0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Z.

Doğru spreyi doğru yerde kullanmak WD40 ve diğerleri
« : Ağustos 27, 2018, 13:38:05 »
Hep alışkanlık gereği WD40 kullanır dururuz. Ama onun da kullanılması sakıncalı yerler var. Mesela WD40 yağlayıcı ve çözücü özelliğe sahipken, devre temizleyici contact spreyler (degreaser) yağdan, tozdan arındırma özelliğine sahipler ve anında uçarak kururlar.Kısacası elektronik bir devreye WD40 sıkarsanız devreyi bozma ihtimaliniz çok büyük olur. Teknede telsiz, teyp vs gibi bir çok elektronik malzemeyi (açma - kapama, ses düğmesini falan) yağsız kontak devre temizleyicisi ile temizliyorum. Kozmetik olaraksa yani dışını WD40 kullanarak parlatıyorum.  Teknede her ikisinin de bulundurulması çok faydalı.

Gelelim efsanevi WD40'ın nasıl işler yarattığına. Ecnebi bir video çekmiş. Aşağıdaki videoda gördüklerimiz dışında tecrübelerimizi paylaşır mıyız?

*

A. Ç.

Ynt: Doğru spreyi doğru yerde kullanmak WD40 ve diğerleri
« Yanıtla #1 : Ağustos 27, 2018, 14:20:52 »
WD 40 pas çözücü değildir, pas önleyicidir. Sağlam malzeme üzerinde kullanırsanız pas oluşmasını engeller, aynı zamanda bir yağ olduğundan paslanmış malzemelerin açılmasına yardımcı olabilir. Beb üzerinde de pas çözücü ibaresine rastaldığımı hatırlamıyorum. Her derde deva olarak sunulmaktadır. Her derde deva bir çözüm yoktur. Hangi koşullarda hangi malzemeyi kullanmanız gerektiğini iyi belirleyin.

*

B. T.

« Yanıtla #2 : Ağustos 27, 2018, 15:28:30 »
Ayrıca içildiğinde tıkanık damarlarınızı açıyormuş...Ama denemeyin bence. nihayetinde gazyağıdır.

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #3 : Ağustos 27, 2018, 16:23:48 »
Teknesinde tik masa ve ya güverte olanlar için kaçınılmaz son lekeler.
Başarılı bir çözüm ZETA sprey.
Magazalarda kumaşlar için leke çıkarıcı diye satılıyor. Bizim için tik temizleyici.

*

O. E.

« Yanıtla #4 : Ağustos 27, 2018, 16:45:51 »
Çok yaşayın
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Enteresan hemen deneyelim hanım kurtulsun
Nereden aklınıza geldi

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #5 : Ağustos 27, 2018, 16:59:05 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çok yaşayın
Nereden aklınıza geldi

Tekneyi alırken fuara geri gönderme sözüyle indirim aldık. Tekneyi bir kaç ay kullandık, fuara gönderdik (Ekim başı 2017 galiba). Biz de fuara gittik, kendi teknemizi de gezdik.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bol miktarda lekelediğimiz masayı gıpgıcır görünce işin sırrını sorup öğrendik. Gerçi onlardan önce Gulet kaptanı birader de bahsetmişti. Çifte teyit oldu. Kullanmaya başladık.

Hoş, özellikle masada o kadar sık kaza oluyor ki, günlük kullanımı bıraktım artık. Sezon sonlarında, başlarında yıllık temizliğe döneceğim.
*

H. B.

« Yanıtla #6 : Ağustos 27, 2018, 17:05:02 »
Teknesinde tik masa ve ya güverte olanlar için kaçınılmaz son lekeler.
Başarılı bir çözüm ZETA sprey.
Magazalarda kumaşlar için leke çıkarıcı diye satılıyor. Bizim için tik temizleyici.
Ümit Korsan,
ben de kullanıyorum, arkadaşlara da tavsiye ediyorum. Mazot ve yağ lekelerini çıkarmakta çok başarılı.
Bu arada biz daha önleyici olsun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap diye masa üstünü şekline uygun kestiğimiz kalın şeffaf naylon ile koruyoruz.
herşey satan bir milyoncu mağazalarda ve pazarlarda bulunuyor.
Tavsiye ederim.
*

C. A.

« Yanıtla #7 : Ağustos 27, 2018, 18:18:29 »
Zeta spreyler bizim sektorde yag cikarici olarak kullanilir. Fiziksel olarak kumasa bulasan yaglarin cikarilmasinda faydalidir. Kutunun uzerinde yazdigi gibi kullanilmazsa cikartmak istediginiz yagdan buyuk ve cikmayan leke birakir.

Uygulama yapildiktan sonra 3 ya da 4 dakika sinrasinda ufleyerek bile uygulama alanindan uzaklastirabilirsiniz.
*

O. E.

« Yanıtla #8 : Ağustos 27, 2018, 20:48:46 »
Çok yaşayın
Nereden aklınıza geldi

Tekneyi alırken fuara geri gönderme sözüyle indirim aldık. Tekneyi bir kaç ay kullandık, fuara gönderdik (Ekim başı 2017 galiba). Biz de fuara gittik, kendi teknemizi de gezdik.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bol miktarda lekelediğimiz masayı gıpgıcır görünce işin sırrını sorup öğrendik. Gerçi onlardan önce Gulet kaptanı birader de bahsetmişti. Çifte teyit oldu. Kullanmaya başladık.

Hoş, özellikle masada o kadar sık kaza oluyor ki, günlük kullanımı bıraktım artık. Sezon sonlarında, başlarında yıllık temizliğe döneceğim.

Ben cilalttım bir nebze lekeden kurtuldum ama altı ay dayanırmış cilası ....
Bu arada biz işte  çok fazla miktarda kullanıyormuşuz...
*

Ö. A.

« Yanıtla #9 : Ağustos 28, 2018, 11:31:24 »
Merhabalar

Fiberde bulunan pas ve diğer lekeleri çıkartmak için ne kullanıyorsunuz. Minik minik lekeler geçmiyor. Fiber üzerindeki çay vs lekeleri çamaşır suyu ile ancak temizleniyor ama kokusu berbat.
*

C. A.

« Yanıtla #10 : Ağustos 28, 2018, 12:34:39 »
Merhabalar

Fiberde bulunan pas ve diğer lekeleri çıkartmak için ne kullanıyorsunuz. Minik minik lekeler geçmiyor. Fiber üzerindeki çay vs lekeleri çamaşır suyu ile ancak temizleniyor ama kokusu berbat.
Bana zamaninda "Iduna" adinda bir malzeme onermislerdi. Kullanamadan tekneyi sattim. 
*

O. E.

« Yanıtla #11 : Ağustos 28, 2018, 12:37:24 »
 O neki Cenk ?
*

C. A.

« Yanıtla #12 : Ağustos 28, 2018, 15:20:17 »
O neki Cenk ?

Bir cesit kimyasal bir urun. Uygulama yapilirken mutlaka eldiven ve maske kullanmami tavsiye ettiler. Ama dedigim gibi kapali bir sekilde evde duruyor.
*

C. K.

« Yanıtla #13 : Ağustos 28, 2018, 21:17:39 »
Sürekli teknem de iduna kullanıyorum.sadece zeminlerde pas kir için ideal. Yalnız bazilarının tüm tekneyi suyla karışık yıkadıklarını da gördüm.zeminler de ve kromlarda ideal çözüm.eğer tüm tekneyi suyla karıştırıp yıkarsanız fibere zarar vermezsiniz lakin teknenin cilası zamanla kaybolur.
*

H. Z.

« Yanıtla #14 : Ağustos 29, 2018, 00:45:00 »
Bauhaus Kozyatağı'ndan aldım. Tiklerde de müthiş performans gösterdi. Sadece kullanım kılavuzunda yazandan iki kat fazla kapak koydum. (Üç kat belki de ☺ )