0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. E.

10 m Tekne için Tank kapasiteleri.
« : Temmuz 04, 2020, 18:50:37 »
10 m bir Tekne için olması gereken tank kapasiteleri,Yaşanılan tecrübelere göre nasıl olmalı?

*

H. T.

Ynt: 10 m Tekne için Tank kapasiteleri.
« Yanıtla #1 : Temmuz 04, 2020, 19:09:38 »
Yakıt tankıysa üstad
Kanımca 100 litre yeter

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Temmuz 04, 2020, 19:19:15 »
Tekne boyundan çok teknenin nasıl ve kaç kişi ile kullanıldığı önemlidir. Yakıt tankı için ölçü motor gücüne bağlıdır. Motor gücünün yanı sıra seyir devrinde ne kadar yol yapılacağı da dikkate alınmalıdır. Tekneyi 36 saat seyir devrinde yakıt almadan götürebilmelidir. Su tankı ise tamamen kullanıcı ile ilişkilidir. Duşun altına girip, su sonuna kadar açıkken birden çok kişi her gün duş yaparsa 10 m bir teknenin taşıma kapasitesi yetmez. Atık tankı için ise kişi başına 2 litre ve en az iki gün yeterli görülmektedir.   

*

R. E.

« Yanıtla #3 : Temmuz 04, 2020, 21:31:31 »

İzninizle bir not eklemek istiyorum.
Depoların hacmini hesaplarken dolap ihtiyacınızı mutlaka göz önüne alın.
Tekneme 400 litre civarı su deposu yapılmış, her iki kanepenin altı su deposu ve dolap yok. Sürekli bir şeyler ortada, olmazsa baş kamarada. Olmazsa tüp yatakta yığılı.
İhtiyaç duyulan şey de genelde en zor yerde olan malzeme..
Su deposu elbette rahatlık ama bu rahatlık depolama alanı eksikliğine yol açıyor.
Aklınızda bulunsun..
"Optimum denge"yi gözetin.

*

K. E.

« Yanıtla #4 : Temmuz 04, 2020, 21:57:56 »
Herkese teşekkür ederim,yeni yapılan teknemin tatlısu tankı 200 lt olarak planlandı,fakat 300 lt ye çıkartmayı düşünüyorum.Kaplayacağı alan ile birlikte fazla olan ağırlık süratden düşüreceği için 300 lt uygun olacağı kanaatindeyim.

*

S. Ç.

« Yanıtla #5 : Temmuz 05, 2020, 01:09:41 »
300 lt,10 mt lik tekne için iyi bir ölçü..Ama bunu ikiye bölerseniz,yani 150 lik iki tank daha kullanışlı olur..
Bunları öne ve arkaya koyarak dengede sağlanmış olur..
140 lt lik yakıt tankı ile 40 lt lik pis su tankı
(Gri için değil) yeterlidir..

Verdiğim ölçüler 12 mtlik Janneau içindir,bu boydaki teknemde yalnızca,su iki adet 180 lik depoya bölünmüşdü.
*

i. t.

« Yanıtla #6 : Temmuz 05, 2020, 03:39:09 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
10 m bir Tekne için olması gereken tank kapasiteleri,Yaşanılan tecrübelere göre nasıl olmalı?

bu bahsetiginniz tekne yelkenlimi?
yoksa motor yatmi?
*

K. E.

« Yanıtla #7 : Temmuz 05, 2020, 09:47:55 »
Motoryat
*

A. F. G.

« Yanıtla #8 : Temmuz 05, 2020, 10:33:39 »
motoryatlar süratle ikmal noktasına gidip gelebiliyor, ben olsam minimum tank takarım. Maksimum yolcu için üç bilemediniz dört gün yetecek gibi ayarlarım. 200 su, 400-700 yakıt (motor/lara bağlı), 60 pissu benim önerim.
*

R. E.

« Yanıtla #9 : Temmuz 05, 2020, 17:48:38 »

Benim anlattığım yelkenli içindi.
Moyoryata nasıl olur bilmiyorum..
*

i. t.

« Yanıtla #10 : Temmuz 06, 2020, 18:46:55 »
Motoryat

kaan korsanim
bendede 10 metrelik motor yat var
yakit tankim 400 lt  ama sikinti cekiyorum
bana gore 600 lt ideal olur
su kapasitem  200 lt ve yetersiz goruyorum ve 300 lt relik bir su tanki eklemek istiyorum
yada su yapici koyucam..
pis su tankim 200 litre onunada idare ediyorum
sonucta surekli limanlar var yol ustunde ugruyup cektiriyorum..
bu benim dusuncem ve alargada kalmayi seviyorum en az 3 gun falan
acik denizlerede cikiyorum yakit o yuzden beni zorluyor..
selametle
*

K. E.

« Yanıtla #11 : Temmuz 06, 2020, 20:35:38 »
İsmail korsanım,
Teşekkür ederim bilgi için yakıt tankını 300,Fw 300,pis su 200 düşünüyordum,sizin bilgilere göre güncelleme yapacağım.
*

M. B.

« Yanıtla #12 : Temmuz 12, 2020, 23:07:35 »
Merhaba,
Benimki 12.5 m motoryat. Yakıt tankı 800L, sarfiyatım mil başına 4 litre, yeterli oluyor, 600L de idare eder. Tatlı su bence çok önemli, her yerden ikmal şansı yok, 1000L tatlı su tankı, 2 kişiyiz 1 hafta yetiyor ama konfordan kısıtlama yok, evdeki gibi kullanıyoruz:). Pis su 350 L. Bunda da bugüne kadar doldu taştı gibi bir sorun olmadı.
*

i. t.

« Yanıtla #13 : Temmuz 13, 2020, 00:37:47 »
Merhaba,
Benimki 12.5 m motoryat. Yakıt tankı 800L, sarfiyatım mil başına 4 litre, yeterli oluyor, 600L de idare eder. Tatlı su bence çok önemli, her yerden ikmal şansı yok, 1000L tatlı su tankı, 2 kişiyiz 1 hafta yetiyor ama konfordan kısıtlama yok, evdeki gibi kullanıyoruz:). Pis su 350 L. Bunda da bugüne kadar doldu taştı gibi bir sorun olmadı.

beniim teknede  10 metre  yakit sarfiyatim sizin yariniz bile degil

sanirimiz tekneniz bayagi tonaj,i var.

*

C. A.

« Yanıtla #14 : Temmuz 13, 2020, 02:34:05 »
Tank hesaplamalarını yaparken bir çok kriter göz önüne alınmalıdır.

1-Stabilite.

Teknenizin dengesini tanklarla sağlayacağınızdan çok önemlidir. Yanlış seçimler teknenin sancağa/iskeleye ya da başa/kıça gereğinden fazla meyletmesine sebep olabilir. Çok yukarı konumlandırılan tanklar teknenin denge merkezinin yukarı kaymasına ve ekstrem bir durumda alabora olmasını kolaylaştırabilir.

2-Seyir menzili/teknede kalınacak süre/teknede kalacak insan sayısı.

Yapmayı planladığınız mesafelere göre yakıt tank kapasitelerinizi ayarlamalısınız. Örneğin 100 millik bir seyir planınız varsa, sizi 100 mil götürecek +100 mil geri getirecek yakıtınızın üzerine + 100 millik yedek yakıtınızın olması şarttır. Bu durumda yakıt tankınızın kapasitesi sizi 300 mil götürecek yakıtı almaya yetmezse sıkıntı çekersiniz.

Biz yolcu gemilerinde günlük su tüketimini (çamaşır+bulaşık+yıkanma+içme+tuvalet) yaklaşık kişi başı 50 lt olarak hesaplarız. Eğer teknede 4 kişi kalacaksanız, günlük su ihtiyacınız ferah ferah 200 lt olarak hesaplayabilirsiniz. Teknede 4 kişi ile 3 gün kalacaksanız, 600 lt lik bir su tankına ihtiyacınız olacaktır. Teknede kalış süresi/kişi sayısı artacaksa, su tankı kapasitesini artırmak yerine su yapıcı ile donatmak daha uygun olacaktır.

Emniyet için tüm yakıtı veya suyu tek tanka toplamamak gereklidir.

Selametle...

« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2020, 02:37:01 Gönderen: Cenk Ayvacı »