0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. G.

Deep Freeze önerisi?
« : Mayıs 31, 2020, 17:14:38 »
Merhaba Korsanlar,
Az enerji tüketimi olan deep freeze olarak kullanılacak 40-50 lt bir dolap önerisi olan olabilir mi?

*

V. G.

Ynt: Deep Freeze önerisi?
« Yanıtla #1 : Mayıs 31, 2020, 21:53:13 »
Deep Freeze teknede en az buzdolabı kadar işe yarıyor. Depolanması özellikle denizde kalış sürenizi uzatacak besinler: et, sebze, balık, buz, ekmek, dondurma - 18 derecede aylarca dayanır. Et, sebze ve balık vakumlanmalıdır. Vakumsuz dondurulduğunda bu besinler suyunu kaybederek, lezzet ve besin değeri açısından zayıflıyor ve çok kısa süre dayanıyorlar.

Deep Freeze satın almadan önce düşünülmesi gereken bir başka önemli husus var. Bu cihazın içi besin malzemeleri ile dolu iken buzdolabı gibi istediğiniz zaman boşaltıp kapatamıyorsunuz. Dolayısıyla enerji gereksinimi sürekli. Özellikle yaz aylarında sürekli çalışır. 3-4 Amper akım çeker. Günlük tüketimi, 72~96 Ah civarındadır. Bu tüketim, buzdolabının kullandığı enerjinin yaklaşık iki katıdır.

Marina elektriğine bağlandığınızda oldukça yüksek bir fatura çıkar karşınıza. Çünkü marinalarda satılan elektriğin kwh fiyatı evde kullanılanın oldukça üzerindedir. Bu nedenle, güneş enerjisi sistemi veya rüzgar gülü gibi elektrik üreten bir sistemin teknede gereken enerjiyi üretiyor olması bu faturayı ortadan kaldıracaktır.

Deep Freeze, teknede bulunabilecek en büyük lükslerden biridir kanımca, zira; içtiğiniz içkilere atılan buzun, çocuklara verilen dondurmanın yaz sıcaklarında verdiği haz başka bir şeyle mukayese edilmez..

12 Volt ile çalışan taşınabilir tipleri öneririm.
« Son Düzenleme: Mayıs 31, 2020, 21:58:06 Gönderen: Volkan Gorciz »

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #2 : Haziran 01, 2020, 11:50:29 »
Bizim teknede Isotherm MOD DR160 modeli var (12V / 10,5A)
Önden çekmeceli, üst çekmece normal buzdolabı, alt çekmece deepfreeze ünitesi.
Toplam 160lt kapasiteli. Harika bir performansı var, çekmeceli olması büyük rahatlık.

Tek olumsuz tarafı deepfreeze'in soğutma ünitesi (evaparatör) üstte, bu çekmeceyi çok tepeleme doldurursan üstteki malzemeler donuyor ama alttakilere bu soğuk ulaşamıyor, biraz çözülüyor. Tıka basa doldurmak doğru kullanım değil.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #3 : Haziran 01, 2020, 19:19:07 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Deep Freeze satın almadan önce düşünülmesi gereken bir başka önemli husus var. Bu cihazın içi besin malzemeleri ile dolu iken buzdolabı gibi istediğiniz zaman boşaltıp kapatamıyorsunuz. Dolayısıyla enerji gereksinimi sürekli. Özellikle yaz aylarında sürekli çalışır. 3-4 Amper akım çeker. Günlük tüketimi, 72~96 Ah civarındadır. Bu tüketim, buzdolabının kullandığı enerjinin yaklaşık iki katıdır.

Donduracağımız malzemeleri zaten donuk bir şekilde koyarsak buzluğa ilk startta bile 24 saat çalışmak zorunda kalmaz.
Sonrasında bir kez ayar sıcaklığına düştüğü zaman, buzdolabına göre zırt pırt da açmadığımızdan 24 saat sürekli çalışacağına ihtimal vermiyorum. -18e dondurduğu yiyecekleri o sıcaklıkta tutmak için 24 saat çalışan dondurucu, ürünleri oda sıcaklığında koyduğumuzda asla donduramayacak demektir. O bakımdan günlük 72Ah hesabına katılmıyorum. Benim öyle bir tüketim gözlemim yok. Kompresör aynı buzdolabı gibi devreye girip çıkıyor, hatta genelde buzdolabından daha seyrek çalıştığını gözledim.

4-5 günlük seyahatlerde kısık ayarda dondurucu değil de 0 derece bölmesi gibi kullanıyorum ben. Hem et but bozulmuyor, hem elektrik tüketimi daha makul oluyor. Aylarca saklama niyetimiz olmayan ürün için de dondurmak gerekmediğini düşünüyorum. Çektiği akım 3,6A .

Benim buzluk ideal şekli olan üstten kapaklı. Dolabın izolasyonu da önemli tabi.

« Son Düzenleme: Haziran 01, 2020, 19:21:54 Gönderen: Ümit Özdoğan »

*

V. G.

« Yanıtla #4 : Haziran 01, 2020, 21:02:16 »
Ümit Korsan gibi DeepFreeze alıp, 0 derecede buzdolabı olarak kullanırsanız, elektrik sarfiyatı elbette düşük olacaktır.

Yaz aylarında hava 40 derece ve üzerinde iken benim buzluğum  neredeyse sürekli çalışır. Buzluğun içi -18 de sabittir. -20 de ölçtüğüm oldu. İzolasyonu evsel tipler kadar kalın olmadığından bu durum normal.

Bunların enerji sarfiyatı ölçümlerim ile sabittir. Buzdolabı ile birlikte çalıştığında ikisi günlük 120 Ah üzerinde enerji harcıyor. Yeni modellerin %20-30 daha ekonomik çalıştığını da biliyorum. Bendeki 50 lt. Waeco Coolmate neredeyse 20 yıllık. Tüm cihazlar aynı miktarda enerji harcar diye bir iddiada bulunmam. Ancak deepfreeze amacına yönelik kullandığında buzdolabına göre çok daha fazla elektrik enerjisine ihtiyaç duyar.

*

M. A.

« Yanıtla #5 : Haziran 01, 2020, 21:59:33 »
Ben de East Marine’de satılan donduruculara bakıyorum. Kullanan var mı?

Sanıyorum Çin’den getiriyorlar ama herhangi bir memnuniyetsizlikte veya arızada ürünlerinin arkasında duracakları kesin gibi geliyor bana...
*

R. E.

« Yanıtla #6 : Haziran 01, 2020, 22:42:39 »

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Karavancılık zamanlarından biliyorum. Başlığı görünce de "bu muhabbetin sonu waeco'ya varır" diye aklımdan geçirmiştim. Biraz tuzlu olmasının dışında kusuru yok..

Düğüm noktası, kaç amper akü bankınız var ?

*

M. A.

« Yanıtla #7 : Haziran 01, 2020, 23:43:14 »
Waeco tartışılmaz kalite tabi... Ama fiyatı çok yüksek, özellikle muadillerine göre arada büyük fark var... Ben biraz da en, en, en kalitelisi değil de, orta üst kalite arıyorum aslında..

“Miele vs. Arçelik” karşılaştırması gibi olur “Waeco vs. Diğerleri” dediğimizde...

*

N. A.

« Yanıtla #8 : Haziran 02, 2020, 01:45:09 »
Ben de küçük bir buz makinesi arıyorum. Çok yer kaplamasın, 12 V olsun.

Var mı acaba önerebileceğiniz bir ürün?
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #9 : Haziran 02, 2020, 07:08:54 »
Ümit Korsan gibi DeepFreeze alıp, 0 derecede buzdolabı olarak kullanırsanız, elektrik sarfiyatı elbette düşük olacaktır.

Yaz aylarında hava 40 derece ve üzerinde iken benim buzluğum  neredeyse sürekli çalışır. Buzluğun içi -18 de sabittir. -20 de ölçtüğüm oldu. İzolasyonu evsel tipler kadar kalın olmadığından bu durum normal.

Bunların enerji sarfiyatı ölçümlerim ile sabittir. Buzdolabı ile birlikte çalıştığında ikisi günlük 120 Ah üzerinde enerji harcıyor. Yeni modellerin %20-30 daha ekonomik çalıştığını da biliyorum. Bendeki 50 lt. Waeco Coolmate neredeyse 20 yıllık. Tüm cihazlar aynı miktarda enerji harcar diye bir iddiada bulunmam. Ancak deepfreeze amacına yönelik kullandığında buzdolabına göre çok daha fazla elektrik enerjisine ihtiyaç duyar.

Uzun seyahatlerde ben de dondurucu olarak kullaniyorum.

Ben dondurucu az yakar, dolap çok yakar demedim. Farkli sebeplerden bence asagi yukarı birbirine yakin yakar.

Benim değindigim husus eger bir buzluk 40 derece şartlarinda neredeyse 24 saat çalışarak ancak -18i muhafaza edebiliyorsa, icine oda sicaklığinda malzeme koydugunuzda bir haftada donduramaz onu. Böyle bir buzluk dizayn edilmez. Izolasyonu kötüdur, kompresoru gidiktir, gazi kaçiktir vs. O nedenle her buzluk kompresöru mutlaka duruşa geçmelidir bir süre sonra. O nedenle de 24 saat uzerinden tuketim hesabı bana fazla geldi.

Duruşa geçmiyorsa gercrkten bakım/yenileme zamani gelmiştir.

Ölçümleriniz doğrudur. 20 yıllik bir cihaz diyorsunuz. Hem zamanin teknolojisi, yıpranma, beğenmediğiniz izolasyon dikkate alınirsa nornal.

Benimki -18'de de 24 saat calışmiyor.

Tekneniz kaç ft? Nasıl bir akü bankıniz var bilemiyorum. 120Ah sadece buzdolabı/dondurucu harcarsa sıkintı olmuyor mu?
*

V. G.

« Yanıtla #10 : Haziran 02, 2020, 09:53:32 »
Ümit Korsan, bakım konusunda haklısın. Bu kış evde bakım yaptım. Kompresör ve fanın bulunduğu bölüm aşırı toz yumağı ile dolmuş. Onca yıl bakım yapmamış, sadece fanın önünde biriken tozları almıştım. Halbuki içerisine de bakım gerekli. Güzelce temizledikten sonra bu yaz başı kullanmaya başlar başlamaz -20 santigrat dereceyi gördüm. Geçen yıl -15 lerin altına inemiyordu. Bakımdan sonra enerji sarfiyatı da %30 azaldı aynı zamanda!

Fakat buna rağmen, güneş panellerinin solar şarj regülatöründe bulunan enerji sayacında günlük, 135~140 Ah üretim okuyorum. Bu okumaları 40 ve üzeri sıcaklar olduğunda yaptığımı da not edeyim. 2020 Nisan ayı ortalarıydı. Anormal bir hava yaşadık bir hafta boyunca hava 40 derecelerin üzerindeydi İzmir civarında. Sürekli teknedeydik o dönemde.

Teknede bulunan orjinal buzdolabı ve 50 lt Waeco deep freeze in toplam ihtiyacı 120 Ah den az değil. Çünkü bunlar dışında bir kaç led ampülü kullanıyoruz aydınlatma için gece olunca. Bunların sarfiyatı da bilindiği üzere oldukça azdır.

Burada önemli bir konu daha var: üreticisinin, cihazın enerji sarfiyatı olarak vermiş olduğu değer ile benim bahsetmiş olduğum, güneş panelleri ile üretilmiş olan enerji aynı değildir. Bu durumu da şöyle izah edebiliriz:

Akülerin çalışma verimi, çalışma ortamı sıcaklığına bağlı olarak değişir. 100 Ah enerji yüklenmiş olan bir aküden ancak 90 Ah net enerji alabilirsiniz. En az 200 Ah kapasitesi olan kurşun-asit bir aküde durum böyledir. Enerjinin yaklaşık %10 u akü içerisinde kayba uğrar. Bunu akülerin çalışırken ısınması olarak hissederiz. Kurşun-asit akü kimyasından kaynaklanır. Daha fazla detaya inmeyeceğim.

Yani sarfiyat dediğimiz enerjiyi teknede üretebilmeliyiz ki, bunu kullanabilelim. Kıyı elektriği bağlı iken de redresörün verimi giriyor devreye. Aküler tam dolu olsa dahi, doğrudan redresör den gelen enerjide en az %5 kayıp oluşur. Bunların içerisinde bulunan fan, redresörü soğutmak için arada devreye girer. Enerji iletiminde kullanılmış olan kablolarda da bir miktar kayıp oluşur.

Sonuca gelirsek, üretici etiketine cihazın enerji sarfiyatını yazar. Bizim bunu karşılayabilmek için bunun biraz daha fazlasına ihtiyacımız vardır.

Akü bankım 95x4 Ah AGM. Bu seviyelerde tüketim bende bir sorun yaratmıyor. Buzluk ilavesi düşünen arkadaşlara önerim, 400 Ah kurşun asit akü bankı. 300 Ah de olur elbet, ancak; akü bankı ömrü çok uzun olmayacaktır.
« Son Düzenleme: Haziran 02, 2020, 10:04:20 Gönderen: Volkan Gorciz »
*

M. A.

« Yanıtla #11 : Haziran 02, 2020, 13:54:04 »
sildim.
« Son Düzenleme: Haziran 02, 2020, 13:55:31 Gönderen: Murat Ayduk »
*

V. G.

« Yanıtla #12 : Haziran 02, 2020, 14:22:16 »
Fakat buna rağmen, güneş panellerinin solar şarj regülatöründe bulunan enerji sayacında günlük, 135~140 Ah üretim okuyorum. Bu okumaları 40 ve üzeri sıcaklar olduğunda yaptığımı da not edeyim. 2020 Nisan ayı ortalarıydı. Anormal bir hava yaşadık bir hafta boyunca hava 40 derecelerin üzerindeydi İzmir civarında. Sürekli teknedeydik o dönemde.

2020 Mayıs ortası olacak.. Düzeltemedim.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #13 : Haziran 02, 2020, 16:35:24 »
Bilgi olması için bizim bilgileri de yazayım, burada istatistik olsun;

Buzdolabı 1 (üstten kapaklı, tezgah içi) : 60W / 5A (60Ah/24h)
Buzdolabı 2 (Çekmeceli, deepfreezli) : 120W / 10A (120Ah/24h)
Güneş Paneli: 3x165W = 495W
Servis Aküleri: 5x95Ah AGM = 475Ah (DoD'a göre 235Ah kullanılabilir kapasite.)

Buzdolapları ve deepfreeze normal kullanımda 24 saat içinde 10-12 saat çalışıyorlar, çoluk çocuk çok dondurma peşine düşerse 15-18 saatlere çıkıyor çalışma süreleri.

Normal güneşli günlerde akşamları motor çalıştırma ihtiyacı duymuyoruz.
Biraz bulutlu, kapalı hava ise, veya çok uzun süre yelken yaptıysak akşamları biraz motor şarj desteği gerekiyor.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ile analiz yaptığımda hem akü hem panel kapasitem limitlerin çok az altında kalıyor, ama ideal olmasa da idare edilebiliyor. Muhtemelen 1-2 yıl sonra aküler yaşlanında takviye gerekecek.
*

V. G.

« Yanıtla #14 : Haziran 02, 2020, 16:50:33 »
Güzel uygulama.. Güneş panellerinin etiket gücü Wp olarak 12 Voltluk sistemde bulunan servis akülerinin Ah olarak kapasitesi ile denk olduğunda üretim-tüketim dengesi iyidir.

Kurşun-asit akülerin kapasitesi bunun üzerinde ise akü ömrü açısından daha da iyidir. Ancak altında olması pek ideal değil.

Günlük toplam tüketilen enerji Ah ve Wh olarak hesaplandıktan sonra  kurşun-asit aküler ile ilgili yapılacak kurulumda, Akü kapasitesi Ah > tüketim Ah X 2 ampirik formülü kullanılabilir. Burada kullanılan 2 çarpanı 2.5~3 alınırsa akü ömrüne çok olumlu etkisi olacaktır.

« Son Düzenleme: Haziran 02, 2020, 17:06:34 Gönderen: Volkan Gorciz »