0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

R. E.

Arama kutucuğuna "pervane zehirlisi" yazınca epey bilgi çıkıyor. Bazıları tekne bakımı gibi konular içinde, bazıları da ayrı başlık altında.

Ancak belirsizlik, ortada kalma, deneyim sonunu paylaşmama gibi haller çok fazla. Ya da muhtemelen tekne suya atıldıktan sonra sürülen zehirlinin performansını yazmayı unutmuşlar..

Sezonun ne olacağı belirsiz olsa da pervane zehirlisi deneyimlerini bir hatırlasak nasıl olur?

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. A.

Ynt: Şaftlı tekneler için pervane zehirlisi deneyimleri 2020
« Yanıtla #1 : Nisan 22, 2020, 19:59:27 »
Sea jet Peller Clean kullanıyorum. Çok başarılı hem de Marmara’da. İlk defa pırıl pırıl çıkmıştı pervanem.

*

Ö. T.

« Yanıtla #2 : Nisan 22, 2020, 22:08:58 »
Teknemiz çok yatacaksa ,maskeyi takıp pervaneye naylon bir poşet geçiriyoruz .
En etkili ve ucuz yöntem bu.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

R. E.

« Yanıtla #3 : Nisan 23, 2020, 13:54:35 »

Çok teşekkürler..
2018'de suya atmadan önce gövdeye sürdüğüm zehirliden pervaneye de sürmüştüm. Hatırlamıyorum ama 3-4 kat olmalı. Gövde ancak bir kış suda kaldıktan sonra kabuk tutmaya başladı. Pervane felaket haldeydi. Tel fırça ve spatula ile kabuklu tutmuş pervaneyi temizledik. Kışın vana giriş çıkışları da kapanma eşiğindeydi. Gövdedeki az miktar kabukluyu da temizledik. Yaz gelince suya girdiğimde gövde ve pervaneye tutunmuş kabukluları temizledim. Gövdedeki yumuşak tutunmayı temizlediğimde sakal kapladığını daha önce tecrübe etmiştim. O nedenle ona dokunmadık.

Motorla seyir hızı teknedeki ağırlık artışı katkısıyla bir mile yakın azalmıştı sezon sonunda. Yelken seyrinde bir azalma olup olmadığını anlamadım.

Bu sene pervaneyi mutfak folyosu ile de kaplayacağım. Ne kadar üstünde kalır bilmiyorum. Her kanadı tek tek birkaç kat sarmayı düşünüyorum. Elbette pervaneye zehirli sürdükten sonra..

Pervaneye poşet giydirmek iyi fikir ama barınağın suyuna dalmak yaz aylarında cesaretten fazlasını istiyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kış aylarında cam gibi olan su, yaz geldiginde leş gibi çünkü..

*

Ö. T.

« Yanıtla #4 : Nisan 23, 2020, 22:14:23 »
Suya inerken önemli değil hocam , ne sarsan olur hatta streç film daha kolay olur..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim dediğim poşet formulü, pervane o sardığın şeyi birinci seferinde attıktan sonra senenin kalan bölümleri için. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2020, 22:16:19 Gönderen: Öcal Turan »

*

K. E.

« Yanıtla #5 : Haziran 20, 2020, 22:03:05 »
Sea jet Peller Clean kullanıyorum. Çok başarılı hem de Marmara’da. İlk defa pırıl pırıl çıkmıştı pervanem.

Başka deneyimler varsa duymak isteriz.