0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. A.

Hele burada isyan bayrağıni cekmis Adam

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Size ne diyeyim bilmiyorum. yukarıda yazdım neden yol verilemeyeceğini ama anlamamakta ısrar ediyorsunuz..

BÜYÜK GEMİLER  YOL VEREMEZLER, ÇÜNKİ (GECE) SİZİ GÖRDÜĞÜNDE ÇOK GEÇ OLUR. SİZİN SEYİR FENERİNİZİN  GÖRÜNÜRLÜĞÜ HAKKINDA BİLGİNİZ VARMI ? YOK. ADAM SENİ GÖRDÜĞÜNDE ZATEN İŞ İŞ DEN GEÇMİŞTİR. ADAMIN ÖNÜNE DÜŞSEN DAHİ DURAMAZ. GEMİLERDE ATALET DENİLEN BİRŞEY VAR. YANİİ MAKİNA ÇALIŞMASADA GEMİN AKAR. DURMAZ, TORNİSTAN DİNLEMEZ. ALLA ALLA

*

M. A.

Deniz haritalarında gemi yolları açıkça gösteriliyor. Gece seyrinde dahi olsam gemi yolunu dikey geçeceksem ben kendimi kollarım. İsmail kaptanıma sorum Gemi yolları haricindeki bir rotada beni farkedemiyecek veya farkettiğinde önlem alamıyacak kapasitede büyük bir Gemi ile karşılaşma riskim varmıdır?
Eğer radar reflektörü en azından beni karşı radarın skopunda gösteriyorsa bu benim için bir şans Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap fakat radar operatörü o an için eğer kimse radarına bakmıyorsa buda benim şanssızlığım olur herhalde Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Her halukarda ben zarar göreceğime göre kendimi kollamam gerekir diye düşünüyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. D.

korsan arkadaşlar neden empati kurmuyoruz ismail korsan gerceklerden (kendi mesleği icindeki) bazılarımız kurallardan bahsediyoruz. anlamamız gereken biz amatörleri büyük gemi kaptanları bu şekilde algılıyor  bu bana yol verecek benden kaçacak . bende gemi yolu üstünde yelken yapıyorum ve onların rota degiştireceğine güvenmiyorum tıpkı yeşil ışık yanınca karşıya gecmediğim gibi kural bana gec diyo ama tır geliyorsa durma noktasına gelmeden gecmem, istersen gec önüne, haklı ama ölü olursun.  bu örnekleri çoğalta biliriz.   
İbrahim korsanım son derece haklısınız. Öldükten sonra haklı olmanın anlamı nedir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben ne kadar uzak olursa olsun bir gemi gördüğümde kerteriz alıp çatışma olasılığımız var mı diye bakıyorum. Eğer varsa beklemeden geminin arkasından geçecek şekilde manevramı yapıp keyfimi bozmuyorum...
İsmail korsanım bilgileriniz ve deneyimleriniz (en azından benim için) çok değerli. Lütfen yazmayı sürdürün.
Selametle..

*

A. Ç.

İki örnek:

Midilli Kuzeydoğusundan, Babakale'ye doğru yelkenle seyrediyoruz. Bir yük gemisi de Türkiye sahillerinden Babakaleye gidiyor. Çatışma rotasındayız, biz yelkenliyiz ve o gemi sahile o kadar yakın ki karaya oturdu oturacak. Yol hakkı aslında bizim ama fazla da önemli değil. Geminin karaya oturmamak için   açılması gerektiği ortada, açılacak ve biz sahile gireceğiz, her koşulda çatışma rotasında olmayacağız.  Hayır, gemi israrla sahile yanaşıyor ve inatla bize yol vermekten kaçınıyor. Sonunda yol verdik, kıyıya neredeyse sürünerek geçti.  Telsiz konuşması: kaptan yol bizimdi, neden yol vermedin?  Karaya mı çıkacaktım? Kardeşim zaten senin o kadar sahilde işin ne, ben küçücük tekne ile o kadar sahile girmeye korkuyorum.  Ben geçerim kardeşim.

Çanakkale'den  akşamüstü çıktım, niyetim doğrudan İstanbul'a ulaşmak, hava çok uygun motorla gidiyorum.  Uykum geldi. Yalnızım, Saraylar en yakını, girdim uyudum. Hava uygun ya sabah çıkıp devam edeceğim, sabah dışarısı kıyamet,  3 gün sonra hava biraz hafifledi, çıktım.  Yine de hava tekneye göre fazla ama benim niyetim en azından Marmara Ereğli'sine ulaşmak. Kanalı motor yelken geçiyorum.  İskeleden bir gemi geliyor çatışma rotasındayız. O otobanda gidiyor ben, otobanı dikine kesiyorum. Niyetim sonuna kadar gidip tam kıçından geçmek ama hava yüzünden tüm manevramı son ana saklıyorum.  Gemi bir kaç derece sancağa dümen kırdı.  Amacı çok açık, yol verecek. Kolaylıkla geçtim, telsizle çağrı yaptım. Teşekkür ederim,  yol senindi ama tekne küçük zor yol verecektim.  Cevap: Ne demek halini gördüm, alt tarafı rotamızdan bir kaç derece saptık, teşekküre değmez.

*

K. E.

Tek bir şey bilir ve uygularım.
Çatışma koşulları oluşmaya başladı ise gelen kim olursa olsun rotamı değiştirir, gereksiz  adrenalin almam.
Bu noktada kural mural  değil ailemin ve şahsımın selameti her şeyin üstündedir.
Bunu çok küçükken Pendik Büyükada arası babamın teknesi ile yelken seyrinde iken tekel mavnası ile çatışma rotasına girdiğimizde ve yol hakkı bizde olduğunda Babamdan yediğim bir tokat ile öğrenmiştim.
Eline sağlık Babacığım. Hala yaşıyorum şükür.
Ayrıca bilirim ki büyük tonajlı o gemilerin manevrası da, tornistanı da bizim küçük tonajlı teknelerimiz gibi değildir.
Teknemde 4 adet reflektör var ama içim hala rahat değil.
Sonuç;
Her kese bir sağ duyu ve bir de AIS cihazı şart.
Bu konuda acaba toplu alım pazarlıkları yapılamaz mı?
Kaleye mum diken?

*

İ. Ç.

Sn Ahmet korsanım

""Niyetim sonuna kadar gidip tam kıçından geçmek ama hava yüzünden tüm manevramı son ana saklıyorum. ""  işte denizde yapılacak en büyük hata.  ""tüm manevramı son ana saklıyorum.""  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) adam senden korkmuş, öldürtecek kendini bana diyor. dibine kadar sokulup son anda manevra ne demek.  Siz yapacağınız manevrayı, hareket tavrınızı daha önce,  rotanızdaki ister gemi ister yelkenli olsun kesin olarak göstermek zorundasınız. Ne öyle  ceee  yapar gibi son ana saklamak...

ilk paragrafta herhalde müsellim geçidinden bahsediyorsunuz, o rotada seyir eden gemiler genel de ufak kosterlerdir. geçidin ortasında ki kayalıklara yakın geçmek istememiş.  asla müsellim geçidini ortalamaz kosterler. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Z.

Arızan varmış,yelken seyri yapıyormuşsun yada uyumuşsun... Bana ne.. Ezer geçerim!!!

Bu mudur anlamamız gereken....

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Gayet tabii konu bu değil kurallara uyulması gerekli ancak size şunu söylemeliyim özellikle boğaz geçişi yaparken(İstanbul boğazı) yol hakkı bende diye koskoca ve manevra yeteneği çok sınırlı olan gemilerin önünden geçmeye çalışan teknelerin kaptanları bir an için kendilerini o geminin köprü üstündeki süvarinin yerine koysunlar neler hissedecekler acaba çok merak ediyorum.

İlker korsanım boğaz trafiği siz de bilirsinizki ap ayrıdır. Zaten boğazlarımızda özel durumlar hariç yelken basmak yasaktır. O özel durumlarda da gemi trafiğine boğazlar kapatılmakta yada kontrollü olarak verilmekte. Dar boğazlarda ise karşıdan karşıya geçme kuralı da ayrı bir konu olmakla birlikte İstanbul boğazında özellikle yolcu motorlarının ve de şehir hatlarının bu kurala uyduklarını hiç görmedim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. K.

Ben de telefonda zor da olsa bi seyler yazayim

DCOT' e gore yelkenli teknenin makine ile yurutulen tekneye gore gecis ustunlugu vardir

Gemiden kucuk tekneleri tespit etmek zaman zaman nerdeyse imkansizdir. Eger acik denizdeyseniz radarda buyuk skalada calisirsiniz, mesela 48 mil gibi bu durumda kucuk temaslar radarda cakmaz,trafigin cok oldugu dar yerlerde radari daha kucuk skalada calistirirsiniz 3-6 mil skalasi gibi,  kucuk tekneleri gorme olasiliginiz artar. Ahsap polyester radarda gozukmez diye birsey yoktur, tabi bunlari radarda gorebilmeniz icin daha kucuk skalada olmasi gerekir radarin, teknelere takilan radar reflektorinin faydasi vardir, fakat tamamen bunlara guvenmemekte fayda var.

Havanin kotu olmasi, yagis vs de radarin calismasini etkiler.Ornegin denizli havalarda denizdeki dalgalar radarda sacinti yapar bunu engellemek icin sea diye ayari vardir radarlarin bunu yukseltirsiniz ve sacintilari yok edersiniz tabi bu arada radarin kucuk tekneleri gorme olasiligini da azaltmis olursunuz.

Buyuk gemilerde kucuk tekneleri gorup gormemenin disinda ataletten dolayi manevra zorluklari da vardir, biz mesela 9 metrelik teknede makine tam yol ileri giderken tam yol tornistana cektigimizde zink diye dururuz bi 25 30metre sonra, bu buyuk gemilerde boyle olmaz tam yol ileriden tam yol tornistana cektikten 2 mil sonra durabilen gemiler var.

Velhasil kelam yelkenli teknenin makine ile yurutulen tekneye gore gecis ustunlugu olsada gemilerin bizi goremeyebilecegi ve gerekli manevrayi yapamayacagi goz onune alindiginda, keyfimizi kacirmamak, kendimizi uzmemek adina gemilerin yolundan cikmak/yol vermek uygyn bir hal tarzidir.Tabi bu arada DCOT sorumluluk kismina da bi kere daha gozden gecirmekte fayda var

Saygilar

*

U. K.

Buda benim hayatımdan örnekler
Hikaye 1 Askeri gemilerle pruva nizamındayımı Sakız boğazından geçiyoruz biz komodor gemisi olarak TCG Berkteyiz Vardiya bende ve arkamda 10 gemi var geçiş dar sular icra ediliyor gemimizin özelliği nedeniyle makinanın tornistana geçmesi 20 dk sürüyor
Önümüzde bir optimist tekne alabora oldu Manvera yapmam imkansız ya filoyu ya karaya oturtmak için manevra yapıcam stop etsem filo pruva nizamından çıkacak
Sadece tek bir olasılık var optimistteki kişinin kurtulması
Gözümü bir an kapattım ve o kişinin kurtulması için dua ettim öylede oldu

Hikaye 2 Karakol botunda Gece seyir halindeyiz radar ekranında eko var ama görünen herhangi bir seyir feneri yok telsizleri cevap vermiyor Önce biz Yunan gemisi zannettik ve yakınına kadar yaklaştık ışıldakla tekneyi aydınlattık yelkenli teknedeki kişi kafayı çekmiş ve uyuyakalmış teknesi seyir halinde
Seyir fenerleri yakmasını uyardık yola devam ettik

Hikaye 3 Çin denizindeyiz balıkçıl kolonileri çoktur bazen radar ekranını kaplarlarla ve buyuk gemi olarak geçişiniz çok zor olur bazen gece seyirleriniz kabustur Radar ekranında sahte eko mu yoksa gercekten bir eko mu anlamak zordur hele birde tek basına gece vardıya tutuyorsanız uykunuzda gelmeye başlamışsa dikkat sıfırdır
Eğer radarda bir eko görmüyorsanız sisli bir ortamda küçük tekneye çarpmanız kaçınılmazdır
İşte öyle günlerden bir gün vardiyamın bitmesine yarım saat kala bir ışık gördüm ve rotamı ani bir şekilde değiştirdim ve vardiyayı ikinci kaptana kısa bir süre sonra devrettim ve balıkçı ile ilgili uyardım bu balıkçıya iki vardiya sonra ulaştım Çinli kardeş stad projetörü takmış ve rota değişikliğ ile ilgili kaybedilen mesafe/zaman

Hikaye 4
Işim gereği kaza analizleri okurum bir gün bu raporlardan birine bizim gemide takıldı
İngiliz kanalında bizim gemimiz seyir de iken vardiya zabiti anlaşılmaz sebeple öğle raporu çekmek için telsiz dairesine gitmiş trafik yoğun ve bu esnada köprüüstünde kimse yok
Bizim gemi bir balıkçı teknesini biçerek yoluna devam etmiş balıkçı denize atlayarak kurtulmuş arama kurtarma helikopteri gemiye yaklaşmasa gemiden kimsenin haberi yok
Daha sonra bizim gemiyi durdurmuşlar ve cezai müeyyide uygulamışlar
Sonrası başka bir kabus benim için Maib araştırma için 54 sayfa soru kağıdı yolladı cevap aradığı şey su insan hangi akla hizmet bukadar trafiğin olduğu yerde köprüsünü terk eder

Kaza koca Deniz'de iki tarafın birbirini anlamaması , manevranın geç kalması yada iki tarafın uyumasından kaynaklanır

« Son Düzenleme: Ocak 23, 2014, 22:31:47 Gönderen: Uğur Kılınç »
*

K. E.

Ben tercihen topğlu bir alımda hem alıcı hem vericibir AIS alınması düşüncesindeyim.Pazarlık gücüoluşturacak bir sayıya ulaşırsak İstanbul'a Martta geldiğimde bazı ilişkilerimi kullanarak özel bir fiyat bulmaya çalışacağım.Tıpkı Bayrak,İşaret kod flamaları ve GüneşPanellerinde olduğu gibi.
*

D. E.

Ahmet Çelenoğlu korsan'ım,
yazdıklarınızı dikkatle okudum ve şaşkınlık içinde kaldım !!
   Sizin, deneyimli bir denizci olarak daha objektif ve daha doğru bilgiler vermenizi beklerdim...
Lütfen yazdıklarınızı bi daha gözden geçirerek düzeltiniz ki; bilgi edinmek için burada zaman harcayan GEKO'lar doğru bilgilere kavuşabilsinler...
   Saygılarımla.
*

N. B.

Amatör denizci, nereden bilecek o geminin kısıtlı manevraya sahip olduğunu. bilse zaten kaptan olurdu.
Bu sözünüze katılmıyorum İsmail korsan. Amatör denizci ilk önce bunu öğrenir veya düşünür.
Amatör denizci bırakın gemiyi, suda yüzen birini görse hatta suda yüzen karpuz kabuğu görse yolunu değiştirir.
*

S. O.

AIS için ben de varım

« Son Düzenleme: Ocak 23, 2014, 23:12:11 Gönderen: Sedat Oztekin »
*

B. B.

Amatör denizci, nereden bilecek o geminin kısıtlı manevraya sahip olduğunu. bilse zaten kaptan olurdu.
Bu sözünüze katılmıyorum İsmail korsan. Amatör denizci ilk önce bunu öğrenir veya düşünür.
Amatör denizci bırakın gemiyi, suda yüzen birini görse hatta suda yüzen karpuz kabuğu görse yolunu değiştirir.

Noyan abi, aramızda kalsın, İsmail bey'in dediklerine katılacağım varsa da katılmıyorum. O kadar esip gürlerken dinlesin iki kelime;
Ben çaylağın çaylağı bir adamım. 5-6 yıldır tekne kiralar yılda üç beş defa seyre çıkarım. Bunlardan birinde de, o koca koca gemilerden çok daha değerli ve İsmail beyden çok daha bilge eşim ve iki kızımla yaparım bu seyirleri.

O nedenle İsterse İsmail "korsan" o gerçeğe uygun olmayan profil fotoğrafıyla sabaha kadar efelik yapıp bana laf anlatmaya kalksın, dinlemem bile; Çünkü Noyan ağabey, tam dediğin gibi, ben uyduruk kaydırık amatörüm. Çocuğumun,  eşimin en ufacık bir can yanması, o küstahlaşmış ve kendini abide zanneden pek çok gemiden daha değerlidir ve karpuz kabuğu görsem bu nedenle  korkarım. Laf; amatör şunu bilse "kaptan" olurmuş! Kaptan, o kadar yiğitse amatör olsun bakalım! Bakmadığım için adını şimdilik veremiyorum, bağışlasın, Hikaye 1-2-3 diye yazan Geko'ya soralım bakalım, sevgili eşi ile seyir yaparken mi müteredditmiş yoksa bilmem kaç grostonluk gemilerin başındayken mi?
Öyle " nasıl anlamıyorsunuz, inanamıyorum" gibi söylemek kolay. Asıl ben size inan-a-mıyorum.
Neyse, geçelim.
Neta Pruva anasını satayım Küre'nin!
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2014, 23:28:53 Gönderen: Bülent Büyükdağ »
*

O. T.

İsmail ve Uğur korsanlarım  benim gibi Ahmet korsandan daha az deniz bilgisi olan Korsanları
Bilgilendirdiğiniz için sizlere şahsım olarak müteşekkirim ve  çok teşekkür ederim .
Benimde kaçdefa başıma gelmiştir ,bazen yolveren bazende(neden yol vermediğini bilmediğim halde) yol vermeyen gemilerde karşılaşmışımdır fakat asla küfür etmedim çünkü hep şunu düşünmüşümdür  bu gemileri kullanan kaptan ve personel beni görmemiştir derim.
Zafer korsanım sizede teşekkür ederim bu başlığı açıp bizlerin bilgi sahibi olmamızı sağladığın için
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bende istiyorum
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2014, 23:30:51 Gönderen: Orhan Tatlıcılar »