0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

F. Ş.

Bitmiş epoksi laminasyon üzerine pu boya
« : Ağustos 04, 2019, 17:22:49 »
Merhabalar sayın  korsanlarım uzun bir süredir giriş yapamıyorum malum bir tekne yapıyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Affınıza  sığınarak sizlerden fikir ve tecrübe sahibi korsan abilerinden  yönlendirme bekliyorum.
Aşağıda resimleri mevcut tekneme restorasyon yapıyorum model didi40 cr.
İlk önce tekne üzerinde ki macun ,boya gibi bütün herşeyi temizledim elyafa kadar indim.
Üzerindeki eski elyaf 350 gram m2 90/90 m.axial , bunun üzerine tekrardan 850 gram m2  +-/45 biaxial bordalarda 2 kat, karinadan su kesim çizgime  kadar da 4 kat 850 gram biaxial kumaş  ve epoksi ile laminasyon yaptım. Gövdede oluşan dalgalanma ve yüzey hatalarını epoksi ve keçe elyaf ile dolgu yaptım.
Buraya kadar hersey tamam  teknede su anda son zımpara  yapılmadı benim sorunum tekneye macun sokmadan bitmiş epoksi üzerine epoksi astar atip boyama yapabilirmiyim ?
Ne derece sağlıklı olur fikirleriniz benim için  önemli şimdiden teşekkür ederim.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

G. Ö.

Ynt: Bitmiş epoksi laminasyon üzerine pu boya
« Yanıtla #1 : Ağustos 04, 2019, 18:36:40 »
Elinize sağlık. Bir Didi 40cr de bizde var. İlk imalat da size mi ait?

Macunsuz bence teknik olarak mümkün.  Elyaf epoksi üzeri astar öncesi bir bariyer kat olabilir. Kullanmayı düşündüğünüz boya markasına danışmak lazım. Ancak son kat boya sonrası beklediğiniz görüntüyü elde edemeyebilirsiniz. Bu kadar uğraşıdan sonra  nasıl bir görüntü beklediğiniz de önemli tabii.

Macun çekmek için de işi bizler için kolaylaştıracak teknik var. Biliyorsunuzdur zaten. Çıta çekme tekniği...

Kolay gelsin. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. D.

« Yanıtla #2 : Ağustos 04, 2019, 18:45:12 »
Yaptığınız işler yanında en kolayı macun çekmek , epoxy macun çekin ve zımparalayın hem dolguları sağlamlaştırırsınız hem güzel görünüm elde edersiniz. Olmazsa yazık olur onca emeğe ...

*

F. Ş.

« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2019, 18:53:58 »
Elinize sağlık. Bir Didi 40cr de bizde var. İlk imalat da size mi ait?

Macunsuz bence teknik olarak mümkün.  Elyaf epoksi üzeri astar öncesi bir bariyer kat olabilir. Kullanmayı düşündüğünüz boya markasına danışmak lazım. Ancak son kat boya sonrası beklediğiniz görüntüyü elde edemeyebilirsiniz. Bu kadar uğraşıdan sonra  nasıl bir görüntü beklediğiniz de önemli tabii.

Macun çekmek için de işi bizler için kolaylaştıracak teknik var. Biliyorsunuzdur zaten. Çıta çekme tekniği...

Kolay gelsin. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Teşekkürker  cevaplar için,  ilk yapim bana ait değil bahadir savaş  adli arkadaşımızdan aldım ve kendisinin söylediği teknenin kusurlarını söylediği şekilde nasil daha iyi yapabilirim diye hep uğraştım.
Bu kadar kat yapip zımpara yapinca macun kolay bir işlem ama boatdesigner adlı sitede macunun gorsel hatalari düzeltmek için olduğunu söylediler,  benimde kafama buraya kadar yattı aslında   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim asıl  derdim tekneye macun hiç  değdirememek  kadife gibi bir yüzey  için gerekirse boya öncesi  sadece epoksi reçine atmayı düşünüyorum sizce nasıl  olur?

*

F. Ş.

« Yanıtla #4 : Ağustos 04, 2019, 19:00:08 »
Yaptığınız işler yanında en kolayı macun çekmek , epoxy macun çekin ve zımparalayın hem dolguları sağlamlaştırırsınız hem güzel görünüm elde edersiniz. Olmazsa yazık olur onca emeğe ...

Nevzat korsanım teşekkür ederim ilginize.

Dolguları son attığım kat öncesi yaptım ve üzerine geniş 3 metre eninde biaxial kumaşlar ile tekrar laminasyon  yaptım  dolgular son derece sağlam . Sonradan yapılan birsey darbe alırsa oradan çıkar korkusu ile dolgular son kat laminasyonun altinda Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Epoksi boya atmayı düşündüm fakat uv ile ilgili genel olarak dunya çapında  3-5 yıl içinde atmalar ve çatlama  hatta pul pul soyulduğu söyleniyor  .
Boya hazırlığı  ve boya işlemleri  beni şu anda en çok yoran ve düşündüren kısım , pu boyalar hakkında bilgi sahibi olmadığım için kullanan kişilerden bilgi almak daha akıllıca olacak .

*

G. Ö.

« Yanıtla #5 : Ağustos 04, 2019, 19:06:24 »
İyi bir son kat görüntüsü istiyorsunuz. Haklı olarak. Bunu sağlayan da macun. Su zımparası, sonra nerede ne var ortaya çıkıyor.

Macun yapmayacaksanız, elyaf izlerini yok etmek için epoksi çekmek iyi olabilir. Zımparaya da gelir. Ancak epoksi reçine uygulamasından sonra yüzey ile ilgili son kat boyaya geçmeye ikna edecek gözlemi yapabilir misiniz , emin değilim? Aslında ne yaparsanız yapın astarı vurunca gerçeklerle yüzleşeceksiniz.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

F. Ş.

« Yanıtla #6 : Ağustos 04, 2019, 19:08:09 »
Elinize sağlık. Bir Didi 40cr de bizde var.

Burada affınıza sığınarak birşey sormak istiyorum ; projede mevcut olan salma yerine torpil sarma yapsam nasıl olur?
Örnek tamam olur dediniz diye varsaysak ne kadar uzatmalı  ve kaç ton olmalı sizce ?
*

F. Ş.

« Yanıtla #7 : Ağustos 04, 2019, 19:09:17 »
Ne desem gerçeklerle yüzleşmeye yapımına başladıktan sonra baya alıştım  evdeki hesap çarşıyı hiç tutmuyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

G. Ö.

« Yanıtla #8 : Ağustos 04, 2019, 19:19:01 »
Ne desem gerçeklerle yüzleşmeye yapımına başladıktan sonra baya alıştım  evdeki hesap çarşıyı hiç tutmuyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Salma konusunu Dudley ile yazışarak çözmenizi tavsiye ederim. Biz Didi 40cr'yi Dudley'e çizdirdikten sonra elyaf çekme ve arma değişikliği hariç ki onları da danışarak yaptık, hiçbir değişiklik yapmadık. 

Not: Dudley'e sormadan önce, Bahadır Bey ya da ilk yapan kimse, projeyi Dudley ya da yetki verdiği kişi, firmalardan almış olması konusuna dikkat edin.

*Biz projeye uygun salmada 2 ton kurşun kullandık.
« Son Düzenleme: Ağustos 04, 2019, 19:25:08 Gönderen: Gülümser Özharar »
*

G. Ö.

« Yanıtla #9 : Ağustos 04, 2019, 19:40:03 »

Bu sayfayı ziyaret ettiniz mi? Cem Hızlan da Gezgin Korsan'dır.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Ağustos 05, 2019, 10:27:19 »
Epoksi macun yüzey düzgünlüğü için şarttır. Macunu epoksi reçine içine cam elyafı tozu koyarak hazırlayablirsiniz. Zımparalamak biraz zor olsa da sağlıklı bir macun olur. Epoksi tam priz aldıktan sonra yani yaklaşık 1 hafta bekledikten sonra su ve fırça ile yıkamanızı ve üzerine çift komponentli poliüretan boya atabilirsiniz. Öncesinde epoksi astar atarsanız gözüünüzden kaçmış yüzey bozuklukları ortaya çıkar ve düzeltme şansınız olur. Boya atmadan epoksiyi bir hafta bekletip su ve fırça ile yıkamak doğru olur. Epoksi güneşe dayanısızıdır, bu nedenle son kat için düşünmeyin

Epoksi astar da epoksi esaslı bir boyadır, epoksi üzerine astar atmanızın nednei hataları görebilmeniz içindir, ben hatalara aldırmam diyorsanız astara gerek yok. Aynı şekilde epoksi reçine de sürmenize gerek yok.
« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2019, 10:29:41 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »
*

S. S.

« Yanıtla #11 : Ağustos 06, 2019, 12:08:03 »
Epoksi macun yüzey düzgünlüğü için şarttır. Macunu epoksi reçine içine cam elyafı tozu koyarak hazırlayablirsiniz. Zımparalamak biraz zor olsa da sağlıklı bir macun olur. Epoksi tam priz aldıktan sonra yani yaklaşık 1 hafta bekledikten sonra su ve fırça ile yıkamanızı ve üzerine çift komponentli poliüretan boya atabilirsiniz. Öncesinde epoksi astar atarsanız gözüünüzden kaçmış yüzey bozuklukları ortaya çıkar ve düzeltme şansınız olur. Boya atmadan epoksiyi bir hafta bekletip su ve fırça ile yıkamak doğru olur. Epoksi güneşe dayanısızıdır, bu nedenle son kat için düşünmeyin

Epoksi astar da epoksi esaslı bir boyadır, epoksi üzerine astar atmanızın nednei hataları görebilmeniz içindir, ben hatalara aldırmam diyorsanız astara gerek yok. Aynı şekilde epoksi reçine de sürmenize gerek yok.
ahmet abi ben epoksi kaplama işlemini bitirdim 25 kilo ilk etepta epoksi çift kompenatlı  macun aldım kutuda  sürmeden önce epoksi astar kullanın yazıyor. bu yüzden  beklemedeyim şuan kaplama yaptığım  yüzeyin üstüne  elimde kalan  epoksi recineyi  yediriyorum  beton gibi ama parlak bir yüzey çıkıyor ortaya bu yüzey zımpara lan malımı? zımparalanacaksa  poksi astar atmalımıyım?
« Son Düzenleme: Ağustos 06, 2019, 12:09:50 Gönderen: Sertan Sayın »
*

A. Ç.

« Yanıtla #12 : Ağustos 06, 2019, 12:20:15 »
Epoksi astar, yüzeyin düzgünlüğünü görmeniz için iyi bir yöntemdir, Yüzey düzgünde üstüne son kat boyayı atarsınız, bozuksa zımpara ve macun ile yüzeyi düzeltir sonra boyarsınız. Yüzeyin düzgün olduğunu biliyorsanız epoksi üzerine epoksi astar atmanın ciddi bir fark yaratacağını sanmıyorum. Yüzey bozuksa boyayı attıktan sonra düzeltme şansıız azalır.
*

G. Ö.

« Yanıtla #13 : Ağustos 06, 2019, 15:01:57 »
Astar, epoksi elyaf yüzeye macunun tutunması için. Bariyer olarak da geçer. Elyaf+epoksi- astar-macun- boya astarı - son kat boya

Astar (bariyer-ara kat) öncesi yüzeyi (elyaf+epoksi y.) zımparalayın. Tutunma için gerekli. Macunu da katlar halinde fasılalı atacaksanız, kat aralarında yine yine zımpara gerekli.

*Macun öncesi kullanılan astarla, boya astarı farklı şeyler.
« Son Düzenleme: Ağustos 06, 2019, 15:06:24 Gönderen: Gülümser Özharar »
*

S. S.

« Yanıtla #14 : Ağustos 07, 2019, 13:59:11 »
Astar, epoksi elyaf yüzeye macunun tutunması için. Bariyer olarak da geçer. Elyaf+epoksi- astar-macun- boya astarı - son kat boya

Astar (bariyer-ara kat) öncesi yüzeyi (elyaf+epoksi y.) zımparalayın. Tutunma için gerekli. Macunu da katlar halinde fasılalı atacaksanız, kat aralarında yine yine zımpara gerekli.

*Macun öncesi kullanılan astarla, boya astarı farklı şeyler.

Gülümser kaptanım  teşekkürler pek bu işlerden anlamadığım için  kafam karışıyor ama   açıklayıcı oldu  sıralamayı kısa bir şekilde tarif etmeniz.ben önce parlaklık gitsin diye zımparamı atayım sonra  tekneyi yıkarım   epoksi astar atıp  epoksi macun işine  geçebilirim...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap