0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*
Ynt: 18.037 TL Ceza Yedim
« Yanıtla #120 : Mayıs 03, 2019, 21:41:19 »
    Teşekkür ederim Çetin korsan. Benim verdiğim linkte Kalkan çevresi diyor ama mevzuatta yok gibi görünüyor. Yarın bir de sahil güvenlikle konuşayım. Burada plaj sınırları içerisi ve liman içerisi hariç her yerde zıpkınla avlanılıyor. Burada yaşayanlar neyse ama yerli tatilciler bile zıpkınsız gelmiyor. Adam ta Ankara'dan geliyor, denize bile ulaşmadan, arabadan kamuflaj desenli dalgıç elbisesi ve elinde zıpkınla fırlıyor. Sanırsın balıklar sahilde restorana oturmuş verdikleri balık siparişini bekliyorlar. Ne olur ne olmaz sakata gelmeyeyim diye restorana gitmez oldum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Neyse, uzatmayayım, duyarlı zıpkıncı arkadaşlar alınmasınlar,onları tenzih ediyorum.
Ey kör! Bu yer, bu gök, bu yıldızlar boştur boş!
Bırak onu bunu da, gönlünü hoş tut hoş!
Şu durmadan kurulup dağılan evrende,
Bir nefestir alacağın, o da boştur boş!
Ömer Hayyam
*
« Yanıtla #121 : Mayıs 04, 2019, 07:11:34 »
Ucu sonuca bağlamayacak bir tartışmaya girdiniz yine hadi size iyi tartışmalar.Ben bir daha girmemek üzere gidiyorum.herkese bol sabır
*

Çevrimdışı Ömer Öge

• * Gezgin Korsan
  • 378
    • Yaşadığı Şehir
  • izmir
    • Tekne Adı
  • M/Y Moonlight- Fairline Squadron 55
« Yanıtla #122 : Mayıs 04, 2019, 09:26:14 »
"SESSİZ ÇIĞLIK"   ekibi yine iş başında. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*
« Yanıtla #123 : Mayıs 04, 2019, 09:52:40 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
"SESSİZ ÇIĞLIK"   ekibi yine iş başında. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Gerisini sildm.....
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2019, 09:59:32 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
Ayu Çıkabiliio, Daş Düşebilioo........

*

Çevrimdışı Hakan Varal

• * Gezgin Korsan
  • 114
    • Yaşadığı Şehir
  • Kocaeli / Hereke
    • Tekne Adı
  • ORFOZ KAPTAN2
« Yanıtla #124 : Mayıs 04, 2019, 16:08:25 »
Konu neydi ne oldu. Mavi kart cezası ne oldu. Sonuç ne acaba
Hakan VARAL
ORFOZ KAPTAN 2 (Maxi68)
*

Çevrimdışı Şerif Ali Barkin

• * Gezgin Korsan
  • 23
    • Yaşadığı Şehir
  • Aydin
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • BARKIN,PORT IASOS
« Yanıtla #125 : Mayıs 04, 2019, 19:23:05 »
Bilmeyenlere özet geçeyim;

4.50 boyunda atık üretme kabiliyeti olmayan sintinesiz, wcsiz, lavabosuz ve mutfaksız fiber bota sistemden belgelerine bakılarak mavi kartı yok diye 18.037 TL ceza yazıldı sahil güvenlik tarafından.

Herhangi bir gelişme yok dava açacağız.

*
« Yanıtla #126 : Mayıs 04, 2019, 20:37:28 »
Çok geçmiş olsun benimde muayeneli olan aracıma ruhsat içinde muayene kağıdı yok diye bu aracın muayenesi yoktur deyip ceza kesti memur..Bu arada ödeme indirimi varmı trafik cezası gibi? Yukarı postlarda bu sürece hesaplara bloke koyulabilir yazmışsınız, cezayı ödeyip mahkemeye gidilirse kazanırsanız geri alırsınız kazanamazsanızda erken ödemeden faydalanmış olursunuz indirimi varsa tabi hiç değilse hesaba bloke konmaz..
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 929
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #127 : Mayıs 04, 2019, 21:21:15 »

4.50 boyunda atık üretme kabiliyeti olmayan sintinesiz, wcsiz, lavabosuz ve mutfaksız fiber bota sistemden belgelerine bakılarak mavi kartı yok diye 18.037 TL ceza yazıldı sahil güvenlik tarafından.

Eskiden Ülkemizde bilimsel kamu yönetimi vardı . Üniversitelerde de dersi okutulurdu . Kamu yönetiminin ilkeleri vardır . Bunlardan biri de "Ölçülülük" ilkesidir . Bu ilke cezalarda da kabahatlerde de geçerli olmalıdır . Küçük bir amatör tekneye 18000 tl ceza uygulamak en önce Kamu yönetiminin "Ölçülülük" ilkesine aykıdır. Avukatınız cüzi miktar bir cezayla konuyu kapatmayı tercih ederse ileri sürülebilecek bir savunma gerekçesi olabilir. Ancak emsal kararlar var , cezanın tamamen kaldırılması , yargı giderlerinin de Kamuya bırakılması gerekir kanaatimce .
*

Çevrimdışı Hakkı Algın

• * Gezgin Korsan
  • 5.322
    • Yaşadığı Şehir
  • İzmir
    • Tekne Adı
  • NERİSSAM,,Marmaris
« Yanıtla #128 : Mayıs 05, 2019, 10:20:12 »

Şerif korsanım tekrar hatırlatıyorum, dava açmadan önce uzlaşma isteyin. Siz karlı çıkarsınız. Ben benzer bir olayda dava açtım kaybettim, bende yüzde yüz haklıydım. Dosya mahkemeler arasında dolaştı durdu, neticede hiç alakasız bir şekilde kaybettim.
Alıntı

*
« Yanıtla #129 : Haziran 01, 2019, 14:28:53 »
Merhaba,
Bu konuda başka bir vesile ile cak yakin geçmişte yazdığım bir metni paylaşıyorum.
"Sevgili Korsanlar,

Taze bir hukukçu ve mavi kart konusunda çalışmalar yapmış bir kişi olarak birkaç şey söylemek istiyorum:
1. Mavi kart genelgesi öncelikle “masumiyet karinesine” aykırı olduğu için hukuka uygun değildir ve iptali gerekir. Ülkemiz için fazla iyimser olan bu yaklaşımım devenin boynunun neden eğri olduğunu sormaya benzemekte olduğunu biliyorum.
2. Halen yürürlükte olduğu için mavi karta sahip olma zorunluluğumuz bulunmaktadır. Çevre Kanunu 20 g) maddesi gereği inanılmaz yüksek bir cezası bulunmaktadır (18.037 TL).
3. Daha önce pek çok denizcinin başına gelen atık hesaplamaları ve buna göre ceza yazma saçmalıkları Sn. Fahri Erdoğan kaptanımızın çabaları sayesinde ortadan kalkmıştır. “Kişi başı şu kadar litreden şu kadar günde… “ gibi hesaplar yapan ilgililerin burnuna bu mahkeme kararları dayanabilir.
4. Mavi Kart genelgesi olsun ya da olmasın Çevre Kanunu’na göre denize herhangi bir evsel atık boşaltılması yasaktır. Cezası Çevre Kanunu 20 ı) 4) maddesi uyarınca teknenizin gros tonu ile 100TL’nin (bu kısım 24TL idi 100 TL yaptılar) çarpılması ile bulunmaktadır. Bunun anlamı cezaların yönünü mahkeme kararı nedeniyle 20 g) den bu maddeye çevirmeye niyetli olmalarıdır diye düşünüyorum.
5. Genel olarak devlet önemli miktarda paraya muhtaç hale getirilmiştir.
6. Bizler atık verme yükümlüsü, atık alım tesisleri de atık alma yükümlüsü oldukları için burada herhangi bir hizmetten ve hizmet bedelinden bahsedilmemelidir. Aksine devlet teşvik amacıyla atık verenleri özendirici işlemler yapmalıdır. Türkiye’nin böyle bir devlete sahip olmadığı aşikardır. Atık toplayan kurumlar devlet aksini uygulamadıkça bu konuyu bir kar aracı olarak kullanmaya devam edecektir.
7. Atıklarını denize deşarj etmeyi tercih eden denizcilerimiz olduğu gibi atık alım tesislerine vermek isteyen denizcilerimiz de vardır, bu konuda denizciler arasında tam bir mutabakat oluşmamıştır.
8. Teknede yaşamamış, teknelerimize sadece kıyıdan bakan önemli miktarda kişi bizim atıklarımızla denizi kirlettiğimize inanmaktadır. Bu nedenle atıklarımızı almaya teknelerin geliyor olması atıklarımızı ne yaptığımız konusunda onlara da bir fikir verecektir.
9. Bu yaz itibariyle ücreti karşılığında vermek isteyenlerin atıklarını almak üzere ilave bir Turmepa teknesi devreye girmektedir. Turmepa teknelerinin Muğla’da 60 TL alacakları öğrenilmiştir. (Geçen yıl 50 idi) Hisarönü Körfezi’nde Dirsek Bükü’ne kadar geleceği anlaşılmaktadır. Görüşmemiz sonucunda haftanın bir günü de Kurucabük’e gelmesi üzerinde mutabık kalınmıştır.
10. Yukarıdakiler ışığında atıklarımızı ne yapacağımızın kararını yine bizlerin vereceği malumdur.

Sevgi ve saygılarımla,
Yüce UYANIK
*
« Yanıtla #130 : Haziran 01, 2019, 14:31:12 »
Sizin konunuza özel kısmı da şu:
Daha önce yazdığım gibi bu tür islemleri bu yaz çok duyacağımızdan endişem var. 2.5 metre üzeri yüzen her şey gemi sayılıyor malesef. Motoru olduğu için de motorun sözde yağ ve benzeri atığı olduğu varsayımı ile mavi kart isteyebilirler. Bu daha önce başka konuda suclayamadiklari kişilere uyguladıklarını 2 SG komutanından duymuştum. Simdi devlete para sağlamak amaçlı olarak herkese uygulayabilirler. Bir mavi kart almakta yarar olabilir.
*

Çevrimiçi Nedim Yıldız

• * Gezgin Korsan
  • 3.730
    • Yaşadığı Şehir
  • Bursa-Ayvalık
    • Sosyal Ağ Hesapları
« Yanıtla #131 : Haziran 01, 2019, 19:47:01 »
Ayvalık Limanına kayıtlı 3,75 tekneme Mavi Kart almak için Ayvalık Limanına gittim. "Biz vermiyoruz, marinadan alacaksınız" dediler. Marinaya gittim, Mavi Kartı aldım. 11,25 TL bedelini ödedim. "Her ay Dikili limanına atık işletmeniz gerekiyor" dediler. "Benim teknemde atık tankı yok ne götüreceğim" dedim. "Bir litrelik pet şişeye deniz suyu doldurup verirsiniz" dediler. "Her ay Dikiliye mi gideceğim?" dedim. "İki ayda bir gidersin" dediler. Aldım başıma iş. Keşke hiç limana da kaydetmeseydim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Çevrimdışı Hulki Erdem

• * Gezgin Korsan
  • 1.237
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • Trawler Modesta,Ören marina
« Yanıtla #132 : Haziran 01, 2019, 20:05:52 »
Peki nasıl anlatacağız derdimizi?
Marina ağzından çıktım SG çevirdi aborda ve evraklar sonunda mavi kart
33 gün geçmiş dediler marinaya akşam geldim sabah denize çıktım dememe rağmen işlem yapacağız dediler
marinaya parayı siz ödersiniz deyince uygulamadan vazgeçildi
Nasıl bir mantıktır çözemedim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Neta pruva
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 929
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #133 : Haziran 01, 2019, 21:14:21 »
Ayvalık Limanına kayıtlı 3,75 tekneme Mavi Kart almak için Ayvalık Limanına gittim. "Biz vermiyoruz, marinadan alacaksınız" dediler. Marinaya gittim, Mavi Kartı aldım. 11,25 TL bedelini ödedim. "Her ay Dikili limanına atık işletmeniz gerekiyor" dediler. "Benim teknemde atık tankı yok ne götüreceğim" dedim. "Bir litrelik pet şişeye deniz suyu doldurup verirsiniz" dediler. "Her ay Dikiliye mi gideceğim?" dedim. "İki ayda bir gidersin" dediler. Aldım başıma iş. Keşke hiç limana da kaydetmeseydim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mahallemizde eskiden Neşet amcamız vardı , Almancı, çok espiritüel kalender bir adamdı Allah rahmet eylesin. Neşet amca yıllık izne geliyor , Almanyadaki evinde baktığı papağan mı , muhabbet kuşu mu unuttum çok eski zaman ,bırakacak birini bulamıyor mecburen kafesiyle alıyor yanına , Ford Granadası ile tutuyor Türkiyenin yolunu ... Kapıkuleye kadar sorun yok , Kapıkulede ıvır zıvır öte beri sorun olmuyor , gümrük memurunun biri takıyor kafayı kuşa , yok sağlık raporu yok veteriner onayı yok o yok bu yok şu kadar para ... Neşet amca açıyor kafesin kapısını kuşu eline alıp bir güzel fırlatıyor havaya kuş pırr diye uçup gidiyor , gümrük memuru peşinden bakakalıyor . Memura söylediği çok espiri bir söz vardı ama ben unuttum maalesef. Mavi kart isteyen sahil güvenliğe livarları açıp tekneyi dipe yollamak lazım Neşet amca gibi , inip dipte tutanak tutsunlar.
*

Çevrimiçi Nedim Yıldız

• * Gezgin Korsan
  • 3.730
    • Yaşadığı Şehir
  • Bursa-Ayvalık
    • Sosyal Ağ Hesapları
« Yanıtla #134 : Haziran 02, 2019, 14:27:33 »
Aklıma geçende bir arkadaşın anlattığı olay geldi.
Bulgaristan'dan yurda dönen bir tanıdığının yanında 5 kilo dana kavurmasını gümrük memuru çöpe atmak istemiş. Arkadaşı da açmış kavurmayı arabadakilere dağıtmış. "O zaman ben de bunları yemeden şuradan şuraya gitmem" demiş. Bir güzel yemişler kavurmaları. Gümrük memuru da şok olmuş.
Acaba biz de öyle mi yapsak!
  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap