0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

  Çevrimdışı Taygun Şenol

 • * Gezgin Korsan
 • 25
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Tekne Adı
 • Ayçam
Selamlar,

5 metrelik teknemi satın alırken hidrofor, tatlı ya da pis su tankı yoktu.

Günlük gezilerde duş alma, belki motora su tutma ya da demiri topladığımda halatlarla birlikte tatlı su ile yıkama amaçlı bir sistem kurmaya karar verdim. Teknem kamarasız olduğu için bu sistemi sadece tatlı su için tasarladım.

Öncelikle hidrofor mu ya da su aktarma pompası mı ? Ben tercihimi su aktarma pompasından yana kullandım. Hidroforlarda su aktarımı çeşme açıldığında başlıyor su aktarma pompalarında su aktarımı switch'e bağlı ise buton yardımıyla başlıyor. Aldığım ürün aşağıdadır. (Bu şekilde çeşme masrafından da kurtuldum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu ürünü yerli imalat olduğu, bozulunca parça temini olacağı için tercih ettim. Genelde forumlarda hidroforların sıkça bozulduğu parça temini sıkıntısı olduğu ya üstünkörü tamir edildiği ya da yenisinin alındığını sıkça okumuştum. Ürün dakikada 40-50 litre sıvı aktarımı yapıldığı yazmış ancak bu miktarı bahçe sulama hortumu vasıtasıyla ayarlayabiliyoruz.

Yukarıdaki su aktarma pompasını teknedeki 15-18 amperlik switch e bağladım. Ayrıca bu popanın emici kısmının girişi 3/4 (3 çeyrek tabir edilir) çıkış kısmı ise 1/2 (yarım parmak diye tabir edilir) hortumlarla olmaktadır. Hortum seçimi gerçekten önemli. Genelde bahçe hortumları kıvrılmalarda kırıldığı için bu uygulamada pompayı zorlayacaktır. Araştırmalarım sonucu hem 3/4 hem de 1/2 lik hortum tercihimi aşağıdaki gibi yaptum.

1- Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
2- Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu ürünlerin çelik telli olması hortumda kırılmayı engellemektedir.

Son olarak depo seçimi. Tatlı su deposu konusunda internetten yüzlerce ürün inceledim. Ancak benim için en önemli konu taşınabilir olmasıydı (5 metre tekne için). Günlük bir gezide 5 metrelik teknede duş dahil  20-25 litre yetmektedir. Depo alanı daha büyük yapabilirdim ancak suyu taşımanın da benim için maliyeti olduğu için  20-25 litre arasında karar kıldım. Depo konusunda seçimim size belki komik gelecek ancak su şekilde oldu

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yukardaki bidon sadece bir örnektir. Dikdörtgen boyutta olması hem yatay hemde dikey isteğe bağlı kullanılması kolay taşınması, ucuzluğu, eskiyince atılıp yenisinin alıması nedeniyle tercihim oldu. Aslında ilk tercihim 19 litrelik damacana kullanmaktı ancak yuvarlak olusu yatay kullanılamaması ve taşıma zorluğu nedeniyle kullanımda pek pratik bulmadım.

Hortumun çıkış ucuna bahçe hortumlarının tabancalarından aldım. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
(Bu tabancalar zaten 1/2 ölçeğinde olduğundan çıkış hortumuna kolayca monte edilebilir. Bu sayede 8 farklı su püskürtme ayarına sahip oldum. Ayrıca hortumların su aktarma pompasına bağlantı yaparken paslanmaz kelepçe ile sıkılmalıdır. (Not: Su aktarma işlemi tabancayı sıkarken değil switche (butona) basıldığında başlıyor)

Ayrıca bu sistemde teknenin sintesinde yer alan suları (sintine pompaları nedense 2,5-3cm  su seyivesini aştığında çalışmaya başlıyor bu kadar su bile beni rahatsız ediyor) çekip atıyorum. Yani 3/4 lik hortumu bidondan çekip sintineye salıyorum
.
Ya da ihtiyaç halinde alış hortumunu bazen denize atıp denizden su çekip istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Sonuçta gerekli bağlantılar yapıldıktan sonra günlük gezilerde kullanıma uygun hesaplı defalarca test edilmiş sadece (5-6) metre tekneler için tasarımım bu şekilde idi.

Ben memnun kaldım umarım uygulayacak arkadaşlar da memnun olur.


Sevgiler saygılar.
« Son Düzenleme: Haziran 01, 2016, 12:45:34 Gönderen: Taygun Şenol »
Ayçam:
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
+ 60 Hp Mercury Motor
*
Ynt: 5-6 metrelik tekneler için ekonomik tatlı su çözümü
« Yanıtla #1 : Haziran 01, 2016, 13:02:44 »
 Ellerinize sağlık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

  Çevrimdışı Servet Tunç

 • * Gezgin Korsan
 • 598
  • Sosyal Ağ Hesapları
  • Tekne Adı
 • avanti,karasu
Ynt: 5-6 metrelik tekneler için ekonomik tatlı su çözümü
« Yanıtla #2 : Haziran 01, 2016, 13:28:40 »
Bu'da benim su deposu..Depo hazırdı ama üstünde hiç bir giriş çıkış deliği ve aparatları yoktu..Filikadan çıkma,filikayı aldığımda içinde poşet suları ve peksimetleri hala duruyordu:))..
50mm su giriş,20mm hava firar,depo şamandırası,hidrafora su girişi bağlandı,malzemeler perşembe pazarından,17lt mors hidrafor bağlayıp,led trafosu ile test ettim,çalışıyor şimdilik:))

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap