0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. A.

Ynt: Bumba freni
« Yanıtla #15 : Temmuz 20, 2014, 19:50:11 »
Çok doğru.  Bu arada halatlardan birini havuzluğa kadar getirip ne kadar gereceginize siz karar veriyorsunuz.

*

H. D.

« Yanıtla #16 : Temmuz 20, 2014, 19:52:35 »
Ahmet korsanım teşekkür ederim,okuyunca hayal edebildim.

*

Z. T.

« Yanıtla #17 : Temmuz 20, 2014, 20:44:09 »
Walder için: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Biz şimdilik bumbanın ucundan geçirdiğimiz bir halat ve koçboynuzları ile bildiğimiz kavança önleyici düzenekle idare ediyoruz ama sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle de Petunia ya alacağız bir tane bu "bumba freninden" Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selamlar.

*

K. A.

« Yanıtla #18 : Temmuz 20, 2014, 21:25:53 »
admiral denizcilik standında bu üründen vardı

*

K. U.

« Yanıtla #19 : Temmuz 20, 2014, 22:04:30 »
    Vasatta  bir koç boynuzu var ise, yok ise T-ray ya bağlanacak bir halat ile istem dışı oluşacak kavançalar
  önlenmez ama oluşan kavança  limitlenir...Mesele kavançaya düşmeyecek şekilde dümen tutmaktadır.

Rüzgaraltı tramola veya istemli kavancada ana yelken iskotasının sürekli boşunu al..omurga hattınnı geçince bumba
 rüzgar hızına bağlı olarak iskotayı çeker eh gerisi bilek gücü..ben eldiven kullanmıyorum ama tavsiye ederim..(özellikle sert havada) her şeye ramen anayelken rayı araba limitörleri cıt,cıt kırdığımızda olmuyor değil...

Limitörleri koruyan bir mekanizma olması bence önemli...

*

D. E.

« Yanıtla #20 : Temmuz 21, 2014, 00:44:46 »
   İzmir, Torbalı'da '' Mutlu Marin '' Firmasının yaptığı '' kavança Frenini '' 2010 yılı başında boat show'da görüp almıştım.
Bavaria 42 teknemde sorunsuz bi şekilde 2 sezon kullandım... Şimdiki teknemde de ; 62 m2 ana yelken ve 5.5 m. bumba var. Aynı kavança frenini başarıyla kullanıyorum. Kavança Frenini kastımmı , Pupa seyirde ne kadar dalgınlık ve hata yapsam da Bumba yerinden oynamıyor... Tunç korsan'ın videosunda hızlı ve sert kavança atmış... Kavança Freninin halatını daha kontrollu bi şekilde yavaşça boşlasa  idi : Kavança çok daha yumuşak atılabilirdi.
   Pupadan gelen rüzgarlarda iğnecik seyri yaparken 35 - 40 knt. havada bile kullanımı çok kolay ve başarılı (5.Ekim 2013 gecesi Lodos havada Fourni kanalından - Sakız kanalına gelirken ) ...

*

H. E.

« Yanıtla #21 : Temmuz 21, 2014, 01:26:16 »
Bi dakka!
Kavança freninin boşlanması gereken bir halatı mı var?
Ben kendi kendine çalışıyor diye düşünmüştüm.
*

N. B.

« Yanıtla #22 : Temmuz 21, 2014, 02:07:04 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bi dakka!
Bi dakka da benden;

İstemsiz kavançayı önlüyor mu, yumuşatıyor mu?
Tamamen önlüyorsa bunun sakıncaları olmaz mı?
*

T. A.

« Yanıtla #23 : Temmuz 21, 2014, 07:04:46 »
Frenin iki halatından biri havuzluğa geliyor.  Bu halatı ne kadar kasarsanız o kadar fren yapıyor.  Tam kasarsaniz (ki yapmamak lazım) o zaman bumbayı tamamen bloke ediyor.  Yani 40 havayla 10 havada aynı kasmıyorsunuz.
*

T. A.

« Yanıtla #24 : Temmuz 21, 2014, 07:33:03 »
Demir korsanım,  biz bilerek çok kasmadık zira tekne kıçını rüzgârdan döndürdügünde yelken terste kalmasın, önce hızlıca diğer tarafa geçsin sonra yavaşça ve vurmadan açılsın istedik.  Daha da kasarak denedik.  O zaman baştan sona  daha yavaş şekilde geçiyor.
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2014, 07:33:43 Gönderen: Tunç Aytunç »
*

T. A.

« Yanıtla #25 : Temmuz 21, 2014, 07:37:45 »
Bi dakka!
Hakan, bizim sistem kendi kendine çalışıyor.  Boşlama diye bir durum yok.  Yalnızca seyir esnasında rüzgâr şiddeti çok degisirse, havuzluğa gelen halatı kullanarak gerginliği arttırıyor veya azaltıyorsun
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2014, 07:38:13 Gönderen: Tunç Aytunç »
*

A. Ç.

« Yanıtla #26 : Temmuz 21, 2014, 08:54:48 »
Halatın gerginliğine göre kendi kendine çalışır. Kavança yiyebilirsin ama bumba sanki biri kontrol ediyormuş gibi yavaşça bir bordadan diğerine geçer.
*

U. K.

« Yanıtla #27 : Temmuz 21, 2014, 10:02:33 »
Bizde de vardı ama işe yaramıyor diye sökmüştüm, dur yine takayım.

Kullananların görüşleri önemli, neden işe yaramıyor diye düşünmüştünüz?

Büyük bir özgüvenle "bu ne len?" diye söktüydüm. O zamanlar hayatımızda gezgin korsan bu denli yoktu.
*

H. E.

« Yanıtla #28 : Temmuz 21, 2014, 10:05:58 »
Bizde de vardı ama işe yaramıyor diye sökmüştüm, dur yine takayım.

Kullananların görüşleri önemli, neden işe yaramıyor diye düşünmüştünüz?

Büyük bir özgüvenle "bu ne len?" diye söktüydüm. O zamanlar hayatımızda gezgin korsan bu denli yoktu.

Halk arasında buna "meendis yaklaşımı" deniyor.

Ne zaman verecen bana?
*

U. K.

« Yanıtla #29 : Temmuz 21, 2014, 10:09:21 »
Yarın?