0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. O.

salma
« : Ocak 06, 2019, 18:21:26 »
arkadaşlar teknemi her yıl kışlama için karaya alıyorum.salma bağlantılarının boşluk kontrolu yapılması ve torkunda tekrar sıkılması gerektiği söylendi.bana kalsa.eğer sorun yoksa buraları ellememek gerektiği....???bu konuda tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum..teşekkürler

*

H. E.

Ynt: salma
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2019, 18:29:20 »
Sallanmıyorsa, su almıyorsa, somunlarda gevşeme, bağantı noktaları çevresinde çatlak vb. yoksa gerek yok.

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2019, 18:50:13 »
Salma bağlantıları genelde sorun çıkarmasa da tork anahtarı ile gerektiği kadar sıkılmasının faydası vardır. Doğru sıkılıkta olursa sorun çıkarma olasılığı ortadan kalkar.

*

T. O.

« Yanıtla #3 : Ocak 08, 2019, 20:08:34 »
teşekkürler arkadaşlar

*

A. Ç.

« Yanıtla #4 : Ocak 08, 2019, 20:21:00 »
Su almıyorsa salma saplamaları sağlam dcemektir. Bu durumda tork anahtarı ile sıkmak doğru olur. Salma saplamalarından su girişi varsa çatlak korozyonu vardır ve salma saplamaları bir miktar kalınlığını kaybetmiştir. Bu durumda salmanın indirilerek kontrol edilmesi veya eğer mümkünse saplamaların tek tek sökülerek kontrolu ve yıpranmışşların değişmesi gerekir. Su yapan bir salmanın saplamalarının orijinal torkta sıkılması doğru değildir.

*

A. Y.

« Yanıtla #5 : Eylül 20, 2019, 14:18:50 »
Simdi diger baslikta yazarken aklima geldi de.. Mesela 5000 mts tasima kapasiteli 4,5 draftli bir gemi, nehire girebilmek icin (yani draftini 4m altinda tutabilmek icin) atiyorum 4200 ton alip da giriyor..

Eee, demek ki en ufak deniz aracinda bile mesela adam; " sabit salmam 70santim, hareketli salmam 1.80m benim" derken oradaki rakamlar teknenin maksimum battigindaki draftlari..

Bu ne demek; suyu tam dolu, yakiti tam dolu, atigi tam dolu + tasima kapasitesi (insan & esya) tam dolu anindaki degerler..
Ortalama sartlarda aslinda hep bu rakamin altindadir yani..
*

T. A.

« Yanıtla #6 : Eylül 20, 2019, 23:27:04 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Simdi diger baslikta yazarken aklima geldi de.. Mesela 5000 mts tasima kapasiteli 4,5 draftli bir gemi, nehire girebilmek icin (yani draftini 4m altinda tutabilmek icin) atiyorum 4200 ton alip da giriyor..

Eee, demek ki en ufak deniz aracinda bile mesela adam; " sabit salmam 70santim, hareketli salmam 1.80m benim" derken oradaki rakamlar teknenin maksimum battigindaki draftlari..

Bu ne demek; suyu tam dolu, yakiti tam dolu, atigi tam dolu + tasima kapasitesi (insan & esya) tam dolu anindaki degerler..
Ortalama sartlarda aslinda hep bu rakamin altindadir yani..
Anil Korsanım
doğrudur

« Son Düzenleme: Eylül 20, 2019, 23:28:13 Gönderen: Tunç Aş »