0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. C.

Ynt: Solar panel kapasite arttırım sorunsalı
« Yanıtla #135 : Nisan 19, 2017, 11:53:22 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çok affedersiniz "sorunsalı" nedemek ??

tdk.gov.tr'den alıntı:

sorun:Araştırılıp öğrenilmesi, düşünülüp çözümlenmesi, bir sonuca bağlanması gereken durum, mesele, problem.

sorunsal:1-Çözümü belli olmayan . 2-Doğru olma ihtimali bulunmakla birlikte, şüphe uyandıran, kesin olmayan, problematik.

*

O. E.

« Yanıtla #136 : Nisan 19, 2017, 12:01:17 »
Çok teşekkür ederim gerçekten bilmiyordum.
Az daha ukalalık yapacaktım bu nedir " forum dili midir" "neden sorunu denmiyor" falan diye
allah korumuş Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
selamlar

*

M. C.

« Yanıtla #137 : Nisan 19, 2017, 12:05:26 »
Az daha ukalalık yapacaktım bu nedir " forum dili midir" "neden sorunu denmiyor" falan diye
selamlar

Yazmamış olsanız bile biz öyle anladık  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

« Yanıtla #138 : Nisan 19, 2017, 12:09:58 »
selamlar

Yazmamış olsanız bile biz öyle anladık  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir an aklımdan geçti sonradan ihtimal vermedim.
Forum tecrübem yok ama yaş 55 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
Çinekop gibi atlaya atlaya öğrendik
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2017, 12:12:38 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

G. T.

« Yanıtla #139 : Aralık 15, 2018, 19:31:05 »
Merhabalar,
Tüm deneyim ve bilgi eksikliği gidermeye çalıştığım bir ortamda, solar panellerle ilgili okuduğum, eğer bağlanacaksa seri bağlanmalarının gerektiği. Seri bağlama kararının ise teknede solar panellerin yerleştirildiği konumda gölgede kalma sorunu olmamasına bağlı olduğu yönünde. Eğer seri bağlanmış solar panellerde bumba gölgesi, özellkle de ana yelkenin lazy bag ile bumba üzerinde kalabalık nedeniyle gölgesinin daha büyük olması nedeniyle sorun çıkarabileceği. Zira eğer seri bağlanmış solar panellerin üzerinde gölge oluşması halinde elektrik üretimine diğer panellerin de olumsuz etkilenmesi gibi bir etkiden bahsediyor. Bu nedenle panellerden maksimum verim alabilmek için her bir panel içn ayrı "controller" (Türkçe elektrik terimi karşılığını bilmiyorum) ve bu controller'ların daha sonra birleştirilmesi ile daha kalın bir kablo ile aküye iletilmesi gerekiyor. Tüm panelleri tek bir controller ile birleştirmek de mümkün ama bu durumda kullanılması gereken parça yaklaşık olarak panel başına bir adet kullanılacak controller'ın çarpımı kadar maaliyet artışı gösteriyor. Dolayısıyla her panele bir controller maaliyet arttırıcı değil, verimlilik açısından da avantaj.
Çin malı solar panellerde üzerinin kaplayan tabakanın sararması nedeniyle 3 yıl gibi bir sürede değiştirme gerekliliğinin ortaya çıktığı bu nedenle de aslında başlangıç fiyatı ucuz gibi görünmekle birlikte kısa sürede yenileme ihtiyacı nedeniyle daha pahalıya geldiği söyleniyor. Üst segment paneller İtalyan ve 20 yıl garantisi mevcut. Okuduklarımla bu kadar :-)