0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: Derinlik Ölçer cihazları hangi koşullarda kullanmalıyız?
« Yanıtla #15 : Haziran 17, 2008, 11:18:16 »
Gönderilen dalga koni şeklinde bir lana çarpıyor ve geri dönen en kuvvetli dalgalar tam 90 derece ile çarptığı alan oluyor, yani tam transducerin altındaki küçük alan. Unutulmaması gereken başta, kıçta, iskelede, sancakta bu dalgaları dikey olarak yansıtabilecek cisimlerin de bulunma olasılığı. Yani diğer açılardan da kuvvetli dalgalar gelebilir. Saniyorum sistem en kuvvetli dalgaüzerine çalışıyor. Yani açısı uygun olan bir cisimden çok kuvvetli sinyaş gelebilir ve derinliği yanlış yansıtabilir.

Sonuç olarak derinlik ölçerler genellikle tam alıcı vericinin altındaki derinliği ölçerler. Bir topuğu derinlik göstergesi ile görmeye çalışmak pek doğru değil gibi görünüyor. Hatta ölçülen derinlik tehlikeye yaklaşmışsa, tehlikeli sayıp uzak durmakta yarar var.     

*

C. G.

« Yanıtla #16 : Haziran 17, 2008, 12:04:02 »
Burak,
 Benim hatırladığım yukarıdaki resimde görünen bir derinlik ölçer birinin teknesinde vardı  bir zamanlar. Esat'da mıydı yoksa başka birinde mi?
Alarmı bilink bilink diye öterdi. Hatırladın mı? Sonradan yeni teknoloji ile değiştirmiştik onuç. Kimdeydi yaw?

*

B. N.

« Yanıtla #17 : Haziran 17, 2008, 12:20:47 »
cem abi nasıl unutursun BUSEdeydi tabiki.
Zırt pırt ötüp duruyodu.
Sonradan fish finderla değiştirmiştik.

*

C. G.

« Yanıtla #18 : Haziran 17, 2008, 12:41:36 »
Tabii yaaaa. BU-SE'deydi. Bunamaya başladım galiba Burak.

*

B. N.

« Yanıtla #19 : Haziran 17, 2008, 12:42:47 »
İhtiyarlık işte naparsın   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. E.

« Yanıtla #20 : Haziran 17, 2008, 12:50:53 »
fish finderların montajı bu şekilde, genellikle kıç aynaya monte edilir. acaba sizdeki bu tarz bir ürün mü Ateş Ağabey?

bir diğer bahsi geçen, muhtemel "forward echosounder" denilen derinlikölçer sistemler, teknenin yol yaparken karşılaşması muhtemel derinlikleri ve topukları falan tespit eden. olası aynı prensiple çalışıyor.

ama benim derinlik ölçerlerle ilgili merak ettiğim husus başka...
bendeki aletin transduceri tam orta hatta, salmanın hemen önünde duruyor (karinanın en derin olduğu yer)

şimdi bu transducer'in yüzeyini zehirli ile boyasak mı? boyamasak mı?

Mehmet EREM
*

A. E.

« Yanıtla #21 : Haziran 17, 2008, 13:18:44 »
Aman diim boyamasak
*

H. Z.

« Yanıtla #22 : Haziran 17, 2008, 13:30:18 »
Boyamak yerine ara sıra daldığınızda üzerini kekamozdan tamizlemenizi tavsiye ederim.
*

A. E.

« Yanıtla #23 : Haziran 17, 2008, 13:31:42 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Koni kısmı doğru da geri dönen dalga kısmı yanlış. Bahsettiğin koninin tabanına denk düşen deniz yüzeyi bir çanak şeklinde olmalı ve bu çanağın tam odağında da yine transducer olmalı ki koninin kenarından yansıyan ışın yakalanabilsin. Transducer tam altındaki derinliği, düz giden ve düz geri gelen ışın sayesinde ölçüyor. Ancak tekne pruvasından öndeki alanı da ölçen cihazlar var ki Kedi'ye çok yakışır.
Ancak anlamadığım nokta neden senin tek başına öne gidip iskandil ile derinliği ölçmediğin?

B5'te derinlik zırt pırt değişiyor mu ki bu kadar endişelisin?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hakan Erim
(gıcıkkorsan)
Himm evet yaw haklisin. Canak olayini goz ardi ettim ben.
Pruvadan olcen aletlerin transducer'lari asagida bayaa bi cikinti yapio. ondan sebep sevemedim onlari. Yoksa seni mi kiricam Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

AtesK (Hah buldum. Ben bi basa, bi kica 2 tane daha derinlikolcer aliim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )
*

A. E.

« Yanıtla #24 : Haziran 17, 2008, 13:38:05 »
Gönderilen dalga koni şeklinde bir lana çarpıyor ve geri dönen en kuvvetli dalgalar tam 90 derece ile çarptığı alan oluyor, yani tam transducerin altındaki küçük alan. Unutulmaması gereken başta, kıçta, iskelede, sancakta bu dalgaları dikey olarak yansıtabilecek cisimlerin de bulunma olasılığı. Yani diğer açılardan da kuvvetli dalgalar gelebilir. Saniyorum sistem en kuvvetli dalgaüzerine çalışıyor. Yani açısı uygun olan bir cisimden çok kuvvetli sinyaş gelebilir ve derinliği yanlış yansıtabilir.

Sonuç olarak derinlik ölçerler genellikle tam alıcı vericinin altındaki derinliği ölçerler. Bir topuğu derinlik göstergesi ile görmeye çalışmak pek doğru değil gibi görünüyor. Hatta ölçülen derinlik tehlikeye yaklaşmışsa, tehlikeli sayıp uzak durmakta yarar var.     
Evet abi, bundan boyle bu sekilde kullanicam derinlikolceri. Ben kritik yerlerde (Kedi'nin salma derinlikolcerin altindan 1.20 filan, ben emniyetli! olsun diye offset'ini 2 metreye ayarladim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Kritik derinlik bunun uzerine +1 metre benim icin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ) soyle dusunuyordum ki Allah korumus : Derinlik kritik! seviyeye geldiginde, cok agir yol gidersem bir topuk filan varsa gorurum hizim da yavas oldugu icin tornistanla kurtaririm.
Demek ki 1 metre gordum muydu kacarak uzaklasacakmisim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. E.

« Yanıtla #25 : Haziran 17, 2008, 13:39:41 »
Boyamak yerine ara sıra daldığınızda üzerini kekamozdan tamizlemenizi tavsiye ederim.
Ya cok enteresan bicimde Kedi'nin hiz olcerinin pervanesi, hatta plastik kapsulu bile kekamoz baglarken derinlik olcere simdiye kadar hic yapismadi o yaratiklar. Muzik zevklerimiz uyusmuyor galba Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. E.

« Yanıtla #26 : Haziran 18, 2008, 09:32:35 »
fish finderların montajı bu şekilde, genellikle kıç aynaya monte edilir. acaba sizdeki bu tarz bir ürün mü Ateş Ağabey?

bir diğer bahsi geçen, muhtemel "forward echosounder" denilen derinlikölçer sistemler, teknenin yol yaparken karşılaşması muhtemel derinlikleri ve topukları falan tespit eden. olası aynı prensiple çalışıyor.

ama benim derinlik ölçerlerle ilgili merak ettiğim husus başka...
bendeki aletin transduceri tam orta hatta, salmanın hemen önünde duruyor (karinanın en derin olduğu yer)

şimdi bu transducer'in yüzeyini zehirli ile boyasak mı? boyamasak mı?

Mehmet EREM
Bende yok ki fis bulucu

AtesK (Baligi tabakta seven korsan)
*

A. Ç.

« Yanıtla #27 : Haziran 18, 2008, 09:43:57 »
Transducer'lerin zehirli boya ile boyanmaması öneriliyor.  Diğer taraftan da gövdeyi delmeden yani teknenin içine monte edilebiliyorlar. Gövde içine bir boru parçasını bağayıp içine yağ koyuyursunuz, sonra transducer'i içine yerleştiriyorsunuz. Bu tüm transducerler için geçerli. Konu böyle olunca transducer2in boyanmasının da çok zararlı olmayacağını düşünüyorum. Denemedim ama, çalışmaması için bir neden yok, olsa olsa biraz sinyal zayıflar ama yine de çalışır gibi geliyor.
*

M. E.

« Yanıtla #28 : Haziran 18, 2008, 11:24:40 »
biz 3 yıldır boyuyoruz...
hem de öyle az buz değil, bayağı 3-4 kat, en adisinden zehirli ile....
aletten alete fark var mı bilmiyorum ama bizim ufaklık genelde çalışıyor...
bir tek büyük deriliklerde, geri dönüşler biraz zayıfladı, çınarcık çukurunda misal hep 2,5 metre gösteriyor  ))
*

A. Ç.

« Yanıtla #29 : Haziran 18, 2008, 11:36:11 »
Zehirli boya düşündüğüm gibi sinyal şiddetini biraz azaltıyor. Çınarcık çukurunun derinliğini ölçmeyecekseniz boyamanızda sakınca yok gibi görünüyor. Tüm derinlik ölçerler aynı frekansta veya çok yakın frekansta çalışıyor diye biliyorum. Transducer'i anten gibi düşünürseniz, marka farketmeden hepsinin boyanabilmesi gerekir.( Telsiz antenleri en iyi verim için çıplak metalden olmalı ama hepimiz fiber ile kaplanmış telsiz antenleri kullanıyoruz.)