0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. B.

Ynt: AIS nedir? Nasıl yapılır?
« Yanıtla #30 : Mayıs 16, 2013, 12:27:16 »
Böyle derli toplu, bilgi yüklü, özenli yazılara bayılıyorum.

Teşekkürler Özgür Ökten korsan.
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

AIS nedir? Nasıl yapılır?
« Yanıtla #31 : Mayıs 16, 2013, 12:36:51 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Gökhan 100 USDye transponder receiver nerede var?
receiver olmasın o?
hem alan hem gönderense bedava valla.

Ben de...

*

T. İ.

« Yanıtla #32 : Mayıs 16, 2013, 14:07:17 »
Bilgi en değerli hazinedir, teşekkürler.

*

N. İ.

« Yanıtla #33 : Mayıs 16, 2013, 15:48:17 »
özgür korsanım,

Yazınızın bir bölümünde ""class B transponder yurt dışından alırsanız Türkiyede kullanamazsınız" diyorsunuz niye kullanamayacağımızı sakıncası yoksa biraz açıklarmısınız.Bir sorum daha olacak sözünü ettiğiniz Türkiyedeki dört şirketten bu malı alırsak yurt dışında kullanmak için bir eksiklikleri varmıdır ve fiyatları yurt dışına göre nasıldır.

Sizce Amerikan bayraklı bir tekne AIS i Türkiyeden mi yoksa yurt dışından mı almalıdır.(ruhsatlandırma açısından)

*

V. P.

« Yanıtla #34 : Mayıs 16, 2013, 16:13:03 »
100 Dolar

En ucuzu yerli... 1120 €

*

G. A.

« Yanıtla #35 : Mayıs 16, 2013, 16:15:46 »
Gökhan 100 USDye transponder receiver nerede var?
receiver olmasın o?
hem alan hem gönderense bedava valla.

Ben de...

Hobareyyy...
Yahu tembellik işte...
Kopyalayıp yapıştırdım ...
ben ''Receiver'' olarak şeyetmiştiiim...
*

V. P.

« Yanıtla #36 : Mayıs 16, 2013, 16:16:22 »
A clas B clas arasındaki tek fark görülebilir menzili.....Onun dışında her ikiside sizi görür...
A clas belli büyük tonajdaki teknelerde kullanılıyor menzili 25 mil B clas daha ufak tonajlı teknelerde kullanılıyor menzili 15 mil..
*

D. E.

« Yanıtla #37 : Mayıs 16, 2013, 20:07:53 »
Benim anladığım (ki beni ciddi ilgilendiriyor)

A menzili kısa B menizili uzun olan. Oysa hepimizin bildiği bu durum farklı. A sadece sen görüyorsun B ise hem sen hem de onlar görünür vaziyette idi.

Hem A hem de B class cihazların her iki türü de yani hem sadece sizin gördüğünüz hem de görünebildiğiniz cinsleri var.

Ebayden'de Westmarine us'den de incelediğimde Bclass, A classdan daha uygun fiyatlı görünüyor. Kendi aralarında ise ekranı olanlar uçmuş vaziyette. Eğer cahrtplotter-radar ekranınız ais uyumlu değilse bu fiyat uçuyor.

ICOM MA500CLASS B 1000USD...Ekranlı...RAYMARINE AIS Class B Transceiver 850USD ekransız gibi... İkisi de transreceiver.

Transponder fiyatı inanılmaz SIMRAD AI50 Class B AIS Transponder with Display $1,399.99

Şimdi biz kendimiz yapar isek ki bende kullanılmayan telsiz var ve gps var, biz aynı zamanda görünür de olamıyoruz. Ama en azından ucuza alıcı elde etmiş oluyoruz...

Bu iş giderek pahalı bir hal alıyor...Evet güvenlik artıyor çünkü trafik artıyor ama bütçeler inanılmaz...Teknenin kendi parası kadar elektronik ıvırzıvıra para dökülüyor....Cahilliğimi affedin ne olur ama radyodan,televizyondan daha pahalı aletlerden bahsediyoruz...ve her biri ayrı ayrı işlere yarıyor...Ben teknolojinin tek cihazda hepsini gayet rahat toplayabileceğini (hatta topladıklarını  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) sırf daha fazla kar etmek adına böyle ellialtı cihazı bize aldırdıklarını düşünmeden edemiyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

D. E.

« Yanıtla #38 : Mayıs 16, 2013, 20:09:24 »
Bu işin sonunda bana danışacağınız şeylerin başında nerede ne kaça olacak  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap delirdim ve nefesim kesildi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Sadece denizde olmak yahu...
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2013, 20:09:49 Gönderen: Dilek Ergül »
*

H. T.

« Yanıtla #39 : Mayıs 16, 2013, 21:18:16 »
Korumasız küçük bir tekneden, koylar arası eğlence seyahatlerim sırasında, "Nerden gelirim, nereye giderim" bilgisinin bütün dünyaya yayılmasının güvenlik sorunu yaratabileceği düşüncesindeyim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Dost var, düşman var !  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

D. E.

« Yanıtla #40 : Mayıs 17, 2013, 08:03:24 »
Korumasız küçük bir tekneden, koylar arası eğlence seyahatlerim sırasında, "Nerden gelirim, nereye giderim" bilgisinin bütün dünyaya yayılmasının güvenlik sorunu yaratabileceği düşüncesindeyim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Dost var, düşman var !  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aynen, vardiya zabiti bizi görmeyecek diye bir paranoya ile denize çıkılmaz...Radarda göremeyen adam yada bakmayan aise nasıl ve neden baksın ki? Alıcı tamam belki bende yapacağım kendime bir şekilde ama transponder... bilemedim...
*

V. P.

« Yanıtla #41 : Mayıs 17, 2013, 11:38:25 »
Uzun yolculuklarda kesin gerekli... Okuduğum tüm kitaplarda dümen başındakiler gördükleri her gemiye görünür olup olmadıklarını sorduklarında aldıkları cevap görünmedikleri şeklinde olmuş.. Şu ana kadar 10 kitap okuduysam 5 i gemi ile çatışmış, diğer 5 i ezilmekten zor kurtulmuş...

Alim Sür'e Akdenizde tam kıçtan çarpmışlar, canını zor kurtarmış...

Osman Atasoy ufukta görünen ve gam üzerine gelen geminin 6 dakikada yanında olduğunu saptamıştı.. Benim düşüncem belki bizim sularda değil ama uzun yola çıkan tüm teknelerde olması yönündedir...

AİS ucuz bir cihaz değil İkinci el transporder şu an 900 € fiata satılıyor. Bir Türk firmasının yaptığı AİS var. 1100 € ... Güvenli bir yolculuk için verilmeyecek bir para değil...

Ben Aliağa'daki gemi söküm yerlerinden araştırıyorum.. Uygun bulur bulmaz alacağım..

Güvenlik konusuna katılmıyorum... Bizim koylarda yerinizi bulmak ve kötü niyetli girişimler yapmak için yerinizi bir aletten bulmaya gerek yok ki... Her koyda bir tekne var nasılsa..
*

V. P.

« Yanıtla #42 : Mayıs 17, 2013, 11:40:16 »
Dilek'çiğim AİS'e bakmıyorlar, ais alarm çalmaya başlıyor çatışma rotasında tekne saptarsa.. Bu alarm yeter zaten.. Çünkü 200 metrelik tekne içinde , 5 metrelik tekne içinde aynı alarmı çalıyor..
*

B. T.

« Yanıtla #43 : Mayıs 17, 2013, 16:26:16 »
Tüm elektronik sistemleri kapatarak ne kadar doğru ve süre(gece de dahil) seyir yapabiliriz?Bu bir senaryo da olabilir,gerçekte !açıkta her şey iflas etmiş olsun.Bu sistemleri siz kapatmamış olun(acil durumda açarım hissi oluşmasın)
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

D. E.

« Yanıtla #44 : Mayıs 17, 2013, 16:51:47 »
Dilek'çiğim AİS'e bakmıyorlar, ais alarm çalmaya başlıyor çatışma rotasında tekne saptarsa.. Bu alarm yeter zaten.. Çünkü 200 metrelik tekne içinde , 5 metrelik tekne içinde aynı alarmı çalıyor..
Vural Korsanım, peki radarda da alarm çalıyor değil mi? Kaldı ki gemilerde olan radar sistemi ciddi boyuttadır diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum?