0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. A.

Ynt: 18.037 TL Ceza Yedim
« Yanıtla #30 : Mayıs 01, 2019, 10:53:59 »
Bu yazilanlari okuduktan sonra Temmuzda suya inecek tekneme 3 adet mavi kart alacagim. Mavi kartlarin rengi solmus diyerek ceza kesiyorlarmi? Ben biraz kiloluyum. Yazin denize de giriyorum. Kendim icinde mavi kart almalimiyim? Sen cok kilolusun, vucudundaki yaglar suya karisabilir derlermi?

*

M. A.

« Yanıtla #31 : Mayıs 01, 2019, 11:29:19 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu yazilanlari okuduktan sonra Temmuzda suya inecek tekneme 3 adet mavi kart alacagim. Mavi kartlarin rengi solmus diyerek ceza kesiyorlarmi? Ben biraz kiloluyum. Yazin denize de giriyorum. Kendim icinde mavi kart almalimiyim? Sen cok kilolusun, vucudundaki yaglar suya karisabilir derlermi?
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Hocam mavi kart şartlarında teknenin enine, boyuna, grostonuna bakmadıklarına göre kiloya dikkat etmiyorlardır ama kelle başına bir kart mecburiyeti getirirlermi bilemiyorum da kendime vana takma işi beni şimdiden gerdi.

*

M. A.

« Yanıtla #32 : Mayıs 01, 2019, 11:32:22 »
Geçmiş olsun umarım cezanızı iptal edebilirsiniz...

Tender botlara mavi kart ancak kendi ruhsatı olması durumunda mı alınması gerekiyormuş? Yoksa şimdi herkes botuna da mavi kart mı alacak?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hakan Zorlu korsanı. çözümü konuşalım teklifine katılıyorum. Bence hukukçu bir arkadaş öncülüğünde bir metin oluşturup, Cumhurbaşkanlığına e-devlet üzerinden yazalım. Etkisi olacaktır. Ne kadar çok başvuru yaparsak o kadar kuvvetli olabilir.

*

T. A.

« Yanıtla #33 : Mayıs 01, 2019, 12:59:12 »
Martı marinadayım. Tesadüfi olarak sahil güvenlik komutanı geldi. Durumu anlattım. Cevabı şu şekilde (benim değil onun cevabıdır, lütfen bana kızmayın)
Metresi ne olursa olsun, eğer başka bir teknenin demirbaş dingisi değilse, mavi kart almak zorunda ama işletmek zorunda değil diyor.
Yani kart varsa işletmediniz cezası kesilmiyor ama kart yoksa kartınız yok cezası kesiliyor.

*

M. A.

« Yanıtla #34 : Mayıs 01, 2019, 13:18:16 »
Demirbaş dingisi olduğunu nasıl ispat edebiliriz. Bendeki bot sadece sigorta poliçemde görünüyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

« Yanıtla #35 : Mayıs 01, 2019, 13:30:40 »
Martı marinadayım. Tesadüfi olarak sahil güvenlik komutanı geldi. Durumu anlattım. Cevabı şu şekilde (benim değil onun cevabıdır, lütfen bana kızmayın)
Metresi ne olursa olsun, eğer başka bir teknenin demirbaş dingisi değilse, mavi kart almak zorunda ama işletmek zorunda değil diyor.
Yani kart varsa işletmediniz cezası kesilmiyor ama kart yoksa kartınız yok cezası kesiliyor.

Bu önemli bir bilgi teşekkür ederiz..
Bende Bizim evdeki avukatlara panik halinde sordum ...
Okuyup araştırdıklarına göre
Onların yorumuda aynı bu şekilde...
Mavi kart alacaksın....

Benim botumda tekneme kayıtlı olmasına rağmen ilk işim botuma  Mavi kart almak .....

SG yorumuna bırakamam kbu işi

Tekrar teşekkür ederim
Selamlar

« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2019, 13:37:05 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

O. E.

« Yanıtla #36 : Mayıs 01, 2019, 13:39:40 »
Bende de 4.65 20 hp polyester tekne var.bir senedir mavi kartı var.Ece saraydaki marina ofise gittim.Bana mavi kart ver ruhsat bu dedim verdiler.motor yağını isletiyorum.kafam rahat.Ben biliyodum diyenlere çok kıl olurum ama bu işin buraya geleceğini biliyordum.Zira her ilçeye atık(yanik) yağların bertarafini kontrol edecek ekipler kuruldu.yakinda arabalarında bakım faturalarına atık yağ bertaraf ücreti diye ibareyi mecbur kılacaklar.Kontrol edecekler.Bence bu atık yağ tarafından tutturabilirler.karsi dava açarsınız belki mahkemeye hiç gelmezler siz ödediğini parayı geri alırsınız.Yapmaniz gereken hemen cezayı ödeyip karşı dava açmak.

2018 yılında motoru tekneye işletir iken hiçbir kimse bize bundan bahsetmedi. Zaten halihazırda mavi kartliyiz zaten bir tane daha alirdik.
Şerif korsanım mahkemeye gitmeden önce uzlaşma isteyin, sanıyorum orada halledersiniz.

idari para cezasına uzlaşma oluyor mu ?
*

A. Ç.

« Yanıtla #37 : Mayıs 01, 2019, 13:41:53 »
Kanunları yazanlar maalesef tüm detaylarına dikkat etmiyor. Kanunen patinaj zinciri arabada olmalıdır. aynı şey İzmir civarında bir arkadaşımla başımıza geldi. Yaz aylarındayız, polis sordu arkadaş gösterdi sonunda iş patinaj zincirine geldi, onu sordu arkadaş yaz ayında patinaj zinciri mi dedi, polis ceze tutanağını çıkardı, arkadaş yok demedim ki dedi, mecburen tüm bagaj boşaltıldı, stepne söküldü, altından patinaj zincirl polise gösterildi.
*

O. E.

« Yanıtla #38 : Mayıs 01, 2019, 13:44:38 »
İtiraz süresi var

O süre kaçmasın yeter...

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #39 : Mayıs 01, 2019, 14:22:37 »
Şu kanunları yapanlar, o konunun yüksek eğitimine ve vizyona sahip olsalar,
Kanunları değişken durumlara, teknolojiye, toplum yapısına göre güncelleseler,

Bu kanunları uygulayan ve kontrol edenler de aynı paralel de olsalar, yorumlar taban taban zıt olmasa,

çok mu ütopik oldu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ş. A. B.

« Yanıtla #40 : Mayıs 01, 2019, 14:26:13 »
Teşekkürler korsanlar. Bugün resmi tatil olduğu için görüşme işlerimiz yarına kaldı. Sonuçlanan bir durum yok.
*

M. İ.

« Yanıtla #41 : Mayıs 01, 2019, 20:18:56 »
İnanılır gibi değil. Önce bi uyarı yapalır, belli zaman verilir, hala kart alınmadı ise sonra ceza kesilir. o da 18bin nedir... tekne boyuna orantılı bir şey olsun bari.

İnşallah en kısa sürede probleminiz çözülür.
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2019, 20:21:35 Gönderen: Mutluay İzbudak »
*

A. I.

« Yanıtla #42 : Mayıs 02, 2019, 06:37:10 »
Çok üzücü, sinir bozucu bir durum! Çok geçmiş olsun! İnşallah sonucu güzel biter...

Bence bu cezalar caydırıp ıslah etmeye değil, batırıp idam etmeye yönelik!
Denizlerimizde serseri mayın gibi, torpil gibi dolanıyorlar. Ne zaman hangimizin teknesinde patlayacak diye korkuyla seyrediyoruz...

Bence de yapılması gereken kafa kafaya verip, hukukçu korsanlarla kanunun altını üstüne getirip, emsal teşkil edecek davalarla kanun koyucuyu yoruma açık yasalara netlik kazandırmaya zorlamak olmalı. Yoksa, sadece tipimize gıcık olan bir sg yetkilisi, tamamen kıllık olsun diye bu cezayı bize kesip kayığımızı batırabilir!!!

*

K. T.

« Yanıtla #43 : Mayıs 02, 2019, 10:54:44 »
2.5 m altı dingi ye ruhsat almıyoruz mavi kart nasıl alacağız Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Şimdi durum bunada çıkar mı ?
4.5m ve ruhsatı olan bir botun mavi kart zorunluluğu olduğu her yerde yazıyor. Bizim dalan arkadaşların botlarının mavi kartı var. Yasa o botu o teknenin bir donanımı olarak değil ayrı bir deniz taşıtı olarak görüyor. Nitekim o bot ile denize açılabilir , yüzebilir , balık avlayabilirsiniz.  Olaya şöyle de bakmak lazım 4.5m bir tekneniz var bot olarak düşünmeyin motoru bile yok sadece yelkenli ama mavikart olması şart. Eğer bu 4.5m teknenizde tuvalet varsa pis su tankı olması ve düzenli boşaltılmada gerekiyor... Yasada durum böyle mantık bunların dışında işlese de yapacak ne yazık ki bişey yok.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. D.

« Yanıtla #44 : Mayıs 02, 2019, 11:20:44 »
gecmis olsun kardesim

@Kivanc aynen kanunda yazan 2.5m üstü her yüzen nesnenin mavi kart almasi gerekiyor, ne yazikki durum bu.

Yani 2.6m TT botunuz motorlu ise, sisme dahi olsa mavi kart gerekiyor, ve ne yazikki tam takir hazineyi doldurmak icin firsat kollayanlar cogalacak gibi.

Dikkatli olmak gerek.