0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. A. A.

Ynt: Bumba freni
« Yanıtla #225 : Şubat 20, 2019, 10:44:58 »
Değerli Gezgin Korsanlar,

Bumba Freni konusunda bana 45 Feet'lik tekne için tavsiyede bulunabileceğiniz bir marka var mı? Bu hafta ki fuarlarda bu ürünü satın alabileceğim kontak detaylar var mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar

Arif Aktürk

*

R. E.

« Yanıtla #226 : Şubat 20, 2019, 10:53:39 »
Forumda "bumba freni" diye arama yaparsanız işinize yarayacak epey bilgi bulursunuz.

Kolay gelsin..

« Son Düzenleme: Şubat 20, 2019, 10:55:00 Gönderen: Recep Ertürk »

*

B. S.

« Yanıtla #227 : Nisan 11, 2019, 19:27:42 »
yazıldı mı bilmiyorum ama bumba freni - kavança freni adına ne derseniz deyin (boom brake diyor gavurlar malum) bumbanıza takarken, tek noktadan takmak yerine, bumbanın altına başından sonuna kadar, baş-kış yönünde bağlayacağınız bir halat üzerine takarsanız, kavança sırasında binen yükü de bumba üzerinde dağıtmış olursunuz. Hangi tip bumba freni kullanıyor olursanız olun.

*

H. B.

« Yanıtla #228 : Ağustos 09, 2019, 16:57:26 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
yazıldı mı bilmiyorum ama bumba freni - kavança freni adına ne derseniz deyin (boom brake diyor gavurlar malum) bumbanıza takarken, tek noktadan takmak yerine, bumbanın altına başından sonuna kadar, baş-kış yönünde bağlayacağınız bir halat üzerine takarsanız, kavança sırasında binen yükü de bumba üzerinde dağıtmış olursunuz. Hangi tip bumba freni kullanıyor olursanız olun.
Bu hafta İzmir 3dmarketinden sipariş verdim. bir çok malzeme yapıyorlar 3d yazıcı ile. bayramda oldukça iyi rüzgar olacak. bumba freninin hem montaj hem de uygulama aşamalarını video ve fotoğraf çekimleri yaparak paylaşacağım. Geçen ay yaptığım singlehand Tirilye seyri sırasında 2 şeye çok ihtiyaç duydum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. 1. bumba freni 2. Dökülmeyen bardak tutucu. Sağ olsunlar 3dmarketi ikisini de yapmış. Teknem eski bir cruser racer ve furling oldukça aşağıda olduğu için bir de cenova yelken atlatıcı satın aldım. doğrusu ben de merak ediyorum nasıl olacaklar.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. Ş.

« Yanıtla #229 : Ağustos 10, 2019, 00:01:57 »
Cenova yelken atlaticiyi anlamadim

*

H. B.

« Yanıtla #230 : Ağustos 10, 2019, 10:17:50 »
Cenova yelken atlaticiyi anlamadim
Cenova halkası da deniyor . Furling  tamburu aşağıda olan teknelerde Tramola sırasında  cenova alt yakasının vardavela tellerine takılarak yıpranmasını engelliyor.  Benim teknemde furling tamburu oldukça aşağıda.  O nedenle aldım. Bu arada tapatalk fotoğraf yüklememe izin vermiyor.  Nasıl çözeriz

SM-G960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

S. Ş.

« Yanıtla #231 : Ağustos 10, 2019, 10:26:41 »
Boyle birsey mi

*

H. B.

« Yanıtla #232 : Ağustos 10, 2019, 20:51:07 »
Hayır. Bu cenova  rüzgar vb ile açılmasın diye yapılan bir aparat.  Siz aynı sitede yani 3d marketi de Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Cenova halkası olarak bakınız. Not: fotoğraf nasıl aktardınız ? Ben ekle deyince yetkiniz yok diyor

« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2019, 21:04:14 Gönderen: Hakan Boz »
*

S. Ş.

« Yanıtla #233 : Ağustos 10, 2019, 23:23:19 »
Hayır. Bu cenova  rüzgar vb ile açılmasın diye yapılan bir aparat.  Siz aynı sitede yani 3d marketi de Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Cenova halkası olarak bakınız. Not: fotoğraf nasıl aktardınız ? Ben ekle deyince yetkiniz yok diyor

Resmin ustune basili tutunca save image  cebe, sonra  resim yukle ile foruma aktarma
*

S. Ş.

« Yanıtla #234 : Ağustos 10, 2019, 23:27:55 »
Boyle birsey mi

Bunun da nasil kullanildigini anlamadim, buna da cenova halkasi demisler
*

A. E.

« Yanıtla #235 : Haziran 10, 2021, 11:26:43 »
Bu da forumdan esinlenerek "uydurduğum" bumba frenim:

40ft teknelere kadar kanımca hasarı önleyecek performansı verecektir. Sertleşen havalarda, sürtünmeyi arttırmak amacıyla, 8 karabinaya ilave volta atılabilir... En güzel tarafı tabii ki ucuzluğu... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

(paylaştığım link, Dufour 410-412 sahiplerine yönelik facebook grubundan olduğu için ingilizcedir. Ama zaten foto ve videolarda konu gayet net görülmekte...)
*

M. D.

« Yanıtla #236 : Eylül 19, 2021, 11:46:40 »
Bu da forumdan esinlenerek "uydurduğum" bumba frenim:

40ft teknelere kadar kanımca hasarı önleyecek performansı verecektir. Sertleşen havalarda, sürtünmeyi arttırmak amacıyla, 8 karabinaya ilave volta atılabilir... En güzel tarafı tabii ki ucuzluğu... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

(paylaştığım link, Dufour 410-412 sahiplerine yönelik facebook grubundan olduğu için ingilizcedir. Ama zaten foto ve videolarda konu gayet net görülmekte...)

Ahmet korsanım tebrikler, çok güzel bir sistem olmuş. Peki siz her seferinde gidip öndeki 9 karabinaya müdahale etmeniz mi gerekiyor? Boşlamak yada halatı kasmak için. Önceden muhtemelen kokpitte vinçten idare ediyordunuz ama sistemi bu hale geliştirmişsiniz. Kullanım kolaylığı açısından değerlendirir misiniz?
*

M. G.

« Yanıtla #237 : Eylül 19, 2021, 14:05:01 »
Tire’li Halil usta bumba freni imal etti. Tasarım ve yapım aşamasında Atillâ Serdar Erdoğan kaptanımız fikir ve destek verdi. Onlarca kaptanımız halâ bunu kullanıyor. Çok memnunuz. Yabancı muadilleri kadar iyi ama ederi çok çok daha uygun.
Sitelerini incelemenizi öneririm.
Daha sonra sorularınız olursa buradan yazışabiliriz.
*

M. D.

« Yanıtla #238 : Eylül 19, 2021, 22:38:46 »
Tire’li Halil usta bumba freni imal etti. Tasarım ve yapım aşamasında Atillâ Serdar Erdoğan kaptanımız fikir ve destek verdi. Onlarca kaptanımız halâ bunu kullanıyor. Çok memnunuz. Yabancı muadilleri kadar iyi ama ederi çok çok daha uygun.
Sitelerini incelemenizi öneririm.
Daha sonra sorularınız olursa buradan yazışabiliriz.

İşin komiği ben de aslen Tire'liyim. Orada doğdum, üniversiteye kadar yaşadım. Ne zaman böyle ilginç birşey araştırsam, memleketimde üretiliyor olması beni gülümsetiyor. Yarın arayıp bir görüşeyim. Teşekkür ederim.

SOFT BRAKE80:
9 metreye kadar olan tekneler için kullanılması önerilir.
Önerilen halat çapı: 10mm
SOFT BRAKE90:
9-12 metreye kadar olan tekneler için kullanılması önerilir.
Önerilen halat çapı: 14mm
SOFT BRAKE120:
12-16 metreye kadar olan tekneler için kullanılması önerilir.
Önerilen halat çapı: 14mm

Şeklinde çeşitleri var. Benim teknem 12metre (40 ft). Almışken brake 120'yi mi almalı?
« Son Düzenleme: Eylül 19, 2021, 22:45:25 Gönderen: Mehmet Doğru »
*

M. D.

« Yanıtla #239 : Ekim 26, 2021, 14:23:55 »
Bu konuya en son ben yazmıştım. Ürünü önerilen yerli firmadan aldım. Süreç ile ilgili başımdan geçenleri kısaca anlatayım, yeni alacak olanların belki işine yarar.

İletişim de bir problem yok 200 küsür euro bir fiyatla muadiline göre gerçekten çok hesaplı. Ancak ürün geldiğinde ayakların yanlış yere takılmasından dolayı montajını yapamadık.

Olması gereken ayakların pozisyonu;

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bizim ayaklar ise çapraz kalıyor ve bu da halatın dönmesini engelliyor.

Bu halat diğer türlü sarılamıyor, yivler buna izin vermiyor. Olması gereken ayakların yerini değiştirmek.  Ben de baktım delikler hassas açılmış, çelik bir malzeme, konuyu anlatan bir video çekip ürünü geri yolladım.

Onlar da hiçbir değişiklik yapmadan, biz ipi yanlış sarıyormuşuz, doğrusunu göstermek için bir ip sarıp ürünü geri gönderdiler.

Tabi olmadı, yine çapraz duruyor. Fotoğraflarla durumu anlattım tekrar, bana ayakları delmeye gerek yok, içindeki dönen sistemi söküp çevirip takmamı önerdiler. Onu da denedim ama yivlerin dönüş yönü çevirsek de aynı ve bir işe yaramadı. Hafta sonu yarışta kullanacağım ve kargo ile git gel ürünü zamanında alamayacağım için sanayide bir yerde deldirmek zorunda kaldım. Kuşadası sanayisinde bir kaç yer gezdikten sonra bir yerde yapabildik sonuç böyle;

Başta mat olmasını takmamıştım, göndermişken telefonda neden parlak olmadığını sorduğumda, bu şekilde daha iyi olduğu da belirttiler.