0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Z. G.

Ynt: Turbo Motorlar konusunda: "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak"
« Yanıtla #45 : Şubat 28, 2019, 17:43:58 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
41 yazışma mesajı olmuş,ilk mesajdaki talimat-rica konusunu kaynatacakmıyız?

Hüseyin bey daldık birbirimize rahmetli Uğur Mumcuyu unuttuk , nur içinde yatsın .
30 yıl önce gidişatı gördü ve susturuldu . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. D.

« Yanıtla #46 : Şubat 28, 2019, 17:49:07 »
Alper Zerin Bey Motor konusunda gerçekten bilgili, İlk günden beri yazılarını izliyorum....
Dahası Çok kişiselleşmiş konu , Bir Fikir tartışmasını bu hale sokmasak iyiydi , ancak Tren Hala istasyonda
Benim bildiklerim Zerin bey ile birebir örtüşüyor dahası merak ettim Bu konularda çok yetkin bir arkadaşıma yolladım yazıları Zerin Beyin söylediklerinde hiç bir hata olmadığını belirti....

Bir Nefes alıp Trene İstasyonda iken binsek...
Beni kırmayacağından eminim

Selamlar

Oktay abi Zerin beyin söyledikleri hatalı. Benim yazdıklarımı o yetkin arkadaşa yolla yazdıklarımı birebir tasdikleyecektir. Tasdiklemiyorsa da kusura bakma o arkadaşta birşey bilmiyor demektir. Turboya yakıt değmez demek gerçekten motor mekanik bilgisizliğidir.  Turbonun mekanik olarak nasıl çalıştığına kadar yazdım.

*

Z. G.

« Yanıtla #47 : Şubat 28, 2019, 18:03:03 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Yapmayın Alper bey gerçekten ısrar etmeyin
yav tamam de geç be kardeşim  .

İki doğru olmaz bir tane doğru var o da turbo yakıtla ömrü boyunca karşılaşmaz .

Onun görevi havayı sıkıştırmak  havanın basınç altında hacminin ufalmasını kullanarak

daha fazla oksijeni silindire göndermek olay o kadar basit .

Sizde akü konusunda iyisiniz birbirimizi tamamlayacağız forumlarda onun için değilmi zaten .

*

A. D.

« Yanıtla #48 : Şubat 28, 2019, 18:25:39 »
neyi tamam deyip geceyip yanlis bilginin dogru oldugunu var mi sayacagim. ilk once aldigim egitime sonrasinda da kendime hakaret etmis olurum. turbo evet dediginiz isi yapar ona bisey demiyorum ki. turbonun prensibine hayir diyecek halim yok. siz isin prensip kismini one suruyorsunuz. ben size calisma prensibi ile alakali olarak egzoz gazi icerisinde bulunan yanmamis yakitin ve suyun turbonun donmesini saglayan kisminda korozyona ve bundan dolayi milin ve yataginin bozulmasina yani turbonun bozulmasina neden oldugu soyluyorum. turbo tek parca degildir. iki parcadir. egzoz ve hava emis kismi vardir. sadece hava emis kismina turbo denmez.

*

S. Ç.

« Yanıtla #49 : Şubat 28, 2019, 18:32:44 »
Siz turbo yüzünden atışırken,sayenizde hiç anlamadığım turboda sular seller gibi oldum valla..birbirinizi kırmayın..her iki kafayada herzaman ihtiyacı var buranın..

*

A. D.

« Yanıtla #50 : Şubat 28, 2019, 18:42:47 »
kimse kusura bakmasin benim hakkimda 0 bilgi ile bana ukela yaftasi yapistirmaya kalkan kendi actigi konuda bile yazdigi ile esasindan kendisinden bahsettiginin farkina varmayan insana  oteki yanagimi uzatacak degilim.
*

A. D.

« Yanıtla #51 : Şubat 28, 2019, 18:49:18 »
99 yilindan beri turbo arabalara biniyorum ve modifikasyonu ile ugrasiyorum.  arabamda egzoz sicakligini dusurmek icin silindire metanol basiyorum. her seferinde karistirdigim su ile metanol oranina ozellikle dikkat ediyorum. sizce bunlari neden yapiyorum. bilmedigimden mi ?
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #52 : Şubat 28, 2019, 18:52:44 »
Sevgili Alper korsanım, alt tarafı bir bilgi çatışmasında (ki artık hangisinin doğru olduğu önemini kaybetti) mutlaka size saldırılıyor olduğuna bu kadar çabuk emin olmayınız lütfen. Mesajlarınızda, silah, bıçak, öteki yanak falan gibi benzer uslup o kadar yaygın ki Zerin Korsan karşılaşsanız kendisini dövmeye kalkışacağınızdan (belki de haklı olarak) çok emin.

Kişisel olarak size karşı bir kastı olmadığını çok iyi bildiğinizi düşündüğüm Zerin korsan ile durumun bu hale gelmesi inanılmaz.
*

A. Ö.

« Yanıtla #53 : Şubat 28, 2019, 18:53:56 »
Anlatılanlardan anladıklarımızı biraraya getirelim...
Turbonun iki adet kapalı odası varmış, birinde egzos çıkış gazının basıncı ile dönen bir türbin, bu türbinle aynı mile bağlı ikinci bir emiş türbini de diğer tarafta hava emişini sağlıyormuş. Emişi sağlayan şey yani emiş için gerekli dönüşü sağlayan egzos gazıyla dönen türbinle aynı mile bağlı olmasıymış ok.
Peki Yanma odasında (dizel motorlar için) mazot- hava karışımındaki mazotun %100 ü yanar mı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?
*

S. E.

« Yanıtla #54 : Şubat 28, 2019, 18:57:13 »
Alper Zerin Bey Motor konusunda gerçekten bilgili, İlk günden beri yazılarını izliyorum....
Dahası Çok kişiselleşmiş konu , Bir Fikir tartışmasını bu hale sokmasak iyiydi , ancak Tren Hala istasyonda
Benim bildiklerim Zerin bey ile birebir örtüşüyor dahası merak ettim Bu konularda çok yetkin bir arkadaşıma yolladım yazıları Zerin Beyin söylediklerinde hiç bir hata olmadığını belirti....

Bir Nefes alıp Trene İstasyonda iken binsek...
Beni kırmayacağından eminim

Selamlar

Siz bence cennetliksiniz de Tren kalktı galiba.

*

A. D.

« Yanıtla #55 : Şubat 28, 2019, 19:02:52 »
elektrikci icten yanmali motor hakkinda atip tutuyor derken kimden bahsediyor isim versin o zaman. benden bahsettigi o kadar bariz ve belli ki bunu anlamamak icin forumu takip etmemek gerek. ayrica fiziksel olarak kimseye siddet uygulayacak degilim. saldiran olursa sonucuna katlanir sadece
*

H. B. A.

« Yanıtla #56 : Şubat 28, 2019, 19:09:46 »
Konu başlığından ilerleyecek olursak burası bir denizci forumu olarak insanların doğru olarak düşündüğü şeyleri yanlış bile olsa gönül rahatlığı ile paylaşabilmesi
--doğru olan şeyin bütün fikirlerin bir potada eridikten sonra ve kolektif bilgi birikimi ve akıldan geçtikten sonra nasıl olsa doğruya ulaşılacağını düşünerek--
çok önemlidir. Aksi takdirde burası bir forum olmaz wikipedia gibi bir denizcilik bilgi platformu olurdu.

Turbo konusuna gelicek olursak tüm dünyada genel olarak Turbo sistemi egzoz gazından tahrik alan ve bu tahrik arttıkça (devir artışı) havayı daha da sıkıştıran bir sistemdir. Verimli yanmayan bir sistemde turboya yakıt partiküllerinin karışmamasının olanaksız olacağını düşünürsek, Zerrin korsanın bu konuda bence Alper korsana haksızlık ettiğini düşünüyor ve bilgilerinizi tekrar gözden geçirmeyi öneriyorum. Yanlış anlama olmasın, muhakkak değerli bir motor ustasısınızdır. Ve umarım bütün korsanlarla tecrübe ve bilgilerinizi paylaşmaya devam edersiniz.
*

H. Z.

« Yanıtla #57 : Şubat 28, 2019, 19:10:44 »
Turbo neden sürekli çalışmaz? Neden belli devirlerde devreye girer?
*

E. D.

« Yanıtla #58 : Şubat 28, 2019, 19:34:51 »
    Bence bu durum gayet sağlıklı. Bu sayede ben bile konuyu çok iyi öğrendim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Hatta burada öğrendiklerimi diğer mecralarda bilen kişi olarak bile anlatabilirim artık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
« Son Düzenleme: Şubat 28, 2019, 19:36:21 Gönderen: Erdal Duran »
*

H. E.

« Yanıtla #59 : Şubat 28, 2019, 19:35:03 »
Çok para yaksın diye Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap