0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

U. K.

Ynt: Ana Yelken furling mi ? Full balenli klasik lazy jack mi?
« Yanıtla #30 : Ocak 17, 2013, 18:01:04 »
Benim teknem bavaria 33 klasik lazy JACK arabalı sıstemım var
Furling ile karşılaştırdığımda
Geçenlerde farkı cok güzel gördüm
Ani gelen 35 knot rüzgarda benım yelken cok kolay toplamama ragmen
Furling sistemli bir cok tekne dogru dürüst toplayamadı (arıza yaptı /kilitlendi / istenen seviyede saramadılar )
Anlıyacagınız cıddı problem yaşadılar
Klasık lazy JACK te paniğe grek yok en fazla boş verır  yelkeni indirirsiniz 

*

H. A.

« Yanıtla #31 : Ocak 17, 2013, 18:31:22 »
Klasik yelkeni toplarken camadan iplerini toplamıyorum, yani boşunu almıyorum, yelkenle beraber (layzibake ) yelken torbasına koyuyorum. Dolayısıyla yelken basarken hem çapariz vermiyorlar, hemde yelken kolay basılıyor.

*

N. B.

« Yanıtla #32 : Ocak 17, 2013, 20:06:45 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu konudaki yazışmaların çoğunda ,sanki klasik ana yelkenin diğer ismi de
 Lazy Jack imiş gibi yazıldı. Doğru mudur yoksa bir bilene mi sorsak?

Dogru degildir. Tembel olan bumba ustundeki yelken toplama sistemi ve torbasidir.

*

Z. T.

« Yanıtla #33 : Ocak 17, 2013, 20:34:41 »
Necip korsanım kararını verdi ama,

Ben 3 yıldır kullanıyorum ana yelken sarma sistemini. Hiç sıkışma yaşamadım. Sıkıştıranlar olduğunu gördüm. Özenli davranmazsanız sıkışabilir tabi. Usulune uygun yaptığınızda sıkışması için bir sebep yok.

Ayrıca yelkeni açtıktan ve kilitledikten sonra 20 knot rüzgarla yelken küçültmeden seyir ve rüzgar hızını giderek artırırsa da havuzluktan yelken küçültmenin keyfi ve güvencesine doyum olmuyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Havayı bulmuşsun güverteye çıkıp yelkene camadan vur gel, olmadı 2.camadana için tekrar git-gel, o da olmadı kapatmaya git bana göre değil  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Genova sarma sistemi birkaç kez sıkıştı. Onun da olası nedenini bulduktan sonra bir sıkışma olmadı daha.

Her zaman sarma sistem  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selamlar.

« Son Düzenleme: Ocak 17, 2013, 20:35:57 Gönderen: Zafer Türkmen »

*

Z. T.

« Yanıtla #34 : Ocak 17, 2013, 21:15:17 »
3 yıl değil 3 yaz(Sezon) olacak korsanlar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. A.

« Yanıtla #35 : Ocak 17, 2013, 23:06:05 »
Zafer korsanım
Benim klasik tipteki ana yelkenime de güverteye çıkmadan havuzluktan camadan atabiliyorum. Direk dibine gitme mecburiyeti her klasik yelken için geçerli değil.
*

S. Ç.

« Yanıtla #36 : Ocak 17, 2013, 23:25:30 »
Birde görüntü olayı var.Klasik yelkende, kullanılmadığı zaman,başının üstünde dev gibi bir yatayına bohça duruyor, ki biraz büyük yelkeni olanlarda bu çok çirkin ve abartılı oluyor.Birde kılıfı eski,yada kirlenmişse durum daha vahim.Sarmalıda,pırıl pırıl bir bumba ve masmavi gök yüzü Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

V. P.

« Yanıtla #37 : Ocak 17, 2013, 23:39:10 »
Sarma yelkenden boş almadan sararsanız içeride katlanması kaçınılmazdır..Toplarken saldığınız kadar saracaksınız..
*

S. Ç.

« Yanıtla #38 : Ocak 17, 2013, 23:47:06 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Alena teknesi sarma,sağ ve soldakiler klasik.
*

S. Ç.

« Yanıtla #39 : Ocak 17, 2013, 23:59:06 »
"Sarma ipi" neresi?

*

H. E.

« Yanıtla #40 : Ocak 18, 2013, 09:04:40 »

Hımmm. Teşekkürler. İp içerdeki helezonik yuvaya sarılıyor... Bendeki sistemde böyle bir ip yok. Sonsuz halat dikey bir kasnağı çeviriyor, kasnak da dişlilerle içerdeki ana yelkenin sarıldığı profili... O nedenle ilk başta anlamadım.
*

S. M.

« Yanıtla #41 : Ocak 18, 2013, 09:42:12 »
sarma yelken kullanan biri olarak dikkatli kullandığınız zaman ( bir elle boşladığınız kadar ( çok hassas olmanıza da gerek yok) bir diğer tarafı toplarsanız ve açıp kapatırken rüzgarı tam kafadan alırsanız  pot yapmayacak ve sıkışmayacaktır. 3 senedir bir kere bire başıma gelmedi Allaha şükür.

Balenler birinde yatay ötekisinde dikey olduğu için performans olarak belki karşılaştırabilirsiniz. Yoksa sert hava yaklaşırken çok da güzel küçülüveriyor.
*

M. Ç.

« Yanıtla #42 : Ocak 18, 2013, 10:01:57 »
Kesirli armada, sert hava ayarı kıç ıstıraltatı kastıktan sonra unutup sarmak isteyince illa ki sıkışır sanırsam...
*

Z. T.

« Yanıtla #43 : Ocak 18, 2013, 11:28:21 »

...

Hımmm. Teşekkürler. İp içerdeki helezonik yuvaya sarılıyor... Bendeki sistemde böyle bir ip yok. Sonsuz halat dikey bir kasnağı çeviriyor, kasnak da dişlilerle içerdeki ana yelkenin sarıldığı profili... O nedenle ilk başta anlamadım.

Sendeki (Tabi bendeki de) sistemde iyi taraf halat koparsa ana direkteki tanburu(Bir çeşit vinç) ve vinç kolunu kullanarak yelkeni açıp-kapayabilmen Hakan.

*

D. Y.

« Yanıtla #44 : Ocak 18, 2013, 12:01:30 »
Yeni bir tekneye sarma ana yelken almanın klasik yelkene göre getirdiği maliyet farkı nedir?

33 Ft bir teknede 600 Eurodur.

bu farka ana yelken sarma sistemi de dahil mi?

Tüm sistem. Klasik standar olarak geliyor. Siz sarma derseniz bu tutarda fark veriyorsunuz.