0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. A.

Aynı Şönte, 2 Ampermetre Bağlanır mı?
« : Şubat 09, 2015, 14:53:34 »
Merhaba,

Benim kayıkta, elden geldiğince tüm elektrik tüketimini anlık görmek istiyorum.

Kısa devre, açık unutulan bir devre, verimsiz çalışan motor gibi konularda çok işime yarıyor.

Teknede şu anki durum; 25Ah lık bir analog ampermetre, şöntsüz ve sorunsuz çalışıyor.  150A'lik olan ise bir şönt üzerinden ırgata bağlı, ırgatı çalıştırırken hiç salonda durmadığımdan faal mi bilmiyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Irgat ve marş gibi "vahşi" tüketim dışındaki tüm tesisatı şönt üzerinden geçirmek istiyorum.

Bazı aydınlatmalar 1A gibi düşük akım tükettiklerinden, sadece150A'lik ikinci analog göstergemde bu hassasiyeti yakalamam mümkün değil. 25A olan ilk ampermetremin de kapasitesi düşük.

Acaba; 100A lik bir şönt alıp, hali hazırda elimde bulunan iki adet ampermetremi bu aynı şönte bağlayabilir miyim?

*

G. A.

Ynt: Aynı Şönte, 2 Ampermetre Bağlanır mı?
« Yanıtla #1 : Şubat 09, 2015, 15:15:04 »
ikisinden de aynı sonucu almaya razı iseniz bağlarsınız .
neden tek ampermetre kullanmıyorsunuz?

*

T. A.

« Yanıtla #2 : Şubat 09, 2015, 15:51:36 »
2 Ampermetrede sorun çıkacağını zannetmiyorum ancak ırgat veya marş gibi anlık yüksek akım çekildiğinde ampermetreler ne gösterir bakmak lazım. Havalar biraz ısınınca benim teknenin tesisatını komple elden geçireceğim, şimdilik aklımda hem girişleri hem çıkışı dijital ampermetre ve voltmetre ile ölçen pano yapmayı düşünüyorum.   Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. A.

« Yanıtla #3 : Şubat 09, 2015, 16:11:53 »
Gökhan Korsan;

Mesela, 1-2A çeken bir ampulü açık unuttuk.. Büyük ampermetre neredeyse kımıldamayacağından anlayamam...
Ya da; elektrikli WC ve 12V kettle aynı anda devreye girdi... Küçük ampermetre işe yaramaz....

Aslında kafamdaki plan -ve dahi hayal- çok net değil..

Forumda bu tür konular da tartışılsın hayalim net ama Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tümay Korsan;

İlk mesajımda da yazdığım gibi, marş ve ırgatı sanırım ampermetreye bağlamayacağım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. A.

« Yanıtla #4 : Şubat 09, 2015, 16:52:19 »
Tümay Korsan,

Linkteki dijital ampermetre+100A şönt+dc voltmetre seçeneği de güzelmiş!..

Bende hali hazırda 2 adet analog ampermetre olduğundan, sadece 1 adet 100A (veya daha da büyüğünü bağlayıp herşeyi görebilmek...) şönt ile sonuca ulaşır mıyım diye düşündüm...

*

G. A.

« Yanıtla #5 : Şubat 09, 2015, 20:43:16 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tümay Korsan,

Linkteki dijital ampermetre+100A şönt+dc voltmetre seçeneği de güzelmiş!..

Bende hali hazırda 2 adet analog ampermetre olduğundan, sadece 1 adet 100A (veya daha da büyüğünü bağlayıp herşeyi görebilmek...) şönt ile sonuca ulaşır mıyım diye düşündüm...

Bunlar ile hic uğraşma Özkan Korsan...
Sen bir tane dijital voltmetre koy kayığa
İki akü varsa ikisine ayrı koy yada on -off-on bir anahtar koy tek voltmetre ile çöz isi...
Sadelik iyidir...
*

Ö. A.

« Yanıtla #6 : Şubat 09, 2015, 20:50:27 »
Teknede 3 aku var.

4 dijital voltmetre taktim.

Her bir akuyu ayri ayri ve 1/0 anahtarlari vasitasiyla istedigim zaman gorebiliyorum.

Dorduncu voltmetrede ise, su an sarj voltajini ve besleme barasindaki voltaji okuyabiliyorum.

Solar paneli geri takinca onun voltajini okuyacak sekilde olacak.

AC voltmetrem ise konu disinda oldugundan buraya yazmadim

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

S/Y Molto Cattiva

*

H. D.

« Yanıtla #7 : Şubat 09, 2015, 22:11:18 »
 Ana tüketim hattı kablosuna tek şönt takarak hem küçük akımları hemde yüksek akımları ölçemezsiniz bu şönt tekniği ile mümkün degildir.
*

Ö. A.

« Yanıtla #8 : Şubat 09, 2015, 22:38:35 »
Huseyin Abi!

Offffff!   

Ben eski sisteme devam sanirim o zaman!

Eger ana hat veya bir kac tali hat v.b gibi tavsiyeniz olursa hosuma gider, merakla beklerim..

Bu arada bir is icin Torbali tarafina gelecegim, eger uygun olur ve de arzu ederseniz, su sogutmali buzdolabi konusundan kalan "makarna-kola" borcumu takdim etmek isterim!..

S/Y Molto Cattiva

*

H. D.

« Yanıtla #9 : Şubat 09, 2015, 23:02:00 »
Özkan korsanım elektrik tüketen her şeyin çektiği akımı ayrı ayrı görmek-takip etmek istiyorsanız,tüketici aletler kadar  uygun amperli şönt ve göstergesi almanız yeterlidir.Mevcut tesisata degişiklik,ilave yapmak gerekmez.
*

C. E.

« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2015, 09:47:19 »
Şönt / Ampermetre ikilisi aslında bir direnç / voltmetre grubudur.

Şönt çok düşük bir değere sahip, ama yüksek akıma dayanıklı, bir dirençtir. Doğal olarak üzerinde bir voltaj düşümü oluşur.

Ampermetre ise, bu küçük voltaj düşümünü ölçen bir voltmetredir. Skalası belirli bir şöntün akımını gösterecek şekilde kalibre edilmiştir.

Sonuç:
Tek bir şöntü aynı değerlere sahip birden çok ampermetreye bağlayabilirsiniz.
Aynı şöntü farklı değerlere sahip ampermetre ile kullanamazsınız.

(Not: bunlar analog ampermetreler için geçerli. Dijital göstergelerde farklı çalışma aralıkları olabilir.)
(Not2: Bir de şöntü kendi içinde olan ampermetreler var. Bunlar devreye seri giriliyor.)
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2015, 09:47:54 Gönderen: Cem Eğrikavuk »
*

H. D.

« Yanıtla #11 : Şubat 10, 2015, 10:33:41 »
Cem korsanım bilgilendirme için teşekkür ederim.
*

H. Z.

« Yanıtla #12 : Şubat 10, 2015, 11:15:35 »
Aha benim kafadan biri daha.

En kısa zamanda yazacağım Özkan korsanım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. A.

« Yanıtla #13 : Şubat 10, 2015, 11:49:12 »
Huseyin Agbi, Cem Korsan tesekkur ederim.

Ben sanirim su an gelmis oldugum tadilat noktasindan ileriye; 100A sont + 100A dijital ampermetre ile devam edecegim.

Hakan Korsan; teknede tatilde elektrik ile tadimizi kaciracak problem yasamak istemiyorum. Bir onceki sahibi zamaninda teknede komple buyuk tadilat yapilmis. Gevsek birakilan salter somunlari sebebiyle baslayan aksiliklerle firtinada tadlari kacmis ve tekne bize nasip olmus. Ufak tefek ve de ugrasirken keyif aldigim elektrik duzeltmelerine devam!

S/Y Molto Cattiva - WIM
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2015, 11:55:29 Gönderen: Özkan Andaç »
*

H. D.

« Yanıtla #14 : Şubat 10, 2015, 16:07:32 »
Özkan korsanım elektrikli her aleti ayrı ayrı akımını ölçerken böyle ibreli kocaman göstergelere gerek yok,şimdi kücümen dijital göstergeler var bütün ampermetreleri bir yerde toplayabilirsin.