0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. T.

Ynt: Dıştan takma dingi motorları
« Yanıtla #90 : Şubat 28, 2019, 10:36:25 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Forumda daha önce dile getirilmiş olan bir konuyu biraz deşmek istedim.
4hp ve 6hpolan 2 motorum ağırlığının aynı olması konusu.
Kendi aldığım SUZUKI DF6AS üzerinden bakınca 4 ve 6 bg iki motorun teknik verilerinin devir hızı hariç tamamen aynı olduğunu gördüm. Bana oldukça ilginç geldi.

Yani aynı ağırlıkta ve yakın maliyette 4 ve 6 bg motordan 4 olanı kim niye alsın bu ayrı bir konu.
Ama asıl merak ettiğim sadece yüksek devir mi 2bg ekliyor aynı motora, silindir hacmi bile ay

Karburatördeki meme'yi değiştiriyorlar motor içinde de bikaç oynama yapılıyor. Sonuçta arabada 1.5 dizel araç alıyorsunuz aynı motoru (aynı motor) 70 hp 90 hp 110 hp tercihleri ile geliyor. Muhakkak farklılıkları vardır. Zaten 4-6 hp arasında öyle aman aman bir farkta gözlenmez. motor 9.9 olduğunda genelde çift silindirli olur. Güç bu sayede artar. Yamahanın 9.9 motoru 232 cc suzukinin 9.9 motoru 330cc civarındadır. Bir diğer önemli konu şaft farkları. Evinrude uzun şaft uzunluğu ile Hondadın kısa şaft uzunluğu aynıdır. Honda piyasadaki en uzun şaftlı motordur. Genelde yelkenli veya gezi sınıfı bir teknede şaftın uzun olması avantajdır. Fakat bot için tam tersidir. Motor alırken doğru motor tercihi çok önemlidir...

Şaft uzunluğu biraz karıştı .

Markalar arası fark olamaz .

Evinrud genelde yüksek HP motorlar olduğundan ünitenin büyüklüğü gözünüzü yanıltmıştır .

Kısa şaft   -  38 CM .
Uzun şaft   - 51 CM .
Dıştan takma motorlardan bahsediyorum .

Markalar arası fark oluyor
Mesela yamahada kısa şaft 44 cm
uzun şaft 56 cm

Bu hataya benim arkadaşım düştü 7.50 yaptırdıgı tekneye evinrude motor aldı ama şaft boyunu hesaba katmadı. Çok sıkıntı yaşadı...

*

Z. G.

« Yanıtla #91 : Şubat 28, 2019, 10:57:57 »
Gerçekten varmış , neymiş kesin bilgi sahibi olmadan atlamayacakmışız . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Motora göre bot aranacak demek . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. D.

« Yanıtla #92 : Şubat 28, 2019, 13:13:13 »
arkadaşlar kısa şaft ve uzun şaft uzunlukları motorlarda standarttır. Kısa şaftlar 15 uzun şaftlar 20 inchtir küçük motorlarda. Universal değerlerdir bunlar. Büyük motorlarda da 20 ye 25dir.  Motor marka fark etmez. Ağırlık evet farkeder hacim evet fark eder ancak şaft uzunlukları fark etmez. Bütün motor firmalarının sitelerine gidin araştırın.

*

K. T.

« Yanıtla #93 : Mart 07, 2019, 11:22:42 »
arkadaşlar kısa şaft ve uzun şaft uzunlukları motorlarda standarttır. Kısa şaftlar 15 uzun şaftlar 20 inchtir küçük motorlarda. Universal değerlerdir bunlar. Büyük motorlarda da 20 ye 25dir.  Motor marka fark etmez. Ağırlık evet farkeder hacim evet fark eder ancak şaft uzunlukları fark etmez. Bütün motor firmalarının sitelerine gidin araştırın.

Ben hemen hepsine girip araştırdım Alper korsanım ayrıca evde bahçede şuan 4 ayrı motor var hepsinin ölçüsünde farklılık var.
Şöyle sizde araştırın isterseniz size 3 örnek vereyim...
isterseniz link de atarım.
Suzuki 6 hp uzun şaft 50.8 cm
Yamaha 6 hp uzun şaft 56.20 cm
Honda 5 ho uzun şaft 57.20 cm
« Son Düzenleme: Mart 07, 2019, 11:31:32 Gönderen: Kıvanç Tüfekçioğlu »

*

A. D.

« Yanıtla #94 : Mart 07, 2019, 21:20:39 »
tamam abi girin bakın bütün motorların sayfalarına benim dediğimden farklı birşey çıkmayacaktır.
buyrun suzuki
20 inç. kendi anasayfası.

abi akıl var mantık var. belli toleransı vardır 1-2 cm ama 10 cm gibi farklar olmaz. Olursa da satamaz zaten çünkü teknelerde o boyutlara uygun olarak üretilir.

*

C. K.

« Yanıtla #95 : Mart 07, 2019, 21:34:21 »
Alper Korsanım, kıçtan takma Honda/Yamaha /mercury gibi motorların uzun şaftlı modelleri olduğu gibi farklı modelleri var. Biz bu modellere extra uzun şaft veya extra long şaft modeller diyoruz.önyargılı olmayın derim:)
« Son Düzenleme: Mart 07, 2019, 21:39:07 Gönderen: Cengiz Karan »
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #96 : Mart 07, 2019, 21:52:41 »
Bu şaft uzunluğunun tam olarak nereden başlayıp nereye kadar ölçüldüğünün bir standardı var mı ?
yoksa biz her bir marka başka noktalar arası ölçüm veriyor diye mi farklı sanıyoruz.

Mesela benim DF6AS var 2018 model aldım elime ölçtüm, motor gövdesinin bittiği yerden, uzandığı en uç noktaya kadar (pervaneden de sonrası)  75cm. kısa şaft
« Son Düzenleme: Mart 07, 2019, 21:54:27 Gönderen: Çetin Şahinöz »
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #97 : Mart 07, 2019, 22:04:45 »
Bota astığın tahta hizasından, pervanenin üstündeki geniş düzlüğün ( kavitasyon plakası) altına.

Sizin motor (ve benimki de) 442mm, 44cm yani.
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #98 : Mart 07, 2019, 22:10:15 »
Evet Ümit korsanım aynen dediğiniz gibi milimi milimine Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. K.

« Yanıtla #99 : Mart 07, 2019, 22:52:52 »
Suzuki motora da buyrun bakalım,

Suzuki 300hp şaft yüksekliği L model 635 mm 25 inç
Suzuki 300hp şaft yüksekliği XL model 762 mm 30 inç

Şaft yükseklik farkı 13cm

20/25 inç olduğu gibi 30 inç de olabilir

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #100 : Mart 07, 2019, 23:22:18 »
Evet Ümit korsanım aynen dediğiniz gibi milimi milimine Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Eski teknemi Ömer Yücel korsana satarken onun elindeki Suzuki 6hp motoru aldım. Uzun olabilecegi aklima gelmemişti. Birşey olmaz dedim.
Küçuk bota uzun şaft olmadı.  Moment yaratip botu bükmeye çalışiyordu gaz verince.

Sattım başka bir arkadaşa, tekrar kısa şaft sıfır aldim.

Milimi milimine ölçü bu hataların sonunda, arta kalan tortu.
*

C. K.

« Yanıtla #101 : Mart 07, 2019, 23:31:14 »
Ümit kaptan,bot ayna uzatma aparatı ile deneme imkanınız oldumu?
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #102 : Mart 07, 2019, 23:40:46 »
Ümit kaptan,bot ayna uzatma aparatı ile deneme imkanınız oldumu?

Asıl teknede askı aparatının olduğu yerin altinda pupa lambasini da kapatiyordu uzun şaft.

Botu da katlayıp (sararak) kaldiriyorum. Aparat takip yükseltmek istemedim.
*

O. E.

« Yanıtla #103 : Mart 08, 2019, 01:23:30 »
Bende kısa şaft 10 saat bile kullanılmamış faturası 2017 mayıs ayı , denize iniş tarihi 2017 haziran 25 olan Suziki 6 HP motor var satılık....
Motorun fabrika çıkışı 2015 imiş....
Japonyadan anca gelmiş....

Motorumuz kapalı whatsapp üsülü satılacaktır....

Motoru alana Bir adet 2019 un en ucuz ve en iyi motorunu aldın sertifikası hediye edilecektir.
*

S. Ş.

« Yanıtla #104 : Mart 08, 2019, 09:44:21 »
Nasil whatsup usulu acar misin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Talep toplama son gun ne zaman mesela