0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Ynt: ULTRA Çapa İnceleme
« Yanıtla #30 : Aralık 23, 2019, 16:34:19 »
Mahir korsan,

Benim kayik 15m ve 14T  1600W winc ve 10mmx100m zincir var

Kayigi ikinci el aldim ve aldigimda 27kg ultra vardi üzrinde, 27kg ilen ciddi bir sorun yasamadim, en son
Kasim ayinda Kas aciklarindaki koyda 20m derine 70-80m zincir attim.
Sabaha karsi 6-8 nat veriyordu hava raporu,
gece kontrol ettigimde ise 25 nat +  ve rüzgar yonü degismisti, sabaha kadar sorunsuz kaldik yerimizde.

Capayi atiktan sonra tornistan ilen herdaim kontrol edip tuttugundan emin olurum.

27kg dan memnun olmama karsin Ultra kendisi benim 15mx14T kayiga 35kg veriyor, ben bir üst olan 45kg almayi düsündüm fakat
hem degisik firdöndü gereksinimi hemde yer korkusu ilen vaz gectim ve 35 kg da karar kildim.

Bir veya 2 büyügünü al diyen arkadasin aciklamalari ve tecrübeleri beni cokca ikna etti,
onun icin degistiriyorum capanin kilosunu.
Fakat arkadasin anlattiklarini birebir verebilmem imkansiz, kusura bakmayin  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

Umudum bu büyük capaylan emniyetimiz bir kademe artmasi.

Acemilik yillarimda sifir rüzgarda Gökova ören önlerinde
kiraladigim 15m kayik 12-14m derine attigim capa ve 35m zincir ilen birakip indik (tornistan herhalde yapmamistim)
aniden rüzgar basinca, basima gelecekleri sezip kosarak tekneye ciktim, ve o an tekne kumsala dogru taramaya baslamisti.

Ucuz attlatigim bu tecrübe bana anlik hava durumuna bakmazsizin tornistan ilen kontrol etmeyi ögretti.

Bir kerede yine baska kiralik 12m bir teknede 15 derine 75m zincir ilen tornistan kontrolüne
ramen tarayan capa gece yarisi kabüs yasatmisti bize, (tahmini rüzgar 40-60 nat civarlariydi)

Capa hem tekneni hen canini emanet edebilecegin seni gece iyi uyutan bir capa olmali.

« Son Düzenleme: Aralık 23, 2019, 16:39:16 Gönderen: Nedim Delen »

*

M. B. A.

Ynt: ULTRA Çapa İnceleme
« Yanıtla #31 : Aralık 23, 2019, 23:07:15 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...
Capa hem tekneni hen canini emanet edebilecegin seni gece iyi uyutan bir capa olmali.

Haklısınız. İlk teknemde -Ultrayı takmadan önce- hem de eşim teknedeyken benzer deneyimi yaşadım (sürüklendiği yer de kayalıktı, neyse ki yetiştim)

Uygun ağırlık önemli ama çapayı iyi tutturmak ve yeteri kadar kaloma vermek bence daha da önemli. Gümüşlük'te çapayı tutturana kadar dört kez filan alıp tekrar attığımızı biliyorum. Başka yerlerde de iki kez atmışlığımız çok.

Bir de evvelki sezon tekneye dip yapısını gösteren balık bulucu taktım standart Raymarine donanımın yanısıra (Raymarine derinlik gösteriyor ama dip yapısını göstermiyor)

Dip yapısını görerek demir atmak başarı ihtimalini çok artırıyor.