0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*
Arma değişimi ve olası sonuçları
« : Kasım 04, 2008, 22:17:51 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Cem korsan
Gerçekten muhteşemler.. Randa armadan ben de hep ürkmüşümdür. Aklıma gelen bir soruyu sormadan edemeyeceğim.. Bu tür teknelerde yelken arması bildiğimiz sloop olsa performansı nasıl etkiler ?
Sevgiler

Sloop'tan kastınız herhalde markoni arma. Yani üçgen ana yelken. Sloop arma 1 ana yelken + 1 ön yelken (Yani trenlete yok)
Kabaca cevap veriyoruuuum: Tekne gerçek performansında yürümez.
1-Yelken alanı küçüleceğinden tekenein verimi düşer.
2-Yelken ağırlık merkezi öne geleceğinden  yelken merkezi ile tekne GM'i aynı düzlemde olamazlar. Tekne kabaca kıça trimli olup kıçını fazla basar. Çünkü tekne GM'i geride kalmıştır.

İşte bu nedenle yeni tasarımlarda teknelerin kıçı kruzsuz ve yayvan olup kaydırıcılık sağlanıyor.Tekne deplasman teknesi olmaktan çıkıp kayan tekne oluyor. Aynı zamanda da salma öne doğru kaydırılıp ana yelken alanı iyice küçültülüyor. Direk boyu uzatılıp bumba kısaltılıyor. Ana yürütücü de ön yelken oluyor.

Randa arma kullanan tekneler ise tam deplasmanlı tekneler. Yelken alanının büyük olması gerekiyor.
Bakınız: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ama yine tam deplasmanlı olup da markoni arma ile yüksek performans veren tekneler de var . En yakın örnek "Maşallah" Bu da 1965'lerden sonra deneyimleyerek geliştirilen tasarımlar sayesinde oldu.
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2008, 22:19:11 Gönderen: Cem Gür »