0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. İ.

Ynt: EL TELSİZİ KONUSUNDA ÖNERİLERİNİZ
« Yanıtla #15 : Ekim 23, 2013, 15:38:58 »
kulaklık-mikrofon girişi var ise öyle bir deneyin..Belki sadece mikrofonu arızalıdır.

*

D. E.

« Yanıtla #16 : Ekim 23, 2013, 15:45:34 »
Merhabalar,

Ais ile ilgili topikte hakkını belki tam veremedim ama o gece el telsizimiz olması ciddi işe yaradı. Icom yüzen ışıklı telsiden var ve bütün gece bileğimde idi. İrtibatı onunla kurduk. Kesinlikle güçlü çıkışlı ve menzilli bir sabit telsiz ve el telsizi olmalı. Hele Marmara'da artık bu gemi trfiği varken.

Sevgi ve Saygıyla
Dilek Ergül

*

M. T.

« Yanıtla #17 : Ekim 23, 2013, 15:59:15 »
Bir giris var ama sadece kulaklik sanirim o giris. Tekneye gidince bakayim ona

Mikrofon arizasi da olsa, mandala basinca diger telsizde bir ses degisikligi olmasi gerekir diye  dusunuyorum

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #18 : Ekim 23, 2013, 23:04:20 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mikrofon arizasi da olsa, mandala basinca diger telsizde bir ses degisikligi olmasi gerekir diye  dusunuyorum

Cihazınınızın üstündeki "delik" sadece kulaklık değil kulaklık-mikrofondur.
Orijinal aksesuarı ile handsfree kullanım yapabilirsiniz..

ama bence de derdiniz bu değil..
dediğiniz gibi mandala bastığınızda "TX" yazısını görüyor ama yakınlardaki bir telsizde aynı kanaldan bir tısss'lama duymuyorsanız cihazınızın çıkış devrelerinde (muhtemelen çıkış transistörü) arıza vardır..

Bursa'yı bilmem ama İstanbul'a yolunuz düşerse Karaköydeki telsizcilerde tamir ettirebilirsiniz..

*

F. T.

« Yanıtla #19 : Ekim 24, 2013, 02:41:48 »

Cihazınınızın üstündeki "delik" sadece kulaklık değil kulaklık-mikrofondur.
Orijinal aksesuarı ile handsfree kullanım yapabilirsiniz..

ama bence de derdiniz bu değil..
dediğiniz gibi mandala bastığınızda "TX" yazısını görüyor ama yakınlardaki bir telsizde aynı kanaldan bir tısss'lama duymuyorsanız cihazınızın çıkış devrelerinde (muhtemelen çıkış transistörü) arıza vardır..

Bursa'yı bilmem ama İstanbul'a yolunuz düşerse Karaköydeki telsizcilerde tamir ettirebilirsiniz..

Mesut korsan bende aynı telsizi kullanıyorum herhangi dediğiniz gibi bir kısıntı yaşatmadı , sadece bi zaman antenini kırdım onuda telsiz tamircisi bi günde yaptı bence sende bi tamirciye göster.

*

N. K.

« Yanıtla #20 : Ekim 24, 2013, 06:22:42 »
Handset candır, mecburidir..
Sert havalarda, acil durumlarda kabin içindeki telsiz neredeyse hiçbir işe yaramaz, üstelik kullanmaya çalışmak tehlikeli bile olabilir..

Mutlaka ve mutlaka sabit telsizinize havuzluktan kullanabileceğiniz handset'i alın, taktırın..
Yanında da en basitinden, ucuzundan (Mesela JMC RTP-1000 gibi..) bir el telsizi de bulunsun..
Bu el telsizi seyir sırasında her an yanınızda, cebinizde dursun..

Sn Ökten Çok haklısınız.
Birkaç defa başıma geldi.
Birinde sabahın bir vakti otopilotta seyir yaparken telsizden uzun seyir yaptığımız bir yabancı denizciyi duydum.Aşağıya inip 10 dak sohbet ettim.Dışarı çıktığımda otopilot aküler zayıfaldığından devreden çıkmış tekne kayalıklara doğru seyir yapıyordu.30 m kala kurtardım.
Bir diğerinde,  fırtınada akdenizde en yakın liman Gazipaşa'ya sığınmak istedim.
Girişte fenerleri olmadığından sahil güvenlikten yardım almak üzere telsiz başında idim.
Zifiri karanlıkta bir içeri bir dışarı; sahile vuran sert dalgalar arasında liman girişini bulmakta oldukça zorlandım.
Döndüğümde havuzluğa  uzatma yapmak istedim.
Ancak benim telsizin buna uygun olmadığını söylemişlerdi.
Şimdiki teknede de aynı durum söz konusu.
Handset dediğiniz cihaz mevcut telsiz için (standart horizon) uygun mudur?
Montajı basit midir yardım almak gerekir mi_?
Kullandığım el telsizi icom M36 2 milden fazla pek işe yaramıyor.
Teşekkürler.
*

T. A.

« Yanıtla #21 : Ekim 24, 2013, 06:43:02 »
Biz sabit telsiz haricinde teknede Raymarine el telsizi kullanıyoruz. Su geçirmiyor, suya düştüğünde yüzüyor. Benim tercih etmemin sebebi ise, şarjı bittiğinde kalem pil takılarak kullanılmaya devam ediyor. Biz kısa menzilde memnunuz. Ama, diğer el telsizleri gibi uzun menzilde zayıf.

Mesut korsanımın derdiyle alakalı olarak bir şey söylemek istiyor ama ilgisi var mı bilemiyorum. Amerika'dan getirdiğim 2 adet motorola el telsizi (kara tipi) aralarında konuşabiliyorlar ama ne onların dediğini Türk telsizleri duyabiliyor, ne de onlar buradaki telsizleri.

*

M. T.

« Yanıtla #22 : Ekim 24, 2013, 10:04:37 »
İçimden bir ses bana da oyle demekte, ama malaesef "bu böyle çıktı kutudan, alın bakayım geri" demek için, satıcıya çok uzaktayım

Amerika'dan getirdiğim 2 adet motorola el telsizi (kara tipi) aralarında konuşabiliyorlar ama ne onların dediğini Türk telsizleri duyabiliyor, ne de onlar buradaki telsizleri.
Ben çağrıları duymasam zaten TR de calismiyor deyip çok kurcalamayacaktım (ki bu da saçma aslında, Amerika'dan gelen bir gemi/tekne TR de konuşamıyacak mı?)

Bir tamirci bulana kadar, seyirde yanımda bulundurup 16 ve 72 kanalı dual bant olarak dinleme yapıyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. G.

« Yanıtla #23 : Ekim 24, 2013, 12:26:20 »
Merhaba
Bildiğim kadarı telsizlerin 2 tipi var. Türkiye'de kullanılacak olanların EU versiyonu ( Avrupa ) olması gerekebilir. Problemi bu nedenle yaşıyor olabilirsiniz
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #24 : Ekim 24, 2013, 12:44:51 »
... Handset dediğiniz cihaz mevcut telsiz için (standart horizon) uygun mudur?
Montajı basit midir yardım almak gerekir mi_?...

Mutlaka sizin cihazınıza uygun orijinal bir handset uzatması vardır.
En başta bunu bulup kullanmak gerekir, zira kanal değiştirme fonksiyonunu ancak bu şekilde uzağa taşıyabilirsiniz..

ama cihazının böyle bir uzatmayı desteklemiyorsa yine çözüm üretilebilir..
Eli havya-tornavida tutan herkesin yapabileceği çözüm;

- Bir telsiz mike'ı ve bir outdoor hoparlör bulunur
- uygun kaliteli (blendajlı vb.) bir kablo ile cihaz üzerinen ses (hoparlör) ve mikrofon çıkışları havuzluğa kadar uzatılır (mümkünse cihaz üzerine konnektör monte ederek, gerektiğinde bu uzatma sökülerek cihaz orjinal hali ile kullanılabilecek hale geri dönebilsin..)
- havuzlukta uygun bir yere su geçirmez konnektör bağlantıları ile mikrofon ve hoparlör monte edilir..

kanal değiştirme işi zor, onu taşımak pratik değil, ama bu şekilde en azından içeriden bir kere bir kanala getirip ses-squelch ayarlarını yapıp dışarıdan kullanılabilir hale gelecektir..

yani basitçe var olan mikrofon kablosunu iyice uzatıp dışarı almak ve aynı şekilde hoparlörü de dışarıya uzatmak..

biraz uzun anlattım sanırım ama zor bişey değil..
zor kısmı içeriden havuzluğa kablo çekebilmek! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. G.

« Yanıtla #25 : Ekim 24, 2013, 13:24:27 »
RPT 1000 Fiyatı 160 USD civarı taş gibi telsiz
*

H. E.

« Yanıtla #26 : Ekim 24, 2013, 13:35:15 »

Ne marka bu?
*

H. E.

« Yanıtla #27 : Ekim 24, 2013, 13:37:53 »

Ne marka bu?

Şu mu?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. G.

« Yanıtla #28 : Ekim 24, 2013, 13:53:46 »
Ta kendisi biraz ağır ama çok dayanıklıdır kendisi
JMC  RPT 1000 Ayrıca piyasadaki en ucuzu bende 8-10 yıldır kullanıyorum no problem
« Son Düzenleme: Ekim 24, 2013, 13:55:55 Gönderen: Tümay Gören »
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #29 : Ekim 24, 2013, 14:09:38 »
Bende JMC (Japon Marina Company) markasını tavsiye ederim..
Sabit modelini kullanıyorum, çok memnunum..

Markanın Türkiye temsilcisi Tuzla'daki Cihan Gemi Elektronik firmasıdır.
Fonksiyon ve dayanıklılık olarak Icom'lardan farkı yok, fiyatı üçte biri kadar..

Broşürü aşağıda;

Aksesuarları ile birlikte şöyle görünüyor;