0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ş.

Çalınan tekne Leros'ta bulundu
« : Haziran 25, 2019, 22:59:46 »
Sevgili korsanlar, bir arkadaşımızın 7.60m uzunluğunda 'Serenity' isimli Stingray teknesi çalındı. Ardından Leros'ta olduğu öğrenildi. 11 kişi Leros'a gitmiş tekneyi çalanlar. Oradan da tekneyi terkedip gitmişler.

Şimdi Leros'ta bulunan bir korsanımız varsa ya da orada tanıdığı olan varsa, tekneyi teslim alma prosedürünü öğrenmek için yardımına ihtiyacımız var.

Yardım edebileceklere şimdiden çok teşekkür ediyorum. Tekne budur...

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. C.

Ynt: Çalınan tekne Leros'ta bulundu
« Yanıtla #1 : Haziran 25, 2019, 23:50:33 »
Atilla Bey, bu gibi durumlarda (tekne içinden bir hırsızlık, teknenin kendisinin çalınması vb.) acaba ilk başvurulması gereken kurum hangisi oluyor ? Teknenin olay esnasında alargada ya da marinaya bağlı olması fark ediyor mu ? Bu konularda bir bilginiz var mı acaba ?

*

A. D.

« Yanıtla #2 : Haziran 26, 2019, 09:33:44 »
Geçmiş olsun benim eniştemin tekneside aynı şekilde seneler önce Midilliye kaçırıldı. Ben kovaladım yakalayacakken Yunan sahil güvenlik araya girdi geri kaçmak zorunda kaldım. Midillide tekneyi bulduk ancak Yunanlılar suça karıştığı için hiçbir şekilde iade etmediler bütün evraklarıyla birlikte başvurduğumuz halde. Ancak kaçıracak geri getirebilirsiniz tabi çalıştırabilirseniz. Genelde akü vs ne varsa söküyorlar.

*

N. A.

« Yanıtla #3 : Haziran 26, 2019, 11:56:02 »
Geçmiş olsun benim eniştemin tekneside aynı şekilde seneler önce Midilliye kaçırıldı. Ben kovaladım yakalayacakken Yunan sahil güvenlik araya girdi geri kaçmak zorunda kaldım. Midillide tekneyi bulduk ancak Yunanlılar suça karıştığı için hiçbir şekilde iade etmediler bütün evraklarıyla birlikte başvurduğumuz halde. Ancak kaçıracak geri getirebilirsiniz tabi çalıştırabilirseniz. Genelde akü vs ne varsa söküyorlar.

Şaka mı?
Kaçırarak geri getirmek !!! Böyle öneri mi olur  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

« Yanıtla #4 : Haziran 26, 2019, 13:41:08 »

Kaçırdınız mı peki?

*

N. D.

« Yanıtla #5 : Haziran 26, 2019, 13:43:19 »
Saka oldugunu sanmiyorum.

Olaya karistigi icin, yani kacak calinti oldugundan mahkeme falan olmadan serbes birakmazlar,
polis yanlis birsey yapip sorumluluk almak istemez.
bürokrasinin yavas isledigi yerlerde ise bu bir hayli sürebilir, bu gibi olaylarda mantik aramak zor tabiki.

Teknesiylen 7 yene Taylantta kacak calismis, yani turisleri gezdirerek gecimini saglamis taninan bir yelkenci,
doymaz polislerin rüsveti arttirmasindan sonra istenen rüsveti ödemekte zorlaninca Polisler tekneyi baglamislar,
(resmen Zincire vurmuslar Limanda)
ve denizcinin Pasaportuna el koymuslar, el koyulan yabanci pasaportu O kisinin ait oldugu ülkenin elciligine vermek, yollamak zorundalar,
kaptan türk elciligine gidip durumu anlatmis Pasaportu aldiktan sonrada bir gece gidip Zincirleri kesip Taylanttan kacmis,
tabiki bir daha geri dönmemek kaydi ilen.

Bu hikayeyi kendisi anlatti bana.
Bazen durum zorluyor insanlari, tabiki hakliyken haksiz duruma düsmekte var bu durumda.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Haziran 26, 2019, 16:39:30 »
6-7 sene önce arkadaşımın 8 mt teknesi Gümüldür tarafında bir barınaktan çalındı ve gidebileceği yegane yer Samos olduğu için orada tanıdıklar vasıtasıyla sahilde karaya oturmuş şekilde hasarsız olarak buldu ve hiçbir resmi yere duyurmadan binip getirdi.

2-3 ay sonra tekrar çalındı kadersiz tekne ama bu sefer bulunamadı. O zaman öğrendiklerimizden bilgi;

-kayıt altına alınmış bu tip kayıkları geri almak kolay değil.

-ayrıca Yunan SG bu şekil kaçakçılıkta kullanılmış tekneleri bulduğu zaman kayıt kuyut işiyle uğraşmamak için etrafında iki üç kez dönüp dalgasıyla alabora edip batırıyormuş.
*

A. Y.

« Yanıtla #7 : Haziran 27, 2019, 10:24:54 »

Pasaportu aldiktan sonrada bir gece gidip Zincirleri kesip Taylanttan kacmis, tabiki bir daha geri dönmemek kaydi ilen.

Bir video da da anlatmisti o hikayeyi ama bir turlu kim oldugunu cikartamadim simdi.. Gulkaynak diyesim geliyor ama degil.. o ismi hatirlarsam yada (sir degil ise) soylerseniz videolari defaatle izlenecek bir denizciydi kendisi..

Tayland gibi rusvet duzenine dayali, hukugun adaletin olmadigi ulkelerde kacmak bir secimdir evet.. Ayni olaylar Rusya icin bile gecerli.. O yuzden bir ayagi Rusya olan gemilere ekseriyet oralarin tayfalari duzuluyor.. Sebebi sadece dille alakali degil, mentaliteyi de bilmelerinden dolayi.. 

Rusya da cok fazla "alikonulma" vakasi var ve cogunun sebebi bile yok ki gelismeleri olsun.. Bekleyip zarar ederek, sinirlenip yorularak artik rusvet vereceginiz adami aramaya basliyorsunuz.. Falanca filanca adam tabii ki kacma opsiyonunu aklina getiremiyor.. Rus u bilen, magduriyetinden emin olup belirsizligi beklemeye sabri, tahammulu ve ekonomik kuvveti olmayan ise kaptanina talimat veriyor "calistir motorlari gel" diye.. Bir defa sadece silahli adamlar cikti gemiye.. Kaptan onlara dedi ki "nicin tutuyorsunuz beni burada, var mi bir evrak & resmi islem ? yoksa ben gidiyorum.. ne yapicaksiniz, ates mi edeceksiniz ?" dedi.. indi adamlar ve basti kurtuldu gemi.. hatta bir sonraki seferini yine Rusya ya yapti  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Durumlara ve hakka bagli olarak buralarda goz karartilabilinir ama bir EU ulkesinde ben bu secenege yonelmezdim.. Yakalanma ihtimalinde hakliyken haksiz duruma dusulur cunku belli bir hukugu olan alemlerde.. Rusya veya Tayland gibi, kime - nerede - ne sekilde - nasil rastladiginin onemi olan, orman gibi memleketlerde ise zaten rusvetle cozulecek is belki biraz pahaliya patlar ama hizlanabilir bile..

Ruslarin bir lafi vardir ; Gerginlik ne kadar buyukse, netice o kadar yakindir.. (tabi menfi olur musbet olur kismet artik)
*

E. D.

« Yanıtla #8 : Haziran 27, 2019, 12:15:39 »
     Teoman Sarıaslan
*

N. D.

« Yanıtla #9 : Haziran 27, 2019, 13:15:08 »
Aynen Erdal korsanin yazdigi gibi Teoman Sariaslan,

kendisi uzun bir süre Gökova karacasögütte sancak tarafinda kictankara kaldi, halen ordami bilmiyorum.

Siyah renge boyadigi kayigi ilen, 2-3 sene ona orda rasladim kayigin havuzlugunda oturup onun o güzel hikayelerini dilemek
zevkti benim icin.

Bu tatli denizcinin yeni projesi bu sefer Atlantik Kanada ya yelken acmakti, seneye insallah dediydi,
kayigida 2 metre daha uzatmam lazim 17m ye diyordu.

Sorunu ise her zamankinlen ayniydi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap    Gidebildimi bilmiyorum.
*

H. E.

« Yanıtla #10 : Haziran 27, 2019, 15:32:23 »
...

Bu Teoman Kaptan'ın da her yolculuğa çıkışta tekneyi 2 metre uzatması enteresan.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. D.

« Yanıtla #11 : Haziran 27, 2019, 15:35:17 »
...

Bu Teoman Kaptan'ın da her yolculuğa çıkışta tekneyi 2 metre uzatması enteresan.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hocam Teo yolsuz kaldımı ucundan kesip hurdacıya satıyormuş da o yüzden kısalıyor.
*

A. D.

« Yanıtla #12 : Haziran 27, 2019, 21:51:09 »

Şaka mı?
Kaçırarak geri getirmek !!! Böyle öneri mi olur  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
kaçırarak geri getirmek mi olur? bence olur neden olmasın. Stingray dediğiniz tekne 150bin tllik tekne ve sizin kendi malınız. Genelde limanda kıyıda köşede denizde bekletiyorlar. Eniştemin rota fisherman ı her gittiğimde limanda gördüm. Ama felaket durumdaydı. Aküsü vs alınmıştı. Gerçi alınmamış olsada kaçıramazsın yapabildiği max 7 mil. Ama stingray dediğin tekne 30 35 mil gidebiliyor o nedenle benim kendi teknem olsa kontrol ederdim çalıştırıp getirebiliyorsam geri getirirdim eğer zincirli vs değilse. Yunan sahil güvenlik botları bizim yonca-onuk kaan 19 kadar hızlı değil.
*

E. B.

« Yanıtla #13 : Haziran 28, 2019, 19:03:56 »
  10 yıl önce benim balıkçı teknesi de çalındı. Çeşme limanından Sakız adasına gitti. Ayrıca 3 tekne daha. İki tekne batırılmıştı. Bir tekne limanda bekletiliyordu. Sakız adasında Yunanlı bir tanıdığım tekneyi buldu. Bir iş makinası sahibi teknemi bulmuş ve evinin bahçesine götürmüş. Tekneyi geri alabileceğimi kanuni yoldan olmasını ve başının derde girmemesini söyledi. Neyse teknenin evrakları ile Yunan konsolosluğuna baş vurdum, yüklüce bir harç aldılar teknenin bulunduğu yeri ve kişiyi de bildirdim. Üç ay sonra İnterpolden resmi yazı geldi tekneniz kıyıda karaya çarparak parçalanmıştır diye. Limanda bekleyen teknenin sahibi ise feribotla geçerek teknesini kimseye sormadan aldı getirdi. İşin ilginci hikaye burada bitmedi Savcılığa bir kaç sefer ifadeye çağırıldım. Kaçakları ben mi götürdüm diye sorgulandım. Sonradan takipsizlik kararı ile kurtuldum.  Kararı siz verin.
*

K. G.

« Yanıtla #14 : Haziran 28, 2019, 20:18:24 »
  10 yıl önce benim balıkçı teknesi de çalındı. Çeşme limanından Sakız adasına gitti. Ayrıca 3 tekne daha. İki tekne batırılmıştı. Bir tekne limanda bekletiliyordu. Sakız adasında Yunanlı bir tanıdığım tekneyi buldu. Bir iş makinası sahibi teknemi bulmuş ve evinin bahçesine götürmüş. Tekneyi geri alabileceğimi kanuni yoldan olmasını ve başının derde girmemesini söyledi. Neyse teknenin evrakları ile Yunan konsolosluğuna baş vurdum, yüklüce bir harç aldılar teknenin bulunduğu yeri ve kişiyi de bildirdim. Üç ay sonra İnterpolden resmi yazı geldi tekneniz kıyıda karaya çarparak parçalanmıştır diye. Limanda bekleyen teknenin sahibi ise feribotla geçerek teknesini kimseye sormadan aldı getirdi. İşin ilginci hikaye burada bitmedi Savcılığa bir kaç sefer ifadeye çağırıldım. Kaçakları ben mi götürdüm diye sorgulandım. Sonradan takipsizlik kararı ile kurtuldum.  Kararı siz verin.

Geçmiş olsun, memlekete uygun bir prosedür izlenmiş. Benim kuzeniminde Bodrum Kumbahçe’de evinin önünde kullandığı yüksek motor kapasiteli botu çalındı, iş bittikten sonra Hüseyin burnu feneri cıvarı hasarlı kurtarıldı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi