0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

bir halkanın adı
« : Haziran 13, 2008, 16:06:32 »
Pruva kordelisa bastonunun cundasına kapela edilen silongo tornosu ile prasya ve amora tornoları sapanlarının hamaylı tarafına sıyrılmaması için kullanılan halka biçimindeki parçaya ne ad verilir?

Bu soru ciddidir. E post ile bana soruldu. Soruyu tercüme edebilirsem cevabını arayacağım.

*

M. E.

Ynt: bir halkanın adı
« Yanıtla #1 : Haziran 13, 2008, 16:07:36 »
şık var mı? )))

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Haziran 13, 2008, 16:16:59 »
Şık yok. O dönemde herhalde multiple choice (şıklı soru sorma) keşfedilmemiştir.

*

M. E.

« Yanıtla #3 : Haziran 13, 2008, 16:24:23 »
muhtemelen ))
bahsettiği bastonun, yani cıvadranın en ucunda, onu, yani bastonu üstten baş ıstralya ile yukarı, ve 3 zincirle aşağı-sağa-sola doğru sabitleyen metal halka mı?

*

A. Ç.

« Yanıtla #4 : Haziran 13, 2008, 16:35:33 »
Benim anladığım alttaki halatların yukarıdaki mandarın üstüne kaymasını engelleyen bir sistem olmalı. Yani bir nevi stopper gibi. İstralya'dan çok alt uçtaki iskota ile mandar tanımına daha çok uyuyor gibi..

*

C. G.

« Yanıtla #5 : Haziran 13, 2008, 18:29:53 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Pruva kordelisa bastonunun cundasına kapela edilen silongo tornosu ile prasya ve amora tornoları sapanlarının hamaylı tarafına sıyrılmaması için kullanılan halka biçimindeki parçaya ne ad verilir?

Bu soru ciddidir. E post ile bana soruldu. Soruyu tercüme edebilirsem cevabını arayacağım.

Öncelikle konu edilen sefine (gemi) çok direkli. Pruva direği söz konusu. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tek tek açacagız:
KANDİLİSSA: Yatay ve dikey serenlerle yan yelkenlerini yerlerine kaldırmakta kullanılan donanımlar(Halatlar)dır.
Yalnız trinket ve mayıstra serenlerinin  kandilissalararına (İstirise) gabya serenlerinin kandilissalarına (Manti) flok ve randa gibi yan yelkenlerin kandilissalarına  da (Solongo) denir.

KANDİLİSSA BASTONU: Kandilissa yelkeninin altabaşosunu germek uzere trinket sereninin cundasından sürülen bastondur.

TORNO:Genellikle tek dilli makara

PRASYA: Yatay serenleri istenilen tarafa çevirerek yelkenleri rüzgara göstermek için serenlerin cundalarından (uçlarından) donatılan selviçelerdir            ( Halatlardır)

AMORA :(yakası) Yan yelkenlerin baş alt taraf- Cunda yelkenlerinin dış alt taraf yakalarına denilir.

HAMAYLI: Serenlerin ve bunlara bağlı yelkenlerin tam ortalarına denir. Yelken sarıldığında  yelkenin torbalanan orta kısmını kaldırmada kullanılan halatlara da (hamaylı) denir.

Buraya kadarki tanımlamalar - büyük ihtimalle de soruyu soranın elinde de bu kitap var- alınmış görünüyor. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
T.C. GENKUR.BŞK.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
"Gemici Dili"- 1968

Sorunun özeti şu: Pruva direğinde bulunan randa yelkenin seren ucunda bulunan iskele/ sancak yönlendirme makaralarının seren ortasında bulunan kaldırma sapanına doğru kaymasını engelleyen halka biçimindeki parçanın adı nedir?

Galiba Baston kilidi. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ama muhakkak başka bir tanımlaması vardır.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap    Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2008, 22:30:28 Gönderen: Cem Gür »
*

G. K.

« Yanıtla #6 : Haziran 14, 2008, 07:50:57 »
Selam Ahmet abi ,  ''bir halkanın adı''  diye başlığı görünce , ''hoppala'' dedim ilk anda .  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Aman dedim , bakalım sonu nereye varacak , neyse okuyunca devamını , anladım halkanın ne halkası olduğunu . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sevgiler . . .
*

C. G.

« Yanıtla #7 : Haziran 16, 2008, 13:57:17 »
Ahmet Korsan sorunun cevabını soran kişiden öğrenebildin mi?
Bir yorum yok mu efeeem?
*

A. Ç.

« Yanıtla #8 : Haziran 16, 2008, 19:14:47 »
dere simidi