0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: (Harken) Tek Halatlı Anayelken Camadan Vurma Kiti
« Yanıtla #30 : Şubat 11, 2013, 07:59:11 »
Umarım bunu sert havada yani gerçekten camadan gerektiren durumda yapmışsınızdır. Özellikle güngörmez yakası matafyonundan halat geçirmek ikinci camadan gerektiren havada oldukça zor olur.

Bu yakanın halatını önceden geçirip hazır tutmakta yarar var.

*

M. D.

« Yanıtla #31 : Şubat 11, 2013, 19:54:58 »
Ahmet korsanım ,
Şimdiyer kadar ani fırtınaya yakalanmadım. (Sanırım şanslıyım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )
Ancak,  rüzgarın yükselmeye başladığını hissedince " Korkulu rüya görmektense uyanık kalmak iyidir." diyerekten hemen camadan vuruyorum.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #32 : Şubat 11, 2013, 20:21:31 »
İkinci camadan?

Umarım yakalanmazsınız.  Denize çıkarken risk varsa, camadanlı çıkmak iyi fikirdir. Hava iyi ise camadandan vazgeçmek, vurmaktan kolaydır.
« Son Düzenleme: Şubat 11, 2013, 20:23:40 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »

*

M. D.

« Yanıtla #33 : Şubat 11, 2013, 20:25:18 »
Evet.
Rüzgar göstergesinde 18 knot'ı gördüğümde ikinci camadanı vuruyorum.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. D.

« Yanıtla #34 : Şubat 11, 2013, 20:26:51 »
Dediğiniz gibi,
Hava çok düşük değilse genellikle birinci camadan vurulu çıkıyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #35 : Şubat 11, 2013, 20:39:07 »
18 knot camadan için çok erken değil mi?
*

M. D.

« Yanıtla #36 : Şubat 11, 2013, 20:43:47 »
Usta denizciler için erken olabilir. Benim first 32'nin tam balenli anayelkeni bana çok büyük görünüyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tek başıma riske girmek istemiyorum. Camadanı erken vuruyorum. Hem kendim hemde eşim tedirginlik yaşamadan keyfini sürüyoruz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. D.

« Yanıtla #37 : Şubat 11, 2013, 21:13:12 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Youtube'da tek başına (single handed) çıkışlar hakkında videolar ararken tanıştığım tommot9 rumuzlu ton ton bir Tom abi var: Bu da onun yalnız camadan vurma videosu:

Diğer videoları da sempatiktir. Florida'nın ne güzel bir yer olduğunu düşünür, hafif vokalsiz müziklerden hoşlanıyorsanız, videoların ne ara bittiğine şaşırabilirsiniz (amma reklam yaptım ama:)) )...

Bir sonraki topic'in de konusu hakkında ipucu vermiş olduk:) Sayenizde güzelleşen bu camadan başlığına katkılarınız için teşekkürler... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben  bu video da 1.50 ye kadar olan seyirde ana yelken ile cenovanın bir birlerine göre durumunu tam anlayamadım,neden farklı yönden rüzgar alıyorlar gibi gözüküyorlar
*

A. Ç.

« Yanıtla #38 : Şubat 11, 2013, 21:23:44 »
Ayıbacağı....

Denizde hiç kuzucuk yok, pupa seyir, camadan neden?
*

H. D.

« Yanıtla #39 : Şubat 11, 2013, 21:33:11 »
Ayı bacağıda ana yelken olsun cenova olsun hiç pupadan rüzgar alıyor gibi gözükmedi bana
*

A. Ç.

« Yanıtla #40 : Şubat 11, 2013, 21:42:24 »
Pupa hariç herhangi bir  açıda benzer bir seyir yapabilirseniz, bizi de bilgilendirin ki öğrenelim.
*

M. B. A.

« Yanıtla #41 : Şubat 11, 2013, 21:44:09 »
Seyrin ilk kısmı ayıbacağı, pupa seyir yapıyor. Camadan vurmaya ihtiyaç yok tabi aslında. Sadece eğitsel, örnek vermek amaçlı yaptığını sanıyorum...
*

A. Ç.

« Yanıtla #42 : Şubat 11, 2013, 21:57:34 »
Tekne hiç baş kıç yapmıyor, iskele sancak da yapmıyor,  camadanın eğitsel amaçlısında bile denizde biraz hareket olmalı, direk dibine gittiğinizde orada barınmanın bir yolunu bulmalısınız. Kaymak gibi denizde  camadan çalışması yaparsanız, büyük olasılıkla gerektiğinde camadan vuramazsınız.

Bir demir reklamında olduğu gibi:

"Eğer fırtınalarınız gerçekse, sahte markalı demir kullanmayın"
*

H. D.

« Yanıtla #43 : Şubat 11, 2013, 21:59:50 »
Ahmet  korsanım öğrenmek için soruyorum,bilsem bana öyle geldi türünden yazmaz böyle ,şöyle gibi şart edatı kullanırdım.Gördüğüm az sayıda resimde ayı bacağı usulü yelken açılımı hep pupa yönünden rüzgarda yapılmıştı ve yelkenler tam doluydu.Bu videoda ana yelken sanki geniş apaz da gibi ama cenova da sanki zıt yönden geniş apazda vede biraz boşlanmış gibi.
Bu konularda yaşadığım tecrübem yok her şeyi okuyup öğreniyorum, tecrübesizlikten olsa gerek okuduğum bilgilerle  görüntüler bana ters geldi sordum amacım bilgiçlik filan değil,lütfen alınmayın
*

E. Y.

« Yanıtla #44 : Şubat 11, 2013, 22:04:25 »
Bir demir reklamında olduğu gibi:
"Eğer fırtınalarınız gerçekse, sahte markalı demir kullanmayın"

Bir slogan(cık) da benden;
Camadana vururken vinç kolunu oraya koymaya devam edersen, sert havada lâzım olduğunda (v)ah bulursun