0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: AIS nedir? Nasıl yapılır?
« Yanıtla #90 : Ocak 02, 2014, 14:19:23 »
Doğrudur. Alıcıya doğrudan bağlı (arada kablo olmayan) bir yönlü anten çok verimlidir. Kablolar ve ekler söylendiği gibi verimi azaltır. Ama konu ais olunca, Çanakkale'deki gemiyi görürken Karadenizden giriş yapan gemiyi kaçırmaz mısınız? 

*

Y. O.

« Yanıtla #91 : Ocak 02, 2014, 14:36:03 »
Teknede etrafınızdaki 5-10 dm yarıçapında alandaki gemileri görmeniz yeterli, bunun için özel bir antene gerek yok, SDR alıcısının kendi anteni bile yeterli olur.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #92 : Ocak 02, 2014, 18:02:27 »
Haklisiniz zaten iste tam bu nedenle istanbulda biri uskudar digeri beykoz olmak uzere iki karasal ais istasyonu ile karadeniz girisi ile tekirdag onlerine kadar kesintisiz kapsama alani sagliyordum.
izmit icindeki istasyon ise yine yonlu bor anten ile tuzla onlerine kadar kapsama sagliyordu.
ama dedigim gibi bunlar karasal amacli istasyonlardi. Ki artik yoklar zaten! :-(
Deniz/tekne ortaminda anten kablosunun ucunu 46cm boyunda blendajindan siyirip bunu bir lumbozdan disari sarkitmaniz fazlasi ile yeterli..
Alıntı yapılan: Ahmet Çelenoğlu
link=topic=14769.msg257343#msg257343 date=1388665163
Doğrudur. Alıcıya doğrudan bağlı (arada kablo olmayan) bir yönlü anten çok verimlidir. Kablolar ve ekler söylendiği gibi verimi azaltır. Ama konu ais olunca, Çanakkale'deki gemiyi görürken Karadenizden giriş yapan gemiyi kaçırmaz mısınız? 

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #93 : Ocak 02, 2014, 22:30:00 »
Yine de dünyanın en iyi antenleri, kablo ve konnektörlerini kullansanız da DVB-T+SDR yöntemi ile alacağınız AIS sinyalleri en fazla %50 verimde olabilecektir..

Bu açıdan gerçek dünyada navigasyon amaçlı güvenilmemesi tavsiyemi tekrar etmek isterim..

Bu sistemin kullanım avantajı şu olacaktır;
Eğer olası çatışma rotasında bulunduğunuz gemiyi sistemde görebildiyseniz geminin adını sanını, hızını, rotasını vb. takip edebilir ve olası çatışma olasılığından kaçınabilirsiniz..

Hiçbir zaman her şeyi görebildiğinizi düşmediğiniz sürece gece seyirleri için oldukça ucuz ve pratik bir yardımcı olacağı kesin..
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2014, 22:31:39 Gönderen: Özgür Ökten »

*

E. Ç.

« Yanıtla #94 : Ocak 03, 2014, 14:32:06 »
Hurdacıdan aldığım Marin VHF anteni paketten çıkan anten kablosuna bağladım (lehim ve makaron yardımıyla)

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

AISmon %90 kalitede sinyal çözebildi.

Sanal seri port ayarlarını yapıp AISmon dan gelen veriyi Maxsea Time Zero ya aktardım ve West İstanbul marina Palamar ofisinden Istanbul Boğazındaki gemileri görebildim.

Henüz açık denizde deneme şansım olmadı.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #95 : Ocak 03, 2014, 14:46:19 »
Süper olmuş! Ellerinize sağlık..
Darısı diğer tüm korsanlara...
*

Y. O.

« Yanıtla #96 : Ocak 03, 2014, 15:31:07 »
Burada VHF telsizden AIS verisi almanın basit bir yolu anlatılmış.
Yani teknemizdeki standard VHF telsizi kullanarak AIS bilgilerini işleyebiliriz.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #97 : Ocak 03, 2014, 17:20:26 »
Doğrudur, fakat bu yöntemle modifiye ettiğiniz telsizinizi aynı andan telsiz olarak kullanamazsınız.

Dolayısı ile hem içini söküp "discriminator" bağlantısı yapmak için modifiye edebileceğiniz hem de teknede seyir sırasında kullanmak ihtiyacınız olmayan bir telsiz olması gerekir.

Telsizine bu tip bir modifiye etmek isteyenler için muhteşem bir kaynak Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sitesidir..
Çoğu marka-model telsizlerde bu modifikasyon için detaylı bilgiler var..

Teknik olarak mantığı DVB-T SDR alıcısı ile yapılan ile aynıdır.
VHF 87 ve 88 nolu kanallardaki dijital AIS sinyallerini ses sinyali olarak bilgisayara aktarmak ve AISMon (veya ShipPlotter vb.) yazılımlar ile decode etmek mantığına dayanır. (İlgili notlarımı Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sayfasından okuyabilirsiniz..)

Güvenirlik ve alım performansı diğeri gibi max %50 olacağını unutmamak gerekir..
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #98 : Ocak 21, 2014, 20:46:48 »
Çinden ebay uzerinden ismarladigim DVB-T alici gecen hafta geldi ve bazi denemeler yaptim. Gordugum kadariyla performansi vhf telsize discriminator modifikasyonu yaptigim alicidan daha dusuk.
Ama sadece dunyanin bir ucundan kargo dahil 22TL ye elektronik bir cihaz sahibi olmak icin bile alinir! ;-)

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

T. G.

« Yanıtla #99 : Mayıs 09, 2014, 17:02:28 »
Bir arkadaşım Yurt dışından aıs getirmiş isteyenler olursa  özelden bana ulaşabilirler sanırsam fiyatı 1500 TL gibi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2014, 17:02:57 Gönderen: Tümay Gören »
*

H. E.

« Yanıtla #100 : Mayıs 09, 2014, 18:44:25 »
Bir arkadaşım Yurt dışından aıs getirmiş isteyenler olursa  özelden bana ulaşabilirler sanırsam fiyatı 1500 TL gibi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ulaştım. Verici mi, sadece alıcı mı?
*

T. G.

« Yanıtla #101 : Mayıs 09, 2014, 19:16:58 »
AIS ekranlı alıcı verici  piyasada ki eş değerlerine göre hesaplı
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #102 : Mayıs 09, 2014, 20:36:15 »
Erdem korsan'a da yazmıştım, bu AIS konusunda bence yasaldır, mevzuattır, bayraktır vb. gibi konulara pek takılmayın..
Yasal mevzulardan başınıza açılacak dertler bir AIS transponder'in size sağlayacağı avantajların yanında önemsiz kalacaktır.

AIS takalım, taktıralım! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #103 : Mayıs 11, 2014, 13:33:57 »
Buyurun bir Pazar günü projesi olarak DVB-T alıcısı ve SDR# yazılımı ile evde AIS alıcısı yapmak konusunda bir yazı yazdım;
*

M. D.

« Yanıtla #104 : Mayıs 11, 2014, 23:47:30 »
Özgür korsanım bu açıklayıcı yazınız için teşekkürler.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu tür işlerden anlamayan benim bile aklıma yattı. Sanırım yapabilirim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap