0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: Danfort mu Fortress mi
« Yanıtla #15 : Mayıs 29, 2018, 14:48:51 »
Bizim denizlerimiz için 20 kg ve 34 kg  iki çapa öneririm. 20 kg sürekli kullanılacak gibi donatılacak, 34 kg ise gerektiğinde kullanılmak üzere hazır tutulacak. Açık deniz seyri için 59 kilolouk bir demir daha bulundurulmalıdır.

Her zaman söyleneni tekrarda yarar var:

Tekne başına öyle bir çapa asın ki marinada "yuh bu kadar çapa olur mu?" denecek kadar ölçünün biraz altında olsun. Büyük çapa iyidir ama  ırgatla bile olsa geri almak sorun yaratır ve aşırı ağırlık ırgatı da bozabilir, o zaman yandı keten helvam.

*

H. E.

« Yanıtla #16 : Mayıs 29, 2018, 15:01:34 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çapa ağırlığı tekne boyuna ve çapa cinsine göre değişir. Tekne boyu verir misiniz?

Ahmet hocam
45 feet

16 kg.

*

L. A.

« Yanıtla #17 : Mayıs 29, 2018, 15:08:06 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çapa ağırlığı tekne boyuna ve çapa cinsine göre değişir. Tekne boyu verir misiniz?

Ahmet hocam
45 feet

16 kg.

*

A. Ç.

« Yanıtla #18 : Mayıs 29, 2018, 15:12:12 »
Yarış teknelerinde kullanılmak için 18 kg tek bir demir bulundurulabilir. Yarış teknesinde rüzgar varsa limana ulaşabileceği yoksa da deniz ve rüzgarın  etkisi olmayacağından küçük bir çapanın yeteceği öngörülür. Yarışlar genellikle kapalı denizlerde yapılır ve çevrede yardıma gelebilecek organizasyon tekneleri ve diğer yarış tekneleri vardır.

*

O. E.

« Yanıtla #19 : Mayıs 29, 2018, 15:20:58 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ahmet hocam
45 feet

16 kg.

Teşekkürler iş değişti o zaman
Görüp almak lazım  Büyüktür o şimdi  kıç depoya sığmaz hanımla yer konusunda devamlı harb halindeyiz.
Biz şimdi acemiyiz ya ...
Ne bulduysak almışız korkudan
Bir teknede 10 tane battaniye olur mu ??
Sanırsın atlantiği geçeceğiz su geçirmez lastik çizmeler....
Montlar , termal içlikler...şapkalar bereler çoraplar
sanırsın alaskada tekne kullanıyoruz.

Geçen araba ile gittim araba full doldu tekneden çıkan gereksiz eşyadan, iki turda anca normale döneriz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bilmeyince .....

*

L. A.

« Yanıtla #20 : Mayıs 29, 2018, 15:28:26 »
Büyük değil Oktay kaptan, 41ft'lik teknemin ambarında tabana rahatça sığıyor, ucuna fırdöndü, fırdöndüye 4 metre 8'lik galvaniz zincir, peşine de 50 metre 16'lık batan halat bağladım, halatı uygun ebatta bir kovaya roda ettim, ortasında zincir duruyor, ihtiyaç durumunda bota kovayı ve çıpayı yükleyip, gidip çıpayı atıyorum, botla halatı tekneye getiriyorum, birkaç kez ihtiyaç oldu, çok kolay kullandım...
*

O. E.

« Yanıtla #21 : Mayıs 29, 2018, 15:33:08 »
Büyük değil Oktay kaptan, 41ft'lik teknemin ambarında tabana rahatça sığıyor, ucuna fırdöndü, fırdöndüye 4 metre 8'lik galvaniz zincir, peşine de 50 metre 16'lık batan halat bağladım, halatı uygun ebatta bir kovaya roda ettim, ortasında zincir duruyor, ihtiyaç durumunda bota kovayı ve çıpayı yükleyip, gidip çıpayı atıyorum, botla halatı tekneye getiriyorum, birkaç kez ihtiyaç oldu, çok kolay kullandım...

Aslında gerçekten iyi fikir gibi duruyor.
Çok az zincir Sadece Halatla kullanılabilse kararımı vermiş gibiyim.
Üzerinde gelen delta 25 kg duruyor.
 Ama o hiçbir şekilde bir yere sığmıyor, ne kıçtan atılır ne baştan yedek olmaz yani
onu elden çıkarıp derhal bu katlanan demirden edinmem lazım ucuzu perşembe pazarında mıdır acaba ??
*

L. A.

« Yanıtla #22 : Mayıs 29, 2018, 15:38:47 »
Marin mağazalarda da çok uygun fiyata mevcut, incelemenizi öneririm...
*

A. Ç.

« Yanıtla #23 : Mayıs 29, 2018, 15:43:52 »
Çapanın ucuzu olmaz. Marka almak en doğrusudur. Çapa ölçüleri belirli bir tasarıma göre yapılır, boylar, kalınlıklar, ağırlıklar, metalin cinsi bir çok hesaptan sonra değerini bulur. Bu konuda geçekten bilginiz varsa uygun boyutta taklit bir çapa bulabilirsiniz ama orijinalini almak en doğrusudur. Admiralti denilen çapa aslında balıkçı çapasıdır, her ülkede değişik boylarda üretilir. İngiliz donanması bu balıkçı demirini almış ölçmüş biçmiş yeniden tasarlamıştır. Adı da balıkça çapasından admiralty anchor'a yükselmiştir. 

Bir çapa üreticisinin reklamıdır:

Denizde taklit fırtınalalarla karşılaşmayacaksanız, taklit çapa kullanmayın.
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2018, 15:44:56 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »
*

S. K.

« Yanıtla #24 : Nisan 28, 2019, 00:17:48 »

Bugün ırgat ustasının hangi akla hizmetse tamirden sonra bize bıraktığı "zincirliğe düşmüş zincirin ucunu önce klavuz bir iple kavaleta deliğinden yukarı çekip sonra çapaya bağlama işi için başta biraz vakit geçirdim... Daha önce dikkat etmemiş olduğuma inanamadığım iki şey gördüm; biri önemsiz de olabilir ama diğeri garip..
[/size]- U kilitlerin son zincir baklasından geçen vidalı zamazingosunun önce elle sonra penseyle sıkıldıktan sonra karşı tarafına geri çıkmasını engelleyici bir pim takılmayacak şekilde yapılması normal mi? yoksa benim kilidim mi dandik? çok mu evham yapıyorum bilmiyorum ama sürekli motor vibrasyonuna maruz kalan birşey, bir çıksa çapa gider... Üstelik bir değil iki U kilit var, biri zincir diğeri de çapa bağlantısında...

[/size]- Daha önemlisi uzun zamandır ırgat sökük olduğu için düşmesin diye makaradaki yerine mümkün olan her şeyle bağlı duran çapayı da zinciri bağlayınca özgürleştireyim dedim.. Daha önce dikkatimi çekmedi veya önemsememişim; bizim danfort çapanın bedeni yamuk... yani zincirden kollara giden o 2cm falan döküm gövde var ya, o yamuk.. İlk anda şaşırdım, sonra aklıma hayal meyal bu şekilde olmasının fonksiyonel olduğu düşüncesi geldi; hani iyice tutsun diye motorla tornistan yaparsınız ya, düz gelmesindense bu açı (yamuk değil yani bilerek verilmiş o halde açı) sayesinde daha eksantrik hareket eder ve tutacak şeyi bulur gibisinden... O an kendimi böyle olduğuna inandırdım ama şimdi evde bütün danfort modellerine baktım kimsede yamuk bedenli çapa yok  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   diğer taraftan o bükümü yapabilecek gücü düşünüyorum da; en azından bizim 3 tonluk teknede olmaz, nice koçyiğit presler lazım onu yapmaya...

[/size]O an kendimi normalin bu olduğuna inandırdığımdan resmini çekmedim ama sanırım anlatabilmişimdir durumu... Nedir şimdi bu? böyle bir çapa türü mü var yoksa o 1,5cm et kalınlığı ve 3-4cm yüksekliği olan döküm demiri yamultabilecek birşey mi geçmiş başından...?
*

M. T.

« Yanıtla #25 : Nisan 28, 2019, 12:20:07 »
Burda kic demiri olarak genelde fortress satiliyor, standard donanim gibi. Ne amacla kullanacaginiza bagli olarak daha iyi tutan bir capa tercih ederdim sanirim. ( rocna, mantus )
*

A. Ş.

« Yanıtla #26 : Nisan 28, 2019, 13:33:31 »
Fortress hafif olduğu ve tırnak kısmı mafsallı olduğu, görece olarak bir yerlere sığdırmak daha kolay olduğu için tercih edildiğini düşünüyorum Meriç kaptan.

Benim de teknede yedek çapa olarak tercihim odur.
*

M. G.

« Yanıtla #27 : Nisan 28, 2019, 23:03:53 »
Daha önce Fortress'in ne kadar şahane bir çapa olduğunu anlatmıştım, Zorbas kasırgası sırasında başımıza gelenleri yazdığımda.
2. demir olarak Fortress'den şaşmayın.
Teknemiz 46 ft, 13 ton. FX23 ( 6.8 kg ) modeli ( verilerde 45 feete kadar diyor ama ) mükemmel tutuyor. Zinciriniz ya da halatınız kopmaz ise tekne yerinden oynamaz.
*

T. D.

« Yanıtla #28 : Kasım 20, 2019, 01:36:48 »
Cevabınızdan anladığım benim 37 feet teknem için 4-5 kg fortness yada danfort çapa almam yeterli olacak gibi...
bende kıçta kullanmak için istiyorum vede gerekirse önde 2.çapa olarak
*

M. G.

« Yanıtla #29 : Kasım 20, 2019, 07:54:08 »
Cevabınızdan anladığım benim 37 feet teknem için 4-5 kg fortness yada danfort çapa almam yeterli olacak gibi...
bende kıçta kullanmak için istiyorum vede gerekirse önde 2.çapa olarak

Fortress FX16 4,5 kg yeterli