0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. Ş.

Ynt: Akü seçimi
« Yanıtla #30 : Ekim 09, 2019, 08:04:04 »
Servis aküsü deep cycle gel 2carpı 100 ve uzerinde 200 e kadar almanı tavsiye ederim. Solarını da 2carpı 100 ve uzerınde tak gitsin

*

A. K.

« Yanıtla #31 : Ekim 09, 2019, 09:05:25 »
bende  2 adet 1 amper oldugu söylenen kucuk guneş panelim var. Ben her sene kışın her aküye birini bağlıyorum akuler sürekli jarjlı oluyur ve deşarjı karşılıyor .

*

A. D.

« Yanıtla #32 : Ekim 10, 2019, 11:40:39 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
ben hala karar veremdim ne ile değiştirmem gerektiğine servis akülerini. marş bile basmıyorlar ve bitik durumdalar. ama daha önce de bahsettiğim gibi enerji sarfiyatım alargada en fazla 2-3 gün o da senede 4-5 kere, genelde günlük gece konaklamalı çıkıyoruz. burada da bi tek buzdolabı ve led aydınlatmalar var ki onlar neredeyse hiç birşey çekmiyor. solar paneller 2x 60 watt. bu durumda sulu /jel / marin vs vs... bin türlü akü var ekonomik ve ihtiyacımı karşılayacak hangi aküyü ( kaç amper ve tek mi çift mi ) almalıyım?
2-3 gün alarga demek 3kW enerji demek. /12 dediğin zaman 250A enerji demek bu da jel ya da AGM ile 500A akü kapasitesi ihtiyacı demek. Solardan gelen bu süre zarfında 150A yani 100A açığınız var en iyi şartlarda. Ama hiç bir zaman solara göre hayatınızı şekillendirmeyin. Soları yardımcı olarak düşünün. Size bu şartlarda tavsiyem 2 adet 200A servis amaçlı kapalı sulu akü almak.Size günde 120A kullanım sağlar mevcut solarlar ile de desteklediğiniz zaman sorun kalmaz. Bir adet 55A AGM start aküsü de makinenize yetecektir. Servis amaçlı AGM yerine optima gibi bu iş için üretilmiş akü alırsanız ve düzgün şarj ederseniz diğer akülerle paralellemezseniz en az 5-6 yıl çok rahat kullanırsınız.

*

C. D.

« Yanıtla #33 : Ekim 13, 2019, 20:31:07 »
start akm 60 amp, ölçümlerini Erol Şar abim de yaptı, ve beklendiği gibi jel servis akülerim depozito görevi gördü onların yerine 2 adet 105 amp DEKA sulu tam bakımsız akü aldım, şuan 210 amp servis akülerim olmuş oldu. bakalım daha dikkatli kullanacağız artık...

*

A. D.

« Yanıtla #34 : Ekim 14, 2019, 10:04:34 »
start akm 60 amp, ölçümlerini Erol Şar abim de yaptı, ve beklendiği gibi jel servis akülerim depozito görevi gördü onların yerine 2 adet 105 amp DEKA sulu tam bakımsız akü aldım, şuan 210 amp servis akülerim olmuş oldu. bakalım daha dikkatli kullanacağız artık...

Hayırlı olsun ama en azından bir adet daha deka ekleyin derim.

*

C. D.

« Yanıtla #35 : Ekim 14, 2019, 22:53:14 »

3. cüyü koyacak ne yer var ne de cüzdan şuan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)) çok teşekkürler bu arada
*

A. D.

« Yanıtla #36 : Ekim 15, 2019, 14:24:39 »

3. cüyü koyacak ne yer var ne de cüzdan şuan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)) çok teşekkürler bu arada
Rica ederim, ufak bir bütçeniz ve koyabilecek yeriniz olduğunda başka bir sistemle kullanılmış bir aküyü sisteme diğer aküleri etkilemeyecek şekilde koyabiliriz belki.
*

C. D.

« Yanıtla #37 : Ekim 15, 2019, 17:51:20 »

Rica ederim, ufak bir bütçeniz ve koyabilecek yeriniz olduğunda başka bir sistemle kullanılmış bir aküyü sisteme diğer aküleri etkilemeyecek şekilde koyabiliriz belki.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. E.

« Yanıtla #38 : Ekim 16, 2019, 01:19:17 »
Akü seçimi üzerine ciltler dolusu kitap ve makale yazılabilir. İşin özü, lafın kısası komşum Murat Kaptan'ın da belirttiği gibi ''kullanıma göre seçim'' dir. Elektro Kimya'yı iki sömestr tırmalıyarak okumuş, aküleri tanıyan bir emekli mühendis olarak kendi teknemde '' Traksiyoner '' akü tercih ettim. 450 Amp. servis aküsü ve 180 Amp motor aküsü olarak imalatçı firma olan arkadaşıma da rica ile tam kıç altına yerine uygun ölçüde yaptırdım. Her hücre bağımsız ve açılıp tamir edilebilir, yenilenebilir şekilde ve otomatik su beslemeli olarak. Aynı aküleri forkliftlerde 10-12 sene kullandık. Tamamen öldüğü zaman da uygun maliyetle yeniledik. Yatırım maliyeti yüksek olsa da uzun vadede fizibil oluyorlar.
*

A. A.

« Yanıtla #39 : Ekim 16, 2019, 13:35:47 »
Benim tekne , stand by da 1 kw harcıyor. Mevcut 4 * 110 amper dual agm exide ve 4* 145 Watt dandik güneş enerjisi fazlasıyla yeterli geliyor.
Benim içim en önemli veri olan sabah uyandığımdaki voltaj hiç 12.6 altına düşmüyor. Alarga süresi 15+ gün.

Dikkat edeceğiniz şey açıya göre gölgelenme. Buna önlem de alargada açıya göre Göllgeleme yapan elemanların düzenlenmesi
*

A. D.

« Yanıtla #40 : Ekim 17, 2019, 12:47:38 »
Günlük harcamanızın çok daha fazlasını ürettiğiniz için güneş gittikten sonra iş akülere kalıyor. Hiç güneş olmasa ve makine de çalıştırmasanız bile mevcut aküler size rahat 2,5 gün yeter eğer çok fazla otopilot falan kullanmazsanız.
*

T. B.

« Yanıtla #41 : Ekim 19, 2019, 09:09:53 »
Jel AGM Sulu akü hepsini yaklaşık 16 senelik denizcilik hayatımda test ettim, teknemde düzenli olarak redresör kullanıyorum ( redresör otomatiktir ihtiyaç halinde şarz eder ve keser) Benim tecrübem şunu söylüyor Jel ve AGM aküye o kadar fazla ücret ödemenin pek anlamı yok, hemen hemen hepsi aynı sürede ömrünü tüketiyor. (ben de yaklaşık 4-5 sene)

Jel/AGM ve sulu aküyü karşılaştırdığımızda deep cycle anlamında sağlıklı deşarj miktarı açısından bir fark görmüyor musunuz?
[/qu

Seyahatteydim kusura bakmayın anca cevap verebiliyorum, arada ki bütçe farkını karşılayacak kadar bir fark görmedim diyebilirim
*

S. B.

« Yanıtla #42 : Ekim 19, 2019, 14:26:13 »
Servis akü bankına bir akü ekleme yapmak istiyorum. Öteki aküler 1.5 yaşında.

Eski akülerin yanına yeni akü koymak yeni aküye zarar verir diye okuyorum.

Doğruluğu var mı?
*

A. Ç.

« Yanıtla #43 : Ekim 19, 2019, 15:25:57 »
Doğrudur, verebilir. eski aküler genel olarak daha düşük voltajda dururlar bu nedenle yenin akü her zaman onları şarj ediyormuş gibi hareket eder ve sonunda o da eski akülerin seviyesine kısa sürede iner. Teknenizi sık kullanıyorsanız veya sürekli şarjda ise sorun çıkmaz.
*

A. D.

« Yanıtla #44 : Ekim 19, 2019, 18:33:43 »
her akünün kapasitesi zamanla düşer yeni gibi kalmaz. Yeni aynı aküdende koysanız yeni aldığınız akü 1.5 yaşındaymış gibi çalışacaktır kapasite olarak. Bunun dışında bir problem yok aynı aküden koyarsanız. Ama bir başka durumda şu aküleri koydunuz problem yok şarj edebilecek misiniz? Redresör kapasitesi akü toplam bankının %10undan daha aşağı olmamalıdır. Yani toplamda 200Ah akü grubunuz varsa redresör kapasiteniz min. 20Ah olabilir. Daha düşük olursa yetmeyecektir teknedeki kullanımıda hesaba katarsak.
« Son Düzenleme: Ekim 19, 2019, 18:36:40 Gönderen: Alper Dora »