalışıyor, ben her türlü şartlarda kullandım hiç yanılmadı.

Şarj cihazı olarak 15 volt 5 amperlik bir dandirik adaptör ile bile aküyü şarj edebilirsiniz yüksek paralar vermenize gerek yok. (Sadece şarj süreniz uzar) Kendi adıma bir solar şarj cihazı ve notebook adaptörü (19 volt 4-5 amper) bu işi oldukça iyi yapmaktadır.

Akü 200 tl
motor 1300-1500 TL
Notebook adaptörü ve solar şarj ünitesi 100 tl

*

A. D.

« Yanıtla #71 : Şubat 28, 2019, 09:39:04 »
Akülerinizi bu şekilde kullandığınız sürece sürekli olarak akü değiştirmek zorunda kalırsınız yapmayın. Uzun süre kullanmak ve tam kapasite ile kullanmak istiyorsanız 4 aşamalı şarj eden ve sıcaklık sensörü bulunan redresörler kullanın. Yoksa evet aküyü sürekli 15V 5A ile şarj edersiniz ancak akünün canına okursunuz.
*

M. C.

« Yanıtla #72 : Şubat 28, 2019, 10:16:28 »
Akülerinizi bu şekilde kullandığınız sürece sürekli olarak akü değiştirmek zorunda kalırsınız yapmayın. Uzun süre kullanmak ve tam kapasite ile kullanmak istiyorsanız 4 aşamalı şarj eden ve sıcaklık sensörü bulunan redresörler kullanın. Yoksa evet aküyü sürekli 15V 5A ile şarj edersiniz ancak akünün canına okursunuz.

Alper bey teknelerimizde çoğunlukla seyir esanasında akülerimizi şarj eden motora bağlı alternatörlerin akülerimizi hangi akımla ne şekilde şarj ettiğini biliyor musunuz?
Hiç bu alternatörlerin akülerimize gönderdiği voltajı farklı devirlerde ölçtünüz mü? Mevcut redresörünüzün traksiyoner yada agm aküye göre voltajının manual mi otomatik mi olup olmadığı biliyor musunuz? Manual ise şuan hangi ayarda olduğunu biliyor musunuz?

Aküleri bozacak (sizin deyiminizle) o kadar çok etken var ki, bir kaç kişinin işini kolaylaştıracak pratik bilgiler bunlar o kadar da  zararlı değiller, hele "sürekli akü değiştirirsiniz" hiç değiller.

Teknemde redresörüm var ben bot akülerimi onunla şarj ediyorum ama bu kadar abartılacak bir durum değil.

Şöyle bir hesap var bir datacenter firması sunucuları klima kullanmadan sadece hava akımı ile soğutup 5 yıl sonunda arıza çıkaran ekipmanların değeri ile klimalı ortamda çalışan sunucu odasındaki arızalı ekipman ve klimaların harcadığı enerji maliyetini hesaplamış ve klimalı soğutmadan vazgeçmişti çünkü rakamlar buna değmediğini gösteriyordu.

Profosyonel anlamda enerji üretimi ile ilgileniyor iseniz elbette akülerin ömrü onları şarj eden redresörün ömrü, bunların tutarları vs. gibi bir çok planlama yaparsınız, ama burada yapılacak işte bu kadar ince ayrıntıya değmeyecektir.

Teknelerinde ellerinin altında redresörü olan biri zaten bunu kullanacaktır, olmayan için tavsiye ettiğim solar enerji şarj cihazı ve notebook adaptörü bu işi en azından orta halli bir redresörün yapacağı kadar yapacaktır.

*

Z. G.

« Yanıtla #73 : Şubat 28, 2019, 10:35:44 »
Çamaşır makinesinin Calgonu gibi , neymiş rezistans bozulmazmış .
Yıllık calgon parsaı ile 3 rezistans alınıyor , anlamı kaldı mı .  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. C.

« Yanıtla #74 : Şubat 28, 2019, 10:37:25 »
Çamaşır makinesinin Calgonu gibi , neymiş rezistans bozulmazmış .
Yıllık calgon parsaı ile 3 rezistans alınıyor , anlamı kaldı mı .  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap