0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. A.

Ynt: Dolap Dümen İçin Otopilot?
« Yanıtla #15 : Nisan 21, 2010, 14:34:45 »
Evet Erdem Aynen böyle birşey yapmamız lazım. Aslında bunu yaptırmak çok zorda değil. Kromdan yada ahşaptan yapılabilir. ama ölçü işini iyi tespit etmek lazım.

*

M. A.

« Yanıtla #16 : Nisan 21, 2010, 14:39:09 »
Yalnız resimdeki dümeni takınca arkadaki deniz merdiveni kullanılamıyor. acaba tak çıkar bişeymi yapmış bu resimdeki?

*

E. Ç.

« Yanıtla #17 : Nisan 21, 2010, 14:41:18 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben bu otopilot işini tam anlamadım. Overton sayfasında şöyle demiş:

*X-5 Wheel Drive Unit and Control Head Only
    *X-5 Wheel Core Pack (item #250434) Sold Separately

Şimdi bir sistem bir adet mekanik yönlendirme düzeneği, bir adet kontrol ekranı ve bir de kontrol bilgisayarı istiyor doğru mu?

Yeke için olanlarda tek parça ile iş çözülüyor mu?

Doğrudur.

Tillerpilot (yeke dümen pilot) ‘lar

kontrol ünitesi, güç ünitesi ve pusulayı içinde barındırıyor.

Wheelpilot (Dolap dünem pilot)’lar aşağıdaki parçalardan oluşuyor.

Control head (Kontrol ünitesi)
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Rota girişi ve diğer işlemler bu panel üzerinden yapılıyor.

Drive unit (Kontrol bilgisayarı/pusula)
Chartplotter yazılımlalarını bu üniteye bağlayarak PC destekli seyir yapılabiliyor.

Güç ünitesi
İşin bittiği parça Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Nisan 21, 2010, 14:41:49 Gönderen: Erdem Çakır »

*

E. Ç.

« Yanıtla #18 : Nisan 21, 2010, 14:44:41 »
Yalnız resimdeki dümeni takınca arkadaki deniz merdiveni kullanılamıyor. acaba tak çıkar bişeymi yapmış bu resimdeki?

Bu linkte KIT halde satılan yekenin kurulumunun nasıl yapıldıgı anlatılıyor.

*

B. Ç.

« Yanıtla #19 : Nisan 21, 2010, 15:37:26 »
Erdem korsanım seni gıpta ile izliyorum her konuda herkesin imdadına yetişiyorsun.Bir an önce güzel bir tekneye kavuşmanı canı gönülden diliyorum.... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. K.

« Yanıtla #20 : Nisan 21, 2010, 15:41:03 »
Teşekkürler Erdem Korsan, genel olarak çok bilgilendirici, faydalı yazılar gönderiyorsunuz. Sayenizde farklı şeyler görüyorum.
*

M. A.

« Yanıtla #21 : Nisan 21, 2010, 15:41:24 »
Hazır yok galiba istanbulda böyle bir şey.
Bende gördüm bu linki googleda taratınca :-)
Perşembe pazarından kromları alıp kendimiz yapıcaz galiba sonunda :-)
*

m.

« Yanıtla #22 : Nisan 21, 2010, 16:14:03 »
İzlenimim... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Oto pilot iyi bir şeydir...
Fekat aküden elentriki fazlacana çekmektedir... Yelkenleri açariken veya kısa süreli içeri girmek için kullanılmasında yarar olduğunu anlamış bulunmaktayım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Doğru trimli yelkenlerle otopilota gerek kalmadan elinin ucuylan tutsan ve tutmasan da bıraktığın şekilde dosdoğrucana zaten gitmektedir...
Yüksekçene dalgalı denizler ve de rüzigar saanakları bu mereti çok çalıştırdığından çok fazla elentriki yiyor ve makineyi çalıştırmaya neden oluyor ve yakıt tasarrufunu unutturuyor. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Yelken keyfini de bozuyor... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Onun içün acil durum yekesi sizin daha yararınıza olacağı gibi, belki bununla kullanılacak otopilot daha ekonomik olacaktır kanaatimi belirtmek isterim.
Şaka bir yana Erdem'in bulduğu kit çok hoşuma gitti...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Meremin Aneannesi ni veciz sözü "Her seçim bir vazgeçişdir." çerçevesinde düşünmek ve karar vermek uygun olur düşüncesindeyim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. A.

« Yanıtla #23 : Nisan 21, 2010, 16:17:52 »
Bencede Haklısın Mehmet Korsan.
Otopilotu arada dinlenmek yada tek başıma iken bir işimi kısa süreli halletmek için kullanmayı düşünüyorum bende.
Yoksa zaten güneş paneli falanda koymak gerekir hesap iyice kabarır :-)
*

O. B.

« Yanıtla #24 : Nisan 21, 2010, 16:21:50 »
Otopilot kullanırken ayarlar iyi yapılırsa enerji kullanımı düşer. Bir çok otopilotun denizin durumunu algılayan ve kendini buna göre ayarlayan sistemleri var.
Öncelikle kaptanın denizin durumuna bakması ve otopilotun "gain" değerini buna göre ayarlaması gerekir. Doğru ayar yapılırsa otopilot gereksiz yere hareket etmez. İkinci ayar ise "sea state" dediğimiz denizin durumudur. Bunun da ayarlanması gerekir. Bu ayarlar doğru yapılırsa dalga otopilotu çok etkilemez. Enerjiden de tasarruf edilir.
Otopilotun akülere en kısa yoldan ve doğrudan bağlanması gerekir. Aksi halde voltaj düşümünden veya elektriki problemlerden çok kolay etkilenebilir.
« Son Düzenleme: Nisan 21, 2010, 16:23:44 Gönderen: Orhan Barut »
*

T. G.

« Yanıtla #25 : Nisan 21, 2010, 16:28:36 »
Sayın Murat  korsanım
Dümenin hidrolikse  otoplotta hidrolik tahrikli olması lazım . Benim teknenede öyle yukarıdaki otoplotlar oyuncaktır . Yalnızca otoplotum var diye alıcaksan al .
Yok sağlam bir şey alıcaksan  HİDROLİK TAHRİKLİ BİR MOTORU OLMASI ŞART

Ne otopilotlar yemiş korsan  Tümaydan   selamlar
*

M. A.

« Yanıtla #26 : Nisan 21, 2010, 16:29:54 »
Walla bana 4-5 milyar bi kredi açarsan alırız hemen Tümay abi :-)
*

M. A.

« Yanıtla #27 : Nisan 21, 2010, 16:31:01 »
Orhan Korsanım malesef henüz bir otopilotum yok ama olunca senin başını ağrıtacağıma emin olabilirsin ayarlarıyla ilgili :-)
*

A. A.

« Yanıtla #28 : Nisan 21, 2010, 17:02:18 »
tümay korsanım çok haklı.wp32 simrad marka otopilotum vardı 2 sene garanti süresinde 2 ay kullanıp 11 at firmanın peşinden koştum.sonunda benim tekneye küçük geldiğine karar verdiler.garantisi bittiğinden 1400 $ aldığım otopilotu  homursuya 500 $ a teklif ettim.almadı .daksara sat diye verdim 700 $ a bi arkadaşa satmışlar.şimdi hidrolik ve direkt olarak dümene bağlı  otopilotum var.geçen yaz 6 havada bile dayandı.yeni alacak arkadaşlara tavsiyem şu ( ağzı otopilottan yanmış biri olarak ) sizin teknenizi abrayacak otopilot gücü ne ise bir kuvvetlisini alın.yoksa benim gibi tek başınıza ayvalıktan istanbula dümen tutarsınız....
*

T. G.

« Yanıtla #29 : Nisan 21, 2010, 17:16:44 »
Öncelikle otopilotu takmayı düşündüğüne göre bu yaz güneyemi geliyorsun . Geliyorsan kredin hazır yok İstanbul boğazında gezeceksen bence gereksiz .
Ayrıca
Krediyle veya parayla alakalı değil olay . Diğer otopilotların motorları ve plastik aksamları hemen parçalanıyor veya çabuk aşınıyor . Hidrolik motorlar o kadar pahalı değil data dan bir kilit sistemi alınacak . İş oraya gelsin hal ederiz çok ayrıntıya girmeyeyim şimdi .
Bendeki Raymarin 8000 + 3000 USD dı fiyatı
Ama daha ucuza  sistemlerde yapılır .  
Ucuz hesaplı bir beyin alınır sitem hidrolikle devam edilir .