0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Ynt: AIS nedir? Nasıl yapılır?
« Yanıtla #105 : Mayıs 12, 2014, 09:29:12 »
Yapilmayacak bisey degil ki zaten Çinli yapmis bize takip calistirmak kaliyor! :-)
Madem maliyetlerden dolayi AIS transponder almak zor en azindan vatandasin gozu senlensin hesaabi.. :-)

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #106 : Mayıs 13, 2014, 00:34:06 »
Nette uygun fiyatlı AIS transponder ararken yeni bir cihaz keşfettim! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Adına "AIS INDENTIFIER" diyorlar, birkaç farklı marka gördüm.. fiyat bulamadım ama..
(birkaç yerde 200$ civarı fiyatlardan bahsedildiğini okudum ama net bir satış sitesi bulamadım..)

B Class AIS transponder'in basitleştirilmiş hali, ama sadece VERİCİ.. alıcı özelliği yok..
çıkış gücü 1W (Class B'nin yarısı..), tek kanallı (VHF ch87b) pil veya elektrik bağlantısı ile çalışıyor..
MMSI no, tekne adı ve çağrı kodunu giriyorsunuz, yayınlıyor.. o kadar..

benim onları görmem önemli değil (kartal gözlerim yeter!), onlar beni AIS ekranlarında görsün diyorsanız ideal! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #107 : Mayıs 13, 2014, 00:52:51 »
Bu arada, 500$'a bulunabilirse AIS transponder alacağım diye isim yazdıran pek çok kişi vardı, hiç eBay'e baktınız mıydı?
Ben bu gün baktığımda kargo dahil 620$'a B Class transponder alınabildiğini gördüm, uygun değil mi acep?
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hatta şurada 400$'lık bir açık arttırma var, hiç teklif verilmemiş henüz!
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2014, 00:59:50 Gönderen: Özgür Ökten »

*

T. Ö.

« Yanıtla #108 : Mayıs 13, 2014, 13:22:37 »
Bir adet sadece receiver alıp, artı bu yukarıdaki identifier ı alsak, toplam maliyeti daha ucuza gelmiş bir receiver+transponerımız olmaz mı ?

TANER

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #109 : Mayıs 13, 2014, 13:32:40 »
Bir adet sadece receiver alıp, artı bu yukarıdaki identifier ı alsak, toplam maliyeti daha ucuza gelmiş bir receiver+transponerımız olmaz mı ?

Valla bravo! Bilgiler birleşince harika çözümler ortaya çıkıyor!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Evet, kesinlikle olur, süper de olur!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Çift kanallı AIS receiverlar 100-150$ civarında bulunuyor.. (güncelleme: şimdi baktım, tek kanallar bu fiyata, çiftler 200$ civarıymış..)
Bu indentifier da 200$ civarlarında ise 300-350$ civarında komple bir transpondera sahip olmuş olursunuz..

identifier'in 1W'lık çıkış gücünün çok sorun olacağını sanmıyorum..
Tekne dışında doğru bir yere monte edilirse 3-5 mil çevreniz sizi fıstık gibi görecektir..

tek kanallı olması da büyük sorun değil, zira büyük gemilerin hepsindeki alıcılar çift kanallı, her durumda sizi göreceklerdir..

üstelik bu identifier oldukça kompak bir yapıya sahip.. ayrıca GPS anteni, VHF anteni vb. gibi bağlantılar gerektirmiyor, hepsi kendi içinde.. sadece sürekli çalışması için basit bir 12V elektrik bağlantısı yapmanız yeterli..
direk tepesinde veya gurcata gibi zorlu yerlere monte edilebilir, yüksekte performansı çok daha iyi olur..
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2014, 13:36:25 Gönderen: Özgür Ökten »

*

H. E.

« Yanıtla #110 : Mayıs 13, 2014, 13:41:25 »

TANER

You, Turk?

Şerefsizim benim de aklıma gelmişti.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu transponder sadece konum ve isim gönderiyor sanırım. Değil mi?
*

S. Z.

« Yanıtla #111 : Mayıs 13, 2014, 13:44:03 »
Eğer bir korsanımızın organizesinde alınmasıyla ilgili bir girişim yapılacaksa ben varım...
*

T. Ö.

« Yanıtla #112 : Mayıs 13, 2014, 13:44:23 »
Şerefsizim ilk senin aklına geleceği, benim aklıma gelmişti.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

TANER
*

E. Ç.

« Yanıtla #113 : Mayıs 13, 2014, 13:47:57 »
Özgür korsanım şöyle bir üründe var!

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #114 : Mayıs 13, 2014, 14:10:17 »
Özgür korsanım şöyle bir üründe var!
Benzeri bir ürün zaten, ama sadece pille çalışıyor ve acil durum mesajı yayınlıyor..
Identifier denilen cihaz ise tekne adı, MMSI no gibi bilgileri de yayınlıyor..

Gerçi şimdi düşününce 350-400$'a böyle bir "kombin" yapmak yerine 500$ verip komple bir B-class transponder almak daha mantıklı görüntü! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
ama zihnisinir purocesi olarak güzel geldi! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #115 : Mayıs 13, 2014, 15:03:40 »
Bu transponder sadece konum ve isim gönderiyor sanırım. Değil mi?
baktım ama teknik detay bulamadım..
mantıken en temel aşağıdaki ClassB bilgilerini gönderdiğini düşünüyorum;

- MMSI
- time
- longitude, latitude
- SOG
- COG
- true heading

bunun üstüne ClassB'de eklenen (extended) diğer mesajlar da şunlar;
- boat name
- call sign
- dimension