0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Özgür Ökten

• * Gezgin Korsan
  • 3.357
    • Yaşadığı Şehir
  • Fethiye-Muğla
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • MARLIN
    • Gemi Trafik
Ynt: EL TELSİZİ KONUSUNDA ÖNERİLERİNİZ
« Yanıtla #195 : Temmuz 22, 2017, 12:18:31 »
En güzeli gerçek bir vhf deniz telsizi kullanmak ama sabit telsiz havuzlukta monteli değilse iki tane el cihazı gerekir, gereksiz masraf olur.

Eğer sabit telsiz havuzlukta kullanılabilir olursa vhf el telsizi, olmaz ise lisanssız PMR el telsizi (walkietalkie) iş görür.

Ama çok büyük bir tekneden bahsetmiyorsak daha doğrusu (ve bedavası!) demirci ile dümencinin göz teması kurarak el işaretleri ile anlaşmasıdır.

öZgür (mobil)

><(((º>
*
« Yanıtla #196 : Temmuz 22, 2017, 14:00:18 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
En güzeli gerçek bir vhf deniz telsizi kullanmak ama sabit telsiz havuzlukta monteli değilse iki tane el cihazı gerekir, gereksiz masraf olur.

Eğer sabit telsiz havuzlukta kullanılabilir olursa vhf el telsizi, olmaz ise lisanssız PMR el telsizi (walkietalkie) iş görür.

Ama çok büyük bir tekneden bahsetmiyorsak daha doğrusu (ve bedavası!) demirci ile dümencinin göz teması kurarak el işaretleri ile anlaşmasıdır.

öZgür (mobil)

bilgi için çok teşekkür ederim.
en uygunu koordinasyona biraz daha çalışmalıyız herhalde  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Çevrimdışı Tunç Aytunç

• * Gezgin Korsan
  • 2.303
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • TAJ
« Yanıtla #197 : Temmuz 22, 2017, 15:23:13 »
Ben ve eşim, belli başlı emirler için (boş, ileri, geri, sağa ileri, sola ileri, sağ Bow thruster, sol bow thruster ) bir işaret lisanı geliştirdik. Çok kolaylaştı işler. Demir alma esnasında ben dümende olmama rağmen asıl beni yönlendiren işaretlerle eşim oluyor. Küçük walkie talkie de var. Ama hiç kullanmıyoruz.
S/Y TAJ, denizlerde, en güzel karantina  teknede...
*

Çevrimdışı Halil Ergür

• * Gezgin Korsan
  • 571
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • Elika, Marmaris Netsel Marina
« Yanıtla #198 : Temmuz 22, 2017, 16:33:47 »
Tam da bu iş için "Marriage saver headsets" diye tanımlanan blootooth telsiz sistemler var. Headset oldukları için eller serbest kalıyor. Demirdeki ve dümendeki arasında iletişimi sağlıyor. Buralarda satılıyor mu bilmiyorum.
S/Y Elika - Netsel Marina Marmaris
*

Çevrimdışı Özgür Ökten

• * Gezgin Korsan
  • 3.357
    • Yaşadığı Şehir
  • Fethiye-Muğla
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • MARLIN
    • Gemi Trafik
« Yanıtla #199 : Temmuz 22, 2017, 21:40:53 »
Tam da bu iş için "Marriage saver headsets" diye tanımlanan blootooth telsiz sistemler var. Headset oldukları için eller serbest kalıyor. Demirdeki ve dümendeki arasında iletişimi sağlıyor. Buralarda satılıyor mu bilmiyorum.
Var, "bluetooth interkom" veya "motorsiklet interkom" diye aratınca yerli kaynaklar çıkıyor.

öZgür (mobil)

><(((º>
*

Çevrimdışı Recep Ertürk

• * Gezgin Korsan
  • 1.657
    • Yaşadığı Şehir
  • Ayvalık
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Sonyaz
« Yanıtla #200 : Aralık 18, 2018, 17:18:20 »
Yasal olarak bir vhf deniz telsizi kullanabilmeniz için ruhsata işletmeniz ve en az KMT operatör ehliyetine sahip olmanız gerekir.

Fakat tek başına bir vhf deniz el telsizine ruhsat çıkartamazsınız, daha önce bir sabit vhf deniz telsizi için alınmış ruhsata işletmeniz gerekir.

Bu açılardan tek başına vhf deniz telsizi alıp yasal olarak kullamanız pek mümkün değil.

Ayrıca vhf deniz telsizi kullanımında amatör denizci ve profesyonel ayrımı yoktur, herkes aynı cihazı aynı kurallar çerçevesinde kullanır.

Hevesinizi ve kendi güvenliğiniz için yaptığınız bu doğru girişimi kırmak istemem ama tabi olduğumuz gerçekler böyle.

öZgür (mobil)

Telsiz kanunu yürürlükten kalktığına göre şimdiki durum nedir?

1- Hâlâ telsiz edinmek ve kullanabilmek için KMT belgesi gerekli mi?
2- El telsizi konusu (marina giriş-çıkışları için) da KMT'ye mi tabi?

Bir de Nexus NX1000 el telsizi nasıl bir şeydir? İş görür bir şey midir?

« Son Düzenleme: Aralık 18, 2018, 17:22:19 Gönderen: Recep Ertürk »
*

Çevrimdışı Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 1.144
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #201 : Aralık 18, 2018, 17:38:45 »
Recep kaptan telsiz kanunu yürürlükten nasıl kalkar ? Başka bir kanun çıkarmadan kaldıramazlar , yeni kanun hakkında bilginiz varsa okumak isterim . Ben bir kaç gün önce liman başkanlığına gittim , kmt girecektim , sağlık raporu var dediler vaz geçtim.
Kanunla biz amatör radyoculara tanınan bazı haklar var mesela yasal yoldan faturalı edinilen telsizlere artık ruhsat çıkarmıyoruz , amatör radyocu belgemiz yeterli . VHF telsizlerimizin çoğu da deniz frekanslarını dinleyebilir ve gönderme yapabilir ve fakat kmt belgem olsa da vhf konuş derseniz asla konuşmam , amatör lisansımızı iptal ederler. Off shore yolculuk yapsak sanırım amatör hf mizi kullanabiliriz TC sınırları dışında ...
*

Çevrimdışı Recep Ertürk

• * Gezgin Korsan
  • 1.657
    • Yaşadığı Şehir
  • Ayvalık
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Sonyaz
« Yanıtla #202 : Aralık 18, 2018, 19:15:13 »
Recep kaptan telsiz kanunu yürürlükten nasıl kalkar ? Başka bir kanun çıkarmadan kaldıramazlar , yeni kanun hakkında bilginiz varsa okumak isterim . Ben bir kaç gün önce liman başkanlığına gittim , kmt girecektim , sağlık raporu var dediler vaz geçtim.
Kanunla biz amatör radyoculara tanınan bazı haklar var mesela yasal yoldan faturalı edinilen telsizlere artık ruhsat çıkarmıyoruz , amatör radyocu belgemiz yeterli . VHF telsizlerimizin çoğu da deniz frekanslarını dinleyebilir ve gönderme yapabilir ve fakat kmt belgem olsa da vhf konuş derseniz asla konuşmam , amatör lisansımızı iptal ederler. Off shore yolculuk yapsak sanırım amatör hf mizi kullanabiliriz TC sınırları dışında ...

Nevzat kaptanım ifadem sanırım yanlış. Doğrusu telsiz yönetmeliği sanırım. Bulmaya çalışıyorum. Bulunca ekleyeceğim.. Sanırım Altyapı Bakanlığı yetkilisinin bir açıklaması idi gördüğüm şey..

27 Kasım 2017'de kaldırılmış..  Bu teknelerdeki telsiz kullanımı ile ilgili mevzuat değil mi?

« Son Düzenleme: Aralık 18, 2018, 19:22:15 Gönderen: Recep Ertürk »
*

Çevrimdışı Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 1.144
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #203 : Aralık 18, 2018, 19:53:04 »
Recep Kaptan , o scan yapma özellikli telsizleri kapsayan bir yönetmeliğin yürürlükten kalktığından bahsediyor , cihaz cinsi belirtilmemiş , scan yapabilen deniz vhf lerimidir bilemiyorum ama ,kamu otoriteleri alıcısı otomatik tarama yapan cihazların sivillerin elinde olmasını istemez  , bu tip cihazların sadece kamuda (polis,mit , vb.) bulunmasını ister . Eğer bir dönem bir banda bu özellik serbest bırakılmışsa onu kaldırmışlar.
*

Çevrimdışı Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 1.144
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #204 : Aralık 18, 2018, 20:08:47 »
Sayın Kaptanlar , yürürlükte olan deniz mevzuatımıza Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün sayfasından ulaşılabilinir.
*

Çevrimdışı Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 1.144
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #205 : Aralık 18, 2018, 20:24:46 »
Moderasyona bir öneri ;

Mevzuat konusu en önemli konu , sürekli değişebildiğinden mevzuatı burada yazmak da doğru olmaz .
Forum ana başlığı altında "Deniz Mevzuatı" diye bir başlık açılıp , yukarıdaki linkleri o başlık altında yazılsa ve sabitlense faydalı olacağı kanaatindeyim.
*

Çevrimdışı Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 1.144
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #206 : Aralık 18, 2018, 21:03:49 »
Moderasyona bir öneri ;

Mevzuat konusu en önemli konu , sürekli değişebildiğinden mevzuatı burada yazmak da doğru olmaz .
Forum ana başlığı altında "Deniz Mevzuatı" diye bir başlık açılıp , yukarıdaki linkleri o başlık altında yazılsa ve sabitlense faydalı olacağı kanaatindeyim.
Mevzuat diye bir başlığımız varmış zaten , linkler o başlık altına sabitlenmeli .
*

Çevrimdışı Ümit Özdoğan

• * Gezgin Korsan
  • 1.124
    • Yaşadığı Şehir
  • İzmir
    • Tekne Adı
  • YANKI 2, İZMİR
« Yanıtla #207 : Aralık 19, 2018, 10:17:17 »
Zaten ruhsatlı bir telsiziniz varsa liman giriş çıkış için en ucuzundan birtane el telsizi alın, kullanın gitsin. Ben daha buna kimsenin bir denetim yaptığını duymadım. Hiç telsiz yoksa, bir kontrol olur da sen neyle anons geçtin derler mi bilmiyorum?

Ben Aselsan Cobra'yı tavsiye ederim. Nedenler: 1. ucuz. 2. şarjlı pille geliyor ve şarj ediliyor normalde. fakat piller normal AAA olduğundan, normal pille de kullanılıyor. Bir takım normal pili yaz başı takın, bütün sezonu çıkartır.

Liman giriş çıkış dışında güvenilir birşey değil. Gönderme gücünü geçtim, almada da sıkıntı var. Ana telsizden gelen çağırıların çoğu el telsizinde duyulmuyor seyir esnasında, anten direk tepesinde olamadığından olsa gerek. El telsizi alayım da, basit ve ucuz şekilde tek alternatif olarak telsiz olayını çözeyim diye düşünmeyin.
YANKI 2 - Dufour 412 gl - Gökova Ören Marina
*

Çevrimdışı Recep Ertürk

• * Gezgin Korsan
  • 1.657
    • Yaşadığı Şehir
  • Ayvalık
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Sonyaz
« Yanıtla #208 : Aralık 19, 2018, 11:43:50 »

Bilgilendirmeler için çok teşekkürler..
Oldukça eski bir mevzuat telsiz mevzuatı. İlk çıktığı zamanlardaki istihbari önemi artık yok. Ona rağmen eski mevzuat sürüyor. Şimdiki telefonlar aslında bir telsiz özelliği de içeriyor. Ben kullanmıyorum başka. Telsiz edinmede esas beni caydıran şey bu KMT belgesi.. Hiç uğraşmak istemiyorum.

*

Çevrimdışı Ömer Öge

• * Gezgin Korsan
  • 672
    • Yaşadığı Şehir
  • izmir
    • Tekne Adı
  • M/Y Moonlight
« Yanıtla #209 : Aralık 19, 2018, 12:27:08 »
Bizde de sabit telsiz harici kullandığımız Aselsan Cobra var. Flybridge de seyir halindeyken bile onu kullanıyoruz, tabiki sabit telsizimiz gibi güçlü değil çünkü, birininki 10 cm , diğerininki 3 metre (yanlış anlaşılmasın anten, anten!!!!). Marinaya girer çıkarken ve koylar arasında dingi-tekne haberleşmesinde fevkalade iş görüyor. Açıkta da Türk radyonun yayınlarını ve görüntüde olmayan  SG anonslarını idare eder şekilde çekiyor. Kayıt ve ruhsat gerektirmiyor, bizde var ama KMT de gerekmez çünkü amatöre giriyor yani walki talki muamelesi görüyor.