0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. O.

Derinlik, hız, sıcaklık sensörü
« : Nisan 21, 2018, 13:13:38 »
Teknemin altında karinadan suya giren bir sensör sürat ve hızı ölçüyor. Tekneyi aldığımda Raymarine ST70 menüsünde dolaşırken su sıcaklığınıda gösterebildiğini görmüştüm. Ama herhangi bir bilgi vermiyordu. Herhalde bende sıcaklık sensörü yok diye üzerinde durmadım.

Dün temizlemek için sensörü söktüğümde üzerinde Airmar smart tri multisensor yazısını okuyunca internette biraz araştırma yaptım, su sıcaklığını da ölçmesi gerektiğini öğrendim. Üzerinden tek bir kalın kablo ile sinyaller iletiyor. Nmea 2000 ile haberleşiyormuş.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ekranda sıcaklık verisi alamadığıma göre, bu bir sensör arızası mıdır, yoksa haberleşme protokollerinde mi eksiklik olabilir ? Nasıl ayar yapabilirim ?

Bu konuda tecrübesi olan korsan var mı ?

*

N. A.

Ynt: Derinlik, hız, sıcaklık sensörü
« Yanıtla #1 : Nisan 21, 2018, 17:04:36 »
Emre koran,

Şu başlıkta Konuşmuştuk. Ama sonuçsuz...

*

E. O.

« Yanıtla #2 : Nisan 21, 2018, 18:39:30 »
Alper korsan , teşekkürler. Tekneye gittiğimde arayacağım.

Niyazi korsan, sizinde sorununuz aynıymış. Çözüm bulabilirsem haber veririm.

*

S. S.

« Yanıtla #3 : Şubat 19, 2019, 13:49:10 »
Merhabalar,
Birebir aynı model sensörün kanatçıklarından birisi kırılmış. Nasıl, neden ben de bilemedim. Sadece bu kanatçığı değiştirme şansım var mı, bu konuda tecrübeli korsanlar bilgilerini paylaşabilir mi? Sırf kanatçık için üçlü sensörü değiştirmek istemiyorum. Bunun çıkması, parçası var mıdır?
Çok teşekkürler

*

H. E.

« Yanıtla #4 : Şubat 19, 2019, 15:34:02 »
Çıkması olabilir. Olmazsa 3D Printing...

*

S. S.

« Yanıtla #5 : Şubat 19, 2019, 16:06:50 »
Çıkması olabilir. Olmazsa 3D Printing...

3D printing ben de düşündüm ama anladığım kadarıyla bu alet bisiklet hız sensörleri gibi manyetik olarak ölçüyor dönme hareketini. 3D printer'dan manyetize edilebilecek bu kadar küçük bir obje basma konusu çok iddialı geldi.
Çıkması konusunda önereceğiniz biri/yer var mı?
*

M. A. Z.

« Yanıtla #6 : Şubat 19, 2019, 17:05:54 »
Merhabalar,
Birebir aynı model sensörün kanatçıklarından birisi kırılmış. Nasıl, neden ben de bilemedim. Sadece bu kanatçığı değiştirme şansım var mı, bu konuda tecrübeli korsanlar bilgilerini paylaşabilir mi? Sırf kanatçık için üçlü sensörü değiştirmek istemiyorum. Bunun çıkması, parçası var mıdır?
Çok teşekkürler

Muhtemelen tekne altı temizliği esnasında kırılmıştır. Raspa yada benzer aletler ile kırılma yaşanabiliyor. Benimde aynı sorunum vardı (Raymarine i40). İnternetten yaklaşık 100 TL gibi bir bedele yurtdışından almıştım. Yaklaşık 14 günde geldi.
*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Şubat 19, 2019, 17:10:11 »
Yedek parça en doğrusu ama olmazsa plastikten sadece o kanat yamanabilir. Mıknastıslar kanat içinde olduğu için göstergenin ayarı bozulacaktır ama ekran üzerindeki butonlarla düzeltilebilir. 
*

E. O.

« Yanıtla #8 : Şubat 19, 2019, 17:44:28 »
Bu topiği açtığımı unutmuşum, devamını getireyim.

Geçen sene ortasından itibaren derinlik sensörü de 30-40 mt den sonra göstermemeye başlayınca yeni komple sensörü yurtdışından getirttim. 1 ay kadar önce taktım. Şimdi sıcaklık da görebiliyorum. Muhtemel eskisi bozuktu.
*

O. E.

« Yanıtla #9 : Şubat 19, 2019, 17:58:09 »
Bu topiği açtığımı unutmuşum, devamını getireyim.

Geçen sene ortasından itibaren derinlik sensörü de 30-40 mt den sonra göstermemeye başlayınca yeni komple sensörü yurtdışından getirttim. 1 ay kadar önce taktım. Şimdi sıcaklık da görebiliyorum. Muhtemel eskisi bozuktu.

Deniz Suyu sıcaklığı biz göremiyoruz....
Hemen Sorayım direk ilgiliyim ben bu sıcaklık işi ile ilgili
*

E. O.

« Yanıtla #10 : Şubat 19, 2019, 18:06:05 »
Sensör marka model nedir ?
*

E. O.

« Yanıtla #11 : Şubat 19, 2019, 18:25:26 »
Biraz daha açayım konuyu, tabii bildiğim kadarıyla..

Oktay korsan, senin teknede de Raymarine instrument seti var bildiğim. Ekranlardan rüzgar, derinlik gösteren aynı zamanda sıcaklık da gösterebiliyor. Tabii gövdeye bağlı sensörün bu datayı ölçme kabiliyeti varsa. NMEA protokolü üzerinden bilgiler ekranlara geliyor.

Bendeki sensör Airmar dst 800 idi. Bu Raymarine'in de kullandığı model. Sİtesinden baktığımda derinlik ölçümü yapan her Airmar sıcaklık da ölçüyor.
Ekran setup menüsünden bu sensörün tanıtılması gerekiyor, ama senin teknende bu zaten baştan yapılmış olmalı. Yoksa setup menüsünden transducerleri bu dediğinde bulup söylüyor ekran.
Eski sensörde aynı modelde sıcaklık sensörünü bulamıyordu, muhtemelen arızalı idi. Aynısının yenisini alıp taktığımda hemen buldu.
*

O. E.

« Yanıtla #12 : Şubat 19, 2019, 18:37:32 »

Ben bilmem markasını hepsi raymarine sensör ayrı marka oluyor mu ?
*

S. S.

« Yanıtla #13 : Şubat 20, 2019, 09:32:33 »

Ben bilmem markasını hepsi raymarine sensör ayrı marka oluyor mu ?
Benim bildiğim, bilindik markaların hepsi AirMar sensör kullanıyor. Ön kamara'da yerdeki farş tahtalarının altında oluyor pek çok teknede bu sensor.
*

S. S.

« Yanıtla #14 : Şubat 20, 2019, 09:36:39 »
Merhabalar,
Çok teşekkürler

Muhtemelen tekne altı temizliği esnasında kırılmıştır. Raspa yada benzer aletler ile kırılma yaşanabiliyor. Benimde aynı sorunum vardı (Raymarine i40). İnternetten yaklaşık 100 TL gibi bir bedele yurtdışından almıştım. Yaklaşık 14 günde geldi.

Teşekkürler paylaşım için. Ben de yurtdışından (En yakın Almanya) buldum bazı parçalar, uyup uymayacağından emin olmamakla beraber getirtmeye çalışacağım gibi duruyor. Türkiye'de maalesef sadece komple değişim öneriyorlar.